دلگرم
امروز: شنبه, ۰۴ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۵ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
ضرب المثل هیچ گرانی بی‌حکمت نیست هیچ ارزانی بی علت نیست
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در پشت تمام ضرب المثل ها حکایت و داستان های جالب و شنیدنی نهفته است. امروز با ما در دلگرم همراه شوید تا به حکایت ضرب المثل «هیچ گرانی بی‌حکمت نیست ، هیچ ارزانی بی علت نیست» بپردازیم .

ضرب المثل هیچ گرانی بی‌حکمت نیست، هیچ ارزانی بی علت نیست

ضرب المثل هیچ گرانی بی‌حکمت نیست ، هیچ ارزانی بی علت نیست: یعنی اجناس طبق ارزششان قیمت گذاری می شوند و اجناس باارزش گران قیمت اند و ممکن است با ارزش بودنشان حکمت گرانی شان باشد.

باید توجه داشت: هرچیز باارزشی گران است ولی هرچیز گرانی باارزش نیست؛ ممکن است یک کالایی بسیار گران قیمت باشد اما وقتی بطور دقیق آن را بررسی می کنیم می بینیم ارزشش با قیمت گذاری اش تناسب ندارد. پس باید حواسمان باشد.

نکته: گاهی کم یاب بودن کالایی آن را در نظرها ارزشمند جلوه می دهد.

بر اساس این ضرب المثل، کالایی که ارزان قیمت بود حتما علتی دارد و باید علت آن را بررسی کرد. حالا علتش می تواند به وفور یافتن آن باشد یا خراب بودن، جهت جلب مشتری به مغازه و … باشد.

انسان باید در همه کارها و انتخاب هایش تمام جوانب را بسنجد تا خطا نکند.

داستان ضرب المثل هیچ گرانی بی حکمت

خواجه ای دو خدمتکار داشت که به یک نفر ماهی پنجاه تومان و به دیگری ماهی صد تومان دستمزد می داد. روزی آن که پنجاه تومان می گرفت از خواجه پرسید: «علت اینکه به من پنجاه تومان می دهی اما به همکارم صدتومان چیست؟ کار ما که یکی است!»

اتفاقا زمانی که خدمتکار از او این سوال را پرسید، صدای زنگ کاروانی از پشت خانه برخاست. خواجه به او گفت: « اول برو و ببین این چه صدایی است‌؛ وقتی برگشتی دلیل کارم را به تو می گویم».

خدمتکار رفت و برگشت و گفت: «قافله ای عبور می کند و این زنگ شتران آن است».
خواجه گفت: «بسیار خوب! این پاسخ تو بود؛ حالا همکارت را می فرستم تا ببینم او چه جوابی می آورد».

وقتی خدمتکار دوم برگشت، گفت: « کاروانی با صد نفر شتر و سی و پنج رأس قاطر در حال عبور است که بار آنها پارچه است و از اصفهان به طرف شیراز می روند».

خواجه رو به خدمتکار اول کرد و گفت: « ببین! پاسخ تو با پاسخ او چقدر متفاوت است! به همین سبب، دستمزدتان هم تفاوت دارد. مگر نشنیده ای که می گویند: هیچ ارزانی بی علت نیست و هیچ گرانی بی حکمت.

separator line

ضرب المثل هفت شهر عشق را عطار گشت یعنی چه ؟

ریشه ضرب المثل هالو گیر آوردن به کجا برمی گردد ؟

ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت یعنی چه ؟

ضرب المثل رفت داخل باقالی ها از کجا آمده است ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • daneshchi.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است