دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
ترفندهای تشخیص شهاب سنگ اصل + تصاویر
77
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تشخیص شهاب سنگ برای دانشمندان کاری آسان است. آنان با چندین روش می توانند شهاب سنگ ها را از بین سنگ های دیگر تشخیص دهند. سه نوع شهاب سنگ وجود دارد: سنگی، آهنی و سنگی-آهنی. هر کدام از این ها دارای خصوصیاتی خاص هستند.

چگونه یک شهاب‌سنگ را شناسایی کنیم؟

اگر یک سنگ جالب پیدا کرده‌اید و می‌خواهید بدانید از بیرون از زمین آمده یا نه. اینجا ۷ ویژگی‌ را که یک شهاب‌سنگ می‌تواند داشته باشد و به تعیین بیگانه بودن یا نبودن آن به شما کمک کند را می‌خوانیم:

۱- فلزی بودن

بیشتر شهاب‌سنگ‌ها دستکم مقداری فلز دارند. آیا برق فلز را روی سطح شکستۀ سنگ می‌بینید؟ اگر می‌بینید پس احتمالا یک شهاب‌سنگ پیدا کرده‌اید.

۲- چگالی

شهاب سنگ‌هایی که فلز بسیاری دارند می‌توانند در مقایسه با سنگ‌های معمولی چگالی بسیار بیشتری داشته باشند. آیا چیزی با چگالی بسیار بالا پیدا کرده‌اید؟ خوب این می‌تواند یک شهاب‌سنگ باشد، ولی به یاد داشته باشید که همۀ شهاب‌سنگ‌ها چگال نیستند.

شهاب‌سنگ

۳- ویژگی‌های مغناطیسی شهاب سنگ

بسیاری از شهاب‌سنگ‌ها دانه‌های براق فلز آهن-نیکل دارند یا شاید بخش عمده‌شان آهن-نیکل باشد. آهن فلزیست که جذب آهنربا می‌شود. آیا آهنربا به سوی سنگ شما هم کشیده می‌شود؟ اگر آری، پس شاید یک شهاب‌سنگ پیدا کرده باشید. ولی باز یادتان باشد که بسیاری از سنگ‌های معمولی روی زمین هم مغناطیسی هستند. پس تنها داشتن این ویژگی نمی‌تواند شهاب‌سنگ بودن سنگ شما را ثابت کند.

حتماً بخوانید:
شهاب سنگ چیست و چگونه بوجود می آید ؟

شهاب سنگ چیست و چگونه بوجود می آید ؟

یک شهاب‌سنگ یا سنگ آسمانی (Meteorite) تکهٔ جامد بازمانده از جرم‌هایی مانند یک دنباله‌دار، سیارک یا شهاب‌واره است که در اصل در فضای بیرونی ساخته شده و…

۴- کندرول

برخی از شهاب‌سنگ‌های آغازین تکه‌های گرد کوچکی از مواد سنگی دارند. این تکه‌های کوچک گرد به نام کُندرول شناخته می‌شوند. اما برخی از سنگ‌های ته‌نشستی (رسوبی) و آذرین (آتشفشانی) هم می‌توانند تکه‌های گرد کوچکی که مانند کندرول به نظر می‌رسد داشته باشد. آیا سنگ شما هم کندرول دارد؟ اگر دارد پس ممکن است یک شهاب‌سنگ باشد.

عکس شهاب‌سنگ

۵- پوستۀ گدازش

هنگامی که یک شهاب دارد در جو پایین می‌آید، به دلیل فشرده شدن بی‌اندازه‌ی هوا داغ و داغ‌تر می‌شود. تا جایی که سطح بیرونی‌اش گداخته و آب شده و یک پوشش نازک سیاه/قهوه‌ای به نام پوستۀ گدازش روی سطحش شکل می‌گیرد. شهاب‌سنگ‌های آهنی می‌توانند نشانه‌هایی از آب شدن فلز روی سطح خود داشته باشند، ولی این کمتر رایج است.

پوسته‌های گدازش روی سطح شهاب‌سنگی که تازه افتاده دیده می‌شود. این پوسته‌ها شکننده‌اند و در شهاب‌سنگ‌هایی که مدت بسیاری از افتادنشان می‌گذرد می‌توانند دچار هوازدگی شده و از سطح آن جدا شده باشند. گاهی بخش‌های کوچکی از پوستۀ گدازش در حفره‌های سنگ باقی می‌ماند. آیا سنگی که شما یافته‌اید هم پوسته‌ گدازش دارد؟ اگر آری، پس یک شهاب‌سنگ پیدا کرده‌اید.

ویژگی شهاب‌سنگ

spalling Thuathe meteorite x۶- رِگماگلیپت (چالوک)

هنگامی که سطح شهاب‌سنگ با ورود آن به جو زمین آغاز به آب شدن می‌کند، برخی از بخش‌های آن نسبت به جاهای دیگرش بیشتر آب شده و چاله‌هایی روی آن پدید می‌آورند که مانند جای فشار انگشت روی گِل است (انگار با یک قاشق کوچک یک گودی در چیزی درست کرده باشیم).
سطح بیشتر شهاب‌سنگ‌های یافته شده از این چالوک‌ها (رگماگلیپت‌ها) دارد که بزرگی‌شان در شهاب‌سنگ‌های گوناگون از کمتر از ۱ سانتیمتر تا ۱۰ سانتیمتر است. اگر سنگ شما هم بافت چالوکی دارد پس یک شهاب‌سنگ پیدا کرده‌اید.

مشخصات شهاب‌سنگ اصل

۷- رنگ خاکه

بیشتر شهاب‌سنگ‌ها با کشیده شدن روی سطح ویژه (مانند چینی بی‌لعاب) رگه‌ای که رنگ خاکه نام دارد به جا نمی‌گذارند؛ ولی اگر اکسیده شده (زنگ زده) باشند، می‌توانند رگه‌ای سرخ به جا بگذارند.
اگر سنگ شما یک رگه‌ی سرخ/نارنجی پدید بیاورد، این احتمال نیز هست که یک کانی معمولی زمینی به نام هماتیت (به فارسی کهن: شادنه) باشد.
اگر سنگی که یافته‌اید مغناطیسی است و رگه‌ای سیاه یا خاکستری به جا می‌گذارد، می‌تواند یک کانی اکسید-آهنی زمینی به نام مگنتیت باشد. ولی اگر سنگ شما هیچ رگه‌ای به جا نمی‌گذارد، می‌تواند یک شهاب‌نگ باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (77 رای)  

۱۶ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

حییدرمهمدی | ۳ روز پیش
سلام،من،چنتا،سن
گ،دارم،
0
1
سید رضا | ۱ ماه پیش
سنگ بالا اولی گرد من پیدا کردم آیا شهاب سنگ بود وزن اون حدود 5کیلو بود
0
2
آمین | ۱ ماه پیش
سلام من یک سنگ دارم اما به شدت زیبا است اما بزرگ است و وزن نداره حتی یک گرم میشه بگید که این شهاب سنگه یا سنگ؟
3
1
محمد | ۲ ماه پیش
باسلام خدمت استاد گرانقدر .من یک سنگی دارم که وزنش زیاد است .و رویش که خراش می دهی مثل نقره براق میشه وجزب آهن ربا میشه ولی حدود ۲۰ درصد جذب آهن ربا میشه
0
10
پاسخ ها:
میلاد | ۱ ماه پیش
سلام خدمت استادعزیز سنگی دارم تقریباسیاه مایل به خاکستری که ازسنگ ریزه های کوچک۶ ظلعی تشکیل شده که به هم چسبیده اند ودرتاریکی وقتی جلو تیلویزیون میگیرم سبز میشه وداخل مثل فانوس خاموش وروشن میشه وتبلور ایجادشده ازش انگارتنابی هست که توی دیوار وسقف خونه چرخیده میشه ممنون میشم نظرتون رابفرمایید
0
3
محمد | ۲ ماه پیش
من یک سنگ دارم به رنگ سیاه روش با میخ ایجاد خراش می کنم ولی خراش ایجاد نمیشه اما جای خراش می درخشد. آهن ربا جزب میشه ولی کم وچگالی هم خیلی زیاده
1
7
امیر | ۳ ماه پیش
سلام استاد من یه سنگ با چگالی بالا توپ مانند دارم که سطحش دقیقا شبیه به اون شهاب سنگی هسن که تو بندر عباس پیدا کردند. و سطحش کلا نارنجی شده
0
5
علی رحیمی | ۳ ماه پیش
درود بر استاد عزیز. استاد یه سوال داشتم؟ آیا سنگی وجود داره که آب رو ببلعه؟ یه سنگ دارم تقریبا نصف کف دست بیرونش کاملا سوخته و حفره حفره است. اینو زمانی که خواستم شست و شو بدم که بفهمم چه سنگیه انداختمش داخل یه کاسه ای نصف لیوان آب داخل کاسه بود بعد نیم ساعت اومدم سنگ رو از کاسه دربیارم دیدم کاسه خشک و یه قطره آب هم داخل کاسه نمونده بود. آیا همچین چیزی امکان داره یا من تَوَهُم زدم؟
0
0
پاسخ ها:
سعید | ۳ ماه پیش
توهم نزدی حتما یکی اومده آب کاسه رو ریخته
3
16
آریان شه بخش | ۴ ماه پیش
سلام من یه شهاب سنگ خیلی زیبا و خاص دارم
همه مشخصات بالا رو داره بجز جذب آهنربا
که این نمونش از همه گرونتره
البته سنگ زیاد دارم ولی وقتی این سنگ رو دستم گرفتم فهمیدم شهاب سنگ واقعی یعنی چی
2
9
ابولفضل | ۶ ماه پیش
عالی توضیهات درسته یک سنگ ۸۰گرمی گرد دارم همه این نشانه هارو دارد کسی میشناسه یا میخره
5
15
امیرحسین | ۸ ماه پیش
سلام من دوتا سنگ دارم کوچولو هست اما وزن شون خیلی خیلی زیاده وسوراخ خیلی داره و میزاری کنار تلویزیون ۲۱ راحت به تلویزیون مج میندازه
6
9
پاسخ ها:
عابر | ۷ ماه پیش
عزیزم درسته که شهاب سنگها معمولا آهن دارند اما آهنربا که نیستند. اکر موج میندازه یا آهنرباست یا تلویزیون خرابه یا داری دروغ میگی یا... خلاصه شهاب نیست
5
14
با ان | ۸ ماه پیش
آیلین
۷۶۵۵
3
2
محبوبه | ۸ ماه پیش
سلام منم یه سنگ دارم مشکوک به شهاب سنگ اهن ربا هم میگیره یه ویدئودیدم هرچی گفتن برای شناسایی شهاب سنگ درست بود سنگ منم همین طور هست
5
6
علی | ۹ ماه پیش
سلام یه سنگی رو 25 ساله تو خونه دارم برای وزن زیادش نگه داشتم برای سنگ ترازو چند وقت پیش برش زدم با اره آهن بر راحت برش خورد داخلش فلز صاف یکدسته و جذب آهن ربا نداره و رسانا برق هست اسید هم ریختم روش واکنشی ندیدم احتمال داره شهاب سنگ باشه اگه نباشه هم نمیدونم چه فلزیه چون خاکه با گرما ذوب میشه و بعدمثل زغال روی جوشکاری میشه
9
29

hits