دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری فریدونکنار
7
زمان مطالعه: 8 دقیقه
فریدونکنار یکی از شهرستانهای ساحلی استان مازندران است که بین بابلسر و محمودآباد قرار گرفته است


معرفی شهر زیبای فریدونکنار


فریدونکنار یکی از شهرستانهای ساحلی استان مازندران است که بین بابلسر و محمودآباد قرار گرفته و از طرف جنوب، به شهرستان آمل متصل است.

این شهر از گذشته دور از بندرهای مهم کشور بوده است اما در زمان پهلوی دوم کلیه تاسیسات بندری و گمرکی آن متروک و به مرور زمان نابود شد. ولی در سالهای اخیر دوباره در آن بندر و گمرگ ایجاد شده است . این شهرستان یکی از شهرهای مهم استان مازندران است که نخستین بندر خصوصی کشور در آن ایجاد شد و ۲۲ بهمن ۱۳۸۶، گشایش یافت. این شهرستان، تنها پناهگاه و میزبان درنای سفید سیبری، از گونه‌های نادر پرنده در ایران می‌باشد. برای نخستین بار در خاورمیانه مرکز پرنده‌شناسی در تالاب بین المللی فریدون‌کنار احداث شد.


تاریخچه فریدونکنار


لغت فریدونکنار کلمه ای مرکب از فریدون و کنار است . قدمت این شهر به فریدون جم از نبیره جمشید جم بر می گردد . زمانی که کاوه آهنگر بر ضحاک چیره می شود و فریدون ضحاک را می کشد سپاهی عظیم گرد می آورد و قسمت جنوب خزر را تسخیر کرده، در منطقه ای در کنار ساحل جنوبی خزر محلی را برای اطراق خود انتخاب می کند (حدود نهصد سال پیش از میلاد مسیح ) . اینگونه است که شهر فریدونکنار که از اسم فریدون و پسوند کنار به معنی کنار گرفتن یا اطراق کردن فریدون نامگذاری شده است ، بنا نهاده می شود.در برخی از کتب تاریخی مازندران و طبرستان این شهر را فریکنار هم نامیده اند . این شهر در گذشته به نام مشهدسر دویم هم نامیده شده است .


این شهر گذرگاه مهم ارتباطی شرق و غرب و جنوب مازندران با یکدیگر بوده است و از ویژگیهای آن بیشه زار و جنگلی بودن را می توان برشمرد. توسعه تدریجی فریدونکنار بیشتر مرهون فعالیتهای زراعی ، صیادی و شکار بوده است.


به طور کلی شهر فریدونکنار به واسطه قرارگیری در مسیر شاهراه شرق به غرب استان مازندران و پتانسیل های طبیعی و جاذبه های گردشگری حائز اهمیت است. بارندگیهای فراوان و زمین حاصلخیز و جلگه ای از قدیم فریدون کنار را به کشتگاه مستعد برنج و حبوبات تبدیل نموده است و وجود آبگیرها و آب بندانهای متعدد ، بافت ویژه ی جنگلی و آب و هوای معتدل خزری آن را به صورت یکی از زیستگاه های منحصر به فرد زمستانی پرندگان زیبای مهاجر به ویژه درنای سیبری درآورده است . در فریدون کنار ماهی کپور و سفید ممتاز به وفور صید می شود و بازار ماهی آن بزرگترین و مشهورترین بازار خرید و فروش ماهی در مازندران به شمار می رود.

فلامینگو

موقعیت جغرافیایی فریدونکنار


شهر فریدونکنار در کناره ی جنوبی دریای خزر بین شهرهای آمل ، بابل ، بابلسر ، محمودآباد قرار دارد . ارتفاع متوسط این شهر جلگه ای از سطح آبهای آزاد جهان حدود ۱۲ – متر می باشد و در عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۴۲ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۲ درجه و ۳۰ دقیقه شرقی (منطبق بر ساعت رسمی کشور ) واقع شده است رودهای فری کنار و ملاکلا زمین های این شهر را مشروب می کنند.متوسط حداکثر دما در فریدونکنار ۵/۲۱ ، متوسط حداقل ۷/۱۳ و متوسط روزانه ۶/۱۷ درجه سانتیگراد است . در این شهر سالیانه حدود ۸۷۰ میلیمتر باران می بارد.


مناطق دیدنی فریدونکنار


باغ پرندگان فریدونکنار

یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار باغ پرندگان این شهرستان می باشد. این باغ در پارک لاله این شهرستان واقع شده است. باغ پرندگان فریدونکنار اولین باغ پرندگان در شمال کشور می باشد که پرندگانی از جمله مرغابی، غاز وحشی، پلیکان، قو، مرغ وحشی و خوتکا را می توان در این باغ مشاهده کرد. برخی از پرندگان موجود در این باغ از نواحی سیبری به این باغ مهاجرت کرده اند.

پارک لاله فریدونکنار

یکی دیگر از جاهای دیدنی فریدونکنار و جاذبه های گردشگری این شهر پارک لاله می باشد که در کنار دریا قرار گرفته است. در این پارک امکانات بهداشتی، نمازخانه و آلاچیق ها ساحلی وجود دارد. این پارک برای مسافرانی که قصد دارند در محیطی امن چادرهای خود را برپا کنند یک شب را در چادرهای خود بگذرانند مکان فوق العاده عالی می باشد.

فریدونکنار

روستای ازباران

یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار روستای ازباران می باشد. این روستا در فاصله ۵ کیلومتری از این شهر واقع شده است. این روستا دارای قدمتی بسیار طولانی می باشد. مردم این روستا بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و اکثر آن ها به مشاغلی از جمله کشاورزی، صیادی و شکار مرغان مهاجر مشغول هستند. این روستا دارای خاک بسیار مرغوبی می باشد. در این روستا همچنین رودها و نهرهای جاری وجود دارند. علاوه بر موارد ذکر شده در روستای ازباران شش آببندان وجود دارد که در سال های اخیر بازسازی شده اند. این روستا ۴۳ شهید در دوران دفاع مقدس داشته است.

تالاب فریدونکنار

یکی از دیگر از جاذبه های گردشگری شهر فریدونکنار تالاب آن می باشد. تالاب فریدونکنار یکی از تالاب های بزرگ می باشد که در بخش جنوب شرقی این شهر واقع شده است. در این تالاب مجموعه ای از گیاهان و جانوران آبزی مشاهده می شوند، به همین دلیل به یکی از اکوسیستم های تالابی غنی در شمال کشور تبدیل شده است. وسعت این تالاب بزرگ حدود ۵۴۰۰ هکتار می باشد، نادرترین موجودات آبزی زنده فصل زمستان را در این تالاب می گذرانند.

شهرک ساحلی خزر شهر

همانطور که گفتیم در شهرستان فریدونکنار شهرک های بسیار زیادی وجود دارند و یکی از این شهرک ها شهرک ساحلی خزر شهر است که به یکی از یکی از مکان های دیدنی در شهر فریدونکنار تبدیل شده است. این شهرک در فاصله ۶ کیلومتری از فریدونکنار واقع شده است. این شهرک به طور کلی از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده است و از آنجا که فاصله آن با کلان شهر تهران بسیار اندک است، به یکی از جاذبه های گردشگری در فصل تابستان و روزهای تعطیل تبدیل شده است.

طبیعت این منطقه منحصر به فرد است و از آنجا که در مجاورت دریا قرار گرفته است دارای آب و هوای فوق العاده عالی می باشد. برای ورود به این شهرک گردشگران باید کارت ورود همراه خود داشته باشند، قبل از این که حرکت خود را به سمت این شهرک آغاز کنید بهتر است کارت ورودی آن را دریافت کنید.

بندر

پناهگاه حیات وحش واقع در فریدونکنار

یکی از جاهای دیدنی فریدونکنار پناهگاه حیات وحش آن است. وسعت این پناهگاه حدود ۴۶ هکتار می باشد. این پناهگاه به عنوان یکی از مناسب ترین زیستگاه ها برای زندگی پرندگان آبزی مهاجر شناخته شده است. در این پناهگاه حیات وحش بیش از ۸۷ گونه پرنده را می توان مشاهده کرد. اردک سر سفید، اردک بلوطی، چنگر، چنگر نوک سرخ، طاووسک، بوتیمار کوچک و پرستوی دریایی از جمله پرندگان موجود در این پناهگاه هستند.

پل فلزی فریدونکنار

یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی شهرستان فریدونکنار پل فلزی آن می باشد که در مرکز شهر واقع شده است. قدمت این پل فلزی به بیش از ۸۰ سال می رسد. آثار باستانی و تاریخی دیگری از جمله تپه تاریخی طلاکتی، امامزاده قاسم کارگر محله، سقاخانه، امامزاده ادریس سوته، امامزاده فخرعلی حیدرکلا، امامزاده سید محمد در این شهر وجود دارند.

روستای جزین فریدونکنار

در فاصله ۱۳ کیلومتری شهر فریدونکنار و در بخش جنوب شرقی این شهرستان روستای جزین وجود دارد. در این روستا حدود ۶۰ هکتار پوشش جنگلی دست نخورده و پنجاه هکتار دریاچه وجود دارند. یکی از مکان های تفریحی سرسبز و دست نخورده فریدونکنار جنگل جزین می باشد که سالانه تعداد زیادی از گردشگران برای بازدید از این جنگل به فریدونکنار مسافرت می کنند. در این جنگل فضای مناسبی برای جذب گردشگران فراهم شده است. در جنگل جزین رودخانه بسیار زیبایی وجود دارد که باعث شده است این جنگل شگفت انگیز به نظر برسد. خدماتی از جمله سرویس های بهداشتی مناسب در این منطقه برای گردشگران واقع شده است.

تالاب

ساحل فریدونکنار

یکی از زیباترین جاهای دیدنی فریدونکنار ساحل آن می باشد. طول ساحل این شهرستان به حدود ۸ کیلومتر می رسد. از جمله ویژگی های بارز این ساحل می توان به شیب ملایم، عمق کم، بستر شنی که برای تفریح و شنا بسیار مناسب می باشد، دسترسی آسان به ساحل و آلودگی نفتی کم اشاره کرد. هر ساله در این ساحل طرح سالم‌سازی دریا در فصل تابستان برگزار می شود تا برای علاقه مندان به شنا محیطی مناسب و امن ایجاد کند. اگر قصد شنا کردن در این منطقه را دارید به شما توصیه می کنیم به نکات ایمنی توجه کنید، در طرح سالم‌سازی دریا و در کنار غریق نجات شنا کنید تا دچار مشکل نشوید.

سوغات فریدونکنار


برنج محلی (بخصوص طارم{سنگه طارم:محصول خاص وسنتی این شهر} که عطر منحصربه‌فردی را داشته که هر دوستدار غذایی را به اشتها می‌آورد) ماهی (کفال، کولی، کپور، سفید، اوزون برون و…)- خاویار ماهی اوزون برون یکی ازمحصولات این منطقه بوده که از مرقوبترین خاویارهای دنیاست که شهرت جهانی داشته و در این منطقه از دریای مازندران نیز صید می‌شود- میوه‌های مختلف فصلی (پرتقال، انار، نارنگی، ازگل، سیب، لیمو، انجیر و…) آری فریدونکنار را به خاطر خاویار دریایش، شهر مروارید سیاه و به خاطر برنج خوش طعم اش، شهر طلای زنده و به خاطر مهمان نوازی مردمانش با درنای سیبری، شهر درنای سفید می‌نامند.

separator line

بیشتر بخوانید:

بازدید از مناطق دیدنی و تفریحی محلات

آشنایی با مناطق دیدنی و زیبای تنکابن

مناطق دیدنی و زیبای ماسال در گیلان

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (7 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits