alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
معرفی مناطق دیدنی و تفریحی ثمرین
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
ثمرین از توابع اردبیل و در مجاورت کوه سبلان قرار گرفته است و دارای شرایط اقلیمی مناسب برای کشاورزی و دامداری می‌باشد


جاذبه های گردشگری شهر ثمرین

ثمرین در ۱۶ کیلومتری شمال غرب شهر اردبیل قراردارد. در اسفند ۱۳۸۸ براساس تصویب هیئت وزیران به بخش تبدیل شد. و در سال ۱۳۹۶ به شهر تبدیل شد . ثمرین دارای شرایط اقلیمی مناسب برای کشاورزی و دامداری می‌باشد. با توجه به این که در ۱۸ کیلومتری کوه سبلان قرار گرفته،دارای چشمه‌های فراوان است. به‌طوری‌که علی‌رغم لوله‌کشی آب همچنان مردم از این چشمه‌ها مراقبت نموده و مورد استفاده قرار می‌دهند. ثمرین توسط جاده ای آسفالتی به اردبیل متصل شده‌است. ثمرین از امکاناتی همچون بهداری -برق - تلفن -گاز لوله‌کشی و همچنین تجهیزات وماشین آلات کشاورزی برخوردار است. زبان مردم آن ترکی است.ثمرین دارای هفت کوچه یا محله به نام‌های حسین آباد، اورتا کوچه، پیرقل لو،جرائیل،قاراخانلو ،صادق لو و حسین آل لو می‌باشد.

به علت شرایط خاص طبیعی و جغرافیایی منطقه، انواع مختلفی از حیات وحش در کوهها و مراتع مجاور روستا دیده می‌شود که از مهمترین آن می‌توان به انواع کبک، کبوتر وحشی، زردپره، شاهین، بالابان، عقاب، روباه، شغال، گرگ و گراز و چندین جانور دیگر اشاره کرد.

مراتع و ارتفاعات سرسبز روستای ثمرین پوشیده از انواع گَوَن یونجه و شبدرکوهی است. گون، گیاهی است بوته‌ای، کوتاه و بالشتکی به ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر که در ارتفاعات و کوه‌های ثمرین یافت می‌شود و تراوه‌های آن کتیرا نام دارد. گون‌های روستای ثمرین از نوع خاردار با خارهای بلند و پراکنده و گونه دیگر از نوع گَوَن سبز با خارهای کوتاهِ به هم فشرده است که اهالی منطقه، این نوع گَوَن را اصطلاحاً گَوَنِ جوجه تیغی می‌نامند که هرکدام در منطقه خاص خود می‌روید و دارای ریشه بلند و طویلی است که در دل خاک فرو می‌رود.

به علت وجود مراتع سرسبز پوشیده از انواع گل‌های رنگارنگ، ارتفاعات ثمرین محل مناسبی برای پرورش زنبور و تولید عسل است.اکثریت ساکنین در سالهای اخیر به تهران مهاجرت کرده اند و عده ای که مانده اند شغل اکثر مردم در روستا دامداری و زراعت است که گندم هایی به رنگ طلا و میوه های ان به راستی که بویی بهتر از مزه اش دارند. از دیگر جاهای دیدنی روستا می توان گامیش اسخان.اقاجدیق.نوروز باغی و شابلاغی را نام برد که برای عزیزانی که به این دیار سفر کرده اند اشناست.

ثمرین

موقعیت جغرافیایی ثمرین


ثمرین در ارتفاع ۱۵۰۰ متری ازسطح دریا واقع شده‌است. متوسط درجه حرارت منطقه ۴/۹ درجه سانتیگراد و متوسط بارندگی سالانه ۴۱۱ میلیمتر میبا شد و در موقعیت جغرافیایی به مختصات ۲۸ درجه و ۲۲ دقیقه و۲۳ ثانیه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۸ دقیقه و ۸ ثانیه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده‌است. ثمرین دارای موقعیت و شرایط مساعد اقلیمی و استعداد و حاصلخیزی خاک از نواحی پر ارزش کشاورزی و دامداری و با غداری شهرستان اردبیل محسوب شده و زیستگاه بسیاری از گونه‌های مهم گیا هی و جانوری استان میبا شد. رشته کوه سبلان در غرب ثمرین و به فاصله ۱۸ کیلومتری آن قرار دارد. بلندترین قله سبلان ۴۸۲۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و از بالای آن دریای خزر به خوبی دیده می‌شود. از لحاظ وضع طبیعی منطقه ثمرین کوهستانی توأم با نا همواریهایی که روی آنها نسبتاً هموار است قرار دارد که اصطلاح پایکوهی اطلاق می‌شود. شیب کلی منطقه در حدود ۸% از طرف غرب به طرف شرق است.

وجه تسمیه ثمرین


با توجه به آثار تاریخی واقع در این روستا و همچنین جغرافیای طبیعی آن و همچنین گمانه زنی ها درباب نام شهر اردبیل، به نظر می رسد ریشه ی ثمرین را می توان در واژه های اوستایی جست و جو کرد. گیاه شاهدانه (در زبان محلی چتنه) که در زبان اوستایی آن را هوم یا سوم می نامیدند گیاهی مقدس بوده که کاهنان زرتشتی از آن در مراسمات خود استفاده می کردند. با توجه به فراوانی این گیاه در این منطقه و وجود ویرانه های آتشکده ی زرتشتیان می توان این احتمال را داد که نام ثمرین از ریشه ی هوم یا سوم است که به معنای محل کشت این گیاه یا محل وفور آن می تواند باشد. وجه تسمیه ی دیگری که برخی برای ثمرین ذکر کرده اند بر مبنای صورت نوشتارسومرین است و متصل کردن آنها به تمدن سومری. در مقاله ای هفته نامه ی چشمه ی اردبیل مدعی شد که ثمرین نامی عربی در معنای دو ثمرو نعمت است که یکی زمین های آباد این روستا و دیگری منابع فراوان آب است.

چشمه

ثمرین در وقایع فرقه دموکرات آذربایجان

دهستان غربی به مرکزیت ثمرین یکی از مناطقی بود که به مرکز فعالیت فرقه دموکرات آذربایجان در سال ۱۳۲۴ تبدیل شده بود. عده‌ای از کشاورزان با توجه به وعده‌های دموکرات‌ها، به آن‌ها پیوسته، مسلح شدند و در غائلهٔ خونین اشغال پادگان مشگین شهر شرکت کردند. پس از فرار پیشه‌وری و ختم غائله، مردم روستا هفده نفر شرکت کنندگان در غائله مشگین شهر و سران فرقه در دهستان را تحویل نیروهای ارتش دادند که همگی اعدام شدند.

مناطق دیدنی و گردشگری ثمرین

بقعه سلطان خواجه علی

بقعه سلطان خواجه علی (که در داخل بقعه قبر منسوب به یکی از نوادگان موسی کاظم بوده و بنام پیر خواجه علی مشهور است و در منطقه از شهرت خاصی برخوردار است. مساحت بنای اصلی حدود ۱۶ متر مربع و مصالح مصرفی خشت و کاهگل بوده که در زمین لرزه اسفند ماه سال ۱۳۷۵هجری شمشی تخریب شده‌است. مقدمات احداث بنای جدید به همت اعضای شورای روستا فراهم آمده بود که در حال حاضر (سال۱۳۸۹) به صورت نیمه کاره رها شده‌است. مصالح مصرفی در بنای جدید به صورت عمده، آجر است.

سه اصله درخت جنگلی کهنسال که بر اساس نظریه محققین و کارشنا سان منابع طبیعی قدمت درختان بیش از هزار سال بوده و در استان منحصربه‌فرد می‌با شد یکی از این درختان به علت فرسودگی بیش از حد در حال نابودی است ولی دو اصله دیگر زنده و سرسبز هستند، محیط یکی از درختان ۱۵ متر و قطر آن ۵ متر و دیگری دارای محیط ۲۰ متر و قطر آن ۷ متر و ارتفاع آن‌ها نیز حدوداً ۲۵ و ۲۰ متر است. این درختان در محوطه بقعه سلطان خواجه علی قرار دارد.

غار اوچ اتاق

غار با ستانی مربوط به دوره پارینه سنگی که معروف به اوچ اتاق(سه اتاق) است، این غار در دل کوه توسط انسان‌های اولیه کنده شده و زیستگاه انسان‌های غارنشین بوده‌است. در داخل این غار سه اتاق در کنار هم قرار گرفته‌اند و به یکدیگر راه دارند؛ در داخل اتاق‌ها جای تیشه‌ها به وضوح معلوم است و طاقچه‌هایی برای قرار دادن اشیاء نیز در آن‌ها تعبیه شده‌است. در بخشی از فضای داخلی غار، جایی برای دیده بانی و در محوطه زیرین غار نیز مکانی برای نگهداری احشام در نظر گرفته‌اند، پلکانی جهت رفت‌وآمد به درون بوده که در حال حاضر از بین رفتن است.

اردبیل

سایر مناطق تاریخی و دیدنی ثمرین


1. وجود چندین گورستان باستانی (قبل از اسلام) در داخل و خارج از «ثمرین» که سنگ قبرها تراشیده شده و دارای علائم و خطوط مختلف هستند.
2. مجسمه‌های سنگی بزرگ
3. تپه‌های با ستانی
4. باغات متعدد و بسیار زیبا از جمله با غهای کهنسال گردو
5. آبشارهای متعدد
6. آسیاب‌های قدیمی از نوع آبی که از آن‌ها تحت عنوان «دئرمان» یاد می‌شود
7. هفت باب مسجد و چندین باب حسینیه
8. وجود چشمه‌های کهن با سنگ نوشته‌های باستانی کنار آن (جبرئیل بولاقی، مهدی بولاقی و …)
9. آرامگاه عارف و عالم فقیه و دانشمند شهیر شیخ عبدالله بحرالعلوم ثمرینی
10. پیرهای هفتگانه:پیرخواجه علی، پیرخاکی، پیرجنید، پیردره دزه، پیر قلعه جوق
11. تپه‌های زرتشتی
12. زمین‌ها و کشتزارهای حاصل خیز

separator line

بیشتر بخوانید:

جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی فریدن

معرفی مناطق دیدنی و تاریخی قمصر

مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری فریدونکنار

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • blogfa.com
  • mihanblog.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits