معرفی ‫درختچه قیچ‬‎ و کاربردهای آن‬

۱,۶۴۱
۱
۰
دوشنبه, ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ۱۷:۴۳


آشنایی با درختچه قیچ

قیچ درختچه ای است همراه با انشعابات چوبی فراوان که در عرصه های بیابانی بصورت پراکنده در جوامع گیاهی درمنه دشتی مشاهده می شود. ارتفاع متوسط این درختچه تا ٥/٢ متر می رسد قیچ در نقاط مختلف ایران ، قفقاز ، افغانستان و پاکستان انتشار دارد.

رویشگاههای اصلی قیچ در ایران ، جنوب شرقی شاهرود ، خراسان ، زنجان ، دامنه های مشرف به کوهستان سفید آب و دشت کویر، ارتفاعات انارک و چوپانان می باشد. قیچ معمولا" در خطوط همباران ١٠٠ تا ١٥٠میلیمتر بصورت طبیعی ایجاد رویشگاههای مشجر می نماید.

دامنه ارتفاعی رویشگاه قیچ در دامنه های کوهستانی سفید آب بین ١٠٠٠تا ٢٠٠٠متر از سطح دریا است. قیچ گیاهی است بومی مناطق خشک و نیمه خشک در خاکهای شور ، قلیا و شور و قلیایی که عمدتا" دارای آهک فراوان است ، بخوبی رویش دارد. گلهای زرد این درختچه پیش رس بوده و معمولا" در اواسط اسفندماه ظاهر می شوند.

بدنبال آن میوه های بالدار حاوی سه عدد بذر، در اوایل اردیبهشت ماه بوجود می آیند. وجود باله های نسبتا" بزرگ میوه ، جابجایی بذر را توسط باد آسان کرده است. این گیاه بوسیله بذر و قلمه قابل تکثیر است.

گیاه

خصوصیات گیاهشناسی درختچه قیچ

"قیچ" درختچه ای است همراه با انشعابات چوبی فراوان که در عرصه های بیابانی به صورت پراکنده در جوامع گیاهی درمنه دشتی مشاهده می شود. ارتفاع متوسط این درختچه تا ٥/٢ متر می رسد. قیچ در نقاط مختلف ایران، قفقاز، افغانستان و پاکستان انتشار دارد.

رویشگاه های اصلی قیچ در ایران، جنوب شرقی شاهرود، خراسان، زنجان، دامنه های مشرف به کوهستان سفید آب و دشت کویر، ارتفاعات انارک و چوپانان می باشد. قیچ معمولاً در خطوط همباران ١٠٠ تا ١٥٠ میلی متر به صورت طبیعی ایجاد رویشگاه های مشجر می نماید.

گل های زرد این درختچه پیش رس بوده و معمولاً در اواسط اسفندماه ظاهر می شوند. به دنبال آن میوه های بالدار حاوی سه عدد بذر، در اوایل اردیبهشت ماه به وجود می آیند. وجود باله های نسبتاً بزرگ میوه، جابجایی بذر را توسط باد آسان کرده است.

پراکنش جغرافیایی درختچه قیچ

رویشگاههای اصلی قیچ در ایران ، جنوب شرقی شاهرود ، استان یزد ، خراسان ، زنجان ، دامنه های مشرف به کوهستان سفید آب و دشت کویر، ارتفاعات انارک و چوپانان می باشد. قیچ معمولا" در خطوط همباران ١٠٠تا ١٥٠میلیمتر بصورت طبیعی ایجاد رویشگاههای مشجر می نماید.قیچ گیاهی است بومی مناطق خشک و نیمه خشک در خاکهای شور ، قلیا و شور و قلیایی که عمدتا" دارای آهک فراوان است ، بخوبی رویش دارد.

گلهای زرد این درختچه پیش رس بوده و معمولا" در اواسط اسفندماه ظاهر می شوند. بدنبال آن میوه های بالدار حاوی سه عدد بذر، در اوایل اردیبهشت ماه بوجود می آیند. وجود باله های نسبتا" بزرگ میوه ، جابجایی بذر را توسط باد آسان کرده است.

درختچه

شرایط محیط رشد درختچه قیچ

دامنه ارتفاعی رویشگاه قیچ در دامنه های کوهستانی سفید آب بین ١٠٠٠ تا ٢٠٠٠ متر از سطح دریا است. قیچ گیاهی است بومی مناطق خشک و نیمه خشک که در خاک های شور، قلیا و شور و قلیایی که عمدتاً دارای آهک فراوان است، بخوبی رویش دارد.

روش تکثیر درختچه قیچ

این گیاه بوسیله بذر و قلمه قابل تکثیر است

کاربردهای درختچه قیچ

  • گونه های قیچ از مهمترین گیاهان مراتع نیمه خشک و خشک محسوب می شوند و مورد تعلیف دام قرار می گیرند.
  • درختچه قیچ برای توسعه پوشش گیاهی در اراضی شور و قلیایی و همچنین تثبیت و حفاظت خاک کاشته می شود.
  • چوب این گیاه به مصرف سوخت محلی می رسد.
  • این گیاه همچنین دارای خواص دارویی با اثر ملین، دفع کرم های انگلی و استعمال خارجی برای ناراحتی های چشمی است.

separator line

بیشتر بخوانید:

راهنمای کاشت درخت به و نگهداری از آن

روش کاشت و نگهداری درخت چنار

راهنمای کاشت درخت فلوس و خواص آن

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • قیچ
  • خصوصیات گیاهشناسی درختچه قیچ
  • پراکنش جغرافیایی درختچه قیچ
  • شرایط محیط رشد درختچه قیچ
  • کاربردهای درختچه قیچ

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter