alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
محافظت حیوانات خانگی در برابر مسمومیت با آفت کش ها
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
قبل از به کار بردن آفت کش‌ها در داخل یا خارج از خانه باید در مورد این که چطور حیوانات خانگی خود را از خطر این مواد شیمیایی دور نگه دارید فکر کرده باشید .

چگونگی محافظت از حیوانات خانگی در هنگام سمپاشی

نکاتی وجود دارد که در هنگام استفاده از آفت کش‌ها باید رعایت کنید تا به حیوانات خانگی خود آسیبی وارد نکنید. به‌ یاد داشته باشید که حیوانات خانگی بسیار کنجکاو بوده و ممکن است رد بوی شما را تعقیب کنند که بفهمند شما کجا رفته بودید. این کار خطر این که آن‌ها به باقیمانده‌ی آفت‌کش‌ها دسترسی پیدا کنند را افزایش خواهد داد. آن‌‌ها ممکن است ظرف آفت کش را به خیال این که ممکن است غذا باشد بو کرده یا حتی مزه کنند.
پس قبل از به کار بردن آفت کش‌ها در داخل یا خارج از خانه باید در مورد این که چطور حیوانات خانگی خود را از خطر این مواد شیمیایی دور نگه دارید فکر کرده باشید.

کارهایی که قبل از به کار بردن آفت کش‌ها باید انجام دهید

 • ابتدا بهتر است با یک مرکز فعال در حوزه استفاده از آفت کش‌ها مشورت کنید، از سایت تولید کننده آفت کشی که قصد استفاده از آن را دارید بازدید کنید و یا تحقیقی در مورد خطراتی که ممکن است این آفت کش‌ها برای حیوانات خانگی شما داشته باشند انجام دهید.
 • اگر شما قصد دارید از یک آفت کش خاص استفاده کنید بهتر است توضیحات روی ظرف آن را خوانده و آن را درک کنید و دقیقاً همان‌طور که در این دستورالعمل آمده است رفتار کنید. معمولا در دفترچه‌های راهنمای همراه این محصولات شیمیایی اطلاعات کاملی در مورد محصول و نحوه‌ی استفاده از آن و حتی دور نگه داشتن حیوانات خانگی‌تان از این مواد شیمیایی آمده است.
 • قبل از استفاده از آفت کش، حیوانات خانگی خود را از محل دور کنید. همه‌ی اسباب بازی‌ها، ظرف‌های غذا و آب حیوانات خانگی و محل خواب آن‌ها را نیز به جای دیگری ببرید.
 • تا زمانی که آفت کش کاملاً خشک شده و هوای آن محل کاملاً عوض شده باشد حیوانات خانگی خود را از محلی که در آن از آفت کش استفاده کرده‌اید دور نگه دارید.
 • تا زمانی که آفت کش کاملاً خشک شده و هوای آن محل کاملاً عوض شده باشد حیوانات خانگی خود را از محلی که در آن از آفت کش استفاده کرده‌اید دور نگه دارید.
 • اگر برای از بین بردن علف‌های هرز یا حشرات موجود در زمین چمن حیاط یا تقویت آن از کودهای شیمیایی دانه‌‌ای استفاده کرده‌اید باید دست‌کم به مدت 24 ساعت یا بیشتر صبر کنید تا دانه‌های شیمیایی کاملاً حل شده و مکان مورد نظر کاملا خشک شود. در این مدت نباید به حیوانات خانگی خود اجازه دهید وارد این فضا شوند.

چگونگی محافظت از حیوانات خانگی در هنگام سمپاشی

 • آکواریوم‌ها و تنگ‌های ماهی موجود در محل را به‌جای دیگری ببرید تا بخار و افشانه‌ حاصل از سمپاشی در آن‌ها نفوذ نکند. هم‌چنین بهتر است پمپ هوای این آکواریوم‌ها را خاموش کنید. همین احتیاط‌ها را باید در مورد خزندگان، پرندگان و یا حیوانات خانگی کوچک نیز انجام داد.
 • اگر در خانه‌ی خود طعمه موش، موش خرما یا موش کیسه‌دار یا طعمه برای گرفتن حیوانات دیگر دارید این طعمه‌‌ها را در جایی قرار دهید که حیوان خانگی شما به آن‌ها دسترسی نداشته باشد. حیوانات خانگی معمولا طعمه‌هایی که قایم شده‌اند را پیدا خواهند کرد.
 • هم‌چنین ممکن است حیوانات خانگی با خوردن حیوانات مسموم شده، خودشان هم مسموم شوند. سعی کنید از طعمه‌‌هایی استفاده کنید که خطر مسمومیت ثانویه ایجاد نکنند.
 • در صورت امکان حیوان خانگی خود را در یک اتاق، گاراژ، لانه یا وسیله‌ی حمل حیوان قرار داده و درب آن را ببندید تا از محل سمپاشی شده دور بماند. اگر قصد دارید خانه را ترک کنید می‌توانید حیوانات خانگی‌تان را نیز با خود ببرید و علاوه بر پیاده روی و تفریح آن‌ها را از تماس با مواد شیمیایی موجود در آفت کش‌ها دور نگه دارید.
 • اگر از یک شرکت سمپاشی خواسته‌اید این کار را برای شما انجام دهد از آن‌ها در مورد محصولات آفت کشی که مورد استفاده قرار می‌دهند سوال کنید و ببینید که این آفت کش‌ها آیا خطر بالقوه‌ای برای حیوانات خانگی شما دارند یا خیر. با مسئول انجام سمپاشی در مورد حیوانات خانگی خود صحبت کنید و محل قرار داشتن آن‌ها را به اطلاع او برسانید و از آن‌ها بخواهید که در صورت نیاز مسائل ایمنی و احتیاطی را رعایت کرده و به شما نیز گوشزد نمایند.
 • می‌توانید با یک دامپزشک تماس گرفته و با وی مشورت کنید. وی به شما خواهد گفت که آیا لازم است حیوانات خانگی خود را از محل سمپاشی دور نگه دارید یا خیر.
 • همیشه آفت کش‌ها را در مکانی امن و دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه دارید. روی برچسب این مواد شیمیایی دستورالعمل‌های مهمی در مورد نحوه‌ی استفاده صحیح و مکان مناسب برای نگه داشتن این محصولات وجود دارد.
 • اگر فکر می‌کنید که حیوان خانگی شما با یک آفت کش شیمیایی تماس داشته است هر چه سریع‌تر با دامپزشک خود یا یک مرکز درمان بیماری‌های حیوانات تماس بگیرید.

عوارض سم کامن برای انساناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • irangan.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits