دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۹ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۶ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
طرلان پرنده ای شکاری سریع و چالاک است

آشنایی با پرنده شکاری به نام طرلان + فیلم و عکس

طرلان پرنده ای شکاری سریع و چالاک است
6
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مشخصات ظاهری طرلان : طرلان 48 تا 60 سانتی‌متر است ؛ طرلان ماده خیلی بزرگتر از طرلان نــر است . پرنده ای است شکاری، سریع و چالاک که به وسیله رنگ خاکستری تیره سطح پشتی و سینه سفید و راهراه و خط...

مشخصات ظاهری طرلان :

طرلان 48 تا 60 سانتی‌متر است ؛ طرلان ماده خیلی بزرگتر از طرلان نــر است .

پرنده ای است شکاری، سریع و چالاک که به وسیله رنگ خاکستری تیره سطح پشتی و سینه سفید و راهراه و خط ابرویی سفید واضحش از سایر پرندگان شکاری قابل تشخیص است.

سطح پشتی، کمر و بال هایش خاکستری تیره است و در زمستان ها به رنگ قهوه ای متمایل می گردد. بالای سر ، تارک و پشت گردنش به رنگ سیاه است و یک خط ابرویی سفید واضح روی چشمانش دیده می شود.

گلو، سینه ، سطح شکمی و ران هایش سفید رنگ است و راه راه های عرضی سیاه رنگی روی سینه اش و سطح شکمیش دیده می شود. پروازش سریع و معمولا با بال زندن های تند و چابک همراه است.

در میان درختان با سرعت و زیرکی خاصی به دنبال شکارش پرواز می کند. سطح پشتی کمر پرنده نابالغ قهوه ای رنگ و سطح شکمیش نخودی رنگ است و خط های طولی کوتاه و قهوه ای رنگی روی سینه اش دیده می شود.

پرنده نر و ماده از لحاظ ظاهری شبیه یکدیگرند با این تفاوت که ماده ها اندکی فربه تر و بالها و دمی گرد تر دارند و از لحاظ اندازه به وضوح بزرگترند.

رنگ پرهای دمش از رو به رنگ خاکستری و از زیر سفید رنگ تر با نوارهای عرضی سیاه است. رنگ چشمها و پاهایش زرد رنگ و رنگ منقارش نیز خاکستری تیره است.

دو فیلم دیدنی از طرلان شمالی :

کنترل جمعیت کلاغ با طرلان


شکار خرگوش


نامهای دیگر طرلان شمالی :

دسته ( خانواده ) : پرنده ، شاهین سانان ، قرقی ها ، hawks
نام فارسی : طرلان ، طرلان شمالی ، ترلان شمالی
نام انگلیسی : Northern Goshawk
نام عربی : البازي
نام علمی : Accipiter gentilis

صدای طرلان :

صدای ترلان بلند و جیغ مانند ، شبیه «جی –اک،جی-آک،جی- اک» و یا «کک- کک» شنیده می شود

تغذیه :

عموما از پرندگان و گنجشک سانان بزرگ مانند توکاها و یا جیجاق و گاهی نیز از پستانداران تغذیه می کند

زیستگاه :

طرلان پرنده‌ای است بومی ایران و از پراکندگی نسبتا کمی در ایران برخوردار است . به تعداد کم در شمال ایران ( استان گیلان ، گستان و مازندران ) دیده می شود

پرنده‌ای است زمستان گذر و احتمال آن می رود که در استان مازنداران زادو ولد کند ، به‌طور اتفاقی زمستان‌ها در فارس و بلوچستان دیده شده است .

نواحی پر درخت و جنگلی چه در دشت و چه در کوهستان ، اغلب در نزدیکی فضاهای باز . در نقاط دور افتاده جنگل برای خود آشیانه بزرگی می سازد ، گاهی نیز از آشیانه متروک پرندگان دیگر استفاده می کند .

در نواحی پر درخت و جنگلی ، بیشه زارها و نقاط دور افتاده ی جنگل دیده می شود و نزدیک فضاهای باز و روی درختان بزرگ آشیانه می سازد. معمولا قسمت های قلمرو خود را کاملا می شناسد و در لابه لای درختان با سرعت پرواز می کند.

تصاویر :

طرلان
طرلان
طرلان
طرلان
طرلان
طرلان
طرلان

divider

بیشتر بخوانید :

معرفی پرنده شکاری کوچک جثه به نام قرقی +تصاویر

معرفی پرنده شکاری به نام پیغوی کوچک

معرفی عقابی سریع و چابک به نام عقاب دو برادر + تصاویراین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (6 رای)  
  • منبع
  • rasekhoon.net
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید