دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
تفاوت رنگ روغن با رنگ اکریلیک چیست ؟
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
تفاوت های اساسی میان رنگ روغن و اکریلیک : دو نوع اصلی رنگ برای نقاشی (در شاخه‌ی هنرهای زیبا)، رنگ اکریلیک و رنگ روغن هستند. چه تفاوتی بین رنگ روغن و اکریلیک وجود دارد ؟

رنگ روغن بهتر است یا رنگ اکریلیک؟

انتخاب زیباترین رنگ ساختمان و توجه به مزایا و معایب رنگ اکریلیک و روغن یکی از مهمترین مراحلی است که در نقاشی ساختمان با رنگ‌های روغنی یا اکرولیک باید به آن توجه داشت. تفاوتی نمی‌کند که مساحت نقاشی ساختمان به چه اندازه باشد بلکه آن چه در انتخاب رنگ ساختمان اهمیت دارد این است که شما از بهترین رنگ‌ها از نظر جنس و نوع رنگ استفاده کنید.

بطور کلی، رنگ اکریلیک و رنگ روغن از پرکاربردترین رنگ‌ها در کنار ایده‌های جدید نقاشی دیوار مثل دیوار سه بعدی به شمار می‌روند که در انواع ساختمان، چه مسکونی و چه اداری می توان از آن‌ها استفاده نمود. تنوع زیادی در میان این دو دسته رنگ وجود دارد که قدرت انتخاب را برای مشتریان بیشتر می کند.

قبل از این که به سراغ نقاشی ساختمان بروید، در اولین قدم لازم است که جهت انتخاب رنگ ساختمان به صورت اصولی و کاملا مفید، اطلاعاتی را در مورد انواع رنگ ها به دست آورده و سپس بررسی کنید که آیا این رنگ می تواند نیاز شما را برطرف نماید یا خیر. این مقاله از دلگرم با هدف معرفی مزایا و معایب رنگ اکریلیک و روغن تدوین شده است به این امید که بتواند برای شما کاربردی بوده و نتیجه نقاشی ساختمان برایتان ایده آل باشد.

تفاوت رنگ روغن و اکریلیک

تفاوت رنگ روغن و اکریلیک

ویژگی‌های رنگ اکریلیک در نقاشی ساختمان

رنگ اکرولیک، یک رنگ بر پایه‌ی آب است به این معنی که مانند رنگ پلاستیک با آب رقیق می‌شود. وابسته به شرایط محیط این سبک رنگ بعنوان یک انتخاب مناسب برای انواع دیوار پوش منزل به شمار می‌آید.در بیشتر مواقع به علت زرد شدن کاغذ دیواری بعد از نصب و مشکلاتی مانند سختی تمیز کردن این دیوار پوش انواع رنگ اکریلیک جایگزینی برای تغییر دکوراسیون دیوار در ساختمان هستند.

اگر به شما پیشنهاد شده است که ساختمان خود را با کمک رنگ اکریلیک رنگ آمیزی نمایید، در ابتدا لازم است اطلاعات خود را درمورد آن‌ها افزایش دهید. در ادامه این مقاله شما را با مزایا و معایب رنگ اکریلیک آشنا خواهیم کرد:

مزایای رنگ اکریلیک چیست؟

این رنگ‌ها به راحتی قابل شست و شو هستند. این نکته برای همه ما اهمیت دارد به ویژه در خانه هایی که فرزند کودک زندگی کرده و کثیفی دیوارها بیشتر رخ می دهد، لازم است که برای نقاشی ساختمان از رنگ‌های قابل شست و شو همانند رنگ اکریلیک استفاده شود.اگر

برای انتخاب رنگ ساختمان به سراغ رنگ اکریلیک رفته اید بدانید که خیلی سریع خشک می شود لذا اگر در خانه خود مشغول به زندگی هستید، این رنگ کمک می کند تا نقاشی ساختمان سریع‌تر تمام شود.یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های رنگ‌های اکریلیک این است که در برابر ماورابنفش مقاوم هستند و رنگ ساختمان در اثر نور خورشید از بین نمی رود.از آنجایی که رنگ اکریلیک در برابر سائیدگی مقاوم است لذا یک مورد مناسب در انتخاب رنگ ساختمان به شمار می آید.

فرق رنگ اکریلیک با رنگ روغن

چند تفاوت اساسی بین رنگ روغن و رنگ اکریلیک

فرق رنگ اکریلیک با رنگ روغن چیست؟

1. فرقی نمی کند که شما قرار است رنگ های اکریلیک را بر روی چه سطحی به کار ببرید. این رنگ ها برای انواع سطوح همانند آجری، سیمای، گچی و... مناسب هستند.

2. شما به راحتی می توانید رنگ های اکریلیک را با آب رقیق کنید و این یک مزیت مهم به حساب می آید.

3. برخی از افراد به رنگ حساسیت دارند به همین دلیل برای پوشش ساختمان به سراغ نقاشی ساختمان نمی روند اما لازم است بدانید که رنگ های اکریلیک هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمی کنند.

4. رنگ های اکریلیک نسبت به رنگ روغن قیمت مناسب تری دارند و همواره قیمت، فاکتور مهمی در انتخاب رنگ ساختمان است.

5. اگر در نقاشی ساختمان از رنگ های اکریلیک استفاده می کنید لازم است بدانید که در تمیز کردن تجهیزات رنگ آمیزی مشکلی نداشته و به راحتی با آب می توانید این عمل را انجام دهید.

6. هزینه نقاشی ساختمان با رنگ اکرلیک در مقایسه با رنگ روغن، ارزانتر است. به ازای یک مترمربع، قیمت رنگ اکریلیک برابر با 30 هزارتومان است.

معایب رنگ اکریلیک

در کنار تمام مزیت‌هایی که برای رنگ اکریلیک برشمرده شد، استفاده از این نوع رنگ در نقاشی ساختمان با چهار مشکل زیر همراه است:

1. در اعمال رنگ اکریلیک بر روی سطوح باید از ابزار مناسب استفاده شود چرا که اگر قلمو را به کار ببرید، رد قلمو به راحتی بر روی دیوار مانده و نقاشی ساختمان را خراب می کند. در نتیجه اگر برای انتخاب رنگ ساختمان، رنگ اکریلیک را در نظر دارید، حتما از ابزار مناسب استفاده کرده و در صدد از بین بردن رد قلم مو باشید.

2. جلا و براق بودن رنگ اکریلیک در مقایسه با رنگ روغن کمتر است و همین مسئله بر روی زیبایی نقاشی ساختمان و روشن بودن آن تاثیر می گذارد. به ویژه اگر میزان نور طبیعی در منزل شما کم است حتما در انتخاب رنگ ساختمان دقت بیشتری داشته باشید.

3. لازم است بدانید که رنگ های اکریلیک بعد از این که در نقاشی ساختمان اعمال شده و خشک شدند، تیره تر از حالت اول به نظر می رسند. بنابراین حتما باید قبل از رنگ آمیزی، درجه رنگ را تعیین کنید.

4. قبل از این که انتخاب رنگ ساختمان را نهایی کنید، حتما تمامی جوانب و سلیقه خود را در نظر بگیرید زیرا در مورد رنگ های اکریلیک اگر بر روی سطوح اعمال شوند، سریعا خشک شده و امکان تغییر در آن ها وجود ندارد.

separator line

مزایا و معایب رنگ روغن برای نقاشی ساختمان

یکی از رنگ هایی که از ایام قدیم در نقاشی ساختمان استفاده می شده است، رنگ روغن است. امروزه هم این رنگ مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته و جایگاه خاص خود را دارد. این رنگ ها از نظر جلا و براق بودن به سه دسته رنگ های براق، نیمه براق و مات تقسیم می شوند که مهمترین فاکتور در انتخاب هر کدام، میزان نوری است که در فضای ساختمان وجود دارد. نقاشی دیوار آجری و دیگر سبک‌های دیوار در ساختمان از جمله موارد استفاده از رنگ روغن است.

شرایط نصب کاغذ دیواری روی رنگ روغن و تغییر دکوراسیون با استفاده از رنگ روغن در هارمونی خاص از جمله پر درخواست ترین موارد نقاشی ساختمان با رنگ روغن از سوی کاربران است.

مزایای رنگ روغن چیست؟

انتخاب رنگ روغن برای نقاشی ساختمان سال‌هاست که گزینه رایج اکثر افراد و نقاشان ساختمان است. رنگ روغن در مقایسه با رنگ‌های اکریلیک از جلا و براقیت بیشتری برخوردار است به حدی که در شب زمانی که نور لامپ به آن برخورد می کند، زیبایی خاصی را به فضا می بخشد. لازم است بدانید که رنگ روغن به دلیل خاصیت انعکاس نور، منجر به روشن تر شدن ساختمان می شود.

لذا برای خانه هایی که شمالی بوده و از نور کمتری در طول روز برخوردار هستند، رنگ روغن مناسب تر خواهد بود.مقاومت و استحکام رنگ روغن بسیار بالا است و از این نظر گزینه مناسبی در انتخاب رنگ ساختمان خواهد بود. می‌توان از این سبک رنگ پوششی بعنوان یکی از بهترین رنگ ها برای نقاشی درب، پنجره و قسمت های فلزی ساختمان، رنگ روغن است.

در صورتی که در نقاشی ساختمان از رنگ روغن استفاده کرده و اکنون از توناژ رنگی آن پشیمان هستید، کافی است رنگ روغن را کمی مرطوب کرده و تغییرات مد نظر خود را مجددا اعمال نمایید.رنگ روغن بعد از خشک شدن، تغییر نکرده و همان درجه رنگ را ارائه می‌کند.( چگونه رنگ روغن را خشک کنیم).

فرق رنگ اکریلیک با رنگ روغن

رنگ اکریلیک بهتر است یا رنگ روغنی نقاشی ساختمان

معایب رنگ روغن چیست؟

رنگ روغن در کنار ویژگی‌های مثبتی که دارد، در مراحل پیاده‌سازی، در مقایسه با رنگ اکریلیک، عیب‌هایی هم دارد. بهتر است با توجه به زمانی که دارید و شرایط محلی که قصد رنگ آمیزی آن را دارید به این نکات توجه کنید.

رنگ روغن دیرتر از رنگ اکرلیک خشک می شود و در نتیجه رنگ آمیزی ساختمان با رنگ روغن زمان بر خواهد بود.رنگ روغن را برخلاف رنگ اکریلیک نمی‌توان مستقیما بر روی سطوح به کار برد بلکه بستر آن باید از قبل آماده شود.

همانطور که اشاره شد رنگ روغن قیمت بالاتری نسبت به رنگ اکرولیک دارد. تفاوت قیمت رنگ روغن و اکریلیک حدود 6 هزار تومان برای هر مترمربع رنگ آمیزی است.

با توجه به اینکه حلال رنگ‌های روغنی و اکریلیک متفاوت است، رنگ اکریلیک روی رنگ روغن نمی‌چسبد و برای اینکه دیوار پوشیده با رنگ روغن را با هر نوع رنگ اکرولیکی نقاشی کنید لازم است تا از شوینده‌های صنعتی و آستر رنگ اکریلیک در زیرسازی استفاده کنید.

همچنین بخوانید :

نقاشی ساختمان حرفه ای چطور انجام می‌شود؟

قلم مو نقاشی ساختمان چیست و چه کاربردی دارد ؟

اشتباهات رایج در هنگام انتخاب رنگ مناسب نقاشی ساختماناین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits