همه چیز در مورد درختچه تکوما

۲,۴۶۴
۲
۰
شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۴:۵۳


معرفی درختچه تکوما


تکوما از درختان و درختچه های مناطق گرمسیری و خزان کننده و برگ پهن همیشه سبز است. گلهای تکوما از پایین خوشه به طرف بالا باز می شوند و تا گلهی پیر نمیرند گلهای جوان باز نمی شوند. این مسئله باعث می شود گلهای تکوما دوام زیادی داشته باشند. این گیاه تحمل به خشکی بالا و حد تحمل به شوری متوسط دارد.

تکوما علاوه بر ایجاد سایه می تواند احساس شورانگیز و پرنشاطی را بر اساس رنگ و نما در طول فصل در محل ایجاد کند.

گل

گیاه شناسی درختچه تکوما


تکوما در گذشته به نام‌های Tecomaria و Bignonia خوانده می‌شد و با پیچ‌اناری هم‌خانواده است. گونه‌های آن به شکل درختچه یا بالارونده وجود دارند. گل‌های استکانی یا شیپوری شکل آن در خوشه‌های انتهایی ظاهر می‌شوند. syn. Tecomaria capensis) Tecoma capensis) بومی جنوب آفریقا بوده و گیاهی بالارونده یا نیمه‌افراشته است که طول آن به ۵/۴ متر می‌رسد. گل‌های لوله‌ای آن که شبیه گل‌های پیچ امین‌الدوله است (به همین خاطر Cape Honeysuckle نامیده می‌شود) به رنگ قرمز متمایل به نارنجی و به طول ۵ سانتی‌متر بوده و به صورت خوشه‌های انتهایی در اواخر تابستان ظاهر می‌شوند. برگ‌ها شانه‌ای و دارای ۵ تا ۹ برگچه دندانه‌دار است. T. capensis ‘Aurea’ دارای گل‌های زرد رنگ است.

syn. Pandorea jasminoides, Bignonia jasminoides) T. jasminoides) بومی استرالیا و گاهی بالارونده همیشه‌سبز با برگ‌های شانه‌ای با ۵ تا ۹ برگچه با نوک باریک است. گل‌های شیپوری شکل به طول ۵-۴ سانتی‌متر به رنگ سفید با ته رنگ قرمز یا صورتی در دهانه گل، به صورت خوشه‌ای در تابستان ظاهر می‌شوند.

نیازهای اکولوژیک درختچه تکوما

به سرما حساس و در دمای کمتر از ۵ درجه سانتی‌ گراد آسیب می‌بیند. در فضای آزاد در خاک حاصلخیز مرطوب در محل با آفتاب کامل رشد می‌ کند. خاک مناسب آن خاکی با بافت لومی و دارای مواد آلی کافی است. در ضای آزاد از نظر آفات و بیماری‌ها مشکل خاصی ندارد، اما در گلخانه مورد حمله کنه قرمز و مگس سفید قرار می‌ گیرد.

گل

گلدهی درختچه تکوما


زمان گلدهی تکوما بسته به گونه متفاوت است اما بیشتر آن‌ها در تابستان گل می‌دهند.

روش تکثیر تکوما


تکوما از طریق کاشت بذر و قلمه ساقه نیمه‌رسیده قابل افزایش است.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش کاشت درخت توت آمریکایی

روش کاشت و نگهداری درخت چنار

روش های کاشت و تکثیر انواع درخت توت

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter