alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
ویروس پارا آنفولانزا یا سرماخوردگی در گربه
18
10.7K
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سرما خوردگی گربه ها یک بیماری شایع و گاهی کشنده در بین گربه سانان است.این بیماری علل مختلف ویروسی و یا میکروبی دارد که بر اساس عامل به وجود آورنده میتواند علایم متفاوتی نیز داشته باشد

سرما خوردگی گربه ها یک بیماری شایع و گاهی کشنده در بین گربه سانان است.این بیماری علل مختلف ویروسی و یا میکروبی دارد که بر اساس عامل به وجود آورنده میتواند علایم متفاوتی نیز داشته باشد.

از عوامل معمول سرماخوردگی میتوان به دو میروس کلسی ویروس و هرپس میروس(calcivirus یا fcv) و (herpes virus یا frv یا fhv-1) اشاره کرد.

این دو ویروس در اکثر موارد علل اصلی ایجاد سرماخوردگی میباشند البته گهگاهی عوامل دیگری مثل باکتری های بردتلا , کلامیدیا ,پاستورلا , مایکوپلاسما ویا ویروس ریوویروس نیز می توانند در ایجاد سرماخوردگی دخیل باشد.

علل پیشگیری درمان پارا آنفولانزا در گربه

علائم ویروس پارا آنفولانزا (سرما خوردگی) در گربه

1. عطسه:

عطسه یک واکنش غیر ارادی است که برای خارج کردن اجسام خارجی یا هر چیز دیگری در بینی طراحی شده است.به همین دلیل اولین و برجسته ترین نشانه سرما خوردگی است.

2. ترشحات از بینی:

فعالیت ویروس ها باعث تحریک مخاط بینی می شود و بدن برای حفاظت شروع به تولید مخاط جدید می کند تا مخاط تحریک شده از بینی خارج شود.مخاط بینی معمولا همراه با عطسه از بینی خارج می گردند

3. ترشحات از چشم:

که به دلیل التهاب ملتحمه می باشد.فعالیت ویروس ها بر ملتحمه تاثیر می گذارد و باعث التهاب ان می شود و همین امر موجب ریزش اشک و ترشحات از چشم می شود.ترشحات دور چشم گربه چشک می شود که شما باید با پارچه مرطوب ترشحات را تمیز کنید.

4. تنفس از دهان:

به دلیل بسته شدن سوراخ های بینی توسط مخاط,گربه مجبور است برای دریافت هوای کافی از دهان تنفس کند.

5. بی حالی:

به دلیل مبارزه سیستم ایمنی بدن با ویروس ها,خستگی و بی حالی گربه کاملا طبیعی است.گربه شما ممکن است بیشتر از همیشه بخوابد و علاقه به بازی یا فعالیت کردن نداشته باشد

6. تب:

ممکن است تشخیص اینکه گربه تب دارد یا نه برای شما سخت باشد.بهتر است بدانید دمای طبیعی بدن گربه ها معمولا 100 تا 102 درجه فارنهایت است.

علائمی که بعد از شدید شدن سرماخوردگی دیده می شوند:

7. سرفه:

سرفه نشان می دهد عفونت به ریه منتقل شده و باعث ایجاد خلط شده است.این موضوع ممکن است باعث شود گربه به بیماری پنومونی دچار شود

8. تنفس سخت:

تلاش برای تنفس با تنفس دهانی متفاوت است.در این هنگام شما متوجه تلاش زیاد گربه برای تنفس می شوید و دلیل ان تجمع مایع در ریه هاست که با مصرف انتی بیوتیک رفع می شود

9.تیره شدن مخاط:

اگر رنگ مخاط گربه کمی تغییر کند,دلیل ان ویروس هایی هستند که باعث سرماخوردگی گربه شده اند.اما اگر مخاط گربه رنگی غیر عادی داشته باشد یا خیلی تیره شده باشد,می تواند نشانه عفونت باکتریایی باشد . عفونت باکتریایی می تواند سیستم ایمنی حیوان را به خطر بیندازد.در صورت مشاهده این نشانه,با دامپزشک تماس بگیرید.

10. ضخیم شدن مخاط:

مخاط به دلیل کم ابی بدن گربه ضخیم می شوند و این امر باعث می شود سخت تر از بینی گربه خارج شوند.

سرما خوردگی در گربه علائم پیشگیری درمان

علل پیشگیری درمان پارا آنفولانزا در گربه

آیا بعد از بهبود میتواند ناقل ویروس باشد

اغلب گربه هايي كه به سرما خوردگي دچار مي شوند بعد از بهبودي مي توانند بيماري را به يكديگر انتقال دهند كه به آنها گربه هاي ناقل نيز مي گويند.برخلاف تصور اين بيماري مختص فصلهاي سرد نيست و در تمام فصول مي تواند ديده شود.

تماس مستقيم با ترشحات چشم ،بيني و دهان گربه مبتلا با گربه سالم راه عمده انتقال بيماري است. با اين حال تماس با ترشحات باقي مانده از گربه بيمار بر روي وسايل مثل ظرف آب و غذا، ظرف دفع فضولات ، قفس نگه داري ، البسه يا ديگر مناطق محيط نيز مي تواند به صورت غیر مستقیم باعث انتقال بيماري به گربه سالم شود .

علل پیشگیری درمان پارا آنفولانزا در گربه

درمان پارا آنفولانزا در گربه

بيشتر گربه هاي مبتلا را مي توان به صورت سرپايي و بدون احتیاج به بستري شدن و با انجام درمان هاي حمايتي از قبيل تجويز انتي بيوتيك خوراكي و يا چشمي (درمان عفونت های ثانویه) ، داروهاي ضد ويروس (بیشتر برای هرپس ویروس) ، تميز نمودن مرتب ترشحات از روي چشم و بيني ، استفاده از ضد احتقان هاي بيني، استفاده از اشتها اورها، استفاده از غذاهاي بودار ، لذيذ و گرم و همچنين استفاده از بخور درمانی کنترل نمود.

اما انهایی که اشتها ندارند ، با دهان باز نفس میکشند و یا تب بالا دارند میبایست بستری شوند تا تحت مراقبت کامل درمان گشته و تغذیه گربه انجام بگیرد. مصرف قطره هاي چشمي حاوي کورتیکواستروئیدها (مثل بتامتازون يا دگزامتازون) در اين موارد توصيه نمي شود.

این قبیل داروها باعث تضعیف ایمنی شده و ویروس را فعال تر میکنند .همچنین این داروها در صورت وجود خراش قرنیه باعث پیشرفت و عمیق تر شدن ان گشته و میتواند باعث کور گشتن گربه شود. اصولا تجویز داروهای کورتیکواستروئیدی در بیماری های چشمی گربه تا هنگامی که نتوان هرپس ویروس را رد نمود نباید تجویز شود. فراهم کردن محیطی ارام و به دور از استرس به همراه تغذیه خوب میتواند دوره بیماری را کوتاه و درمان را اسان تر نمایید.

توجه داشته باشيد به هيچ عنوان براي درمان گربه سرما خورده اقدام به تجويز دارو هاي سرماخوردگي انساني نكنيد .داروهاي سرما خوردگي انسان حاوي استامينوفن اند كه براي گربه ها بسيار سمي و كشنده است.در صورتي كه سرما خوردگي باعث به هم چسبيدن پلكها یا بینی بچه گربه شده مي توانيد با پنبه اغشته به اب ولرم كم كم روي ترشحات مالیده و انها را پا نمایید تا منفذ بینی و پلک ها باز شوند.

سپس حيوان را به دامپزشك برسانيد.معمولا دوره حاد بیماری حدود 7-10 روز است اما هرپس ویروس ها بعد از این دوره به حالت خفته در امده و می توانند در اثر استرس (جراحی ،بیماری های دیگر ، حمل ونقل ، تغییر خانه و....) یا نقص ایمنی (مثلا در اثر کهولت سن یا استفاده از داروهای کورتیکواستروئیدی ) در هر سنی دوباره عود کرده و از حیوان دفع شود.نیمی از مبتلایان به کلیسی ویروس تا اخر عمر ویروس را از خود دفع کرده و میتوانند باعث انتقال بیماری شوند.

علل پیشگیری درمان پارا آنفولانزا در گربه

آیا سرماخوردگی در گربه واکسن دارد؟(پیشگیری)

واكسیناسیون در برابر كلسی ویروس و هرپس ویروس به موقع مخصوصا برای بچه گربه ها از سن 6 هفتگی و بعد از ان تكرار واكسن هر 3-4 هفته یكبار تا 4 ماهگی بهترین راه جلوگیری از انتقال بیماری است. با این حال هیچ واكسنی صد در صد گربه را در برابر بیماری ایمن نمی كند ولی میتواند شدت بیماری را کاهش دهد.

گربه های بالغ را نیز می توان با تزریق 2 بار واكسن به فاصله 1 ماه از یكدیگر واكسینه نمود. خوشبختانه دو جز از سه جز واكسن سه گانه ای كه برای واكسیناسیون گربه ها در ایران مصرف می شود مربوط به همین كلسی ویروس و هرپس ویروس هستند.جز اخر واكسن مربوط به بیماری پن لوكو پنی (اسهال و استفراغ گربه ها)می باشد.

واكسن های مختلفی نیز برای انواع میكروبی سرما خوردگی (مثل بردتلا یا كلامیدیا) وجود دارند كه در ایران زیاد مرسوم نمی باشند. این نوع واكسنها بیشتر برای پرورشگاه ها یا سر پناه هایی كه تعداد زیادی گربه در انها اقامت دارند بیشتر كاربرد دارند.

برای ضد عفونی نمودن سطوح و یا وسایل می توان از محلول رقیق شده وایتكس (1 قسمت وایتكس با 30 برابرش آب) استفاده شود .

برای اینكه احتمال ابتلا به سرما خوردگی در گربه كاهش یابد پیشنهادهای زیر را حتما جدی بگیرید:

  1. از نگه داری بیش از 5 گربه در یك محل كوچك خود داری كنید.
  2. از اضافه نمودن گربه واكسینه نشده به جمعیت گربه های خود ، خودداری نمایید.
  3. از ارتباط گربه غریبه با گربه خود جلوگیری نمایید.
  4. بهتر است گربه های ماده قبل یا حین بارداری با واكسن های مخصوص ابستنی واكسینه شوند.
  5. از ارتباط بچه گربه ها با دیگر گربه ها تا پایان دوره دوم (معمولا 12 هفتگی ) واكسیناسیون جلو گیری شود.

علل پیشگیری درمان پارا آنفولانزا در گربه

ویروس بارتونلا هنسله ،بیماری مشترک بین انسان و گربه

تشخیص و درمان سرطان لنفومی در گربه

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (18 رای)  
۳ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
عرشیا | ۱۱ ماه پیش
اگه گربه شما سرماخورد اولین کاری که میتونین بکنین اینه که قرص اکسی وت 100 ( از خانواده تتراسایکلین) نصف قرص رو بهش بدین تا خوب شه اگه گربه خیابونی هست لای یه تیکه گوشت بزارین بدین اگه خونگیه میتونین چودرشو با یکم آب مخلوط کنید یا به آرامی با سرنگ بدون سوزن بریزین حلقش
0
0
kiarash | ۱ سال پیش
من 3تا گربه دارم یکی از گربه هام تقریبا 10 ماهه .سرما خورده چه کار کنم که زود تر خوب شه ؟
یه کار که بتونم توی خونه انجام بدم؟
0
0
پاسخ ها:
مسعود | ۱ سال پیش
معمولا واکسن های سرماخوردگی و تزریق اونها هزینه ای نداره . احتمالا نتونه درمان بشه . معمولا خود مادر بچه گربه سرماخورده رو از بچه هاش جدا میکنه . چون غریزه اش میگه خوب نمیشه
0
0
hits