دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
رشوه خواری قاضی چه مجازاتی دارد ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
در قانون رشوه یکی از مهم ترین جرایم کیفری محسوب می‌گردد و به آن ارتشا گفته می‌شود، علت این امر آن است که در این نوع جرم هر دو طرف به نوعی مجرم می باشند و قانون گذار برای هر یک از این افراد چه رشوه دهنده چه رشوه گیرنده مجازات در نظر گرفته است.

مجازات جرم رشوه به قاضی دادگاه برای اثبات حق

در اسلام دادن و گرفتن رشوه حرام است. بنابراین مسلما در قانون نوشته شده بر اساس شرع اسلام نیز، رشوه دادن و گرفتن آن جرم انگاشته شده و مجازات هایی برای مرتکبین آن در نظر گرفته شده است. البته تحقق یافتن جرم ارتشاء مستلزم وجود شرایطی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. اکنون سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا رشوه به قاضی نیز حرام بوده و جرم محسوب می‌شود؟!

منظور از رشوه چیست؟

تعریف رشوه در عرف و شرع و قانون عبارت است از: دادن مال، سند یا وجه نقد به کارمندان دولت برای این که وظیفه خود را به شکلی دیگر انجام دهند یا کلا انجام ندهد. رشوه در لغت نیز به پرداخت پول برای انجام کاری مشخص معنا شده است.

حال منظور از رشوه به قاضی، دادن پول یا سند یا مال به قاضی در قبال صدور رای به نفع شخصی که در حالت عادی ممکن بود رای به ضرر وی صادر شود، می‌باشد. پس از انجام این کار شخصی که رشوه داده راشی و قاضی رشوه گیر، مرتشی نامیده می‌شوند.

مجازات جرم رشوه

آیا دادن رشوه به قاضی جرم است؟

زمانی که فردی وجه، مال یا سند به یکی از مامورین دولت بدهد و مامور دولت نیز بدون هیچ توجیهی آن مال را که مضاف بر حق خود است، دریافت کند جرم رشوه محقق شده است. حال تفاوتی ندارد مرتشی قاضی باشد یا سمت دیگری در دستگاه های دولتی داشته باشد. همچنین فرقی نمی‌کند که مال در خفا داده شده باشد یا در ملا عام، مرتشی در قبال دریافت آن مال خواسته راشی را انجام دهد یا خیر، مال داده شده در مالکیت راشی باشد یا یکی از بستگان وی، پیش از انجام تقاضای راشی مال به مرتشی داده شود یا پس از آن، در هر حالت این کار مصداق رشوه خواهد بود.

مجازات دادن رشوه به قاضی

در تبصره 2 ماده 3 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری بیان شده: مال ناشی از ارتشاء به عنوان تعزیر رشوه دهنده به نفع دولت ضبط خواهد شد و چنانچه راشی به وسیله رشوه امتیازی تحصیل کرده باشد این امتیاز لغو خواهد شد. بنابراین ضبط مالی که راشی به عنوان رشوه آن را به مرتشی داده است، به نفع دولت یکی از مجازات های او خواهد بود. لغو امتیازی که به این وسیله تحصیل کرده نیز مجازات دوم رشوه به قاضی می‌باشد.

مجازات قاضی در صورت رشوه گرفتن

مجازات قاضی در صورت رشوه گرفتن

قانونگذار در ماده 3 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء، اختلاس و کلاهبرداری مجازات های زیر را برای مرتشی بیان کرده است؛

انفصال موقت از خدمت از 6 ماه تا سه سال: در صورتی که ارزش مال بیش از بیست هزار ریال نباشد. به شرط این که مرتشی مدیر کل سازمان دولتی یا هم درجه با مدیر کل یا بالاتر از وی نباشد، در این حالت وی به طور دائم منفصل خواهد شد.
از 1 تا 3 سال حبس، پرداخت جزای نقدی معادل مال اخذ شده، انفصال موقت از خدمت از 6 ماه تا سه سال: در صورتی که ارزش مال بیش از بیست هزار ریال باشد. به شرط این که مرتشی مدیر کل سازمان دولتی یا هم درجه با مدیر کل یا بالاتر از وی نباشد، در این حالت وی به طور دائم منفصل خواهد شد.
از 2 تا 5 سال حبس، پرداخت جزای نقدی معادل مال اخذ شده، انفصال دائم از خدمت، 74 ضربه شلاق: در صورتی که ارزش مال بیش از دویست هزار ریال و کمتر از یک میلیون ریال باشد. البته اگر مرتشی سمتی پایین‌تر از مدیر کل داشته باشد انفصال وی از خدمت بین 6 ماه تا یک سال خواهد بود.
از 5 تا 10 سال حبس، پرداخت جزای نقدی معادل مال اخذ شده، انفصال دائم از خدمت، 74 ضربه شلاق: در صورتی که ارزش مال بیش از 1 میلیون ریال باشد. البته اگر مرتشی سمتی پایین‌تر از مدیر کل داشته باشد انفصال وی از خدمت بین 6 ماه تا یک سال خواهد بود.

حتماً بخوانید:
زیر میزی گرفتن پزشکان در قانون چه مجازاتی دارد ؟

زیر میزی گرفتن پزشکان در قانون چه مجازاتی دارد ؟

در این مقاله جرم زیر میزی گرفتن پزشکان در بیمارستان های خصوصی و عمومی و دیگر مراکز درمان را بررسی خواهیم کرد، با دلگرم همراه باشید.

چگونگی اثبات رشوه گرفتن قاضی

پس از دادن رشوه به قاضی و صدور رای به نفع راشی در دادگاه، طرف مقابل می‌تواند شکوائیه‌ای در این خصوص تنظیم کرده و از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به مرجع صالح ارسال کند. مسلما شاکی چنین پرونده‌ای برای اثبات ادعای خود به مستنداتی احتیاج خواهد داشت.

ادله اثبات جرم دادن رشوه به قاضی، شهادت شهود، اقرار متهم و حصول علم قاضی پرونده رشوه خواری در احراز مجرمیت قاضی رشوه گیر و راشی است.

منبع : وکلای تلفنیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits