مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
3 گام کاملا عملی در مدیریت زمان
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اگر قصد دارید که از زمانی که در اختیارتان است برای محقق کردن اهدافتان استفاده کنید، این مقاله برای شما نوشته شده است.

احتمالاً شما نیز مانند بسیاری از افراد برای محافظت و رشد پول و سرمایه خودتان کارهای بسیار زیادی را انجام داده اید. یکی از با ارزش ترین دارایی هر انسانی زمان اوست. در واقع زمانی که در اختیار شماست بهایی است که شما، اختیار دارید آن را برای محقق کردن اهدافتان خرج کنید و یا این که آن را صرف کارهای بیهوده کنید.

مدیریت زمان در کسب وکار و زندگی شخصی

تفاوتی نمی کند که چه جایگاهی داشته باشید، کارآفرین، مدیر، کارمند، ورزشکار و .... همگی بیست و چهار ساعت در اختیار دارند. هر کدام از جایگاه هایی که گفتیم با استفاده درست از زمانشان می توانند خودشان را ارتقا دهند.

زمانی که شما بتوانید در محل کارتان مدیریت زمان را رعایت کنید، آرامش بیشتری در زندگی شخصی خودتان خواهید داشت و این مورد یکی از بزرگترین مزایای مدیریت زمان به حساب می آید.

هدف گذاری

قبل از اینکه بخواهیم مدیریت زمان را انجام دهیم باید برای خودمان مشخص کنیم که قصد داریم به صورت کلی زمان خودمان را صرف چه کاری کنیم. برای اینکار، باید اهداف کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت خودمان را مشخص کنیم. برای مشخص کردن اهدافمان باید در ابتدا وضعیت مطلوب خودمان را مشخص کنیم، پس از آن باید نگاهی به خودمان و توانایی ها و به عبارتی وضعیت موجود خودمان بیاندازیم.

سپس باید مشخص کنیم که برای حرکت از وضعیت موجود به مطلوب باید چه کاری هایی را انجام دهیم.

به یاد داشته باشید که اگر هدف گذاری شما به صورت غیر واقعی باشد باعث می شود که شما دچار افسردگی شوید و مدام خودتان را سرزنش کنید. برای مثال اگر شما تعیین کنید که در طول سه ماه یک زبان را به طور کامل یاد بگیرید، باید زمان زیادی را به این کار اختصاص دهید. در غیر این صورت با اختصاص دو یا سه ساعت در روز نخواهید توانست به نتیجه دلخواهتان برسید و در نهایت باعث می شود که احساس شکست کنید و حالتان نسبت به خودتان بد باشد. پس سعی کنید که اهداف منطقی برای خودتان در نظر داشته باشید.

اولویت بندی

پس از اینکه اهداف خودمان را مشخص کردیم و فهمیدیم که برای حرکت از وضعیت موجود به مطلوب باید چه کارهایی را انجام دهیم، نوبت به این موضوع می رسد که بین این کار ها اولیوت بندی کنیم.

می توانیم اولویت بندی را طبق ماتریس آیزنهاور انجام دهیم. ماتریس آیزنهاور از چهار قسمت مهم و فوری، مهم و غیر فوری، غیر مهم و فوری، غیر مهم و غیر فوری تشکیل شده است.

اولویت کارهای مهم و فوری از همه بیشتر است. پس از آن احتمال دارد برخی از کار ها به صورت ناگهانی برای ما پیش بیاید که در این وضعیت می گوییم که آن کار غیر مهم و فوری است که این کار ها هم باید سریع انجام شوند. بهترین وضعیت این ماتریس کار های غیر فوری و مهم هستند. ما باید تلاش کنیم که کارهای خودمان را در این قسمت قرار دهیم.

3 گام کاملا عملی در مدیریت زمان

از اول هفته، برنامه های کاری خودمان رو تنظیم کنیم

پس از آنکه هدف گذاری کردیم و اولویت کارهای خودمان را مشخص کردیم نوبت به این می رسد که سعی کنیم تا برنامه ریزی کنیم. بهتر است که برنامه یک هفته را از پیش تعیین کنیم و این را جزو لایف استایل زندگی خود قرار دهیم .

در این برنامه باید در ابتدا باید تمامی وظایفی که باعث رسیدن ما به اهدافمان می شود را طبق اولیوت بندی که انجام دادیم قرار دادیم.

بهترین برنامه ریزی ۵۰ اصل دارد. اولین اصل آن این است که هر برنامه ای که ریختید به آن عمل کنید، دومین اصل آن هم این است که به هر برنامه ای که برای خودتان می ریزید عمل کنید و ۴۸ اصل بعدی نیز همین امر را مورد هدف قرار می دهد.

به یاد داشته باشید هیچ برنامه بهترینی وجود ندارد و شما هر برنامه ای که بریزید باز هم نقص هایی خواهد داشت. پس هر برنامه ای که دارید را لطفا عملی کنید.

اشتباهات مدیریت زمان

کمال طلبی

داشتن کمال طلبی یکی از دلایلی است که می تواند مدیریت زمان را به مشکل بیاندازد. کسانی که به کمال طلبی منفی دچار هستند می خواهند همه چیز را همزمان انجام دهند. از این رو اولویت بندی کارها را به درستی انجام نمی دهند و همین موضوع باعث می شود که در عملی کردن برنامه خودشان به مشکل بر بخورند.

باید به این نکته توجه کنید که بدون اولویت بندی به احتمال زیاد در برنامه ریزی با شکست مواجه خواهید شد. پس به جای اینکه بخواهید همه چیز را با هم داشته باشید سعی کنید که کار ها را با اولویت بندی پیش ببرید.

زمان خالی را ایجاد کنید

بسیاری از افراد مدام به دنبال زمان خالی می گردند تا کارهایشان را در آن جای دهند. غافل از این که هر کدام از ما روزانه حدود دو ساعت در ترافیک هستیم یعنی این که اگر بخواهیم می توانیم از این زمان برای گوش دادن به کتاب صوتی یا انجام بسیاری از کارهای خودمان استفاده کنیم. پس سعی کنید از زمان های بیهوده خودتان بهترین استفاده را داشته باشید.

نه بگویید

بسیاری از افراد تمام کار هایی که در مطالب فوق به آنها اشاره کردیم را رعایت می کنند اما ناگهان دوستی یا یکی از اعضای خانوادشان از آنها درخواستی می کند و این افراد به این دلیل که نمی توانند نه بگویند این پیشنهاد را قبول می کنند و همین مسئله باعث می شود که برنامه ریزی و مدیریت زمان آنها با مشکل مواجه شود.

اگر می خواهید که بر مهارت مدیریت زمان مسلط شوید باید برخی از مهارت ها مثل قدرت نه گفتن و ... را به دست بیاورید.

در وبسایت ماهان تیموری ما به طور کامل درباره مدیریت زمان و دیگر مهارت های توسعه فردی مطالب مفیدی را برای شما قرار داده ایم. علاوه بر‌ آن مطالب رایگان بسیاری در باب راه اندازی و رشد کسب و کار یا کسب و کارهای خانگی و همچنین آموزش سرمایه گذاری برای شما قرار داده ایم که می توانید از آن ها برای رشد دادن خودتان و کسب و کارتان استفاده کنید. اگر به دنبال رشد خودتان هستید همین الآن به سایت ما سر بزنید یا با شماره زیر تماس بگیرید.

تماس با پشتیبانی : 02143000203این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است