تاریخ دقیق روز جهاد کشاورزی در تقویم چه روزی است ؟

۲,۰۴۸
۰
۰
پنج شنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۹
در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی (ره) برای رسیدگی به مناطق محروم و دور افتاده ایران جهاد سازندگی یا جهاد کشاورزی تاسیس شد.
تاریخ دقیق روز جهاد کشاورزی در تقویم چه روزی است ؟

تاریخ دقیق روز جهاد کشاورزی

روز جهاد کشاورزی در تقویم سال 98 مصادف است با : دوشنبه 27 خرداد ماه.

separator line

جهاد کشاورزی

هدف از تاسیس جهاد کشاورزی این بوده است رفع محرومیت از روستاهایی که از ساده ترین امکانات رفاهی نیر محروم بودند.

حرکت به سوی استقلال و خودکفائی کشور با تلاش درجهت بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی روستا ها و مناطق عشایر نشین از طریق توسعه کشاورزی دامداری صنایع روستایی و ... می باشد. ایجاد زمینه لازمه جهت رشد شخصیت والای آنسانی روستائیان از طرق مشارکت و نظارت آنان در فعالیتهای روستائی می باشد.

علوم کشاورزی و منابع طبیعی یکی از مهمترین ارکان علوم در توسعه علمی و توسعه پایدار کشور است. زیرا امنیت غذایی و حفاظت محیط زیست که رکن اساسی دوام و بقای یک کشور است وابسته به آن است در صورتی که زمینه مساعد بوده و سازماندهی مناسب باشد.

برای موفقیت در توسعه کشاورزی پایدار کافی است که برنامه توسعه همه سو نگر تدوین شود آموزش و پژوهش برمبنای برنامه توسعه اعمال شود و نتایج آموزش و پژوهش به تولید کنندگان منتقل شود از این نظر طرح های انجام شده در گروه علوم کشاورزی به ویژه طرح های «ارزیابی سطح علمی رشته های کشاورزی و منابع طبیعی» بررسی کمی و کیفی کتاب های علوم کشاورزی و فرهنگ واژه ها به توسعه علمی کشور کمک کرده است.

برای ارتقای علمی این رشته لا زم است که افزون برداشتن برنامه جامع توسعه نوعی تعامل و هماهنگی بین سیاست گذاران، برنامه ریزان، محققین، مدرسین، مروجین، دستگاه های اجرایی، تولید کننده و مصرف کننده برقرار باشند تا بتوان نتایج آموزش و پژوهش مناسب را از راه ترویج در عمل پیاده نمود که البته انجام چنین امری مستلزم زمینه سازی فرهنگی اجتماعی مناسبی می باشد و همچنین لا زم است که وزارت علوم به مسئله کیفیت علمی رشته های علوم کشاورزی و منابع طبیعی توجه بیشتری بکند و دولت هم امکانات فعالیت های کشاورزی را برای دانشآموختگان کشاورزی فراهم کند که به تولیدات محصولا ت کشاوزی کشور کمک می کند.

لازم است که قشر جوان جامعه را به تحقیق و بررسی عملی در جهت ارتقای رشته کشاورزی تشویق و ترغیب نمود که یکی از راه های تشویق جوانان جامعه به علم و تحقیق تغییر در شیوه آموزش در مقاطع مختلف است.

separator line

جهاد سازندگی

جهاد سازندگی نهادی انقلابی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی (ره) رای رسیدگی به مناطق محروم و دور افتاده ایران تأسیس شد.

نهاد جهاد سازندگی فارغ از بوروکراسی موجود سازمان‌های آن روز و منبعث از نگاهی دیگر به هستی با ساختاری منحصر به فرد که به شدت متناسب با انقلاب نوین اسلامی بود به وجود آمد و به سرعت کارآمدی خود را در تحقق اهداف اثبات کرد و برتری خود نسبت به بوروکراسی‌های نفس گیر اداری را به رخ کشید.

اندیشه تأسیس جهاد سازندگی، نخستین بار، با عنوان طرح اعزام گروه‌های ۱۰ نفره دانشجوئی به مناطق محروم و با پیشنهاد یکی از اعضای هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران، مطرح شد. سپس، طرح موضوع به رهبر انقلاب ایران سید روح الله خمینی داده شد و او در ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ فرمان تشکیل جهاد را صادر کرد. افرادی همچون بهشتی از حامیان این حرکت مردمی و دانشجویی بود.

بعدها و پس از یک دوره آغازین، جهاد سازندگی به وزارتخانه‌ای در دولت تبدیل شد و سرانجام با ادغام در وزارت کشاورزی، نام وزارت جهاد کشاورزی را بخود گرفت و منحل شد.

دلایل تأسیس پس از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به ضرورت انجام اقدامات وسیع و سریع در راستای محرومیت زدائی و افزایش تولیدات کشاورزی وتوسعه و عمران روستاها با وجود ارگان‌های رسمی دولتی، جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد ماه ۱۳۵۸ با فرمان رهبر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) به منظور فراهم آوردن نهضتی همه‌جانبه برای مبارزه با فقر و محرومیت بجا مانده از رژیم گذشته و توسعه و عمران روستائی به وجود آمد.

separator line

آدرس سایت جهاد کشاورزی

http://www.isaarojahad.maj.ir/


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • برچسب ها:
  • روز جهاد كشاورزي
  • تقویم تاریخ
  • تاریخ روز جهاد کشاورزی
  • جهاد کشاورزی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter