دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۷ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
چگونه در خانه ریحان بکاریم؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ریحان از سبزی های مورد علاقه و پرطرفدار بیشتر ایرانیها است و از خواص بینظیری برای درمان بیماری ها برخوردار است.


اصول کاشت ریحان در خانه


ریحان از سبزی های مورد علاقه و پرطرفدار بیشتر ایرانیها است و از خواص بینظیری برای درمان بیماری ها برخوردار است. همانند کاشت سبزی خوردن، کاشت ریحان نیز در گلدان و در فضای آپارتمان بسیار ساده است و در هر زمان و هر فصلی در بستر خاکی و در بستر بدون خاک میتوان آن را پرورش داد و ضمن داشتن گلدانی سبز در فضای منزل، از خوردن ریحان تازه لذت برد.

گیاه شناسی ریحان

ریحان یک نوع گیاه علفی بوده و از خانواده گیاه نعناع بشمار می‌رود و در انواع مختلف و طعم‌های متفاوتی وجود دارد. ریحان خاصیت ضد قارچی و باکتریایی داشته و ازاین‌رو در ساخت لوازم‌آرایشی نیز از آن استفاده‌های گسترده‌ای می‌شود. یکی از موارد مصرف ریحان استفاده آن به‌صورت تازه در انواع غذا و خوراکی‌هاست، حال تصور کنید گلدانی پر از ریحان تازه را که در هنگام لزوم از آن‌ها استفاده می‌کنید و از حاصل دسترنج خود لذت می‌برید! کاشت ریحان کار بسیار ساده است که به شما آموزش می دهیم.

ریحان

انواع ریحان

ریحان‌ها هرکدام بسته به نوع خود دارای عطروطعم‌های متفاوتی هستند و در مدل‌هایی بارنگ سبز، لیمویی، بنفش، ریحان چندساله و یونانی تقسیم‌بندی می‌شود.

برای کاشت ریحان اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که دارای آب‌وهوای سردیست، باید چهارتا شش هفته قبل از آخرین سرمایی که داشته‌اید ریحان را درجایی گرم نشاء کنید، سپس آن‌ها را به زمین منتقل کنید. این کار برای کشت ریحان در سطوح کوچک مورداستفاده قرار می‌گیرد، چراکه ریحان برای رشد نیاز به هوای گرم و آب فراوان دارد. اگر درجایی گرم زندگی می‌کنید می‌توانید دانه‌های ریحان را مستقیماً در گلدان و یا زمین بکارید، برای کاشت این دانه‌ها در زمین دقت داشته باشید که بعد از آخرین سرمای منطقه دانه‌ها باید در زمین کاشته شوند.

طریقه کاشت ریحان در گلدان

این گیاه رو میتونید به دو رشو کاشت بذر و استفاده از قلمه ساقه در گلدان بکارید که هر دو روش رو در ادامه بصورت کامل توضیح خواهیم داد.

نحوه کاشت ریحان از طریق بذر

1. برای این کار سعی کنید از بذرهای اصلاح شده و تازه استفاده کنید. برای تهیه بذر حتما به فروشگاه های وسایل کشاورزی فروشی معتبر شهر خود برید و بذر رو تهیه کنید ، برای کاشت میتونید بذر ها رو داخل آب بریزید تا کاملا متورم بشه ولی این کار اختیاری هست.

2. سک گلدان مناسب با میزان نیاز خودتون به سبزی آماده کنید و سپس داخل گلدان از ترکیب خاک باغچه و خاک برگ پر کنید ، سعی کنید از گلدانی استفاده کنید که حداقل ۱۵ سانتی متر ارتفاع داشته باشد، خاکی که انتخاب میکنید حتما زهکشی مناسبی داشته باشه و سوراخ های زیر گلدان هم حتما باز باشه.

3. اگر بذر ها را داخل آب ولرم یک روز قبلتر خیسانده باشید باید ابتدا بذرها را از آب خارج کرد و روی روزنامه قار دهید تا نم اون گرفته بشه در غیر اسن صورت مستقیما بذر ها را روی خاک گلدان ریخته و سپس با استفاده از خاک برگ و کمی خاک باغچه روی بذرها را می پوشانیم. سعی کنید که بیشتر از نیم سانتی متر خاک روی بذرها نریزید.

4. سپس با استفاده از آب پاس به نحوی که بذرها جابجا نشوند به گلدان آب بدهید این کار را تا زمانی که بذر ها از خاک بیرون بیاییند انجام دهید. دقت داشته باشید که خاک را مرطوب نگهدارید نه باتلاقی چون باعث پوسیدگی بذرها خواهد شد.

5. در این زمان گلدان را در گرمترین نقطه منزل قرار دهید تا بذرها جوانه بزنند.

6. بعد از جوانه زدن بذرها دیگر اجازه ندهید که خاک گلدان خشک شود روزانه با استفاده از یک پارچ آب گلدان را آبیاری کنید .

ریحان

نحوه کاشت ریحان از طریق ساقه

برای این کار شما باید یک ساقه جوان و سالم از گیاه ریحان را جدا کرده و در داخل یک ظرف شیشه ای پر از آب قرار دهید تا ریشه بزند زمانی که ریشه های گیاه به اندازه ۵ سانتی متر رسید آن را به یک گلدان با خاک سبک منتقل کنید. شما بعد از چند هفته شاهد رشد و جوانه زنی ریحان خواهید بود و میتونید به راحتی اونو در خانه برداشت کنید. توجه داشته باشید که میزان آبیاری هم همانند بالا خواهد بود.

مراحل کاشت ریحان در باغچه

1. بهترین زمان برای شروع کاشت ریحان در باغچه اوایل بهار است پس بعد از خرید بذر ریحان را باید تا ۶ ماه قبل از فصل سرمای محل زندگی کاشت.
2. زمین باغچه را با استفاده از بیل شخم زده و محلی مسطح و هموار را آماده کنید توجه داشته باشید که محلی انتخاب کنید که روزانه ۶ الی ۸ ساعت آفتاب کامل به گیاه بتابد.
3. بذر را روی زمین پخش کنید و سپس روی آن را با ساتفاده از کود حیوانی و یا خاک حدودا نیم سانتی متر بپوشانید .
4. با استفاده از پاشش آب روی خاک محل کاشت را مرطوب کنید توجه داشته باشدی که مراقب شسته شدن بذرها و تجمع اون در یک قسمت از باغچه باشید.
5. سعی کنید روزانه یا صبح و یا عصر گیله را آبیاری کنید.
6. پس از رشد برگها سریعا برگها را بچنید تا رشد ریحان شما به خوبی انجام بگیره

reyhan

نیازها و شرایط محل کاشت ریحان

نیاز آبیاری

این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد اگر گیاه شما در گلدان هست سعی کنید محل کشت را مرطوب نگهداری کنید و اگر در باغچه کاشته شده با استفاده از کودهای حیوانی (گاوی) محل را محل را مرطوب کنید و روزانه گیاه را آبیاری کنید.

نور مناسب

همه گیاهان مخصوصا سبزی ها برای رشد به نور زیاد احتیاج دارند گلدان را در محلی پر نور و آفتابگیر قرار دهید.

خاک مناسب

اکثر سبزی هایی که میخواهید در داخل گلدان بکارید را در خاکی از ترکیب خاک باغچه و خاک برگ یا پرلیت بکارید تا حاصلخیزی آن بالا باشد.

تغذیه

اگر از کودحیوانی برای کاشت در باغچه استفاده کردید دیگر نیازی به کودهای اضافی نیست و سعی کنید از کودهای شیمایی نیز استفاده نکنید چون هدف ما کاشت محصولات ارگانیک هست ولی برای بهتر شدن ریحان های خود میتونید از ورمی کمپوست بعد از ۲ هفته از کاشت استفاده کنید.

مشکلات و بیماری های احتمالی ریحان

برای جلوگیری از آفت زدن سبزیها هر از چند گاهی باید مقداری آب را با الکل مخلوط کنید و به جای سم، روی سبزی‌ها اسپری نمایید. حتی اگر ریحانها مورد حمله شته‌ها هم قرار گرفته باشند با این کار، از بین می‌روند. از طرف دیگر، چون طی مراحل رشد از هیچ سمی استفاده نمیشود، سبزیجات کاملا ارگانیک (طبیعی) هستند. البته راه‌های دیگری نیز برای پیشگیری از آفت‌زدگی گیاهان وجود دارد؛ مثلا می‌توانیم یک گلدان گیاه جعفری یا همیشه‌بهار را کنار گلدان ریحان خود قرار دهید. با این روش تا ۶۰ درصد از بیمار شدن گیاه و حمله شته‌ها کاسته می‌شود.

سبزی هایی که در گلدان و داخل خانه کاشته میشوند به ندرت آفت میزنند ولی خب برای جلوگیری از آفت زدن سبزیها هر چند وقت یکبار مقدار خیلی کمی آب را با الکل مخلوک کنید و به صورت سمپاشی روی گیاه بپاشید.اگر ریحان های شما مورد حمله شته‌ها هم قرار گرفته باشد با این کار از بین خواهند رفت.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش کشت تره در گلدان و خواص بی نظیر این سبزی

آموزش کاشت و نگهداری سبزی خوردن در خانه و آپارتمان

آموزش کاشت راحت سبزیجات مورد استفاده شما در خانه

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • setare.com
  • golemanoto.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است