alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
موارد مصرف داروی ویموو ترکیبی از (اس امپرازول + ناپروکسن)
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
داروی ویموو ترکیبی از دو داروی اس امپرازول و ناپروکسن است. ناپروکسن یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است.اس امپرازول یک مهار کننده پمپ پروتونی بوده .

اطلاعات بیشتر در مورد داروی ویموو

داروی ویموو می‌تواند خطر ابتلا به حمله قلبی منجر به مرگ یا سکته مغزی را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر شما از آن در طولانی مدت و یا دوزهای بالا استفاده می‌کنید، و یا اگر شما بیماری قلبی هستید. این دارو قبل و یا بعد از جراحی بای پس قلب (عروق کرونر و یا CABG) استفاده نمی‌شود.

همچنین دارو ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود، که می‌تواند کشنده باشد. یکی از موارد بالقوه خطرناک استفاده از داروی ویموو ابتلا به خونریزی معده و روده است که به ویژه در افراد سالمند ممکن است رخ دهد و علائمی نظیر مدفوع تیره، مدفوع خونی، سرفه یا استفراغ خونی و یا شبیه به تفاله قهوه نشان دهنده این شرایط خطرناک است. در این شرایط فرد باید برای پیدا کردن راه درمان به یک پزشک مراجعه نماید.

یکی از مشکلات استفاده از داروی ویموو بروز مشکلات کلیوی است لذا اگر فرد دچار علائمی مانند ادرار خونی و یا کاهش حجم ادرار است باید در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهد.

استفاده از این دارو می‌تواند باعث بروز اسهال شوند، که ممکن است نشانه‌ای از ابتلای به یک عفونت جدید باشد. اگر اسهال شما آبکی یا خونی است، لازم است که مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود در این باره تماس بگیرید.

استفاده از این دارو ممکن است سبب بروز علائم جدید یا بدتر شدن بیماری لوپوس شود. در صورت بروز درد مفاصل و بثورات پوستی در گونه‌ها یا بازوها که در تابش نور خورشید بدتر می‌شود، نیاز است که فرد در این باره به پزشک خود اطلاع دهد.

نکات قبل از استفاده از داروی ویموو

اگر فرد به این دارو حساسیت دارد، و یا اگر فرد تا به حال موارد زیر را تجربه کرده ، نباید از این دارو استفاده کنید:

 • اگر فرد به داروهایی نظیر اس امپرازول مانند لانسوپرازول، امپرازول، پنتوپرازول، رابپرازول، Dexilant، Nexium، Prevacid، Protonix و ... حساسیت دارید.
 • اگر فرد اخیراً جراحی بای پس قلب انجام داده یا در نظر دارد که یک عمل بای پس قلبی را انجام دهد.
 • اگر فرد بعد از استفاده آسپرین یا دیگر داروهای خانواده NSAID، حمله آسم یا واکنش آلرژیک شدید داشته‌اید. یا
 • همچنین اگر فرد داروهای HIV که حاوی ریلپوویرین (Complera، Edurant، Odefsey) است، را استفاده می‌کند.

داروی ویموو

اگر موارد زیر را داشتید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا (هایپرتنشن).
 • آسم؛
 • بیماری کرون، کولیت اولسراتیو (بیماری زخمی بزرگ شونده روده بزرگ)، بیماری التهابی روده.
 • بروز مشکلاتی خونریزی معده یا روده بعد از استفاده از داروهای خانواده NSAID.
 • بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛
 • کمبود بودن میزان منیزیمموجود در خون. یا
 • اگر فرد سیگار می‌کشد یا الکل می‌نوشد.

استفاده دراز مدت و یا بیشتر از یک بار در روز این داروی مهار کننده پمپ پروتون ممکن است باعث شکستگی استخوان در لگن، ستون فقرات و یا مچ و یا افزایش شانس ابتلا به شکستگی استخوان در فرد مصرف کننده این دارو شود.

از این برای پیشگیری از ابتلای به این عوارض نیاز است که فرد با پزشک معالج خود مشورت کند. ممکن است که این دارو به جنین آسیب برساند. اگر شما باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

با توجه به خطراتی که ممکن است متوجه کودک شیرخوار شود، در هنگام استفاده از این دارو، کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید. این دارو برای استفاده توسط کودکان کمتر از ۲ سال و یا با وزن کمتر از ۳۸ کیلوگرم ( ۸۴ پوند) مورد تایید نیست.

استفاده منظم از داروی ناپروکسن به همراه اس امپرازول (Nexium) لزوماً دارای همان نتیجه استفاده از ترکیب اس امپرازول و ناپروکسن (Vimovo) نخواهد بود. این دارو را با داروهای بدون نسخه جایگزین نکنید.

قبل از استفاده از داروهای دیگر مورد استفاده برای سرکوب علائم درد، تب، تورم یا علائم سرماخوردگی و آنفولانزا چون این داروها ممکن است حاوی ترکیباتی شبیه به ناپروکسن باشند (مانند آسپرین، ایبوپروفن یا کتوپروفن) لذا در این مورد نیاز است که با یک پزشک یا دکتر داروساز مشورت کنید.

عوارض جانبی داروی ویموو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، یا بروز یک واکنش شدید (مانند تب، گلودرد، سوزش چشم، درد پوستی، بروز بثورات پوستی، قرمز یا بنفش شدن پوست همراه با تاول و پوست پوست شدن بدن) را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

در صورت نشانه‌های بروز حمله قلبی یا سکته مغزی مانند تورم ناگهانی بدن یا ضعف در یک طرف بدن، بروز تشنج در گفتار، احساس تنگی نفس، از استفاده از این دارو اجتناب کرده و در صورت بروز موارد حاد با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

تداخل دارویی داروی ویموو

اگر فرد داروهایی برای غلبه بر افسردگی استفاده می‌کند، با توجه به تداخل داروهایی که این خانواده از داروهای با خانواده داروهای NSAID می‌توان ایجاد کند و منجر به مواردی نظیر کبودی و خونریزی شود، در این زمینه باید با پزشک خود مشورت کند.

 • آسپرین؛
 • کلوپیدوگرل؛
 • دیگوکسین؛
 • متوترکسات؛
 • ریفامپین؛
 • مخمر سنت جان؛
 • استفاده از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین، جانتوون)، آپیکسابان، ریواروکسان یا دبیگاتران.
 • استفاده از یک داروی مدر یا "قرص‌های دفع آب"؛
 • داروهای درمان کننده بیماری قلب یا فشار خون؛ یا
 • داروهای استروئیدی مانند پردنیزون یا متیل پردنیزولون.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

داروی ویموو

سوالات رایج درباره مصرف داروی ویموو

چگونه باید داروی ویموو را مصرف کنید؟

روش استفاده از این دارو به صورت دو بار در روز و ۳۰ دقیقه قبل از مصرف وعده غذایی است. این دارو را دقیقاً همان طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنماهای بر روی برچسب داروی خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

این دارو در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقدار تجویز و توصیه شده مصرف نکنید. به یاد داشته باشید که بنابر تجویز پزشک کمترین دارویی که سبب کنترل بیماری در شما خواهد را استفاده کنید. هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

این دارو می تواند باعث نتایج غیر معمول در آزمایش های پزشکی خاص شود. اگر شما از این دارو در دراز مدت استفاده می کنید، شما ممکن است به آزمایش های مکرر پزشکی نیاز داشته باشید. این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود

چه اتفاقی می افتد اگر شما استفاده از یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از داروی تاوانکس بیش از حد مصرف کنید ، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد این دارو شامل مواردی نظیر خواب آلودگی، ضعف شدید بدنی، درد معده یا استفراغ است.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

داروی ویموو می‌تواند باعث بروز اسهال شود، که ممکن است نشانه‌ای از ابتلای به یک عفونت جدید باشد. اگر اسهال شما آبکی یا خونی است، لازم است که مصرف این دارو را قطع کرده و با پزشک خود در این باره تماس بگیرید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits