دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۹ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
قوانین حمل حیوانات خانگی برای سفرهای هوایی
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
شرکت‌های هواپیمایی این امکان را فراهم کرده اند تا به همراه حیوان خانگی خود سفر کنید. اما شرایط حمل حیوانات در هواپیما بسیار متفاوت است و دارای جزئیاتی است که آگاهی از آن در کیفیت سفر شما و حیوان خانگی‌ شما نیز تاثیر بسزایی دارد.

جابجایی حیوانات با هواپیما

اگر چه امکان حمل حیوانات در سفرهای هوایی امان پذیر است اما این بدان معنی نیس که به راحتی و همانند بار دستی می‌توانید حیوان خود را به قسمت کابین هواپیما ببرید و در صندلی کنار خود بنشانید! بلکه حمل حیوانات از قوانین مخصوص به خود پیروی می‌کند که رعایت کردن آن ‌ها الزامی است.

به طور کلی ۲ راه برای حمل حیوانات زنده ( AVIH ) وجود دارد:

۱- از طریق پایانه‎ های مسافربری (همراه)

در این روش اگرچه دارای عنوان همراه مسافر می باشد و باید برای حیون خود بلیط تهیه کنید اما به معنی حمل حیوان در قسمت کابین هواپیما نیست و به جز ایرلاین هایی چون لوفتانزا و هواپیمایی ترکیه، ورود حیوانات به کابین ممنوع است. در این روش و تنها این امکان فراهم می‌شود که حیوان در پایانه مسافری پذیرش و هنگام ورود در فرودگاه مقصد در سالن دریافت بار به مسافر تحویل شود.

۲- از طریق پایانه های باربری ( غیر همراه/ کارگو ‚ فریت )

هنگامی که ایرلاین شما از پذیرفتن حیوان خانگی معذور است یا اگر وزن قفس حیوان از ۵ کیلوگرم بیشتر باشد می‌توانید از سرویس کارگو یا سرویس فریت بار که توسط شرکت‌‌های حمل بار ارائه می‌شود استفاده کنید.

بدین صورت که حیوان اهلی یا وحشی مسافر در پایانه باربری پذیرش و درفرودگاه مقصد به مسافر یا شخصی که در بارنامه معرفی شده, در محل ترخیص بارنامه تحویل داده می شود.

فراموش نکنید در روش کارگو حیوان خانگیتان با شما پرواز می‌کند با این تفاوت که قفس حیوان در قسمت بار هواپیما(کارگو) قرار می‌گیرد، بنابراین جای نگرانی نیست زیرا دمای این قسمت با توجه به شرایط حیوانات تنظیم می‌شود تا حیوان خانگیتان هم سفر راحت ‌تری را تجربه کند.

در این راه برای حمل حیوان خود صرف نظر از اینکه بار دیگری به عنوان بار دستی یا چمدان همراه خود دارید باید هزینه حیوان خود را به صورت جداگانه پرداخت کنید که در ادامه مقاله به هزینه‌های آن می‌پردازیم.

همچنین در این روش برای حمل حیوان چه در داخل و چه در خارج می‌بایست به هنگام خرید بلیط هواپیمای کد کد AVIH یا "سرویس حمل موجود زنده" را هم از دفتر آژانس هواپیمایی دریافت نمایید .

پیشنهاد ما انتخاب روش دوم(غیرهمراه کارگو یا فریت) است زیرا علاوه بر ایمن‌تر بودن از لحاظ هزینه ای نیز مقرون به صرفه می‌باشد. علاوه بر این بهتر است بدانید حمل حیوانات به برخی از کشورها مانند دبی، عمان و انگلیس تنها از روش غیرهمراه امکان پذیر است.

در جدول زیر شرایط برخی از ایرلاین‌های داخلی در مورد حمل موجودات زنده می‌توانید مشاهده کنید تا به راحتی بتوانید ایرلاین مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نام ایر لاین شیوه پذیرش حیوان خانگی
کاسپین از پذیرش حیوان معذور است
تابان از طریق پایانه های باربری (غیر همراه یا کاگو)
وارش از طریق پایانه های باربری (غیر همراه یا کاگو)
آسمان از طریق پایانه های باربری (غیر همراه یا کاگو)
ماهان از طریق پایانه های باربری (غیر همراه یا کاگو)
از طریق شرکت های حمل بار (غیر همراه یا فریت)
ایران ایر از طریق پایانه های باربری (غیر همراه یا کاگو)
از طریق شرکت های حمل بار (غیر همراه یا فریت)

برای انتقال حیوان خانگی با هواپیما چه مدارکی لازم است؟

همان گونه که برای تهیه بلیط هواپیما برای خودتان نیاز به مدارک شناسایی و غیره می‌باشد لازم است برای حیوان خانگی خودتان نیز مدارکی را ارائه دهید. از این رو بهتر است اطلاعات و جزئیات کامل حمل حیوان خود را قبل از پرواز بدانید تا زمان کافی برای انجام یکسری کارها و ارائه مدارک پزشکی داشته باشید

مدارک مورد نیاز برای حمل حیوان خانگی در مسیر های داخلی

  • شناسنامه یا اصل گذر نامه
  • مدارک معتبر واکسیناسیون
  • برگه پرداخت کرایه حمل
  • تکمیل فرم درخواست امور زنده

در فرودگاه مبدا به فهرستی از مدارکی نیاز دارید که باید از قبل آماده کنید و با خودتان ببرید. یکی از مهم‌ترین مدارک به واکسیناسیون مربوط می‌شود.

ضمن اینکه شناسنامه یا گذرنامه حیوان باید آماده باشد. بعد برگه‌ پرداخت کرایه حمل را تحویل می‌دهید و یک فرم مخصوص سه برگی مربوط به اطلاعات موجود زنده را پر می‌کنید.

برای پروازهای بین‌المللی گواهی‌نامه معتبری لازم است که دامپزشکی دولتی در کشور مبدا صادر کرده و دامپزشکی فرودگاه به‌صورت کتبی آن ‌را تایید کرده است.

حالا که مدارک را آماده کرده‌ایم، چه کاری باقی می‌ماند؟ بعد از این که کد AVIH را از دفتر هواپیمایی گرفتید، ۲۴ ساعت قبل با فرودگاه تماس بگیرید و همه چیز را هماهنگ کنید. حتما ۲ ساعت قبل از پرواز داخلی و ۳ ساعت قبل از پرواز خارجی در فرودگاه حاضر باشید.

قوانین حمل حیوانات خانگی برای سفرهای هوایی

شرایط برای پروازهای بین‌المللی چگونه است ؟

پروازهای بین‌المللی موارد بیشتری برای هماهنگی دارند، به‌ویژه اگر پرواز دو یا چند مقصدی در پیش باشد. فرستادن حیوان به بعضی از کشورها فقط از راه کارگو و تحویل حیوان به باربری ممکن است، مثل انگلیس، دبی و عمان.

ورود حیوان به بعضی از کشورها مثل انگلیس و استرالیا بدون گذراندن قرنطینه ممنوع است. اگر می‌خواهید حیوان خانگی را به انگلیس ببرید، باید مدارک بیشتری حاضر کنید.

این فهرست را به‌خاطر داشته باشید و به مدارکی که در بالا گفتیم، اضافه کنید: میکروچیپ، شماره‌ میکروچیپ و تاریخ دقیق تزریق آن، واکسن هاری با ذکر مشخصات کامل و تاریخ، تاریخ دقیق واکسیناسیون با جزییاتی مثل اسم واکسن، شماره سری و تاریخ انقضا، تاریخ واکسیناسیون یادآور و بالاخره تست خون برای اندازه‌گیری آنتی‌بادی هاری که ۳۰ روز بعد از تزریق واکسن هاری انجام می‌شود.

نمونه آزمایش خون باید توسط آزمایشگاه‌های مورد تایید اتحادیه اروپا بررسی شود. اگر پاسخ آزمایش قابل‌قبول باشد، سه ماه بعد حیوان می‌تواند وارد انگلیس شود. درمان انگل در سگ‌ها ۲۴ تا ۱۲۰ ساعت قبل از ورود حیوان به فرودگاه مقصد انجام می‌شود.

البته حمل و نقل حیوان باید توسط شرکت هواپیمایی یا شرکت حمل و نقلی انجام شود که مورد تایید AHVLA باشد.

از انگلیس که بگذریم، در بعضی از کشورهای امریکای شمالی مثل ایالات متحده و کانادا هم مدارک بیشتری نسبت به پروازهای داخلی لازم دارید. میکروچیپ، تست خون برای بیماری هاری در آزمایشگاه‌های مورد تایید اتحادیه اروپا، تایید فرم اتحادیه اروپا توسط سازمان دامپزشکی و گواهی بهداشتی سازمان دامپزشکی.

برای سفر به کشورهایی مثل مالزی یا امارات متحده عربی، گواهی بهداشتی سازمان دامپزشکی و آزمایش تیتر هاری لازم است.

هواپیمایی قطر، قفس‌های مخصوص خودش را دراختیار مسافر قرار می‌دهد، مگر این‌که بخواهید با بارنامه حیوان را بفرستید. شرکت ایران‌ایر هم ممکن است قفس دراختیارتان قرار دهد. اما از قبل حتما بررسی و هماهنگ کنید.

چه حیواناتی را می‌شود با هواپیما حمل کرد ؟

بعضی‌ها حیوان خانگی مثل سگ، گربه و پرنده دارند و مایلند موقع سفر یا مهاجرت به کشوری دیگر همراه‌شان ببرند. معمولا برای جابه‌جایی حیوان‌های خانگی در بیشتر پروازهای داخلی مشکلی وجود ندارد و فقط باید مدارک مورد نیاز را از قبل آماده کرد.

اگر حیوان‌ بیمار باشد، احتمالا آن را نمی‌پذیرند. نکته دیگر هم اینکه خیلی از شرکت‌های هواپیمایی حیوانات وحشی، آبزیان، پرنده‌، پیله حشره و به‌طور کلی جانورانی که حیوان خانگی به‌‌حساب نمی‌آیند را به‌عنوان همراه مسافر نمی‌پذیرند. برای این موارد باید از راه دوم، یعنی تحویل به ترمینال باربری اقدام کرد، آن‌هم در صورتی که کشور مقصد پذیرای حیوان باشد.

درمورد تعداد حیوانات هم محدودیت‌هایی وجود دارد. برای مثال حیوان مادر و حداکثر ۳ بچه‌اش می‌توانند تحویل بار شوند، آن‌هم در صورتی‌که وزن هر کدام بیشتر از ۲ کیلوگرم نباشد و همه در یک قفس جا بگیرند. اگر وزن بچه‌ها بیشتر باشد، باید در قفس‌های جداگانه گذاشته شوند.

نمی‌توانید حیوان خانگی را با هر قفسی به فرودگاه ببرید. پت‌شاپ‌ها یا مغازه‌ها و فروشگاه‌هایی که وسایل حیوانات را می‌فروشند، قفس‌های ویژه‌ای دارند که برای پرواز طراحی شده. این قفس‌ها بدون چرخ هستند و درشان را می‌شود قفل کرد. ارتفاع قفس باید به‌اندازه‌ای باشد که حیوان بتواند بایستد، منفذ برای تهویه داشته باشد و جنسش محکم و بادوام باشد.

فراموش نکنید قبل از تحویل قلاده‌، بازش کنید و پوزه‌ حیوان را آزاد بگذارید. اگر حیوان را با بارنامه می‌فرستید، باید اسم کامل، تلفن ثابت و همراه، آدرس فرستنده و گیرنده روی قفس چسبانده شود.

جابجایی حیوانات با هواپیما

هزینه حمل حیوانات با هواپیما چقدر است ؟

وقتی شما به‌عنوان مسافر بلیط می‌خرید، هزینه‌ حمل حیوان همراه‌تان، براساس وزن حیوان و وزن قفس حساب می‌شود و آن‌را در مبلغ اضافه بار حساب می‌کنند.

برای پرنده‌های خانگی، وزن پرنده با قفس ضربدر ۴ می‌شود تا رقم اضافه بار مشخص شود. وزن حیوان‌های خانگی و اهلی با قفس‌شان ضربدر ۲ می‌شود تا عدد اضافه بار تعیین شود. درواقع این هزینه اضافه بار را حتما باید پرداخت کنید، حتی اگر بار دیگری همراه نداشته باشید.

نوع حیوان نحوه محاسبه هزینه
پرندگان خانگی وزن کامل پرنده به همراه قفس *04=(kg) مقدار اضافه بار مسیر
حیوانات اهلی وزن کامل حیوان به همکراه قفس *04=(kg) مقدار اضافه بار مسیر

در پروازهای بین‌المللی باتوجه به نوع شرکت هواپیمایی از ۷۵ تا ۱۵۰ دلار هزینه خواهید داشت. این مبلغ مربوط به نوامبر سال ۲۰۱۸ است.

شرایط قفس حمل کننده حیوانات خانگی چیست ؟

  1. قفس باید دارای ابعاد مناسب باشد و برای ایستادن طبیعی حیوان به اندازه کافی بزرگ باشد.
  2. قفس حیوان به حد کافی محکم ‚ مطمئن و دارای منافذ تهویه باشد و درب آن دارای قفل و فاقد چرخ در زیر سطح خود باشد.
  3. حداکثر سه حیوان نهایتا" شش ماهه که با هم به دنیا آمده باشند و با وزن حداکثر ۴ کیلو گرم برای هریک می توانند در یک قفس قرار گیرند. ر صورت بیشتر بودن وزن یا سن باید در قفس های جداگانه سفر نمایند .
  4. حیوان مادر و حداکثر سه فرزندش در صورتی که از سن بچه ها بیش از ۱۲ هفته نگذشته باشد و هر کدام بیش از ۲ کیلو وزن نداشته باشند و به راحتی در یک قفس قرار گیرند امکان حمل دارند.
  5. بستن قلاده درون قفس برای حیوان ممنوع است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید