اصول نگهداری و تکثیر کاکتوس ستاره ای

۳,۱۸۹
۱
۰
جمعه, ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۵۶

معرفی کاکتوس ستاره ای

کاکتوس ستاره ای اسم علمی آن Stapelia ، از خانواده Asclepiadaceae می‌باشد. این جنس بومی آفریقای جنوبی است، جزو ۲۰ گونه گیاهان ساکولنت پاکوتاه است. زیستگاه طبیعی این گیاه در خاک‌های سنگی که زهکشی بسیار بالایی دارند و به ندرت رطوبت زیادی را حفظ می‌کنند، می‌باشد.

این گیاهان دقیقا کاکتوس نیستند بلکه اعضای گروهی از گیاهان گوشتی و آبدار هستند. کاکتوس ستاره ای گیاهی با ساقه های نرم و بدون تنه اصلی است که از یک نقطه مرکزی گسترش پیدا کرده و پهن می شود. این گیاه پوست ضخیمی شبیه به گوشت مردار دارد. کاکتوس گل ستاره ای از نظر اندازه از چهار – پنج سانتیمتر تا گلهایی با وسعت ۳۰ سانتیمتر ممکن است متفاوت باشند. گونه های این گیاه بومی افریقای جنوبی است بنابراین پرورش آن معمولا مستلزم دمای گرم و مرطوب با محیط گلخانه ای است.

تعویض گلدان هردو سال یکبار صورت می گیرد. در زمستان به گیاه گل قورباغه ای آب کمی می دهند و آن را در۱۰ درجه سانتیگراد نگاه داری می کنند. کاکتوس ستاره ای همچنین با نام های گیاه ستاره‌ایی و کاکتوس قورباغه‌ای نیز شناخته می‌شود.

گل

گیاه شناسی کاکتوس ستاره ای

این کاکتوس یک کاکتوس شاداب و چند ساله است که تا ارتفاع ۲۵ سانتی متر می‌تواند رشد کند. رنگ ساقه‌های کاکتوس سبز-خاکستری است که در آفتاب کامل بنفش رنگ می‌شوند. ساقه‌ها تیع ندارند ولی دارای برجستگی‎های نوک تیز می‌باشند.

ساقه آن خوابیده و شاخه هایش چهار گوش، بالدار یا دندانه دار و بدون برگ است. این گیاه گلها کرک دار و بزرگی دارد که به شکل ستاره دریایی و به رنگ زرد، خرمایی و ارغوانی هستند. گلها از مرداد تا مهر در انتهای شاخه ها ظاهر می شوند و بوی بدی دارند سیستم ریشه ای این گیاه طوری است که می توان آنها را در گلدان هایی که عمق زیاد ندارند پرورش داد.

این کاکتوس یک گل بسیار زیبا تولید می‌کند که ستاره ای شکل است و جذب کننده حشرات گرده افشان می‌باشد. این گل به رنگ زرد کمرنگ است و دارای لکه های بنفش-قهوه ای می‌باشد. گل‌ها می‌توانند به قطر ۵ تا ۷ سانتی‌متر بزرگ شوند.

گل‌های کاکتوس ستاره‌ای بوی خاصی دارند که جذب کننده حشرات است تا گرده افشانی را انجام دهند. فرم‌های کوچک تر ممکن است بوی زیادی نداشته باشند. اکثر گل‌های این جنس رنگ‌های جالبی دارند و به صورت خال‌دار می‌باشند. گل‌ها ستاره‌ای شکل هستند و گیاه به خوبی در گلدان رشد می‌کند. این گیاه یکی از گیاهان مناسب برای نگه‌داری در خانه است. زمان گل دهی گیاه کاکتوس ستاره‌ای تابستان می‌باشد.

روش نگهداری کاکتوس ستاره ای

نور مناسب کاکتوس ستاره ای

کاکتوس ستاره ای مانند تمامی کاکتوس ها ز نظر نور طیف گسترده ای از شرایط نوری را تحمل می‌کند و باید گلدان کاکتوس ستاره ای را در آپارتمان پشت پنجره های آفتاب گیر یا در لبه بیرونی پنجره ها زیر نور خورشید قرار دهید.

دمای مناسب کاکتوس ستاره ای

دمای مطلوب برای رشد و پرورش کاکتوس ستاره ای حدود 20 درجه سانتی گراد است و این کاکتوس می تواند گرمای شدید و دمای زیاد را به خوبی تحمل کند. کاکتوس ستاره ای به محیط سرد و خشک در طول استراحت خود در فصل زمستان دارد.

آبیاری مناسب کاکتوس ستاره ای

ممکن است اسم کاکتوس گل ستاره ای شما را به اشتباه بیندازد. کاکتوس ستاره ای برخلاف گیاهان کاکتوس واقعی، نیاز زیادی به رطوبت و آبیاری دارد.گیاه کاکتوس ستاره‌ای مقاومت زیادی در برابر خشکی دارد. بهتر است بین هر بار آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود.

خاک مناسب کاکتوس ستاره ای

خاک مناسب برای کاکتوس ستاره ای مخلوطی از خاک باغچه و ماسه ریز است و به طور کلی خاکی با بافت سبک و زهکش خوب برای بیشتر کاکتوس ها توصیه می شود. در اوایل فصل بهار کوددهی را با کود رقیق شده انجام دهید.

گل ستاره ای

کوددهی مناسب کاکتوس ستاره ای

اکثر کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها می‌توانند بدون کود هم در دوره‌های طولانی زنده بمانند. می‌توان از کودهای مخصوص کاکتوس‌ها که نیتروژن کمی دارند برای گیاه کاکتوس ستاره‌ای استفاده کرد. کود را با توجه به دستورالعمل، استفاده نمایید. کود را در اطراف پایه گیاه پراکنده کنید (کود به پایه گیاه برخورد نکند). هرگز بیش از اندازه به گیاه کاکتوس ستاره‌ای کود ندهید. کاکتوس‌ها به کود زیادی نیاز ندارند.


روش تکثیر کاکتوس ستاره ای

تکثیر کاکتوس ستاره ای زیبا به دو صورت انجام می شود.اجازه دهید گل‌های آن کامل رسیده و سپس خشک شوند. پس از آن بذرهای گیاهان رسیده و آماده برداشت هستند. بذرها را جمع کنید و آنها را در جای گرمی قرار دهید تا به کمک آنها گیاه را تکثیر نمایید.

تکثیر کاکتوس ستاره ای از طریق قلمه زدن خیلی آسانتر است. برای قلمه زدن کاکتوس گل ستاره ای شاخه ای به طول 7 تا 10 سانتی‌متر را از گیاه جدا کنید و بگذارید در محلی خشکی بماند تا ته آن خشک شده و پینه ببندد. سپس انتهای پینه بسته شاخه را در خاک پیت که کمی رطوبت دارد قرار دهید. قلمه کاشته شده را در مکانی کم نور بگذارید و خاک را مرطوب نگه دارید اما نباید رطوبت خاک زیاد باشد وگرنه قلمه خراب میشود. پس از مدتی قلمه تبدیل به گیاهی جدید میشود. گیاه جوان را در خاک معمولی بکارید و مراقبتهای گفته شده در مورد کاکتوس گل ستاره ای را به کار ببندید. این روش تکثیر کاکتوس گل ستاره ای بوی بد کمتری دارد و به شما امکان میدهد این گیاه زیبا را با دوستان و عزیزان خود شریک شوید.


تعویض گلدان کاکتوس ستاره ای

تعویض گلدان کاکتوس ستاره ای هر دو سال یکبار صورت می گیرد. در زمستان به گیاه گل قورباغه ای آب کمی می دهند و آن را در۱۰ درجه سانتیگراد نگاه داری می کنند.

کاکتوس قورباغه ای


هرس مناسب کاکتوس ستاره ای

ساقه‌های بیمار، آسیب دیده و قسمت‌های بالایی کاکتوس ستاره ای که سنگین هستند را هرس کنید. گیاه را باید در خاک‌های تمیز دارای زهکشی خوب کاشت تا از گسترش بیماری جلوگیری گردد.

کاربردهای کاکتوس ستاره ای

کاربردهای متداول کاکتوس گل ستاره ای به عنوان گیاه زینتی است. شاخه های گسترده این گیاه گوشتی ممکن است به خودی خود برای برخی چندان زیبایی نداشته باشد اما به مجض گلدهی گیاه در فصل تابستان جلوه ی زیبایی ایجاد میکند. با این حال نباید بوی بد گلها را فراموش کنید.

گلهای رسیده و بالغ این گیاه پس از چند روز بوی به شدت متعفنی از خود منتشر میکنند. این بو برای جذب حشراتی تولید می شود که به دنبال مواد آلی مرده هستند. در صورتی که با مگس میوه یا آفتهای دیگر مشکل دارید، این گیاه زیبای بد بو را به آنجا منتقل کنید.

حشرات هنگامی که وارد گل این گیاه می شوند در بوی متعفن مرداری آن غرق شده و همانجا مسحور می شوند و نمی توانند حرکت کنند. برای این که هم از زیبایی آن لذت ببرید و هم از بوی بد آن اذیت نشوید بهترین کار این است که گیاه را در فضای باز مانند بالکن یا ایوان نگهداری کنید. فقط به خاطر داشته باشید در صورتی که هوا سرد می شود باید آن را به داخل خانه بیاورید چرا که این گیاه به سرما حساس است.

separator line

بیشتر بخوانید:

چگونه کاکتوس را تکثیر دهیم؟به همراه اصول مهم برای نگهداری کاکتوس

قلمه زدن کاکتوس و نکات ریز در مورد این گیاه

اصول نگهداری و تکثیر کاکتوس سیلندریکا

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم