alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ فوریه ۲۰۲۱ میلادی
تفاوت لینوکس و ویندوز
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ویندوز در برابر لینوکس؛ رقابتی قدیمی که سال‌هاست مورد بحث و بررسی است. ذکر این نکته ضروری است که «بهترین» سیستم‌عامل تنها یک پاسخ ندارد، به این دلیل که کاملاً به ویژگی‌های موردنظر کاربر بستگی دارد.

مقایسه سیستم عامل لینوکس و ویندوز

ویندوز و لینوکس هر دو سیستم عامل هایی هستند که برای مدیریت منابع سیستم طراحی و پیاده سازی شده اند و در واقع یک رابط کاربری بین کاربر و سخت افزارهای موجود روی دستگاه شما هستند.

این دو نوع سیستم عامل در عین حال که می توانند توانایی های مشترکی داشته باشند با همدیگر تفاوت های واضحی نیز دارند که این تفاوت ها هم در نحوه کار و هم در نحوه برقراری ارتباط با کاربر مشاهده می شود.

در کنار همه این تفاوت ها باید بدانید که سیستم عامل ویندوز یک محصول کاملا تجاری و در اختیار شرکتی به نام شرکت مایکروسافت می باشد اما سیستم عامل لینوکس برخلاف ویندوز یک سیستم عامل رایگان و در اصطلاح فنی متن باز یا Open Source است و هیچ شرکت واحدی این محصول را پشتیبانی و مدیریت نمی کند.

ویندوز در لغت به معنای پنچره است ولی در واقع یک نوع سیستم عامل (سیستم عامل نرم افزاری است که کلیه منابع سخت افزاری مرتبط با دسک تاپ یا لپ تاپ شما را مدیریت می کند. به عبارت ساده ، سیستم عامل ارتباط بین نرم افزار و سخت افزار شما را مدیریت می کند) میباشد که توسط مایکروسافت ساخته شده است.

هر نسخه از ویندوز شامل یک رابط کاربری گرافیکی ، با یک دسک تاپ است که به کاربران امکان مشاهده فایل ها و پوشه ها در آن را می دهد. در دو دهه گذشته ، ویندوز رایج ترین سیستم عامل کامپیوترهای شخصی بوده که برای اجرا روی سخت افزار، پردازنده های اینتل طراحی شده است.

لینوکس شناخته شده ترین و پرکاربردترین سیستم عامل منبع باز است. به عنوان یک سیستم عامل ، لینوکس نرم افزاری است که در زیر همه نرم افزارهای دیگر در کامپیوتر نصب میشود که درخواست هارا دریافت و این درخواست ها را به قسمت سخت افزار رایانه منتقل کند. لینوکس بیشتر به عنوان سرور مورد استفاده قرار می گیرد.

لینوکس شبیه به UNIX طراحی شده است ، اما برای اجرای انواع سخت افزارهای مختلف از تلفن های هوشمند گرفته تا اتومبیل ، ابر رایانه و لوازم خانگی ، دسک تاپ خانگی تا سرورهای سازمانی تکامل یافته است.

هر سیستم عامل مبتنی بر لینوکس شامل هسته لینوکسی ( که منابع سخت افزاری را مدیریت می کند ) و مجموعه ای از بسته های نرم افزاری است که قسمت های دیگر سیستم عامل را تشکیل می دهند.

مقایسه ویندوز و لینوکس در یک جدول - تفاوت برنامه نویسی در لینوکس و ویندوز - مقایسه سرعت لینوکس و ویندوز - لینوکس ویندوز نیست

فرق سیستم عامل لینوکس و ویندوز

1. دسترسی

در لینوکس کاربر به کد پایه دسترسی دارد و میتواند متناسب با نیاز خود کد را تغییر دهد که این کار سبب میشود اشکالات در سیستم عامل با سرعت بیشتری رفع شود.

در ویندوز هرکاربر به کد پایه دسترسی نخواهد داشت و فقط افراد خاصی میتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

2. سطح اجرا

لینوکس توانایی توقف در سطوح مختلف اجرا را دارد و ما میتوانیم در صورت بروز مشکل با استفاده از خط فرمان و رابط کاربرگرافیکی به رفع مشکل و ادامه کار خود بپردازیم.

در ویندوز اگر باهر مشکلی روبه رو شدیم برای یافتن و رفع آن باید سیستم را ریستارت و راه اندازی مجدد بکنیم.

3. قابلیت استفاده

نصب لینوکس پیچیده است اما توانایی انجام کارهای پیجیده را آسان تر می کند.

ویندوز یک سیستم ساده به کاربر می دهد تا کار کند اما نصب ان زمان طولانی تری می خواهد.

4. امنیت

سیستم عامل لینوکس به دلیل اینکه اوپن سورس میباشد و از نظر امنیت بسیار قوی طراحی شده است هک کردن آن بسیار سخت تراز ویندوز است.

سیستم عامل ویندوز به دلیل اوپن سورس نبودن وامنیت بسیار پایین آن هدف بسیاری از هکرها و ویروس ها می باشد.

5. سرعت

سیستم عامل لینوکس به دلیل استفاده درست از منابع سخت افزاری از سرعت بالاتری نسبت به ویندوز برخوردار است.

در پایان بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که هر فرد باید با توجه به نیازها و متناسب با کارهایش سیستم عامل مناسب را انتخاب نماید.

مزایای لینوکس نسبت به ویندوز - سرور لینوکس بهتر است یا ویندوز - قدرت لینوکس - لینوکس چیست

تفاوت کامپیوتر های قدیمی و جدیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • virgool.io
  • tosinso.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits