دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
شعر سال دیگر سیزده به در خونه شوهر بچه بغل از کجا آمده ؟
28
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سیزده بدر یکی از آیین جشن های نوروزی است که از دیرباز در ایران رواج داشته است. با ما در دلگرم همراه شوید تا در مورد شعر معروف این روز صحبت کنیم .

سیزده بدر در ایران باستان

ایرانیان باستان روز 13 فروردین را در طبیعت به جشن شادی می پرداختند تا بدین وسیله خود را از نحسی آن حفظ کنند . از آداب این روز می توان به گره زدن سبزه و دور انداختن یا به قولی به آب دادن سبزه اشاره کرد .

شعر سال دیگر ، سیزده به در ، خونه شوهر ، بچه بغل

در 13 بدر دختران و پسران دم بخت سبزه ها را گره می زدند و آرزو می کردند تا در سال جدید تشکیل خانواده دهند و شعر ” سال دیگه ، سیزده به در ، خونه شوهر ، بچه بغل ” را می خواندند.

ریشه تاریخی شعر ” سال دیگه ، سیزده به در ، خونه شوهر ، بچه بغل ”

در گذشته دختران و پسران دم بخت سبزه ها را گره می زدند و آرزو می کردند تا در سال جدید تشکیل خانواده دهند ، یک شعر نیز وجود دارد که دختران در هنگام گره زدن این سبزه ها می خواندند ” سال دیگه ، سیزده به در ، خونه شوهر ، بچه بغل ” .

قدمت شعر ” سال دیگه ، سیزده به در ، خونه شوهر ، بچه بغل ”به دوران قاجار می رسد ! البته گره زدن تنها مختص دختران و پسران دم بخت نمی باشد و همه می توانند سبزه ای گره زده و آرزو کنند . عقیده بر این بوده است که وقتی گره باز شود ، مشکلات حل شده و آرزو بر آورده می شود .

پس می توان گفت شعر معروف 13 بدر : ” سال دیگه ، سیزده به در ، خونه شوهر ، بچه بغل ” از دوره قاجار سینه به سینه حفظ شده و امروز به ما رسیده است .

separator line

بیایید با تحریم 13 بدر امسال و در خانه ماندن ، ویروس کرونا را شکست بدهیم

شعر روز ۱۳ بدر شهریار : سیزده بدر در شعر استاد شهریار

شعر برای ۱۳ بدر | زیباترین اشعار عاشقانه و طنز درباره ۱۳ بدراین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (28 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

مریم | ۵ سال پیش
سلام والا ده ساله که سیزده بدر این شعر رو می خونم و سبزه گره می زنم ولی بختم باز نمیشه که نمیشه
0
3

hits