دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
دستگاه تنفسی آتش نشانی چیست ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
هر موجود زنده ای برای زیستن احتیاج به اکسیژن هوا دارد و اگر به هر علتی اکسیژن به قسمتهای مختلف بدن کم برسد باعث ناراحتی می گردد .

آشنایی با دستگاه تنفسی آتش نشانی

همه ما برای ادامه زندگی به اکسیژن احتیاج داریم و اکسیژن هم در هوای معمولی می باشد که به وسیله عمل تنفسی ، اکسیژن را دریافت کنیم. این دستگاه ها ، معمولا برای محیط هایی که سر بسته هستند و با کان های پر شده از دود و مواد شیمیایی مورد استفاده افراد قرار می گیرد.

وقتی در محیط های سربسته مانند : سالن ورزشی ، زیر زمین و .. آتش سوزی رخ می دهد ، معمولا درد و مواد شیمیایی در اثر سوختگی که هیچ راه خروجی ندارند به همین دلیل در این مواقع به این نوع دستگاه های تنفسی نیاز پیدا خواهیم کرد تا آتش نشان برای نجات مردم و کار خود در امان بماند و خودش را از کمبود اکسیژن و وجود گاز های سمی در امان بماند. در برخی از آتش سوزی ها سوختن انواع مواد هایی از قبیل پلاستیک و مواد شیمیایی ممکن است ، گاز های سمی تولید شود که بسیار خطرناک و کشنده هستند.

قسمت اصلی دستگاه تنفسی آتش نشانی

دستگاه تنفسی به چهار قسمت اصلی تقسیم می شوند :

 1. لوازم مهار
 2. لوازم سیلندر هوا
 3. لوازم تنظیم کننده فشار
 4. ماسک و لوازم صورت

این چهار قسمت اصلی دستگاه تنفسی می باشد که به ترتیب هر کدام دارای بخش های مختلفی می باشد که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

لوازم مهار دستگاه تنفسی آتش نشانی :

از جمله لوازمی است که به اصطلاح شامل تنه و تسمه هایی است که سیلندر را در پشت آتش نشان به طور محکم و ثابت نگه دارد که این ته ها مقداری از وزن سیلندر را هم تحمل می کنند.

لوازم سیلندر هوا دستگاه تنفسی :

شامل سیلندر هوا ، شیر سیلندر و فشار سنج هستند که در برخی نیز سیستم های ایمنی هم وجود دارند . این تنظیم کننده فشار ورودی را کاهش می دهد و آن را به مقدار اندکی بیشتر از فشار جوی می رساند.

لوازم تنظیم کننده فشار دستگاه تنفسی آتشنشانی :

این قسمت دارای شلنگ فشار قوی و فشار ضعیف و شیر خط اصلی و همچنین کاهنده فشار می باشد که برخی از آنها هم با توجه به نوع دستگاه ها دارای شیر های کنترلی در شرایط عادی و اضطراری هستند.

ماسک و لوازم صورت دستگاه تنفسی :

در مورد قسمت آخر نیز شامل عدسی موجود روی ماسک شیر بازدم و تقویت کننده صدا و همچنین تسمه های نگهدارنده ای که ماسک را روی صورت نگه می دارند. شیر بازدم نیز یک شیر یک طرفه ساده است که هوای ورودی را بدون اجازه دادن به هوای خارجی ، خارج می کند.

دستگاه های تنفسی آتشنشانی مدار باز

در برخی از عملیات آتش نشانی ممکن است آتش نشان با توجه به موقعیت آتش سوزی مدت زمان بیشتری را در محل حادثه باشد و ممکن است به هوا بیشتری برای ادامه به نسبت هوای موجود در کپسول های تنسفی آتش نشانی نیاز داشته باشد. در این موارد یک شلنگ از منبع اصلی هوا که با ماسک فاصله دور تری دارد ، به ماسک و تنظیم کننده فشار دستگاه وصل می شود.

این نو سیستم به یک نوع سیلندر اضافی برای پشتیبانی تنفس اظطراری نیاز دارد. که در این نوع مواقع قابلیت هوای اضافه را برای 5 الی 10 دقیقه افزایش می دهد.

دستگاه تنفسی مدار بسته

در بسیار از سازمان های آتش نشانی استفاده از این نوع دستگاه تنفسی خیلی رواج ندارد ، به دلیل آن که کسانی که از این نوع دستگاه استفاده می کنند معمولا در عملیات دریایی یا عملیات بسیار خطرناک همکاری می کنند، مدت زمان این دستگاه بین 30 دقیقه تا 4 ساعت می باشد که وزن سبک تری نسبت به دیگر دستگاه ها دارد. که استفاده از اکسیژن خالص به جای هوا علت این وژن کم می باشد.

مشخصات دستگاه تنفسی آتش نشانی scott

دستگاه تنفسی آتش نشانی

 • دستگاه تنفسی SCBA
 • کمپانی سازنده: Scott
 • جنس propak
 • استفاده از سیلندر های فولادی
 • مجهز به کوله و بند
 • فشار مثبت و ظرفیت سیلندر 8/6 لیتر 300 بار و 50 دقیقه ای
 • قابل استفاده در محیط های اطفاء حریق و محیط های بدون اکسیژن
 • دارای وزن ۸۰.۹ کیلو گرمی
 • دارای استاندارد EN:137 Class II and EN:139

دستگاه تنفسی دراگر

شرکت در اگر یک کمپانی بین المللی می باشد که در سال 1889 در ایتالیا تاسیس شد. این شرکت در ساخت دستگاه های تنفسی فعالیت داشته که سابقه بسیار درخشان و خوبی در این زمینه دارد .

دستگاه تنفسی pas lite یکی از جدید ترین محصولات دراگر می باشد که دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد . در ادامه با این ویژگی ها آشنا می شویم.

 • غیر الکترونیک بودن دستگاه تنفسی
 • با دوام بودن قالب ها و هارنس
 • هزینه بسیار کم
 • کیفیت بسیار بالا و عالی
 • مقاومت در برابر ضربه و مواد شیمیایی
 • بهترین عملکرد و کارایی

دستگاه تنفسی فنزی

دستگاه تنفسی فنزی که توسط شرکت و کمپانی Fenzy ساخته و تولید می شود یکی از بهترین برند ها در تولید دستگاه های تنفسی می باشد که در ادامه در مورد یکی از محصولات آن توضیحاتی خواهیم داد.

دستگاه تنفسی فنزی هانی ول و اسپرین ، از ویژگی های این دستگاه می توان به ، فشار 300 باری ، فشار هیدرو استاتیک 450 بار ، 5 سیلند کامپوزیت 6.8 لیتزی ، سوت هشدار دهنده ، کاهنده فشار MP , HP اشاره داشت.

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits