دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
مزایای عقیم کردن گربه نر و ماده
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گربه حیوان مورد علاقه بسیاری از افراد است که به دلایل مختلفی اقدام به عقیم سازی آن می کنند. و عقیم سازی گربه موجب افزایش عمر گربه می گردد


روش عقیم سازی گربه


گربه حیوان مورد علاقه بسیاری از افراد است که به دلایل مختلفی اقدام به عقیم سازی آن می کنند. عقیم سازی گربه موجب افزایش عمر گربه می گردد درواقع عقیم سازی گربه مانع خطرات احتمالی و بروز بیماریهایی در گربه مانند عفونت ادراری، بیماری هایی مانند ویروس نقص ایمنی گربه‌سانان (ایدز گربه سانان) و تومورهای سینه در گربه های مادّه را کاهش می دهد.
عقیم سازی گربه او را آرام تر، مهربان تر و رامتر نیز می کند. کمتر تصمیم به فرار می گیرند و در نتیجه خطراتی که برای آن ها پیش می آید نیز کمتر است (عدم برخورد با اتومبیل ها، عدم دعوا با دیگر گربه ها).

تاثیر عقیم سازی بر رفتار گربه


عقیم سازی گربه نر یکی از مناسب ترین اقدامات در مسیر رشد گربه محسوب می شود و باعث عادت کردن گربه به زندگی در محیط منزل شده و به این ترتیب گربه شما دوست داشتنی تر می شود . دلیل اصلی اخته کردن گربه ، کاهش رفتارهای خشونت آمیز و غیر قابل قبول گربه در محیط خانه است که البته این رفتارها در زندگی خیابانی گربه طبیعی است ؛ ولی در یک محیط انسانی قابل تحمل نیست .

تغییرات هورمونی ناشی از دستکاری بدن گربه موجب می شود که در زمان فحلگی گربه های نر دیگر محدوده زندگی خود را با ترشحات هورمونی علامت گذاری نکنند و گربه های مادّه هم دیگر میومیوهای بلند نمی کنند. اختگی و عقیم کردن همچنین موجب کاهش جنب و جوش گربه های نر می شود که این امر خطرات آسیب دیدن او را نیز کم می کند.گربه عقیم شده آرام تر و در منزل در گوشه ای بدون آزار خاصی زندگی را ادامه می دهد.

از طرفی دیگر گربه ماده قبل از عقیم شدن بخشی از زمان و انرژی خود را به گشتن و جستجو در اطراف جهت جفت یابی صرف می کرد. اما بعد از عقیم شدن این انرژی مصرف نمی شود. پس با کنترل جیره غذایی یا ایجاد فضایی جهت تحرک و بازی با گربه های دیگر می توان از این اضافه وزن جلوگیری کرد.

گربه های عقیم به دلیل تحرک کمتر اضافه وزن پیدا می کنند، به ویژه گربه های نر. نیاز به فعالیت در گربه های عقیم بیش از ۳۰ درصد کاهش می یابد و اشتهای او به غذا نیز افزایش می یابد.

گربه

زمان مناسب عقیم سازی گربه


عمل جراحی عقیم کردن باید در همان ماه های اولیه تولد انجام شود و محدودیت سنی برای آن وجود ندارد. گربه در هر سنی از عمر خود می تواند تحت عمل جراحی قرار بگیرد اما بهتر است که در زمان بلوغ جنسی حیوان یعنی ۶ یا ۷ ماهگی این عمل صورت بگیرد.

عقیم سازی گربه ماده شامل برداشتن تخمدان های او و عقیم کردن گربه نر شامل برداشتن بیضه های او می شود. گربه قبل از عمل باید ناشتا باشد و روزهای بعد از عمل با آرامش استراحت کند.قرص های پیشگیری از بارداری هرگز پیشنهاد نمی شود زیرا موجب بروز سرطان در گربه های ماده می شود.

مزایای عقیم سازی گربه

گس از انجام این جراحی ، بیش از %90 پرسه زدن های جفت یابی گربه کاهش خواهد یافت (تقریبا ً 60% پرسه زدن ها ، بلافاصله پس از جراحی کاهش می یابد) .

با انجام این عمل جراحی ، بیش از 90% خشونت و جنگیدن با گربه های دیگر کاهش می یابد (تقریبا ً 60% این مشکل بلافاصله پس از جراحی کاهش می یابد)

بیش از%90 علامت گذاری با ادرار گربه نز ، پس از انجام این جراحی کاهش می یابد (تقریبا ً %80 بلافاصله پس از جراحی کاهش می یابد) .

دلیل دیگر اخته کردن گربه ، تغییرات فیزیکی بدن است . گربه ای قبل از بلوغ عقیم می شود (بهترین زمان برای عقیم کردن حدود شش ماهگی است) ، خصوصیات جنسی ثانویه آن رشد نمی کند و این خصوصیات شامل افزایش بافت عضلانی بدن مانند ضخامت بافت عضلانی در اطراف صورت و نواحی دستگاه تناسلی است .

عقیم کردن گربه

جراحی عقیم سازی گربه به چه صورت انجام می گیرد ؟

جراحی عقیم سازی گربه نر یکی از جراحی های ساده در کلینیک های دام کوچک است . بدین ترتیب که بایستی گربه از شب قبل از جراحی ، پرهیز غذایی داشته و دارای معده خالی در هنگام تزریق ماده بیهوشی باشد (مانند تمامی بیهوشی ها) . جهت انجام جراحی ، با یک شکاف کوچک در ناحیه اسکروتوم ، بیضه و بند آن خارج شده و بند بیضه به دور محور خود گره زده شده و به این ترتیب خون بندی می شود و به دلیل کوچک بودن محل برش ایجاد شده ، شکاف نیازی به بخیه ندارد .

عمل جراحی عقیم کردن گربه ماده (Ovariohysterectomy ) نامیده می شود و آن به معنی بیرون کشیدن هردو تخمدان و رحم می باشد. گردن رحم در انتهای واژن بخیه شده و رها می شود. از آنجاییکه تخمدان ها مسئول ایجاد چرخه فحلی ، ایجاد تومورهای پستانی ومشکلات رفتاری هستند بنابراین بایستی در این جراحی خارج شوند.

بعضی از دامپزشکان همیشه از بخیه روی پوست استفاده می کنند و برخی دیگر بجای بخیه روی پوست ترجیح می دهند از بخیه زیبایی استفاده کنند که در زیر پوست زده شده و دو طرف پوست را در کنار هم قرار می دهد.

مراحل پس از جراحی عقیم سازی چگونه است ؟

معمولا پس از این جراحی مشکل خاصی گزارش نشده است . به هر حال بهتر این است که پس از اتمام جراجی ، به مدت 2 تا 3 ساعت حیوان تحت مراقبت قرار گیرد و در صورتیکه خونریزی از محل جراحی مشاهده نشد ، می توان آن را به منزل برد و بایستی تا دو هفته از حمام کردن گربه پرهیز کرد .

separator line

بیشتر بخوانید:

مراقبتهای قبل و بعد از زایمان گربه

ویروس پارا آنفولانزا یا سرماخوردگی در گربه

علائم آمادگی گربه ماده برای جفت گیری (فحل شدن)

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits