دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
علت استفراغ گربه چیست؟
4
زمان مطالعه: 7 دقیقه
استفراغ گربه بیشتر به علت بلع مو و یا برخی مواد غیر قابل هضم مانند چمن که باعث تحریک معده می‌شود ، رخ می دهد.


استفراغ گربه و درمان آن


استفراغ گربه بیشتر به علت بلع مو و یا برخی مواد غیر قابل هضم مانند چمن که باعث تحریک معده می‌شود ، رخ می دهد. انگل‌های روده‌ای نیز ممکن است باعث تحریک معده شوند . سایر علل شایع عبارتند‌‌ از پرخوری و غذا خوردن سریع است . زمانی که یک بچه گربه غذا می‌خورد و بلافاصله پس از آن شروع به بازی و جست و خیز می‌کند به احتمال بسیار زیاد استفراغ می‌کند و این نوع استفراغ بسیار جدی است .

سریع غذا خوردن بچه گربه ممکن است به این دلیل باشد که چند بچه گربه از یک ظرف غذا می‌خورند . بنابراین با جدا کردن ظرف‌های آنها و تغذیه آنها با حجم کم غذا این مشکل از بین می‌رود . اگر گربه‌ای یک یا دوبار استفراغ کند طبیعی بوده و مشکل جدی وجود ندارد و می‌توان آن را در منزل درمان کرد .

استفراغی که به نحوه غذا خوردن مربوط نباشد اغلب نشانه‌ای از یک بیماری عفونی ؛ کلیه ؛ بیماری کبدی و یا یک بیماری سیستم عصبی مرکزی است. بیماری‌هایی که معمولا با استفراغ همراه هستند معمولا شامل پن لکوپنی گربه ( دیستمپر ) ؛ ورم لوزه ؛ گلو درد ؛ بیماری التهابی روده و رحم آلوده ( عفونت رحمی حاد ) می‌شود . اگر در گربه‌های جوان علائم دیگری چون تب نیز همراه استفراغ باشد گربه مشکوک به پنلکوپنی است .

اغلب می‌توان با توجه به چگونگی و زمان استفراغ و اینکه آیا تکرار شده یا نه ؛ پراکنده یا مزمن بودن ؛ بعد از غذا خوردن بوده و … و با بازرسی استفراغ از نظر وجود خون و مواد خارجی و استفراغ مدفوع و استفراغ جهشی و … به دلیل اصلی استفراغ گربه خود پی ببریم .

استفراغ گربه

علائم استفراغ گربه

علائم استفراغ شامل موارد زیر می باشد:

 • تب
 • اوق زدن
 • خروج مقدار کمی از غذای هضم شده از طریق مدفوع

یکی از علائمی که می تواند نشان دهنده مشکل جدی در بدن حیوان باشد، وجود خود در استفراغ او است. این نشانه می تواند سیگنالی برای زخم یا سرطان معده باشد.

علل استفراغ گربه

بزرگترین مشکل تعیین علت استفراغ، و اتخاذ یک برنامه درمانی مناسب، این است که علل بسیاری وجود دارند که منجر به استفراغ می شوند. برخی از علل ممکن برای استفراغ مزمن عبارتند از:

 1. زخم
 2. سرطان
 3. ورم معده
 4. نارسایی کبد
 5. نارسایی کلیه
 6. پانکراتیت
 7. تومورهای پانکراس
 8. بیماری های گوش داخلی
 9. بیماری آدیسون
 10. بیماری کرم قلب (Heartworm)
 11. پر کاری تیروئید
 12. بلعیدن جسم خارجی
 13. انسداد یا پارگی مثانه
 14. ویروس panleukopenia در بدن گربه
 15. کتواسیدوز (یک شکل از دیابت)
 16. عفونت رحم (در گربه هایی میانسال بیشتر شایع است)

گربه

انواع استفراغ گربه


استفراغ پراکنده :

برخی مواقع گربه به صورت پراکنده در یک دوره زمانی چند روزه تا چند هفته ای استفراغ می‌کند و هیچ رابطه‌ای با وعده‌های غذایی آن ندارد . در این حالت اشتهای گربه ضعیف شده و نگاه آن سرد و بی روح است در این صورت گربه مشکوک به بیماری کلیوی و یا یک بیماری مزمن مانند گاستریت مزمن ؛ بیماری روده ؛ دیابت و هجوم کرم‌ها است . وجود جسم خارجی در معده احتمال دیگر این نوع استفراغ است . گربه‌های مسن‌تر مشکوک به تومور روده و معده هستند و معاینه توسط دامپزشک در اسرع وقت توصیه می‌شود .

استفراغ مداوم :

اگر گربه به طور مداوم استفراغ کرده و مایع کف مانندی قی می‌کند ممکن است نشان دهنده خوردن مواد غذایی فاسد ، چمن و گلوله‌های مو باشد . بیماری‌هایی خاصی مانند اسهال عفونی نیز باعث تحریک معده می‌شوند .

استفراغ جهنده :

استفراغ قوی است که در آن محتویات معده به طور ناگهانی و با فشار خارج می‌شوند و انسداد کامل در قسمت‌های فوقانی دستگاه گوارش را نشان می‌دهد . جسم خارجی ، گلوله مو ، تومورها و تنگی از علل احتمالی آن می‌باشد . بیماری‌های مغزی که باعث افزایش فشار داخل جمجمه می‌شوند نیز می‌تواند با استفراغ جهنده شوند. این بیماری‌های مغزی شامل تومورهای مغزی ؛‌ آنسفالیت و لخته شدن خون می‌باشد .

استفراغ خونی :

وجود خون قرمز روشن نشان دهنده خونریزی فعال در جایی میان دهان و قسمت فوقانی روده کوچک است که اغلب توسط جسم خارجی ایجاد می‌شود . برخی خون‌ها نیز به رنگ قهوه‌ای مانند رنگ قهوه بوده که به دلیل هضم جزئی خون بوده و این نیز خونریزی بین دهان و قسمت فوقانی روده کوچک را نشان می‌دهد . استفراغ خونی بسیار جدی و خطرناک است و باید سریعا توسط دامپزشک معاینه شود .

استفراغ متعفن و بد بو :

اگر در استفراغ گربه چیزی مشابه مدفوع با بوی نامطبوع مدفوع مشاهده کردید به احتمال زیاد حیوان از انسداد روده یا پریتونیت رنج می‌برد که بسیار دردناک است . بلانت یا ترومای نافذ شکمی یکی دیگر از دلایل قی مدفوع است و به درمان فوری و حرفه‌ای نیاز دارد .

درمان گربه

درمان خانگی استفراغ گربه

اگر هر سوالی در مورد دلیل و جدی بودن استفراغ دارید از دامپزشک کمک بگیرید . استفراغ گربه‌ها می‌تواند به سرعت باعث از بین رفتن آب بدن و الکترولیت شود . اگر استفراغ با اسهال همراه باشد احتمال از دست دادن آب بدن به طرز چشمگیری افزایش می یابد . اگر گربه دچار کم آبی شده باشد و استفراغ او بیش از ۲۴ ساعت ادامه یابد به دامپزشک مراجعه نمایید .

درمان در منزل فقط برای گربه های بالغ و سالمی است که نشانه های خاص دیگری جز استفراغ ندارند . بچه گربه‌ها و گربه‌های مسن کمتر تحمل کم آبی را داشته و بهتر است توسط دامپزشک درمان شوند . اگر در استفراغ جسم خارجی بیرون آمد بسیار مهم است که به مدت ۱۲ ساعت به معده گربه خود استراحت دهید و از دادن آب و غذا به او امتناع ورزید .

اگر گربه شما تشنه به نظر می‌رسد . به او اجازه دهید تا یک تکه یخ را لیس بزند . بعد گذشت ۱۲ ساعت و عدم تکرار استفراغ می‌توانید علاوه بر مقداری اندکی آب محلول الکترولیت کودکان ( پودر او آر اس ) را نیز به آب اضافه کنید . و اگر معده حیوان آب را تحمل کرد می‌توانید به او غذای کودک شامل مقداری گوشت قرمز کم چربی و بدون پیاز را در ۴ تا ۶ وعده غذایی کوچک در روز داده و به مدت ۲ روز این رژیم غذایی را ادامه دهید . بعد از گذشت ۲ روز می‌توانید رژیم غذایی گذشته گربه را آغاز کنید .

درمان استفراغ گربه

از آن جا که دلایل متعددی برای ابتلای گربه ها به استفراغ وجود دارد، متاسفانه تشخیص علت کمی طول می کشد. اما به محض تعیین علت، درمان آغاز می شود. بنابراین درمان وابسته به علت زمینه ای است که استفراغ را آغاز می کند. برخی از گزینه هایی که ممکن است توسط دامپزشک برای درمان تجویز شوند عبارتند از:

 • ایجاد تغییر در رژیم غذایی
 • دارو برای کنترل استفراغ (به عنوان مثال، سایمتیدین، ضد تهوع ها)
 • آنتی بیوتیک ها برای درمان زخم
 • کورتیکواستروئیدها برای درمان بیماری التهابی روده
 • جراحی، در مورد استفراغ ناشی از تومور
 • داروهای خاص برای درمان استفراغ ناشی از شیمی درمانی

separator line

بیشتر بخوانید:

علت و درمان فوری بوی بد دهان گربه

علائم ، پیشگیری و درمان سرطان در گربه

نگهداری از بچه گربه ، چگونه بچه گربه تاز متولد شده بزرگ کنیم

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits