مناطق دیدنی و جاذبه های گردشگری شهرستان نکا 

۱,۳۳۵
۱
۰
چهارشنبه, ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰


جاذبه های طبیعی نکا


نکا یکی از شهرستان‌های استان مازندران است که در شرق این استان واقع شده است. این شهرستان از غرب به شهرستان ساری و از شرق به شهرستان بهشهر متصل است. رود نکا در مرکز این شهر جاری است و به دریای خزر می‌رسد. این شهرستان در منطقه‌ای کاملا دشتی واقع شده و آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. بهترین زمان برای مسافرت به نکا فصول بهار و تابستان می‌باشد.


منطقه‌ای که امروزه نکا اطلاق می گردد؛ طی ۷۰ سال اخیر ازتوسعه محله یا روستای«تاریخ محله» جنب پلی بر روی رودخانه نکا، ایجاد شده است. نکا، در منطقه‌ای کاملا دشتی واقع است و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب می باشد. مجسمه و ظروف چوبی، حصیربافی، سفال و دست بافت‌ها؛ از مهم‌ترین صنایع دستی نکا محسوب می شوند. نکا به صورت نی کا به لغت اوستایی به معنی چشمهً پایینی می باشد.

تاریخچه نکا


این شهرستان با ۷/۳ درصد جمعیت مازندران در متون تاریخی آنرا نیکا، نیکاح و نکا نامیده اند؛ که به معنی سرزمین و آبادی و یا جایگاه ناهید میباشد. نکاء مقر حکومت اسپهبدان طبرستان بوده است. با وجود کارخانه سیمان، اسکله نفتی‌ و نیروگاه تولید برق نکاء در ساحل دریا، وجود تنها سیلوی گندم مازندران، و مجاورت با ساری مرکز استان و بهشهر، هم اکنون وجه غالب اقتصاد منطقه کشاورزی و اشتغال روستایی میباشد. با ایجاد شهرک صنعتی در نکاء، و راه اندازی کامل منطقه ویژه و مجتمع بندری امیر آباد (بهشهر)، و قرار گرفتن در مسیر جاده تهران- ساری- مشهد، توسعه این شهرستان؛ در آینده روند مطلوبی پیدا خواهد نمود

طبیعت نکا


آشنایی با مناطق دیدنی و بکر شهر نکا


آبشار زنگت نکا


آبشار زنگت در استان مازندران، در جنوب روستای زنگت پایین و در منطقه ای جنگلی قرار گرفته است. ارتفاع آبشار در حدود ۲۰ متر و آبشاری پله ای است. ارتفاع آبشار از سطح دریا در حدود ۱۱۷۰ متر است. زنگت پایین، روستایی از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا، دهستان زارم در استان مازندران است.آبشار پس از جاری شدن از ارتفاعات جنوبی روستا به رودخانه زارم رود میریزد. این منطقه دارای پوشش جنگلی انبوع و فراوانی نظیر درخت ممرز ، ال، کچف، شمشاد، بلوط، انجیلی، شیردار، مرس(راش)، ازگیل وحشی، آلوچه وحشی ، زرشک کوهی، سیب وحشی، ولیک، تلکا، بارانک جنگلی می باشد وهمچنین دارای پوشش گیاهان زینتی نظیر گل شقایق، گل رز، گل بنفشه، زعفران وحشی،… و گیاهان دارویی نظیر گل گاوزبان، گل آویشن، اسفنج، و گونه های فراوانی از گونهای وحشی است. برای دسترسی به آبشار باید از شهرستان نکا به چلمردی سپس صفا میان، ولدیمه و در آخر زنگت پایین رفت.

روستای کچپ محله نکا

روستای کچپ محله واقع در بخش هزار جریب شهرستان نکاء با ۲۰۶ خانوار و ۸۶۹ نفر جمعیت دارای ۱۷ نفر دانشجو می باشد. قدمت این روستا به چند قرن پیش می رسد که گفته شده چند برادر به این روستا مهاجرت کرده که در چلم کوه زندگی می کرده اند بعد از آن این روستا ترکار نیزنام گرفت و بعد از مدتی روستای فوق به علت سید بودن اکثر اهالی روستا، سید محله نامیده شد. در نهایت این روستا، به علت وجود درختان زیاد کچپ ، کچپ محله نام گرفت.

آبشار

پارک جنگلی و چشمه آب معدنی قرمرض نکا

چشمه آب معدنی قرمرض، یکی از مشهورترین نقطه گردشگری شهرستان نکا محسوب میشود. این چشمه، در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر نکا؛ در میان روستاهای زرندین علیا و درویشان در جنگلی بسیار زیبا قرار گرفته؛ معروفیت این چشمه به خاطر خاصیت درمانی (کلیوی) آب آن بوده، که بسیاری از هموطنان را وادار نموده؛ تا از سایر نقاط کشور برای نوشیدن آب این چشمه به منطقه مسافرت می نمایند!در سال های اخیر طرح گردشگری در اطراف چشمه، از سوی شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال اجرا میباشد، و با احداث سرویس بهداشتی، قهوه خانه، آلاچیق و … در اطراف چشمه توجه مسافران را بیشتر جلب نموده است. (پارک جنگلی اطراف چشمه قرمرض به مساحت ۳۰ هکتار با همکاری منابع طبیعی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شد، که طی سالهای آتی بر اهمیت آن اضافه میگردد.)

غار گمیشاناین نکا

غار در روستای خانه سر در ۵ کیلومتری شهر نکا و ۲۰ کیلومتری بهشهر قرار دارد و از سال ۱۳۶۷ مورد بررسی باستان شناسان قرار گرفته است. قدمت غار گمیشان به ۱۴ تا ۱۵ هزار سال قبل برمی گردد. کاوشگران با هدف گاه نگاری، تعیین قدمت، طبقه بندی مصنوعات سنگی، بازسازی اقلیم و مطالعه رژیم غذایی ساکنان این منطقه کاوش کرده اند. تاکنون ۴۰ هزار تکه استخوانی، ۳۰ هزار دست ابزارهای سنگی و تعدادی سفال در لایه های بالایی کشف شده است.

آبشار دزدهاین نکا

آبشار در ۳ کیلومتری غرب روستای درویشان قرار دارد که نیمی از این مسیر در میان مزارع و مراتع و نیمی در میان جنگل درختان پهن برگ همراه با شیبی ملایم قرار گرفته است. درویشان، روستایی از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا است. برای دسترسی به این روستا ابتدا وارد جاده نکا-پایین زرندین شده و با ادامه مسیر به روستای بالازرندین می‌رسید.از این روستا به سمت منطقه غرمرض ادامه مسیر داده تا به روستای سه کیله برسید و وارد جاده فرعی شده تا به روستای درویشان برسید. این آبشار از جمله آبشارهای پرآب منطقه است که حوضچه آن عمق زیادی دارد. آبشار از میان دو صخره سنگی از ارتفاع ۵ متری به پایین میریزد و حوضچه سنگی آن بیش از ۱۵ متر ارتفاع دارد.

نکا

تالاب لپو و پلنگان نکا

هر چند لپو مربوط به شهرستان بهشهر است اما به نکا نزدیک می باشد مجموعه مرداب های لپو و پلنگان به فاصله یک کیلومتری جنوب دریای مازندران و در شرق نیروگاه نکا واقع شده اند. مجموعه تالابی فوق، هر فصل از سال جلوه خاص و ویژه ای دارد. در زمستان و پاییز مأمن پرندگان مهاجر میباشد. معروفترین این پرندگان قو، قره غاز و فلامینگو میباشد؛ که ادسته دسته، در آن اسکان موقت می گیرند و جلوه های جذابی را بوجود می آورند. دسترسی مناسب، اقلیم مساعد، جلوه های متنوع فصلی طبیعت و… امکانات قابل توجهی را جهت بهره برداری توریستی از آن ایجاد کرده؛ که در صورت برنامه ریزی مناسب می تواند مورد استفاده عموم مردم واقع شود!

تپه نارنج باغ نکا

تپه نارنج باغ از تپه های باستانی مربوط به پیش از تاریخ میباشد. وجود بنای آجری بزرگ تا سال ۱۳۴۹ بر روی آن در منابع تاریخی آمده است. (این تپه در ضلع شمالی شهر با چشم اندازی زیبا و منحصر بفرد واقع شده است، هم اکنون روی این تپه، پارک تفریحی زیبایی با سایر امکانات تفریحی از آن استفاده می گردد.) این تپه به خاطر داشتن امکانت مناسب و زمینه دید مناظر شهر و اطراف آن از روی این تپه مسافران و شهروندان زیادی را به سوی خود جذب می کند!

ساحل مروارید نکا

طول سواحل نکا، در نقشه جغرافیایی حدود ۵کیلومتر میباشد، متاسفانه اغلب آن در اختیار سازمان ها، کارخانه جات و نهادهای دولتی میباشد. اما به هر ترتیب ساحل مروارید نکا، با امکانات مناسب و ساخت و سازهایی نظیر آلاچیق سرویس بهداشتی، دوش آب، امکانات اقامتی، قهوه خانه، پارک کودک، امکانات قایق سواری و … از ساحل خوب و نمونه منطقه میباشد؛ که مسافران زیادی از سایر نقاط کشور از این ساحل استفاده می نمایند. همچنین ساحل زاغمرز، گهرباران و دیگر سواحل دولتی و رسبز با درختان توسکا در اطراف ساحل مروارید، زیبایی خاصی به سواحل منطقه داده است!

شهر نکا

رودخانه و منطقه جنگلی کوهسار کنده – نکا

منطقه زیبا و جنگلی و سرسبز اطراف روستای کوهسار کنده از تفرجگاه های مشهور شهرستان محسوب می شوند. گذر رودخانه ای زیبا از این منطقه و نیز جنگلی سرسبز از درختان گونه خزری، پذیرای هزاران مسافر از سایر نقاط می باشد. فاصله به نسبت نزدیک منطقه به شهر را می توان از امتیازات آن برشمرد؛ که بسیاری از شهروندان نکایی و سایر شهرهای اطراف و نیز مسافران و مهمانان خارج استان؛ از این منطقه جنگلی برای گذراندن روزهای تعطیل خود استفاده می کنند. همچنین از دیگر جاذبه های گردشگری روستا کوهسارکنده؛ می توان به امامزاده جعفر در این روستا اشاره نمود؛ که به جهت کوه پایه ای بودن و درختان آزاد اطراف؛ منطقه مناسبی برای سیاحت و زیارت محسوب میشود!

چشمه مریو – نکا

یکی از چشمه های مشهور مسیر جاده لایی به بندبن در اطراف ورودی فرعی روستای لیمونده ((مریو))، است؛ اغلب سرنشینان اتومبیل هایی که از این جاده می گذرند دوست دارند در کنار این چشمه و منظره ی زیبا آن بایستند! چشمه مریو، با آب بسیار گوارا از پای کوه روستای لیمونده سرچشمه میگیرد. وجود چشمه ای پر آب و خنک در پای کوه و رودخانه ای زیبا و زلال در کنار آن و منطقه سرسبز و دل ربا در اطراف، مکان بسیار مناسبی برای اقامت گردشگران بوجود اورده است!
منطقه سیکا مرس – نکا

روستاهای سیکا و مرس، جنوبی ترین روستاهای شهرستان و بخش هزار جریب میباشد؛ که مسیر فرعی آن در محدوده سوچلما، از جاده استخرپشت – ارم جدا می گردد؛ روستاهای مرس کوچک و مرس بزرگ در ضلع شمالی کوه ببر چشمه، از مناطق چلم کوه واقع شده اند و روستای سیکا کمی پایین تر در شیب دره ای رو به جنوب قرار گرفته؛ که روبروی آن کوه های دراشه واقع شده است. روستای سیکا با بخش چهاردانگه ساری و روستای چورت و در نهایت شهر کیاسر هم در ارتباط است.

چلم کوه و قله نیل کوه – نکا

منطقه وسیع واستپی چلم کوه، از زیبا ترین جاذبه های توریستی شهرستان می باشد. کوههای ۲۵۰۰ متری چلم کوه، در نواحی جنوبی هزار جریب و دهستان استخر پشت؛ قرار گرفته است. با گذشت چند کیلومتر از منطقه تفریحی کلنگاه، مرتع چمنی و وسیع چلم کوه از نزدیک قابل مشاهده میباشد. چلم کوه به علت فاصله به نسبت کوتاه راه ارتباطی ماشین رو و مناظر زیبا؛ توجه بسیاری از گردشگران آشنا به منطقه را به خود جذب نموده است؛ قله نیل کوه یا نیله کوه با ۲۷۰۶ متر ارتفاع در همین کوها واقع شده است. از طریق وسایل نقلیه می توان تا گردنه های قله کوه پیش رفت، سپس با دقایقی پیاده روی به راحتی می توان بلندترین قله دهستان استخر پشت و یکی از بلند ترین قله های شرق مازندران را فتح نمود.

separator line

بیشتر بخوانید:

مناطق دیدنی و زیبای ماسال در گیلان

مناطق دیدنی شهر زیبای یزد

مناطق دیدنی و بکر ییلاقی گیلان را بشناسید

گردآوری توسط بخش گردشگری

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter