دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
سوت چیست ؟ هر گرم طلا چند سوت است ؟
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
هر سوت چند گرم است / سوت چیست و چند گرم است ؟ هر گرم معادل چند سوت است ؟ برای افزایش اطلاعات از قیمت سوت و تبدیل آن با دلگرم همراه باشید .

هر سوت چند گرم است ؟

سوت چیست؟

کمترین واحد وزنی طلا را “سوت” یا “صوت” می‌گویند. در واقع واحد سوت، همان میلی گرم خودمان است با رنگ و بویی بازاری! در کل فکر می‌کنیم طلا فروشان و بازاریان علاقه‌ی زیادی به اختصاصی کردن حرفه‌ی خود دارند!

هر گرم طلا چند سوت است؟

هر گرم معادل ۱۰۰۰ سوت است. در واقع «سوت» یا «صوت» همان میلی‌گرم است اما با تلفظ بازاری! کلمه «میلی» در استاندارد اندازه‌گیری به معنی یک‌هزارم است و «سوت» هم همان یک‌هزارمِ گرم است.

سوت کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری وزن برای طلا به حساب می‌آید.

مهم‌ترین نکته در مورد سوت، نحوه خوانش آن از روی ترازوی طلافروشی هست.

طلافروش‌ها چگونه سوت را از روی ترازو می‌خوانند؟ نحوه خوانش آن در هنگام وزن کردن یک قطعه طلا به چه صورت است؟ در این باره باید گفت در نرم افزارهای حسابداری طلا که طلافروشان در حساب و کتاب مغازه‌ی خود از آن استفاده می‌کنند، تا دو رقم بعد از ممیز را وارد می‌کنند اما در عرف بازار، در هنگام خواندن وزن طلا ، همیشه سه رقم بعد از ممیز را می‌خوانند؛ حال می‌خواهد وزن نشان داده شده روی ترازو باشد یا وزن تبدیل شده به عیار ۷۵۰.

هر گرم چند سوت است ؟

قیراط چیست؟

در رابطه با طلا همان طور که گفته شد از واحد سوت استفاده می کنیم اما زمانی که صحبت از سنگ های قیمتی و جواهرات به میان آید، باید از واحد قیرات استفاده کرد. به هر 200 سوت یک قیراط گفته می شود. بنابراین 5 قیراط معادل یک گرم است. در واقع استفاده از واحد قیراط برای خوانایی بهتر و راحتی بیان مورد استفاده قرار میگیرد. به این ترتیب به جای 600 سوت می توان از عبارت 3 قیراط استفاده کرد. هرچه اعداد کمتر و کوچک تری، در نوشتار یا گفتار استفاده شوند، خواندن آن نیز آسان تر می شود.

فرق قیراط و سوت چیست ؟

قیراط یک واحد وزنی است که همانند سوت میان طلا و جواهر فروشان بسیار پرکاربرد است و برای بیان وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی استفاده می‌شود. به طور دقیق‌تر باید گفت یک قیراط معادل ۲۰۰ سوت است که در این صورت یک گرم نیز معادل ۵ قیراط می‌شود یک قیراط از یک سوت بیشتر و از یک گرم کمتر است.

جواهر فروشان برای سهولت خواندن وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی دیگر از واحد سوت استفاده نمی‌کنند مثلا جواهر فروشان وزن یک قطعه الماس ۴۰۰ سوتی را ۲ قیراط بیان می‌کنند یا وزن یک زمرد ۶۰۰ سوتی را ۳ قیراط می‌خوانند. باید تا اینجا به طور کلی کاربرد واحد وزنی قیراط را درک کرده باشید.

سوت چیست و چند گرم است ؟

مثقال چیست ؟

هر مثقال معادل چهار گرم و شصت و هشت سوت است . از مثقال برای اندازه گیری وزن در بیشتر کشورهای اسلامی استفاده می شود. نه تنها در رابطه با طلا بلکه برای خرید دارو های گیاهی یا زعفران نیز از واحد مثقال استفاده می شود. از آنجایی که معادل هر مثقال 24 نخود است و در گذشته ترازوهای دیجیتالی و دقیقی برای محاسبه وزن وجود نداشت از مثقال به عنوان یک واحد اندازه‌گیری شناخته شده به کار برده می شود . امروزه نیز از این واحد در موارد زیادی استفاده می شود.

روش خواندن وزن طلا چگونه است؟

در حسابداری طلا وزن ها تا 2 رقم بعد از ممیز نوشته می‌شوند اما برای خواندن شفاهی آن ها معمولاً تا سه رقم بعد از ممیز را در نظر می گیریم. برای وزن ثبت شده روی ترازو یا حتی وزن تبدیل شده آن به عیار 18 به همین شکل عمل می کنیم.

بیشتر بخوانید :

هر عدد سکه بهار آزادی چند گرم استاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است