معرفی درخت زیبای اوکالیپتوس رنگین ‌کمان 

۱,۷۱۳
۱
۰
دوشنبه, ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۴۲


آشنایی با درخت اوکالیپتوس رنگین ‌کمان


اوکالیپتوس رنگین کمان (Rainbow Eucalyptus) یکی از عجیب ترین درخت هایی که روی زمین موجود می باشد، که تنه ای جالب با چندین رنگ دارد که دلیل نامگذاری‌اش نیز همین است. تنه این درخت، به طور دوره ای یک لایه از پوست را از بین برده و لایه ای سبز در زیر را نشان می دهد که این لایه سپس تغییر رنگ می دهد. این پوسته ریزی و تغییر رنگ در زمان های مختلف و در قسمت های مختلف تنه اتفاق می افتد و به این ترتیب رنگ های جدیدی تولید می شود.

اوکالیپتوس رنگین ‌کمان یک درخت بزرگ و تنها گونه اوکالیپتوس است که در نیمکره شمالی به صورت طبیعی یافت می‌شود. این گیاه در بخش‌هایی از گینه نو، اندونزی و فیلیپین می‌روید. این درخت با پوست چندرنگش مشتمل بر آبی، صورتی، نارنجی و خرمایی مایل به قرمز مشخص شده‌ است. این درخت در خاک غنی، متوسط تا مرطوب در خورشید کامل رشد می‌کند ولی در برابر سرما مقاوم نیست.

گیاه شناسی اوکالیپتوس رنگین کمان

همه درختان اکالیپتوس متعلق به گونه اکالیپتوس (Eucalyptus) می باشند که یا از خانواده مورت (myrtle) یا موردیان (Myrtaceae) هستند. اکالیپتوس، گیاه بومی استرالیا، تاسمانی، پاپوآ گینه نو، اندونزی و فیلیپین است و بیشتر در استرالیا رشد می کند که در آنجا صدها گونه از اکالیپتوس وجود دارد. درخت اکالیپتوس رنگین کمان بومی کشور فیلیپین، پاپوآ گینه نو و اندونزی است.

شبیه دیگر درخت های اکالیپتوس، درخت اوکالیپتوس رنگین کمان به سرعت رشد کرده و بسیار بلند می شود. ارتفاع درخت بالغ در منطقه های بومی خود، بین ۳۰ تا ۴۵ متر است و در باقی مناطق بین ۱۸ تا ۲۴ متر رشد می کند. قطر تنه درخت در درختان بالغ حدودا بین ۱ تا ۲ متر است.

درخت اوکالیپتوس رنگین کمان گل های سفیدی تولید می کند که دارای برگ های نسبتا پهنی است. برگ‌ها حاوی غددی است که روغن معطر تولید می کند و آن‌ها هنگام خرد کردن عطر و بوی دلپذیری آزاد می کنند. با این وجود، روغن آن‌ها بسیار کمتر از برگ های برخی گونه های دیگر اکالیپتوس است و برای تولید تجارت روغن اکالیپتوس استفاده نمی شوند.

درخت

پوست درخت اوکالیپتوس رنگین کمان

تنه رنگارنگ اکالیپتوس رنگین کمان یک ویژگی منحصر به فرد و بسیار ارزشمند است. سبز، نارنجی، زرد، قرمز، قهوه ای، بنفش و حتی آبی ممکن است همگی در تنه قابل مشاهده باشد. رنگ ها در برخی از درختان بسیار پر جنب و جوش و غنی هستند که به نظر مصنوعی می آیند اما خب کاملا طبیعی اند. برخی از درختان، رنگ آبی پاستلی دارند و برخی نیز با سبزهای تندی مخلوط شده اند. معمولا زمانی که درختان در خارج از منطقه اندمیک خود رشد کنند، رنگ ها از شفافیت کمتری برخوردارند.

رنگ ها زمانی تغییر می کنند که درخت شروع به پوسته ریزی کرده و نقاط مختلفی روی تنه پدید می آید که رنگ سبز لایه های زیری به رنگ های دیگر تبدیل می شود. این فرآیند به این معنی است که هیچ درخت اکالیپتوس رنگین کمان شبیه به دیگری نیست که خب همین هم موضوع بسیار جالبی است.

گل های درخت اوکالیپتوس رنگین کمان

گل های درخت رنگین کمان کمی غیر عادی هستند، هیچ گلبرگ یا کاسبرگی ندارند اما دارای پرچم و بخش مادگی گل هستند. جوانه های گل به شکل یک کپسول حاوی پرچم و بخش مادگی گل است. این کپسول دارای یک مخزن مخروطی است که به سرپوش یا operculum معروف هستند. وقتی که جوانه ها رشد می کنند، سرپوش ها تیره و چین دار می شوند و سپس پرچم و بخش مادگی گل از جوانه پدیدار می شوند. پس از گرده افشانی و باروری، کپسول به یک میوه چوبی تبدیل می شود که حاوی چندین دانه است.

برگ و روغن درخت اوکالیپتوس رنگین کمان

برگ های درخت اوکالیپتوس، حالت چرمی دارند و از شاخه ها آویزان می شوند. آن ها معمولا باریک و سوزنی شکل اند که البته برخی از گونه ها برگ های پهن و دایره ای تر دارند. بعضی از گونه های اکالیپتوس ها مقدار زیادی روغن تولید می کنند که فرار و همچنین معطر اند. وقتی که تعداد زیادی از درختان در نزدیکی یکدیگر رشد می کنند، گاهی اوقات روغن بخار شده در هوا عطر خوبی ایجاد می کند.

روغن اکالیپتوس ممکن است مزایای بهداشتی نیز از جمله باز کردن راه های تنفس در افراد مبتلا به مشکلات تنفسی داشته باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری باید در رابطه با مزایای سلامتی آن انجام شود. این روغن علاوه بر استفاده دارویی، به عنوان حشره کش و ترکیبات عطر نیز استفاده می شود.

روغن اکالیپتوس حتما باید قبل از مصرف رقیق شود زیرا حالت غلیظ آن، اگر خورده شود و یا در تماس با پوست قرار گیرد، خطرناک است.

اکالیپتوس

چرا درخت اکالیپتوس رنگین کمان تنه رنگارنگ دارد؟

رنگ های زیبا و شاید عالی که توسط درخت تنه اوکالیپتوس رنگین کمان تولید می شود توجه زیادی را به خود جلب می کند. با این وجود، کارهای بسیار کمی برای کشف اینکه چرا رنگ های مختلف تولید می شوند، انجام شده است.

پروفسور دیوید لی استاد گیاه شناسی دانشگاه بین المللی فلوریدا، تولید رنگ در گیاهان را مورد بررسی قرار داده است. بر اساس یک تحقیق مختصر، او با تئوری پیش بینی شده ای برای توضیح تغییر رنگ در تنه درخت اکالیپتوس رنگین کمان آمده است. طبقه گرفته پروفسور لی، تنه یک جانشینی از پوست های نازک و صاف است، هر پوسته، لایه نازک و شفافی از سلول ها است که به ما امکان می دهد که کلروفیل ذخیره شده در سلول های زیر را ببینیم. کلروفیل رنگدانه سبزی است که انرژی نور مورد استفاده در فتوسنتز را تسخیر می کند.

زمانی که تنه درخت رشد می کند، سلول های بی رنگ روی بالاترین لایه پوسته‌ای با چیزی به نام تانن (tannins) پر می شوند. تانن ها می توانند زرد، قهوه ای و یا قرمز باشند و این رنگ ها بسته به نوع آن ها متفاوت است. ترکیب مقدار و نوع متفاوت تانن ها و کم شدن کلروفیل لایه های زیری احتمالا مسئول ایجاد این رنگ های زیبای هستند که ما امروزه در درخت اکالیپتوس رنگین کمان مشاهده می کنیم.

شرایط کاشت اوکالیپتوس رنگین کمان

باید بدانید منظور از این که این درخت امروزه در همه جای جهان کاشته می شود، کشورهایی که گفته شد به علاوه ی جنگل های استوایی و مناطقی است که در آنها باران بسیار می بارد، بنابراین در جایی که گرم و خشک است، نباید انتظار نتیجه داشت. درخت اکالیپتوس رنگین کمانی، در مناطق طبیعی خود، تا ۲۵۰ فوت هم رشد می کند.

در کنار شرایط آب و هوایی مساعد، مورد دیگری که در رشد درخت اکالیپتوس رنگین کمان موثر است، نور کامل خورشید و رطوبت کافی خاک است. اگر این شرایط مهیا باشد، درخت اکالیپتوس رنگین کمان بعد از کاشت، به ازای هر فصل، ۳ فوت رشد می کند حتی بدون کود یا هر ماده ی دیگری، اما در فصل هایی که باران به اندازه ی کافی نبارد، باید به صورت دستی مرتبا به آن آب داده شود.

اگر در جایی زندگی می کنید که حتی جنگلی وجود ندارد اما به اندازه ی کافی در آن ریزش باران وجود دارد، بله می توانید. اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر چه این درختان زیبا، بسیار چشمگیر و نشان دهنده ی قدرت خالق هستند، اما اندازه ی آنها بسیار بزرگ است و کاشت یکی از آنها در حیاط خانه شاید باعث آسیب به خانه و محل زندگی تان شود و ریشه های قدرتمند آن، حتی پیاده رو را بشکند. بنابراین بهتر است که این درخت در محیط های وسیع و باز مثل پارک ها و یا زمین ها کاشته شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش های کاشت و تکثیر درخت شاه توت

آشنایی با روش کاشت بادام درختی و نگهداری از آن

با روش کاشت و تکثیر درخت انجیر آشنا شوید

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • درخت اکالیپتوس رنگین کمان
  • گیاه شناسی درخت اکالیپتوس رنگین کمان
  • پوست درخت اکالیپتوس رنگین کمان
  • گل های درخت اکالیپتوس رنگین کمان
  • شرایط کاشت اکالیپتوس رنگین کمان

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter