تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم سال ۹۸ چه روزی است ؟

تاریخ دقیق روز عرفه
۴,۰۱۵
۳
۰
سه شنبه, ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۶:۱۲
روز عرفه از اعیاد عظیم است اگر چه به اسم عید نامیده نشده اما روزی است كه حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود فراخوانده و احسان خود را برای ایشان گسترانیده. تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم سال ۹۸ مصادف است با یک شنبه 20 مرداد ماه.
تاریخ دقیق روز عرفه

تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم سال 98

تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم شمسی سال 98 مصادف است با: یک شنبه 20 مرداد ماه

تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم قمری

تاریخ دقیق روز عرفه در تقویم شمسی سال 98 مصادف است با: ٩ ذوالحجه 1441

separator line

روز عرفه

نهم ذیحجه را روز عَرَفه گویند. این روز از روزهای مهم برای تمامی مسلمانان است. گرچه عید نامیده نشده اما همچون عید خوانده شده‌است. از سوی دیگر از آنجا که امام سوم شیعیان حرکت خود را بسوی کربلا پس از مراسم حج آغاز کرد برای شیعیان از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین زیارت امام سوم شیعیان در این روز بسیار توصیه شده است. «دعای امام حسین در روز عرفه» از مهم‌ترین اعمال این روز است که پس از نماز ظهر و عصر خوانده می‌شود. عید قربان پس از روز عرفه قرار دارد

separator line

وجه نام‌گذاری روز عرفه

«عَرَفَة» کلمه‌ای عربی از ماده «ع ر ف» است. این ماده به معنای ادراک، فهم و شناختن چیزی همراه با تفکر و تدبر در آثار آن است. نام عرفه، از سرزمین عرفات (جایی در مکه که باید در این تاریخ در آن وقوف کرد) گرفته شده و گفته‌اند عرفات را از آن رو عرفات خوانده‌اند که زمینی مشخص و شناخته‌شده در میان کوه‌ها است.

آثار کهن مکه‌شناسی، مانند اخبار مکة،[۳] برای اشاره به سرزمین عرفات از کلمه «عرفه» نیز استفاده کرده‌اند. سخاوی تاریخ‌نگار قرن دهم قمری اهل مکه معتقد است که کلمه عرفات مانند «قصبات» (یعنی جمع) است و به هر نقطه‌از آن منطقه، «عرفه» گویند و نام کل منطقه، «عرفات» است.

separator line

اهمیت و فضیلت روز عرفه

روز عرفه روز آغاز مناسک حج است. حج گزاران در این روز در صحرای عرفات گرد هم می‌آیند و ضمن دعا و استغفار، از توفیق در ادای فریضه مهم حج شکرگزاری می‌کنند. نظر به اهمیت این روز، ادعیه و مناجاتی ویژه آن از معصومین و بزرگان دینی نقل شده است. در برخی منابع، دعایی از پیامبر اکرم(ص) برای این روز نقل شده است. از جمله مشهورترین این ادعیه، دعای امام حسین(ع) مشهور به دعای عرفه است که بسیاری از شیعیان هر ساله در نقاط مختلف دنیا، به قرائت آن در این روز اهتمام جدی دارند. از دعاهای مشهور دیگر برای این روز، دعایی است که از امام امام سجاد(ع) نقل شده است.

روایات بسیاری روز عرفه را به عنوان روزی ویژه برای بخشایش گناهان و استجابت دعا معرفی کرده‌اند.همچنین امامان شیعه احترامی خاص برای این روز قائل بوده‌ و مردم را به بزرگداشت این روز فرا می‌خوانده‌اند و سائلان را به هیچ روی، دست خالی رد نمی‌کرده‌اند.

separator line

احکام فقهی روز عرفه

در فقه شیعه واجب است حج‌گزار از ظهر روز عرفات (۹ ذی‌الحجه) تا مغرب در عرفات وقوف کند؛ یعنی فرد حج‌گزار باید در صحرای عرفات بماند و از آنجا خارج نشود. این وقوف از ارکان حج است، بدین معنا که چنانچه حج‌گزار به عرفات نرود و دست‌کم مقداری هرچند کوتاه در آنجا نماند، حجش باطل خواهد بود.

مذاهب اهل سنت، در وقت وقوف روز عرفه اختلاف دارند:

 • از غروب شب دهم تا سحرگاه روز عید؛
 • از سحرگاه روز نهم تا سحرگاه روز عید؛
 • از ظهر شرعی روز نهم ذی‌الحجه تا فجر روز دهم.

separator line

مستحبات روز عرفه

برای روز عرفه اعمال مستحبی در روایات برشمرده شده که برخی از آنها عبارتند از:

 • بنابر روایات، دعا و استغفار با فضیلت‌ترین عمل روز عرفه است و در میان ادعیه، دعای امام حسین(ع) در این روز، مشهور به دعای عرفه، بسیار توصیه شده است.
 • غسل.
 • زیارت امام حسین(ع).
 • بیتوته در منا به این معنا که حج‌گزار شب عرفه را تا طلوع فجر در مِنا بماند.
 • صدقه.
 • روزه.

بیشتر بخوانید:

دانلود پوسترهای جدید و باکیفیت روزعرفه

اعمال شب و روز عرفه

اعمال روز عرفه چیست؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(3 امتیاز , میانگین: 3.7 از 5)  
 • برچسب ها:
 • روز عرفه
 • تاریخ دقیق روز عرفه

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter