مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مارس ۲۰۲۳ میلادی
فرق کهنه با پوشک : پوشک بهتر است یا کهنه نخی ؟
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
کهنۀ بچه و محافظ‌ های کهنه و پوشک : استفاده از کهنه به جای پوشک چه فایده ای دارد؟ در این بخش می خواهیم شما عزیزان و همراهان همیشگی مجله دلگرم را با فرق بین پوشک و کهنه نخی برای بچه ها آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید .

کهنه نخی برای کودکان بهتر است یا پوشک؟ مزایا و معایب هر کدام

تفاوت پوشک با کهنه : انتخاب بین کهنه نخی و پوشک همیشه یکی از دغدغه‌های مادران بوده است و همواره یکی از سؤال‌ها این بوده که پوشک بهتر است یا کهنه؟ در گذشته که امکانات به گستردگی امروز نبود، مادران چاره‌ای به جز استفاده از کهنه‌های نخی نداشتند، اما امروز موارد و گزینه‌های بسیار زیادی برای انتخاب وجود دارد. به همین دلیل است که می‌توانید بررسی و درنهایت انتخاب کنید که کدام ‌یک بهتر است.

اما برای اینکه بتوانید تصمیم درستی بگیرید باید در مورد مزایا و معایب هر دو مورد اطلاعات داشته باشید. بعد می‌توانید با یک مقایسه و سبک، سنگین ساده، بهترین گزینه را هم برای راحتی خود و هم کودک دلبندتان در نظر بگیرید.

چرا از کهنه بچه به جای پوشک استفاده می‌شود؟

یکی از مواد تشکیل‌دهنده پوشک‌های پلاستیکی دیوکسین‌ها هستند. وقتی اعضای بدن کودک را در معرض این ماده شیمیایی قرار می‌دهید، ممکن است پوست بدن حساس کودک دچار بیماری‌های پوستی شود.

فواید پوشک

یکی از دلایلی که کهنه‌ها دوباره جایگزین پوشک شده‌اند همین است. درست است که گفته می‌شود پوشک رطوبت را حفظ می‌کند، اما در واقعیت همه‌شان این قابلیت را ندارند و پوست بدن کودک حتماً مرطوب خواهد شد. گفته می‌شود که این مشکلات پوستی عملکرد غدد درون ریز را دچار اختلال می‌کنند و وقتی این غدد درون‌ریز دچار مشکل شوند، کودک نمی‌تواند به ‌راحتی عمل دفع و ادرار را انجام دهد و رنج می‌کشد.

عده دیگری معتقدند که آلودگی ناشی از استفاده پوشک‌ها بسیار زیاد است. چون بعد از کثیف شدن پوشک‌ها آن را در سطل پوشک یا زباله می‌اندازیم و جای مدفوع در سطل زباله نیست.
در واقع افراد موافق با کهنه، طرفدار محیط زیست هستند و دوست ندارند بیش از این زباله‌های پلاستیکی و آلوده را وارد طبیعت کنند. یکی دیگر از فواید کهنه نسبت به پوشک بچه، راحتی است. کودک در کهنه‌های نخی احساس بهتر و راحت‌تری دارد، چون پوشک‌ها سفت هستند و به بدن کودک می‌چسبند، اما کهنه شبیه به لباس زیر عمل می‌کند و کودک احساس بدی نخواهد داشت.

مزایای کهنه نخی برای بچه

اولین مزیتی که استفاده از کهنه نخی دارد، جلوگیری از هزینه‌های گزاف ناشی از خرید پوشک است. باتوجه به شرایط اقتصادی امروز جامعه و نایاب بودن پوشک، جایگزین کردن کهنه نخی به‌جای پوشک می‌تواند مقرون به صرفه باشد. همچنین این کهنه‌های نخی قدرت جذب نسبتاً خوبی دارند و لباس کودک دلبند شما کثیف نخواهد شد.

فواید کهنه نخی

اما باید توجه کنید که این موضوع به معنای آن نیست که می‌توانید چندین ساعت از کودک خود غافل شوید. چنانچه ادرار و مدفوع بیشتر از زمان معینی در این کهنه‌ها باقی بمانند، حتماً لباس کودک شما آلوده و کثیف خواهد شد.

دومین مزیتی که دارد، حمایت از محیط زیست است. برخی از خانواده‌ها به سبب حمایت از محیط زیست اقدام به استفاده از کهنه‌های نخی می‌کنند. این خانواده‌ها معتقدند پوشک‌های پلاستیکی موجب افزایش زباله می‌شوند و این زباله‌ها محیط زیست را آلوده خواهند کرد.

سومین مزیت استفاده از کهنه‌های نخی امنیت آن‌هاست. روزهای اولی که یک نوزاد به دنیا می‌آید حتی قادر نیست سر خود را تکان بدهد، اما به مرور زمان و باتوجه به تحرک کودکان ممکن است از روی شیطنت اقدام به باز کردن چسب پوشک کنند. به همین دلیل استفاده از کهنه‌های نخی می‌تواند مانع از پیش‌آمد این موضوع شود. مسئله دیگری که باید به آن توجه کنید، راحتی کودک است. کودکان نمی‌توانند حرف بزنند و احساس ناراحتی خود را بیان کنند.

ممکن است استفاده از این پوشک‌های پلاستیکی سبب رنجش خاطرشان شود. اما کهنه‌های نخی اصلاً احساس ناخوشایندی در کودک ایجاد نمی‌کنند.
اگر جنس آن‌ها از نخ و پنبه باشد، احساس سبکی، راحتی و لطافت خاصی به کودک شما می‌بخشد.
چهارمین مزیت استفاده از کهنه‌های نخی این است که کودک را می‌توان سریع‌تر از پوشک و کهنه گرفت. چون با استفاده از کهنه‌های نخی، کودک متوجه خیسی می‌شود. به همین دلیل تربیت و آموزش او برای اینکه خودش به تنهایی به دست‌شویی برود ساده‌تر خواهد شد.

عوارض کهنه بچه

عوارض کهنه بچه

یکی از معایب استفاده از کهنه‌های نخی مسئله شست‌وشو است؛ این ممکن است کمی شما را خسته و آزرده کند. شاید مجبور باشید روزی چند بار این کهنه نخی را بشویید. یکی از دلایلی که مادران به مرور به استفاده از پوشک‌ها رو آورده‌اند همین مسئله راحتی است. شما پوشک کثیف را به ‌راحتی دور می‌اندازید و هیچ مشکلی نخواهید داشت، اما وقتی قرار است از کهنه‌های نخی استفاده کنید، نمی‌توانید آن‌ها را دور بیندازید. شاید همه نتوانند و زمان این را نداشته باشند که هر روز چند بار این کهنه‌ها را بشویند.

نیاز به تعویض سریع، یکی دیگر از معایب استفاده از کهنه‌های نخی است. شما مجبورید به محض اینکه کهنه کودک کثیف شد آن را تعویض کنید، چون موجب ناراحتی کودک و آلودگی می‌شود. این مسئله موجب رنجش خاطر شما، به خصوص در طول شب خواهد شد، چون احتمالاً دوست نداشته باشید که کهنه آلوده را نگه دارید تا صبح آن را بشویید.

اگر هم قرار باشد به محض تعویض کودک آن را بشویید، خواب و آرامش شما منحل می‌شود. یکی دیگر از موارد آزاردهنده کهنه‌های نخی این است که این پارچه‌ها به سبب سادگی و اینکه هیچ ماده معطری در آن‌ها وجود ندارد، جاذب بوی بد مدفوع و ادرار نیستند. این موضوع ممکن است کمی ناراحت‌کننده باشد، به خصوص اینکه بیرون از منزل باشید و امکان تعویض بلافاصله را نداشته باشید.

به طور کلی، توصیه می‌شود اگر درمورد استفاده از کهنه‌های نخی اطمینان دارید، مدتی از آن‌ها در خانه استفاده کنید و برای فضای بیرون از خانه کماکان از پوشک‌های پلاستیکی استفاده کنید.

مزایای پوشک بچه

یکی از مزایای پوشک نسبت به کهنه، راحتی آن است. تصور کنید که در سفر هستید، قطعاً استفاده از پوشک پلاستیکی برای شما راحت‌تر از کهنه نخی است، چون شما در این شرایط، امکان شست‌وشو و یا نگهداری کهنه آلوده را نخواهید داشت. همچنین استفاده از پوشک پلاستیکی سرعت عمل شما را بالاتر می‌برد، چون با وجود پوشک‌های پلاستیکی شما دیگر مجبور به شست‌وشو نیستید.

همچنین یکی دیگر از مزایا استفاده از پوشک این است که طراحی‌شان به گونه‌ای‌ست که می‌تواند مدت زمان بیشتری مدفوع و ادرار را نگه دارد؛ البته که این کار هیچ توصیه نمی‌شود، اما به هر حال ممکن است شرایطی به وجود بیاید که شما امکان تعویض پوشک را نداشته باشید.
سفر، مهمانی، خرید و… همه این موقعیت‌ها شما را در شرایطی قرار می‌دهند که نمی‌توانید بلافاصله پوشک کودکتان را تعویض کنید. بسیاری از این پوشک‌های پلاستیکی می‌توانند ادرار و مدفوع را ۴ تا ۵ ساعت در خود نگه دارند، اما این مسئله زمانی که از کهنه نخی استفاده می‌کنید فراهم و مهیا نیست. کهنه‌های نخی نمی‌توانند ادرار و مدفوع را مدت ‌زمان زیادی نگه دارند و لباس کودک شما حتماً کثیف خواهد شد.

یکی دیگر از مزایای پوشک نسب به کهنه، سبک بودن آن است؛ به‌خصوص پوشک‌هایی که امروزه و با پیشرفت تکنولوژی طراحی و تولید می‌شوند. سیاست تولید این پوشک‌ها راحتی و آسایش کودک است. سبک بودن پوشک موجب راحتی کودک شما می‌شود و عمل تحرک و بازی را برای او ساده‌تر می‌کند.

معایب پوشک

همچنین یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از پوشک به‌جای کهنه‌های نخی جذب بالای آن‌هاست. پوشک‌های پلاستیکی جذب مایعات بسیار بالایی دارند و این موضوع برای طول شب و زمانی که کودک خواب است بسیار اهمیت پیدا می‌کند. اگر قرار باشد لباس کودک کثیف شود، رخت‌خواب او هم کثیف خواهد شد و این موضوع زحمت شما را دوچندان خواهد کرد.

حتماً بخوانید:
با چند تکنیک طلایی طی سه روز کودک خود را از پوشک بگیرید

با چند تکنیک طلایی طی سه روز کودک خود را از پوشک بگیرید

انجام روش هایی برای گرفتن کودک از پوشک که مادر در ساعات مشخصی کودک را به دستشویی می برد و در برخی ساعات او را پوشک می کند ، ممکن است ماه ها به طول…

معایب پوشک بچه

یکی از معایب پوشک بچه، مسئله تجزیه آن است. به دلیل اینکه پلاستیکی هستند، دویست سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند و یکی از دلایل اینکه بسیاری از مردم با استفاده از این پوشک‌ها مخالف هستند، مسائل محیط زیستی است.

مورد بعدی، حساسیت‌های پوستی احتمالی است. با وجود اینکه برندهای مختلفی برای پوشک‌ها وجود دارد، اما هنوز هم مادران ادعا می‌کنند که این مسئله کودکانشان را آزار می‌دهد. بسیاری از برندهای پوشک، از موادی مثل کلر، رنگ و عطر استفاده می‌کنند و بیشتر این مواد حساسیت‌زا هستند. همچنین در پوشک‌های پلاستیکی از ماده‌ای به نام دیوکسین شیمیایی استفاده می‌شود که سرطان‌زاست. البته هیچ تحقیقات درست و موثقی در خصوص این مسئله در دسترس نیست، اما خانواده‌ها اعلام کرده‌اند که در خصوص آسیب‌هایی که ممکن است پوشک پلاستیکی به بدن کودکشان وارد کند، نگران هستند.

یکی دیگر از عوارض استفاده از پوشک بچه، بیماری پوستی بثوراتی است؛ این بیماری پوستی، ناشی از استفاده پوشک‌های پلاستیکی است. نواحی پوست کودک که با پوشک آن را پوشانده‌اید، ممکن است دچار التهاب، قرمزی و خشکی بشود. اگر این بیماری پوستی بیشتر شود، تبدیل به قارچ و عفونت‌های باکتریایی خواهد شد. دلیل به وجود آمدن این بیماری پوستی این است که کودکان زیاد ادرار می‌کنند و چنانچه پوشک کودک را به موقع عوض نکنید، پوست کودک دچار سوزش و حساسیت و بروز این بیماری می‌شود.

درست است که از قدیم‌الایام استفاده از کهنه‌های نخی رایج بوده است، اما همواره باید راحتی و آسایش را در نظر داشته باشید. اگر استفاده از پوشک‌های پلاستیکی کار شما را ساده‌تر می‌کند، بهتر است حتماً بیشتر درمورد آن اطلاعات کسب کنید. اگر هم نسبت به حساسیت‌های پوستی نگران هستید، بهتر است درست تحقیق کنید و بهترین برند را برای کودک خود انتخاب کنید. درنهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید، پس خوب است آنچه که به نفعتان است را انتخاب کنید.

فرق پوشک و کهنه

بوی بد، یکی از عوارض استفاده از کهنه بچه است. ممکن است مادر نتواند شست‌وشوی کهنه را به‌درستی انجام دهد و بوی بد و آلودگی روی کهنه باقی بماند. آلودگی و بیماری یکی دیگر از عوارض استفاده از کهنه می‌تواند باشد، چون میکروب‌های مدفوع و ادرار اگر به درستی تمیز و ضدعفونی نشوند یا مادر در شستن کهنه بی‌حوصلگی به خرج بدهد، حتماً بدن حساس کودک دچار عفونت خواهد شد.

یکی دیگر از عوارض کهنه بچه، جنس آن است. اگر در انتخاب جنس کهنه دقت نشود، ممکن است پوست حساس کودک نسبت به آن حساسیت نشان دهد.

منبع : مجله کودکو


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است