دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
ترفندهای عالی برای قد کشیدن برنج هنگام طبخ
59
زمان مطالعه: 6 دقیقه
شاید دم کردن برنج کار راحتی باشد اما پخت برنجی که هم به خوبی قد بکشد، دانه‌های آن به هم نچسبد و نرم و قابل خوردن باشد، کار آسانی نیست. در این مقاله از روش‌های قد کشیدن برنج و فوت و فن‌های پخت آن را برایتان صحبت کرده ایم.

5 روش برای آنکه برنج قد بکشد

در بیشتر مهمانی‌ها و مجالس، یکی از غذاهای اصلی، برنج است و قد کشیدن آن و داشتن ظاهری مجلسی، دغدغه‌ای است که همیشه در مورد تهیه برنج وجود دارد. در واقع این موضوع که برنج به خوبی قد بکشد و در عین نرم بودنش، ظاهری مناسب نیز باید داشته باشد و ریز، شکسته، وا رفته و شفته و… نباشد. اگر می‌خواهید برنجی که طبخ کنید، دانه‌های قد کشیده‌ای داشته باشد و درعین حال خوش خوراک و نرم نیز باشد، به این 5 مورد از نکات که در ادامه توضیح می‌دهیم، توجه کنید.

1- برنج را بخیسانید

اولین نکته‌ای که برای قد کشیدن برنج باید رعایت کنید، این است که اگر می‌خواهید برنجی دانه دانه و قد کشیده داشته باشید و همچنین برنجتان حجم خوبی داشته باشد و بعد از پخت، نرم و قابل خوردن نیز باشد، حداقل 1 تا 2 ساعت پیش از پخت برنج آن را حتماً خیس کنید و در یک ظرف مناسب بریزید. سپس روی برنج آب بریزید تا هنگامی که آب 2 تا 3 سانت بالاتر از سطح برنج بیاید. همچنین اگر می‌خواهید برنجتان طعم بگیرد و نشکند نیز به ازای هر پیمانه برنج یک قاشق چای خوری نمک به آب اضافه کنید.

2- به میزان حرارت و شعله آن توجه کنید

دومین نکته از نکات قد کشیدن برنج این است که در هنگامی که برنج در حال پخت است، بسیار مهم است که شعله زیر آن متناسب با سایز قابلمه و حجم برنج باشد تا برنج به موقع و با حرارت مناسب بپزد. اگر شعله نسبت به سایز قابلمه و حجم برنج خیلی‌کم باشد، مدت زمان طولانی‌تری می‌برد تا برنج به مرحله آبکش کردن برسد و در این حالت هم برنج حالت وارفته و کته‌ای به خود می‌گیرد.

3- آب سرد روی برنج بریزید

سومین نکته‌ای که برای قد کشیدن برنج باید رعایت کنید، این است که اگر می‌خواهید برنج خوب قد بکشد، زمانی که در اوج جوشیدن است، یک استکان آب سرد داخل برنج بریزید. همچنین از دیگر نکات قد کشیدن برنج که باید آن را رعایت کنید این است که قابلمه‌ای که برای پخت برنج استفاده می‌کنید باید بزرگ باشد تا برنج جای کافی برای قد کشیدن داشته باشد.

5 روش برای آنکه برنج قد بکشد

علاوه بر نکات گفته شده، هنگام جوشاندن برنج، دو قاشق روغن مایع داخل آب قابلمه بریزید تا علاوه بر اینکه خوب قد بکشد، خوش پخت هم شود. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که موقع آبکش کردن برنج، روی برنج آب سرد نریزید، به این دلیل که به برنج شوک وارد می‌کند و جلوی ادامه قد کشیدن آن را می‌گیرد.

4- به موقع برنج را دم کنید

نکته چهارم از نکات قد کشیدن برنج که باید به آن توجه کنید این است که به موقع برنج را دم کنید. بعضی از افراد پس از آبکش کردن برنج آن را در صافی به حال خود رها می‌کنند و بعد از اینکه دقایق طولانی گذشت، برای دم انداختن به سراغ آن می‌روند. هنگامی که برنج بیش از زمان لازم در صافی بماند، خشک و سرد می‌شود و در زمان پخت حالت جیر و پلاستیکی دارد و علاوه این به خوبی قد نمی‌کشد و در واقع و به زبان عامیانه برنج از دم خواهد افتاد.

بنابراین از نکات قد کشیدن برنج که مهم هم است و باید آن را رعایت کنید، این موضوع است که بعد از آبکش کردن برنج و وقتی که آب اضافی برنج به خوبی گرفته شد، به طور میانگین 5 دقیقه طول می‌کشد که برنج را دم کنید و اجازه ندهید که برنج در صافی خشک و سرد شود.

5- در قابلمه را باز نکنید

نکته آخر از نکات قد کشیدن برنج که باید رعایت کنید این است که اگر می‌خواهید برنجی دانه بلند و مجلسی و خوش‌پخت داشته باشید، پس از دم انداختن برنج در 20 تا 25 دقیقه ابتدایی پخت برنج به هیچ وجه در قابلمه را باز نکنید. به طور معمول پخت اصلی برنج 15 دقیقه بعد از اینکه شما برنج را دم انداختید است و در فاصله بین 15 تا 30 دقیقه ابتدای پخت، برنج شروع به دم شدن و قد کشیدن می‌کند.

اگر در این فاصله شما به طور مدام در قابلمه را باز کنید بخار قابلمه خالی می‌شود و همچنین برنج سرد می‌شود و به اصطلاحی از دم می‌افتد و دیگر نباید انتظار یک برنج قد کشیده را داشته باشید. از نکات قد کشیدن برنج این موضوع بسیار مهم است و هنگامی که برنج را دم می‌کنید 3 تا 5 دقیقه ابتدایی شعله گاز را روی حرارت بالا تنظیم کنید تا برنج بخار کند و پس از این که شعله را تنظیم کردید، حرارت آن را نیز کم کنید و ترجیحا از شعله پخش کن استفاده کنید تا برنج به آرامی دم بکشد و دیگر نگران سوختن برنج هم نباشید.

حتماً بخوانید:
علت وا رفتن برنج ایرانی و نحوه درست کردن برنجی حرفه ای

علت وا رفتن برنج ایرانی و نحوه درست کردن برنجی حرفه ای

در این مطلب با انواع مراحل پخت برنج، انواع برنج ایرانی و خارجی و تفاوت آن ها آشنا خواهید شد. همچنین می توانید دلیل و راه حل بعضی از مشکلات مانند وا…

نکاتی که برای قد کشیدن برنج باید رعایت کنید

برنج کته را با آب گرم خوب بشویید تا آب آن نسبتاً شفاف شود و نشاسته اضافی آن نیز شسته شود.
اگر برنج کته‌ هنگام کشیده شدن آب بیش از حد نرم بود شعله را کم کنید اما درب آن را تا زمانی که سطح برنج حالت خشکی گرفت نبندید.
پس از کشیده شدن آب کته چند عدد برنج را تست کنید و در صورتی که نرم و به اصطلاح کمی زنده بود در قابلمه را ببندید و شعله آن را نیز کم کنید.
مورد دیگر برای اینکه برنج کته‌تان قد بکشد، این است که حداقل یک ساعت پیش از پخت برنج، آن را با آب نسبتا داغ خیس کنید.
اگر می‌خواهید برنج کته دانه‌ای شود و به خوبی قد بکشد، باید تا زمانی که آب برنج نسبتا کشیده شده و برنج در حال حفره حفره شدن است آن را با حرارت بالا بپزید.

نکاتی که برای قد کشیدن برنج باید رعایت کنید

سخن پایانی

در این مقاله 5 مورد از روش های قد کشیدن برنج را برایتان توضیح دادیم. علاوه بر این، نکاتی را برای قد کشیدن برنج کته‌ نیز گفتیم. اگر می‌خواهید برنجی که پخت می‌کنید بسیار خوش‌پخت باشد و همچنین به خوبی نیز قد بکشد و دانه‌ای باشد، نکاتی که در این مقاله گفتیم را رعایت کنید.

منبع : مشهدبرنجاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (59 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits