دلگرم
امروز: جمعه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۴ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
علت و راههای درمان مورتون نوروما (درد بین انگشت پا)
3
زمان مطالعه: 8 دقیقه
یکی از عارضه های انگشتان پا مورتون نوروما می باشد که فرد مبتلا برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کند و تحت درمان قرار گیرد در اصل مورتون نوروما نوعی تورم در عصب انگشت های پا است .

مورتون نوروما چیست ؟

مورتون نوروما، نوعی تورم در عصب انتهایی انگشت های پا است که موجب احساس درد مزمن در میان انگشت های سوم و چهارم پا می شود. درمان این عارضه در موارد خفیف به صورت محافظه کارانه انجام می شود، اما درمان قطعی آن به عمل جراحی نیاز دارد.

مورتون نوروما نوعی تورم خوش خیم در امتداد عصب دیجیتال پلانتار است. همان گونه که بیان کردیم این عصب در میان اول تا چهارم پا قرار دارد. اما در اکثر موارد انگشت های سوم و چهارم پا را درگیر می کند.

در واقع، عصب مذکور با متورم شدن، به استخوان و رباط های عصب پا در فضای متاتارسال فشار وارد می کند و با تحریک و التهاب سازی، منجر به احساس بی حسی، سوزش و سوزن شدن پا می گردد.

توجه داشته باشید که تاکنون عامل اصلی تورم عصب دیجیتال پلانتار مشخص نشده است.

مورتون نوروما

عوامل بروز مورتون نوروما

به طور کلی تورم مورتون نوروما در بانوان، نسبت به آقایان رایج تر است. اصلی ترین عامل شکل گیری این عارضه، پوشیدن کفش های پاشنه بلند است. از آنجایی که کفش های پاشنه بلند، پاشنه ی پا را به سمت بالا هدایت می کنند و انگشتان را در قالبی تنگ و نوک باریک متحمل می سازند، موجب تحریک رشته های عصبی پا می شوند و زمینه ی به وجود آمدن مورتون نوروما را به وجود می آورند.

ساختار پاهای برخی از افراد، دارای ایراد دفورمیتی می باشد. دفورمیتی حاکی از نوعی اختلال در رشد استخوان بندی دارد که شکل ظاهری پا را تغییر می دهد.

یکی از ایراد های ساختاری پا، بونیون است که برجستگی انگشت شست و انگشتان کناری آن را به دنبال دارد. افرادی که دچار ایراد های ساختاری در ناحیه ی پا هستند بیشتر از سایر اشخاص در معرض تورم مورتون نوروما قرار دارند.

یکی دیگر از عواملی که به طور مستقیم در تورم عصب دیجیتال پلانتار و شکل گیری عارضه ی مورتون نوروما نقش دارد، فعالیت های ورزشی قدرتی و دو میدانی است.

در واقع، ورزش هایی که به کف پا ضربه وارد می کند، با تحمیل ضربه های مکرر، موجب بروز مورتون نوروما می گردد.

پوشیدن کفش پاشنه دار یکی از عوامل ایجاد مورتون نوروما است

از دیگر عواملی که به طور مستقیم در شکل گیری تورم مورتون نوروما نقش دارند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پا برهنه راه رفتن
 • اضافه وزن
 • فشار مزمن به پا
 • چرخش عضلات و مفاصل پا
 • کف پای صاف
 • پنجه ی پهن پا
 • قوس بلند کف پا
 • بد قوارگی مچ پا و انگشتان پا

راه های پیشگیری از مورتون نوروما

 • اصلاح فعالیت های ورزشی
 • کفش های مناسب
 • وزن ایده آل

مورتون نوروما

نشانه های مورتون نوروما

در ابتدای بروز عارضه ی مورتون نوروما از لحاظ ظاهری تغییری در ناحیه ی پاها مشاهده نمی شود. اما فرد ممکن است در قسمت سینه ی پا احساس سوزش و به خواب رفتگی پا داشته باشد.

این عارضه در آغاز شکل گیری، منجر به احساس سوزن شدن پا در فرد می شود که به مرور زمان به مثابه ی یک شوک الکتریکی درد ناخوشایندی را در فرد به وجود می آورد.

اکثر بیماران درد را به صورت گرفتگی عضلات جلو پا و انگشت ها، فرو کردن میخ، چاقو و سوزن در پا توصیف می کنند.

از دیگر نشانه های تغییری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. احساس وجود ریگی در داخل کفش یا قدم گذاشتن بر روی تیغ های تیز
 2. تیر کشنده
 3. از دست دادن حس لامسه در قسمت انگشتان پا
 4. احساس درد در هنگام راه رفتن

روش های تشخیص مورتون نوروما

ابتدایی ترین شیوه ی تشخیص عارضه ی مورتون نوروما، معاینه ی بالینی و شرح حال بیمار به صورت فیزیکی است. در صورتی که پزشک تشخیص به وجود توده یا حساسیت در ناحیه ی قدامی دهد، به منظور تشخیص علل بیماری، فرد را برای تصویر برداری آماده می کند.

 • اشعه ی ایکس برای تشخیص مورتون نوروما

در اکثر موارد تصویربرداری به وسیله ی اشعه ی ایکس در خصوص رد کردن فرضیه ی سایر عوامل درد پا، نظیر شکستگی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • سونوگرافی برای تشخیص مورتون نوروما

به موجب بافت نرمی که اختلال مورتون نوروما دارد، سونوگرافی روش تشخیصی مناسبی برای این عارضه به شمار می آید.

امواج صوتی در سونوگرافی، تصاویری زنده را از رشد بافت نرم و اعصاب ارائه می دهد. علاوه بر این، التهابات اطراف استخوانی را نیز به نمایش می گذارد.

عده ای از متخصصان از تصویربرداری ام.آر.آی استفاده می کنند. ام.آر.آی با وجود شفاف سازی نسج نرم، روش مناسبی برای تشخیص مورتون نوروما نمی باشد. زیرا در این آزمایش، حتی در افرادی که احساس درد ندارند، نوروما مشاهده می شود.

مورتون نوروما

درمان مورتون نوروما

عارضه ی مورتون مراحل مختلفی دارد که در صورت عدم درمان، میزان درد آن شدت می یابد. در مراحل اولیه ی شکل گیری مورتون، دارو های ضد التهاب تا حدودی درد را کاهش می دهند.

بهتر است بدانید که در بدن بیمار در مراحل مختلف، میزان التهابات نیز گسترش پیدا می کنند. لذا در مراحل پیشرفته ی بیماری، مصرف قرص های مسکن و ملتهب نه تنها میزان درد را کاهش نمی دهند، بلکه با عوارض جانبی، روند درمان را پیچیده تر می سازند.

شما می توانید در راستای کاهش درد مورتون نوروما (دردپا) در منزل، از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • فیزیوتراپی مورتون نوروما : درمان از طریق فیزیوتراپی با هدف کاهش تحریک عصب های پا صورت می گیرد. فرد فیزیوتراپیست با بررسی وضعیت نحوه ی قرار گیری پا، تکنیک های متعددی را برای تقویت ماهیچه های پا به بیمار ارائه می دهد.
 • ورزش درمانی مورتون نوروما : ورزش درمانی با درگیر سازی عضلات ناحیه ی پا موجب کاهش احساس درد در بیمار می شود. ورزش هایی نظیر تعادل بر روی یک پا، کشش ساق پا و کشش فاسیت کف پا در مهار تورم مورتون نورما مؤثر هستند.
 • ماساژ یا درمان دستی مورتون نوروما : فیزیوتراپیست با هدف افزایش دامنه ی حرکتی کف پا و بازیابی قدرت تحرک، درمان دستی را انجام می دهد. در درمان دستی، روش های مختلف ماساژ نظیر کشش دستی و حرکت دادن مفصل، ماساژ عرضی عمقی و ماساژ بافت نرم صورت می گیرد.
 • طب سوزنی مورتون نوروما : در واقع طب سوزنی، روند شکل گیری بافت های عصبی را متوقف می سازد. طب سوزنی طب سوزنی در درمان مورتون نوروما باعث تحریک گردش خون در ناحیه ی متورم میشود .
 • عصب کشی مورتون نوروما : عصب کشی از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است که به طور مستقیم درد را برطرف می سازد. لازم به ذکر است که این روش، تأثیر مخربی در عملکرد نرمال عصب ها وارد نمی کند.
 • روش درمانی ابلیشن : ابلیشن با کاهش دمای نوروم صورت می گیرد. این فرآیند شامل برش کوچکی در پا است که یک سوزن سرد با دمای ۵۰ درجه ی سانتی گراد در داخل پا قرار می گیرد.
 • جراحی مورتون نوروما : یکی دیگر از روش های جراحی مورتون نوروما، روش نورکتومی است. در این روش قسمتی از عصب نوروم آسیب دیده، قطع می شود.
 • جراحی نوروکتومی بر اساس شرایط عمومی بیمار به دو صورت بیهوشی عمومی و بی حسی موضعی صورت می گیرد. بیمار ملزم است پس از جراحی همواره از کفش های محافظ استفاده کند و از ایستادن های طولانی مدت پرهیز کند.

لازم به ذکر است که در جراحی نوروکتومی رشته های عصبی انگشت های پای بیمار به طور کلی قطع می شوند و فرد برای همیشه دچار بی حسی در ناحیه ی انگشت های پا می شود.

تزریق دارو مورتون نوروما

یکی از داروهای تزریقی که اکثر پزشکان در راستای کاهش درد، به بیمار تزریق می کنند، کورتیزون است. کورتیزون با خاصیت ضد التهابی در راستای درد تورم مفاصل، گره، نقرس و اختلالات تاندونیت به صورت مستقیم در ناحیه ی معیوب تزریق می شود.

متأسفانه عوارض جانبی تزریق کورتیزون بسیار شایع است و پس از هر تزریق، مدت مزایا و اثر درمانی آن کاهش می یابد.

از سری عوارض جانبی کورتیزون می توان به اختلال در روند طبیعی رشد، تضعیف سیستم ایمنی بدن، پوکی استخوان، افزایش فشار خون، تاری دید، بینایی دوگانه و تپش قلب اشاره کرد.

اوزون درمانی با تزریق ماده ای به نام پرولوزن صورت می گیرد که مرکب از انواع ویتامین، هوموپاتیک، ضد التهاب و گاز اوزون می باشد.

در روش اوزون درمانی روند اکسیژن رسانی، مواد مغذی و کنترل التهابات موجود در بدن به سرعت انجام می شود. این ماده ی تزریقی با ترمیم قسمت تولید کننده ی انرژی در سلول (میتوکندری‌های سلولی) در کاهش درد های مزمن نقش مثبتی را ایفا می کند.

از جمله داروهای تزریقی می توان به تزریق الکل یا فنل، ویتامین ب ۱۲ و استروئید-لیدوکائین اشاره کرد.

درمان مورتون نوروما از طریق فیزیوتراپی باعث کاهش تحریک عصب های پا می شود .این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است