دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
علت ریزش برگ گیاهان آپارتمانی
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گیاهان آپارتمانی گل های زیبایی هستند که ما برای زیباسازی محیط داخل خانه از آنها نگهداری می کنیم.


دلیل ریختن برگ گیاهان آپارتمانی


گیاهان آپارتمانی گل های زیبایی هستند که ما برای زیباسازی محیط داخل خانه از آنها نگهداری می کنیم. گل ها و گیاهان در معرض خطرات و بیماری های مختلفی قرار دارند. ریزش برگ گیاهان آپارتمانی می تواند یکی از این مشکلات باشد که برای بسیاری از گیاهان ممکن است روی دهد.

یکی از شایع ترین مشکلاتی که در هنگام نگهداری از گل ها و گیاهان ممکن است با آن مواجه شوید، ریزش برگ گیاهان آپارتمانی است. این اتفاق هر زمانی ممکن است روی دهد و بیش تر به نحوه ی نگهداری شما از گل ها و گیاهان بستگی دارد. دلایل ریزش برگ گیاهان آپارتمانی بسیار زیاد هستند. ما در این جا قصد داریم تا شما را با تعدادی از این موارد آشنا کنیم. به طور کلی علت ریزش برگ گیاهان آپارتمانی می تواند تغییرات فصلی و آب و هوایی، رطوبت و آبیاری بیش از اندازه، آلودگی و آفت های گیاهی، شوک گیاهان و یا نرسیدن نور کافی به آن ها باشد. البته در قسمت های بعدی هر یک از این موارد را بررسی کرده و به تشریح آن ها خواهیم پرداخت.

تغییرات فصلی و ریزش برگ گیاهان آپارتمانی

یکی از دلایلی که می تواند باعث ریزش برگ گیاهان آپارتمانی شود، تغییرات فصلی و آب و هوایی می باشد. برگ اکثر گیاهان در پاییز و زمستان شروع به ریختن می کنند که این کاملاً طبیعی است. البته برخی نیز در فصل بهار این اتفاق برای شان روی می دهد. برای مثال گیاهان همیشه سبز از این نوع می باشند که معمولاً در فصل بهار برگ های قسمت پایین تر زرد و خشک شده و شروع به ریزش می کنند. علت این امر می تواند کمک به جایگزینی برگ های جدید باشد. هر برگی طول عمری دارد و پس از این زمان باید جای خود را به برگ های جدید بدهد. اما اگر ریزش برگ ها به میزان بیش تر و غیر عادی انجام می شود، در این حالت ممکن است گیاه شما با مشکل رو به رو شده باشد و علت را باید در جای دیگری جست که ممکن است علت آن مواردی باشد که در ادامه درباره آن ها نیز صحبت می کنیم.

برگ

آلودگی ها و آفت ها و ریزش برگ گیاهان آپارتمانی

اما یکی دیگر از علل ریزش برگ گیاهان آپارتمانیو می تواند آلودگی ها و آفاتی باشد که ممکن است به گیاه حمله کرده و به آن آسیب وارد کند. شته یکی از همین آفات است که معمولاً آسیب جدی به گیاهان وارد می کند. برای رفع این مشکل و حتی پیشگیری از این بیماری ها بهتر است هر چند وقت یک بار برگ های گیاه را بررسی کرده و هر گونه علائم ظاهری حمله آفات و قارچ ها را شناسایی کنید. اما راه تضمینی نیز این است که در زمان های مشخصی اقدام به سم پاشی آن ها بکنید تا از ریزش برگ گیاهان آپارتمانی پیشگیری کنید. اما اگر در اثر ابتلا گیاه به چنین بیماری هایی به آن توجه نشود، باعث می شود که گیاه برای مقابله با این بیماری بعضی برگ های خود را از دست بدهد و قطعاً این موضوع برای هیچ کس خوشآیند نخواهد بود.

ریزش برگ گیاهان آپارتمانی در اثر ایجاد شوک در گیاه

شوک عبارت است از تغییرات ناگهانی که در شرایط نگهداری از گیاه به وجود می آید. این شوک می تواند انواع مختلفی داشته باشد و اثرات آن بر روی گیاه نیز به شکل های گوناگونی ظاهر شود. ریزش برگ گیاهان آپارتمانی یکی از اثرات ایجاد شوک در گیاهان است. اما معمول ترین شوکی که می توان به گیاه وارد ساخت، تعویض ناگهانی و بی موقع گلدان آن می باشد که می تواند ریزش برگ گیاهان آپارتمانی را به دنبال داشته باشد.

ریختن برگ

ریزش برگ گیاهان آپارتمانی به دلیل نور کم و دمای بالا

ریزش برگ گیاهان آپارتمانی می تواند علل دیگری نظیر کمبود نور و یا درجه حرارت بالا نیز داشته باشد. اگر نور مناسبی به برگ های گیاه نرسد پس از مدتی برگ ها زرد شده و خشک می شوند و در نهایت با پدیده ریزش برگ گیاهان آپارتمانی مواجه خواهیم شد. نور کم باعث می شود تا گیاه نتواند تغذیه مناسبی بکند و مجبور شود برخی برگ های خود را از دست بدهد. حرارت بالای محیط نیز مشابه کمبود آب عمل می کند و سرعت تبخیر آب موجود در خاک را افزایش داده و ریزش برگ گیاهان آپارتمانی نتیجه آن خواهد بود.

ریزش برگ گیاهان آپارتمانی به دلیل آسیب فیزیکی

گیاهانی که در محلی قرار دارند که رفت و آمد زیاد است یا دائما به اشیاء اطراف برخورد میکند، دچار ریزش برگ بدون علت می شود. اگر حیوانات خانگی و کودکان زیاد به گیاه دست بزنند و با آن برخورد کنند باعث می شوند برگهای سبز گیاه بریزند.

separator line

بیشتر بخوانید:

نگهداری صحیح گل حسن یوسف در آپارتمان

فواید شگفت انگیز گل و گیاه خانگی

با روش کاشت گل نرگس آشنا شوید

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits