راهنمای جامع کاشت و تکثیر درخت سیب

۱,۷۹۶
۱
۰
چهارشنبه, ۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ۲۱:۱۹


چگونه درخت سیب بکاریم؟


سیب از تیره گلسرخیان است. این گیاه از درختان میوه مناطق معتدل سرد به شمار می‌آید و می تواند سرمای ۳۵ درجه تا ۴۰ درجه زیر صفر رو تحمل کند. نیاز سرمایی جوانه‌های سیب در حدود ۱۰۰۰ الی ۱۶۰۰ ساعت زیر ۷ درجه سانتی گراد بوده، لذا در مناطقی با زمستان‌های گرم خوب به عمل نمی‌آیند. در مناطقی که پرورش سیب معمول است، در دوماه آخر رسیدن میوه، شب‌های خنک برای این درخت مناسب بوده، در غیر این صورت در میوه‌ها طعم و مزه مطلوب حاصل نمی شود و میوه‌ها از رنگ کدر و بافت سست برخوردار می شوند.

سیب یکی از خوشمزه ترین میوه هایی است که کاشت آن در ایران هم مرسوم است، در اکثر مناطقی که آب و هوای خنک داشته و دارند، سیب غذای بسیار مهمی است. یکی از ویژگی های سیب آن است که می توان آن را مثل مرکبات مدتی انبار کرد بدون این که خاصیت هایش را از بین برود.

تاکنون بیشتر از 7500 نوع سیب شناخته شده است، این انواع، در مناطق نیمه حاره، معتدل، فراشمالگانی دیده می شود، درختان سیب نمی توانند در آب و هوای گرم گلدهی داشته باشند. از معروف ترین انواع سیب می توان واریته های سیب طلایی، سیب مکنیتاش، سیب سرخ، سیب امپراطور و… را نام برد. درخت سیب کوتاه است، و شاخه هایش بدون تیغ و با برگ های ساده، با لبه دالبر، راس تیز و کوتاه و شکل تخم مرغی می باشند. کاسه گل آن کرک دار و گلبرگ هایش بیضی شکل اند.

سیب


ارقام مهم سیب در ایران

  • گلاب اصفهان
  • گلاب شیراز
  • گلشاهی
  • زرد مشهد
  • حیدرزاده تبریز

درخت سیب


شرایط اکولوژیک مورد نیاز درخت سیب

خاک مناسب درخت سیب:

سیب در انواع مختلف خاک ها به خوبی رشد می کنند ولی خاک هایی که بافت سبک و متوسط دارند برای رشد این درخت مناسب ترند. فاصله مطلوب برای کات درختان سیب بسته به شرایط محیطی متفاوت است، اما در صورتی که باغبان بخواهد باغ را با آبیاری قطره ای اداره کند، تعداد درختان می تواند از 120 اصله درخت تا 1500 اصله درخت در هکتار متفاوت باشد.

آبیاری درخت سیب:

برای رشد سیب 600 تا 1000 میلی متر بارندگی در طول سال کافی است، با توجه به تراکم و چیدمان درختان سیب میزان آبیاری آن ها به شکل سالانه با یکدیگر متفاوت است (بین 6.2 تا 26 متر مرکب برای هر درخت). مقدار روزانه مصرف آب برای هر درخت حداکثر 25 تا 200 لیتر در روز است. دوره رشد درخت سیب (بین 170 تا 210 روز) از نظر آبیاری شامل چهار مرحله ی گل دهی، تشکیل، ایجاد جوانه های گل و مرحله رسیدن میوه است.

آب و هوای مناسب درخت سیب:

سیب درختی میوه ای همیشه سبز نیست و خزان دار است. این درخت در اقالیم سرد معتدل در دو نیمکره جنوبی و شمالی رشد می کند اما امروزه با اصلاحات ژنتیکی این درخت در تمام مناطق 5 قاره رشد می کند. درجات زیر صفر و طول مدت سرما، بسته به نوع و رقم سیب می تواند به گل ها و جوانه های آن آسیب بزند.

هرس درخت سیب:

در هرس سیب باید این نکته را در نظر داشت که شاخه های جوانی که چند سال عمر کرده اند و باردار شده اند، شاخه پیر محسوب می شوند و باید هرس شوند تا شاخه های جوان دیگری جانشین آن ها شوند. نهال های جوان در سال اول سربرداری می شوند (وجود حداقل چهار جوانه در زیر محل بریده شده ضروری است). اگر هرس در زمان درست خود انجام نشود شاخه های جوان و بارده زود پیر می گردند و این امر باعث تولید میوه های ریز و نامرغوب می گردد. اما اگر هرس به موقع و درست انجام شود می تواند از پیری زودرس درخت جلوگیری کند.

کود دهی درخت سیب:

کود های ازته برای درختان سیب ضروری هستند زیرا مصرف ازت خاک توسط این درختان بالاست. کود های شیمیایی را نمی بایست در زمان کاشت در چاله ریخته شوند زیرا باعث سوختن و از بین رفتن ریشه می شوند.

کم کردن بار درخت سیب:

استعداد درختان سیب در باردهی هر دو سال یک بار شکوفا می شود، برای این که انبوه میوه در یک سال سبب کاهش گلدهی در سال بعد خواهد شد.

sib

ازدیاد و تکثیر درخت سیب

متداول ترین روش تکثیر و پرورش سیب، کاشت بذر و انجام پیوند است. پایه های رویشی با خوابانیدن تکثیر می شوند و بعدا در محل خزانه گیری پیوند می گردند. پیوند شکمی فراگیر ترین پیوند در خزانه است. اکثرا پایه ها حاوی بذر سیب و پایه های پاکوتاه مالینگ مرتون و مالینگ هستند.

آفات و بیماری های درخت سیب

کرم سیب، لیسه سیب، کرم سفید ریشه، سوسک شاخه بلند رزاسه، سرخرطومی سیب و شته مویی سیب از جمله آفات سیب هستند که برای مقابله با آن ها می توان از سموم شیمیایی استفاده کرد.

سفیدک سطحی سیب، لکه سیاه سیب، شانکر سیتوسبورایی سیب از بیماری های شایع درخت سیب هستند که با مراقبت، هرس و کود دهی به موقع می توان از آن ها پیشگیری نمود.

انبار داری و نگهداری سیب

چنانکه محصول تولیدی یک دفعه به بازار مصرف عرضه گردد، صرف نظر از عدم توانایی جذب بازار برای مصرف، قیمت آن شدیدا کاهش می یابد،

لذا برای جلوگیری از این کار و داشتن محصول در فصول مختلف سال، باید آن ها را به انبار انتقال دهند که در آن مکان ها میوه ها در شرایط خوب و ایده ال نگهداری شوند. که این مکان ها می توانند سردخانه های سنتی یا سردخانه های مدرن و با انبارهای دارای سیستم کنترل شده باشند.

separator line

بیشتر بخوانید:

آشنایی با روش کاشت بادام درختی و نگهداری از آن

روش های کاشت و تکثیر درخت شاه توت

روش کاشت و نگهداری درخت چنار

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter