بهترین راهکار ها برای از بین بردن پشه گلدان

۳,۴۶۷
۲
۰
جمعه, ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ ۰۰:۵۳
همه افرادی که به نگهداری گل و گیاه علاقمند هستند قطعا با مشکل پشه گلدان - حشره های ریز سیاه رنگ در اطراف گلدان ها- مواجه شده اند با ما در مجله دلگرم همراه باشید تا راههای از بین بردن این حشرات را بررسی کنیم.
بهترین راهکار ها برای از بین بردن پشه گلدان


روش از بین بردن پشه گلدان


پشه گلدان معروف به پشه قارچ یا مگس سیاه خاک ، یکی از آفات رایج گیاهان آپارتمانی است که معمولا در رطوبت بالا به تعداد زیادی یافت می شود و دردسر ساز خواهد بود. معمولا شما زمانی متوجه این حشرات ریز خواهید شد که حشره بالغ در اطراف گیاه آپارتمانی شما یا نزدیک به پنجره در حال پرواز باشد .

پشه گلدان بالغ هیچ خسارتی جز مزاحمت در هنگام پرواز برای شما نخواهند داشت . آسیب اصلی توسط لارو های این پشه ها به گیاه شما وارد می شود. در واقع این لارو ها از ریشه گیاه تغذیه می کنند و بعد از مدتی باعث خشک شدن گیاه و از بین رفتن آن می شوند.

پشه گلدان یکی از مشکلاتی است که افراد علاقه مند به نگهداری گیاهان در خانه با آن روبرو می شوند. از بین بردن پشه گلدان از دغدغه های نگهداری گل در منزل و ادارات است. با روش هایی ساده و بی دردسر به راحتی میتوانید از شر پشه های گلدان خلاص شوید. این روش ها با موادی که در اکثر خانه ها موجودند انجام پذیر است.

تقریباً تمام افرادی که در منزل از گلدان نگه داری می کنند، با مسائلی از قبیل وجود حشرات فراوان در خاک گلدان و منزل گلایه می کنند و در جست و جوی راهی برای رهایی از آن ها می باشند. روش های طبیعی برای دفع پشه گلدان بسیار نتیجه بخش هستند.

پشه

مشخصات ظاهری پشه گلدان

حشره بالغ به رنگ سیاه مایل به خاکستری دیده می‌شود و سیاه مایل به خاکستری مشاهده می‌شود، شباهت زیادی به پشه‌های خانگی دارد. و به دلیل کم بودن قدرت پرواز این نوع پشه گسترشان در مناطق مختلف بیشتر از طریق خاک و گیاه‌ها می‌باشد. بیشتر در زمان آبیاری بستر در اطراف گلدان‌ها و بستر دیده می‌شود.

لاروهای این حشره که در واقع به صورت کرم‌های ریزی به رنگ سفید و کرمی با سری مشکی رنگ دیده می‌شود. این حشره معمولاً در مکان‌های مرطوب زندگی می‌کنند و در خاک مرطوب تخم می‌گزارد لاروهای این حشره از ریشه و ساقه تغذیه می‌کنند بخصوص از ریشه و ساقه گیاهان تازه سبز شده.

حشرات بالغ به مدت ۱ هفته زنده می‌مانند و در طول این مدت زمان می‌توانند در خاکی که مرطوب و غنی باشد بیش از ۳۰۰ تخم بگذارند. پس از ۴ تا ۶ روز لاروها از تخم بیرون می‌آیند و شروع به تغذیه از ریشه گیاه می‌کنند و دو هفته به صورت لارو باقی می‌مانند. مرحله شفیرگی حدود ۳ تا ۴ روز طول می‌کشد.

تمام چرخه زندگی این حشره ۳ تا ۴ هفته به طول می‌انجامد. به دلیل کوتاه بودن چرخه زندگی این حشره، بستر کاشت یا گلدان شما ممکن است میزبان هر چهار مرحله زندگی این حشره یعنی تخم، لارو، شفیره و حشره کامل باشد. به همین دلیل برای مبارزه با این آفت مدت زمان و روش‌های متفاوتی نیاز است.

خسارت و علائم پشه گلدان

از علایم وجود این آفت در ابتدا پژمردی و افتادگی جوانه‌ها، ضعیف شدن گیاه، زرد شدن برگ گیاه و همچنین مشاهده حشره بالغ در گلخانه و اطراف بسترها اشاره کرد. بسیاری از گیاهان مانند کاکتوس‌ها، ساکولنت ها، افوربیاها و همچنین گل شمعدانی، بنفشه آفریقایی ، میخک و بسیاری از گل‌های آپارتمانی به این آفت حساس می‌باشند. با به هم زدن خاک کرم های ریزی در خاک مشاهده می شود.

پشه گلدان

دفع پشه گلدان بدون استفاده از سموم شیمیایی


وجود پشه در گلدان به علل مختلف اتفاق می افتد. یکی از این دلایل تجمع حشرات در خاک گلدان و اطراف آن به دلیل استفاده از کودهای حیوانی و … می باشد. اگر اخیراً در حین آبیاری متوجه وجود پشه های ریزی بر روی گیاه یا درون خاک شده اید، آگاه باشید که گیاه شما دارای بیماری قارچی است و وجود این پشه ها نشان از این موضوع دارد که خاک گیاه دارای کرم است و این کرم ها از ریشه گیاه تغذیه می کنند و دیر یا زود گیاه را از پای در خواهند آورد.

باید بدانید که اولین اصل در از بین بردن پشه گلدان این است که صبر و حوصله به خرج بدهید و مستمر این کار را تکرار کنید. اگر طبق روش‌ها هم انجام بدهید جواب می‌گیرید.

توقف آبیاری

اولین راه مقابله با پشه گلدان این پشه‌ها توقف آبیاری است، اجازه بدهید چند سانتی متر از خاک خشک شود تا هم لارو و تخم‌ها از بین بروند و هم اینکه تمایل به تخم گذاری کم شود. به این صورت که بین هر دو آبیاری خاک گلدان شما تا ضخامت حدودا ۱ سانتی¬متر خشک شده باشد. این خشکی خاک باغث جلوگیری از تخم گذاری پشه و در طول زمان باعث از بین رفتن آن‌ها می ‌شود. این روش برای برخی از گیاهان که به آب بیشتری نیازمند هستند مناسب نیست و باعث زرد شدن و از بین رفتن گیاه می‌شود.

استفاده از چسب زرد

استفاده از چسب زرد تا حدودی می‌تواند در کاهش جمعیت شان تاثیر داشته باشد.(چسب زرد را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم کشاورزی تهیه کنید). برشی از چسب زرد تهیه کرده و آن را در کنار گلدان قرار دهید. پشه‌ها جذب بوی چسب شده و به آن می‌چسبند. به این صورت در زمان کم پشه‌ها از بین می‌روند.

استفاده از شن

این حشرات معمولا تا عمق یک سانتی متری از خاک تخم گذاری می‌کنند و شما می‌توانید یک سانتی متری خاک را با شن بپوشانید تا محیط خشک شود و تخم گذاری را متوقف کنند.

استفاده از سیر

نسبت به بوی سیر حساس هستند، تعدادی سیر را خرد کنید و روی خاک قرار بدهید این روش هم تا حدودی از جمعیت‌شان کم می‌کند.

استفاده از سیب زمینی

استفاده از سیب زمینی به عنوان تله: تکه‌های سیب زمینی را با ضخامت نازک روی سطح خاک قرار بدهید و حداقل تا چهار ساعت به آن دست نزنید. بعد از دو روز سیب زمینی‌ها را با سیب زمینی‌های جدید جایگزین کنید.

چسب زرد

استفاده از دارچین

دارچین یک نوع سم طبیعی است و برای از بین بردن لاروها موثر است، دارچین آسیاب شده را روی خاک بپاشید و هر چند هفته یک بار تکرار کنید. دارچین نیز مانند سیر یک ترکیب فوق العاده جهت نابودی پشه‌ها می‌باشد. به این صورت که مقداری دارچین آسیاب شده تهیه نمایید و آن را در خاک گلدان خود بپاشید. دارچین باعث از بین رفتن حشرات موجود در گلدان شما می شود.

استفاده از چای بابونه

یک قسمت از چای بابونه سرد شده را با سه قسمت آب مخلوط کنید و هنگام آبیاری استفاده کنید. در این روش مقداری چای بابونه تهیه نمایید و بگذارید که سرد شود. سپس این چای سرد شده را به نسبت سه قسمت آب و یک قسمت چای بابونه مخلوط نمایید. حال این محلول را بر روی گلدان اسپری نمایید. تا شاهد از بین رفتن حشرات گلدان باشید.

قرار دادن میخک در گلدان

بوی میخک پشه‌ها را می‌رهاند یک عدد گل میخک را روی خاک قرار دهید تا از تعداد پشه های گلدان کم کنید.

ذغال و سیر

یک تکه دغال را بکوبید و با پودر سیر مخلوط کنید. ترکیب حاصل را روی خاک بریزید و به گلدان آب ندهید تا سطح خاک خشک شود، ذغال رطوبت زیادی خاک را به خود جذب کرده و بوی سیر پشه‌ها را از گلدان دور می‌کند. بعد از انجام این روش به گلدان در حد نیاز آب بدهید.

سم پشه کش

در صورتی که روش‌های طبیعی به بهبودی گلدان تأثیر نداشت از سم پشه کش نیز می‌شود استفاده کرد. سم پشه گلدان را از گلخانه‌ها تهیه کرده و در فضای باز روی گلدان اسپری کنید و اجازه دهید گلدان زیر نور خورشید بماند تا پشه‌ها نابود شوند. با تکرار این روش در مدت سه تا چهار روز شاهد بهبودی گیاه خواهید بود.

اسپری پیف‌ پاف

با استفاده از اسپری پیف‌ پاف حشره کش به جنگ پشه‌های گلدان بروید. به یک تکه دستمال کاغذی مقداری اسپری حشره کش پاشیده و آن را داخل گلدان قرار دهید به مدت دو هفته هر روز به دستمال پیف‌ پاف زده تا پشه‌ها را به کلی ریشه کن کنید.

تنباکو

مقداری تنباکو را در آب خیس کرده و دو سه عدد سیر خرد شده را درون آب آن بریزید خوب هم زده و بعد از صافی رد کنید. در آب به دست آمده چند قطره روغن مایع ریخته و آن را ده روز با فاصله سه مرتبه به گلدان اسپری کنید.

گرما

آفتاب گرم بهار و تابستان به ضد عفونی و کاهش تعداد پشه گیاه شما کمک می‌کند شما لازم است گیاه خود را از خانه بیرون برده و در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دهید.

سم پاشی

کنترل شیمیایی و استفاده از سموم برای از بین بردن پشه گلدان


از آنجایی که بسیاری از سموم بر روی تخم‌های این حشره تأثیری ندارد بسیاری از سموم بخصوص سموم در مقابله و نابودی این آفت ناتوان هستند . سم‌هایی که توسط ما تست شده و تأثیر بهتری داشته است، سم دورسبان، اتیون و کونفیدور بوده است. ترکیب دورسبان و اتیون بسیار تاثیر خوبی روی این آفت همچنین شپشک آردآلود دارد.

که باید در سه مرحله با فاصله شش روز استفاده شود. حتماً دز و مقدار مصرف سموم را از روی بسته بندی آنها مطالعه کنید تا آسیبی به گیاهان شما نرساند. مصرف سم اتیون همراه با روغن قادر به از بین بردن تخم حشرات نیز می‌باشد پس آگه همراه روغن‌ها استفاده شود استفاده در دو مرحله با فاصله ۳ تا ۴ هفته کافی می‌باشد.

راه‌های مقابله با پشه گلدان در گیاهان آپارتمانی

این حشرات بیشترین تکثیر را در محیط مرطوب دارند. پس سعی کنید هیچ گاه بیش از حد آبیاری را انجام ندهید. این نکته در زمستان که مصرف آب گیاهان کمتر است از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. سعی کنید گلدانی را انتخاب کنید که زهکشی مناسبی داشته باشد. در گلدان خود از موادی مانند خزه و سنگ‌های رنگی که باعث تجمع آب می‌شوند خودداری کنید. این حشره بیشتر در گلدانه های مرطوبی که در سایه قرار داند تخم گزاری می‌کند.

نکات ضروری در نابودی پشه گلدان

  • اگر در کوتاه مدت راه های دفع پشه گلدان اثر بخش نبود، این کار را به صورت مستمر انجام دهید.
  • اگر با انجام تمام راه ها به طور مستمر نتیجه نگرفتید، می توانید از سم های حشره کش کمک بگیرید.
  • گلدان را قبل از تعویض یا کاشت با قارچ کش یا کلر ضد عفونی کنید.
  • اگر برای گلدان از خاک باغچه استفاده می کنید، خاک را به مدت ۳۰ دقیقه در دمای ۱۲۰ درجه کوره بپزید.
  • همچنین می توانید از خاک های استریل و خارجی نیز استفاده کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

آفت کش چیست و باعث چه بیماریهایی می شود؟

انواع حشره کش : ۷ نوع از حشره‌کش‌ های قوی و مورد نیاز

معرفی انواع حشره کش های شیمیایی خانگی + عوارض و نحوه مصرف

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter