سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی در مورد دفترچه درمانی

۲,۲۴۸
۵
۰
سه شنبه, ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ ۲۲:۱۸

پرسش های متداول خدمات تامین اجتماعی برای دفترچه درمانی

در صورت مفقود شدن دفترچه بیمه درمان چه کار باید کرد؟

 1. مراجعه به یکی از شعب سازمان و تکمیل فرم درخواست صدور دفترچه درمانی المثنی
 2. پرداخت جریمه المثنی معادل ٥٠% حداقل دستمزد روزانه برای مرتبه اول و برای مراتب بعدی معادل یکروز حداقل دستمزد روزانه

توضیح اینکه اکر علت مفقود شدن دفترچه به دلیل بروز حوادث قهری و غیرمترقبه و یا گزارش نیروی انتظامی مبنی بر سرقت دفترچه باشد جریمه المثنی اخذ نمی گردد.

separator line

تاریخ اعتبار دفترچه بیمه درمانی چه اهمیتی دارد؟

اعتبار دفترچه درمانی به منزله میزان استحقاق درمان بیمه شده و منوط به داشتن رابطه بیمه پردازی در دوره مربوطه جهت بهره مندی از مزایای درمانی مقرر در قانون می باشد.

لذا چنانچه دفترچه درمانی بیمه شدگان فاقد اعتبار باشد و یا ارتباط بیمه ای فعال با سازمان نداشته باشد حق برخورداری از خدمات درمانی مذکور را نخواهد داشت.

separator line

مدت اعتبار دفترچه های درمان برچه اساسی تعیین می شوند؟

 1. نوع مخاطب (اصلی و تبعی)
 2. نوع ارتباط ( بیمه پردازی : اجباری ، اختیاری ، حرفه و مشاغل آزاد – مستمری بگیری)
 3. میزان کل سوابق پرداخت حق بیمه
 4. نوع کارفرما (حقیقی و حقوقی)

separator line

در صورت ترک کار، دفترچه های درمانی را به کجا باید تحویل داد؟

بلافاصله کارفرما می بایست نسبت به جمع آوری دفترچه درمانی آندسته از بیمه شدگانی که ترک کار آنان از سوی ایشان اعلام گردیده است بهمراه دفترچه های درمانی افراد تبعی آنان اقدام و به شعبه ذی ربط تحویل و رسید آن را دریافت نماید.

separator line

مقررات کیفری استفاده غیر قانونی از دفترچه های درمانی چیست ؟

ماده ٩٧ قانون تامین اجتماعی:هرکس به استناد اسناد و گواهی های خلاف واقع یا با توسل به عناوین و وسایل تقلبی از مزایای مقرر در قانون به نفع خود استفاده نماید یا موجبات استفاده افراد خانواده خود یا شخص ثالث را از مزایای مذکور فراهم سازد به پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر خسارات وارده به سازمان تامین اجتماعی و در صورت تکرار به حبس جنحه ای از ٦١ روز تا شش ماه محکوم خواهد شد.

separator line

آیا امانت دادن دفترچه درمانی به دیگران جرم محسوب می شود ؟

بلی - جرم محسوب می شود.

separator line

آیا می توان برای نوزاد چهارم در خواست صدور دفترچه درمانی کرد؟

بلی

separator line

دفترچه بیمه تامین اجتماعی

در صورت فوت بیمه شده اصلی ، دفترچه درمانی او را به کجا باید تحویل داد؟

بازماندگان بیمه شده اصلی متوفی می توانند جهت تحویل و ابطال دفترچه درمانی ایشان به هر یک از شعب سازمان مراجعه نموده و نسبت به ابطال دفترچه درمانی، اقدام و رسید آن را دریافت نمایند.

separator line

در حین مسافرت ، در صورت نیاز به تمدید اعتبار ی اتجدید صدور دفترچه درمانی چه کار باید کرد؟

با عنایت به راه اندازی سامانه متمرکز خدمات دفترچه درمانی بیمه شدگان / مستمری بگیران و حانواده تحت پوشش آنان در صورت داشتن رابطه بیمه پردازی فعال می توانند جهت دریافت خدمات دفترچه درمانی (تعویض، تمدید و...) به هریک از شعب سازمان تامین اجتماعی در سطح کشور مراجعه نمایند.

separator line

از چه سنی می بایست برای صدور دفترچه بیمه نوزاد اقدام کرد؟

در صورت داشتن ارتباط بیمه ای، شخص بیمه شده اصلی به محض صدور شناسنامه برای نوزاد می تواند نسبت به نام نویسی ایشان بعنوان بیمه شده تبعی در شعبه بیمه پردازی اقدام و دفترچه درمانی برای فرزند خود دریافت نماید.

separator line

برای تعویض یا تمدید اعتبار دفترچه های درمانی چه اقدامی انجام دهم؟

بیمه شدگان / مستمری بگیران در صورت داشتن ارتباط بیمه ای فعال باسازمان ، می توانند با مراجعه به هر یک از شعب سازمان تامین اجتماعی نسبت به تعویض یا تمدید اعتبار دفترچه درمانی اقدام نمایند.

separator line

 • سوال : برای تعویض دفترجه اقدام کردم ولی چون بیمه از شرکت دیگری بتازگی برای همسرم رد می شود باید نام نویسی اولیه شوم مشکل اینست که کارفرمای اصلی تهران است و ما مشهد و می گویند باید اصل مدارک ارسال گردد تهران ، آیا راهی هست که در مشهد این کار انجام شود ؟ فرستادن اصل مدارک ممکن است باعث گم شدن شود . در مشهد نمی توانم انجام دهم؟
 • پاسخ : نام نویسی اولیه بیمه شدگان باید با ارائه مدارک توسط خود بیمه شده/کارفرما و یا نماینده قانونی وی در محل شعبه بیمه پردازی صورت پذیرد. مع الوصف موضوع فرآیند نام نویسی غیرحضوری ( امکان نام نویسی اولیه بدون نیاز به شعبه محل بیمه پردازی ) در دستور کار این سازمان می باشد که در صورت فراهم شدن امکانات مربوطه ، مراتب به کلیه بیمه شدگان عزیز اطلاع رسانی خواهد شد. ضمناً در حال حاضر نام نویسی بیمه شدگان تبعی ، به منظور حصول اطمینان از احراز شرایط قانونی ( اشتغال به تحصیل ، عدم ازدواج فرزندان اناث، رابطه زوجیت و ...) می بایست با ارائه مدارک مربوطه صورت پذیرد.

separator line

 • سوال : آیا دفترچه های تامین اجتماعی تا پایان سال ٩٥ جمع آوری می شود و کارت هوشمند جایگزین آن می گردد. یا خیر (از شهرستان تنکابن تماس می گیرم )
 • پاسخ : خیر ، طبق برنامه ریزی های بعمل آمده ، مقرر است تا پایان سالجاری پذیرش مراجعین در مراکز درمانی متعلق به سازمان تامین اجتماعی بدون نیاز به ارائه دفترچه درمانی انجام پذیرد.

separator line

 • سوال : شماره و کد بیمه درج شده بر روی دفترچه با شماره بیمه ذکر شده در لیست سوابق جدید مغایرت دارد چه کار باید کرد؟
 • پاسخ : این اتفاق ممکن است دلایل مختلفی از قبیل نامنویسی و اختصاص بیش از یک شماره بیمه در شعب مختلف ، تشابه اسمی با بیمه شده دیگر و ... داشته باشد . در هر صورت ضروری است به منظور بررسی ، با در دست داشت مدارک لازم ( شناسنامه ، کارت ملی و دفترچه بیمه ) به شعبه محل بیمه پردازی خود مراجعه فرمائید.

separator line

 • سوال : در مرداد ٩٧ بازنشسته شده ام و یکی از فرزندانم بیمه زنان خانه داری بدون دقترچه بیمه پرداخت می کند شعبه یک سنندج دفترچه بیمه برای فرزندم صادر نمی کند در صورتی که بخشنامه ای ١٣/١ آن سازمان این امکان را فراهم نموده لطفا راهنمایی فرمائید
 • پاسخ : مطابق ضوابط موجود ، همپوشانی ارتباط تبعی ( فرزند اناث بیمه شده یا مستمری بگیر ) با بیمه حرف و مشاغل آزاد ( زنان خانه دار ) بلامانع است.

separator line

بیشتر بخوانید :

آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی قم

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای اروتز و پروتز

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای انتقال سوابق

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای کمک هزینه ازدواج

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای از کارافتادگی

سوالات رایج خدمات تامین اجتماعی برای کمک هزینه بارداری

آدرس و تلفن شعبه های بیمه تامین اجتماعی کرمانشاه و حومه


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • دفترچه درمانی
 • خدمات تامین اجتماعی
 • تامین اجتماعی
 • خدمات
 • دفتر چه
 • دفترچه تامین اجتماعی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter