دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
تیپ پلاستی با جراحی بینی چه فرقی دارد ؟

عمل تیپ پلاستی بینی چیست ؟

تیپ پلاستی با جراحی بینی چه فرقی دارد ؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
تیپ پلاستی یا جراحی نوک بینی : از جمله مواردی که اخیرا بسیار در شبکه های مجازی و سایت ها دیده میشود تیپ پلاستی بینی است امروز در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم می خواهیم به بررسی این موضوع و مسائل آن بپردازیم.

تیپ پلاستی Tip plasty چیست؟

در ابتدا این مقاله از دلگرم می پردازیم به اینکه تیپ پلاستی دقیقا چیست و تعریف درست آن در جراحی بینی کدام است:

تیپ پلاستی در حقیقت بخشی از یک فرایند کامل جراحی بینی و به زبان ساده ایجاد تغییرات روی غضروف های نوک بینی می باشد که در اصل جهت جمع کردن نوک بینی و کاستن از اندازه بزرگ و توپی آن انجام می گیرد.از دیگر دستاورد های این کار رفع افتادگی نوک و چرخاندن آن به بالا و همچنین کم کردن از قد یا برجستگی نوک بینی می باشد.

همانطور که در بالا گفتیم تیپ پلاستی فقط بخشی از یک فرایند کامل عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی است و عبارت تیپ پلاستی بخودی خود دارای شخصیت جداگانه و مستقلی نیست و این نام به یک عمل جراحی جداگانه اطلاق نمی گردد , پس منطقی است که انجام دادن بخشی از یک فرایند کامل جراحی بتنهایی جایی از گفتگو ندارد و کار روی بینی با نظر گرفتن همه مشکلات و کاستی های شکل آن , همواره باید بطور کامل از آغاز تا پایان صورت پذیرد و در هیچ کدام از منابع علمی جراحی راینوپلاستی کار تنها روی نوک بدون دست زدن به بقیه بخشهای بینی مورد تایید نمی باشد

در مقام مقایسه مثل این است که شما در مسیر یک سفر کامل با مبدا و مقصد مشخص , مثلا از تهران به اصفهان , بخشی از راه را مثلا از قم تا دلیجان را بپیمایید و بعد تصور کنید که آن سفر را انجام داده اید ! اگر فرض یگیریم که انجام کامل هر سفر با شروع در مبدا و پایان در مقصد صورت می پذیرد , عمل بینی هم همیشه باید با شروع آن , یعنی باز کردن مناسب بینی , سپس انجام همه عملیات و اصلاحات لازم روی نقاط گوناگون مثل نوک , پشت , خط های دو طرف , تیغه بینی و سرانجام پره های آن انجام شود و هیچ جراح بینی و هیچ متقاضی جراحی به ذره ای کمتر از این نباید دلخوش باشد.

 ترمیم نوک بینی با عمل تیپ پلاستی

عمل تیپ پلاستی چیست ؟

آیا می توان فقط تیپ پلاستی روی بینی انجام داد؟

برابر آنچه در بالا گفته شد قطعا جواب این سوال خیر است و این کار از نظر علمی و فنی اشتباه است. زیرا وظیفه یک جراح بینی, انجام کار کامل جراحی و تحویل آن به تمام و کمال به متقاضی عمل است و انجام دادن فقط بخشی از آن به صلاح وی و بیمارش نیست.

تیپ پلاستی به عنوان بخشی از یک عمل بزرگتر و کامل , از اهمیت بسزایی در شکل دادن و بهسازی فرم بینی برخوردار است و نباید از نوشته های بالا احتمال این برداشت نادرست صورت گیرد که تیپ پلاستی اصلا کار مهم و در خور اعتنایی نیست ! درست برعکس , تراشیدن و شکل دهی درست به ناحیه نوک بینی همواره مهم ترین و حساس ترین و یا دست کم یکی از مهم ترین کارهایی است که یک جراح بینی در همه جراحی های خود به آن دست می زند.

می توان موارد نادری را تصور کرد که عمده عیب و ایراد در ناحیه نوک نهفته و باقی قسمتها عیب های بسیار کمتری داشته باشند ; در این گونه موارد باز هم زویکرد عمل به باز کردن کامل بینی و رسیدگی در خور به همه جای آن است , منتهی طبیعتا کار کمتری روی نواحی دیگر و کار اساسی تر و مهمتری در ناحیه نوک بینی مورد نیاز خواهد بود .

اما در افرادی که پل بینی پهن و یا قوز بینی دارند , انحراف در پشت و یا تیغه بینی به چشم می خورد و پره های بینی هم پهن یا دفورمه بوده و نیاز به اصلاح دارند , و در عین حال نوک بینی هم دارای مشکلات ویژه خود است , باز باید برای رفع این نواقص یک جراحی کامل بینی انجام گرفته و در هر بخش از ساختار بینی , به نسبت مشکلات موجود اقدامات اصلاحی لازم صورت پذیرد.

حتماً بخوانید:
رینوپلاستی بدون عمل جراحی بینی چیست؟

رینوپلاستی بدون عمل جراحی بینی چیست؟

تغییر شکل بینی بدون جراحی : در رابطه با رینوپلاستی بدون جراحی می توان عنوان نمود که رینوپلاستی بینی بدون جراحی همان عمل لیفت بینی است که یکی از روش…

مزایای جراحی تیپ پلاستی

1. افرادی که نوک بینی آنها در جراحی بینی افتاده شده است در این روش جراحی بینی بینی زیباتر و سربالاتری خواهند داشت.

2. افرادی که در اثر افزایش سن بینی افتاده ای پیدا کرده اند میتوانند از این روش بهره مند شوند .

3. در جراحی تیپ پلاستی متخصص جراحی بینی سعی میکند قیمت تحتانی ر را به یخش هایی که یهم برخورد کرده اند قرار دهد و مشکل برخورد دو قسمت را از بین ببرد.

4. این نوع جراحی بینی نسبت به جراحی بینی هزینه بسیار کمتری دارد و نیاز به نقاهت کمتری داشته و افراد سریعا میتوانند به روال عادی زندگی برگردند.

آیا عمل تیپ پلاستی بینی همان رینوپلاستی است ؟

فرق تیپ پلاستی یا عمل جراحی ترمیم نوک بینی با جراحی زیبایی دماغ چیست؟

تفاوت تیپ پلاستی و جراحی رینوپلاستی

در واقع پیچیده ترین بخش جراحی های رینوپلاستی قسمت تیپ پلاستی می باشد و تفاوت نتیجه اعمال جراحی زیبایی بینی در جراحان با تجربه نسبت به جراحان با دانش و تجربه کمتر، بیشتر از همه ناشی از تفاوت در تکنیک های ترمیم نوک بینی می باشد.

فرق تیپ پلاستی با جراحی کامل بینی در میزان برداشت قوز بینی نیز می باشد.همانطور که ذکر شد در عمل تیپ پلاستی قوز بینی تا ۵ میلی متر ، قابل اصلاح است.

در صورتی که در عمل جراحی کامل بینی ، امکان برداشت قوز بینی به میزان بیشتر نیز امکان پذیر است.همچنین در عمل تیپ پلاستی ، اصلاح انحراف خارجی یا داخلی مقدور نیست ، چرا که جهت رفع این موارد می بایست استخوان شکسته شود و این امکان در تیپ پلاستی وجود ندارد.

البته لازم به ذکر است که چنانچه انحراف بینی ، خفیف باشد گاهی اوقات با عمل تیپ پلاستی نیز می توان آن را اصلاح کرد ، که این مسئله با معاینه جراح مشخص خواهد شد.

در صورتی که برای عمل بینی نیاز به پیوندهای غضروفی متعدد باشد ، عمل تیپ پلاستی گزینه خوبی نخواهد بود ، چرا که امکان برداشت غضروف مورد نیاز از تیغه بینی در این روش وجود ندارد.

تفاوت دیگر عمل تیپ پلاستی و جراحی کامل بینی در هزینه عمل می باشد ؛ به طوری که هزینه تیپ پلاستی کمتر از جراحی کامل می باشد ، زیرا نیازی به بیهوشی عمومی در این روش وجود ندارد.

عوارض تیپ پلاستی

در صورت انجام تیپ پلاستی تنها روی یک بینی , مانند یک جراحی بینی کامل باید بینی باز شود , یعنی باید برش بخورد و پوست در نواحی مشخصی از غضروفها آزاد شود , پس نفس باز کردن و جداسازی بافت ها بجای خود هست , فقط دامنه آن از یک عمل کامل کمتر است .

بنابراین اگر فرد از نتیجه به دست آمده راضی نباشد و با پی بردن به اشتباه خویش قصد یک عمل بینی کامل را پیدا کند , حتما عمل دوم در زمره عمل ترمیمی خواهد بود و با دشواری بیشتر همراه خواهد شد و حتی گاه نیاز به تامین غضروف از گوش یا دنده خودش پیش خواهد آمد.

چرا افراد به دنبال تیپ پلاستی بینی می روند:

دلیل اصلی افراد برای رفتن به دنبال تیپ پلاستی تنها , هزینه کمتر این کار نسبت به عمل جراحی بینی کامل است ولی دوستان باید بدانند تیپ پلاستی تنها, به احتمال زیاد نیاز به ترمیم با یک عمل جراحی کامل و ثانویه پیدا خواهد کرد که هزینه آن به مراتب از عمل اولیه بیشتر است.

دلیل دیگر انتخاب تیپ پلاستی تنها, می تواند تمایل افراد به تغییرات کمتر در ساختار بینی باشد. غافل از آن که نواحی دیگر بجز نوک بینی هم میتوانند نیازمند تغییراتی هر چند کوچک باشند, بدون اینکه خود فرد از آن باخبر باشد.پس توصیه می شود افرادی که تیپ پلاستی را صرفا برای تغییرات محدودتر انتخاب میکنند بهتر است پس از پرس و جو و بررسی کافی در مورد عمل جراحی مورد نیاز , عمل بینی طبیعی را جایگزین تیپ پلاستی تنها کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits