دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
فیلتر ممبران چیست و چه کاربردی در تصفیه آب دارد؟
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
فیلتر ممبران یکی از بخش های مهم در تصفیه آب به روش های مختلف مانند اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون است که اثرات زیادی در حدف آلاینده های فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی دارد.

عملکرد ممبران در تصفیه آب بر پایه حذف مواد آلاینده به کمک غشای نیمه تراوا بوده و از ورود ناخالصی ها به بخش آب تصفیه شده پیشگیری میکند.

آشنایی با فیلتر ممبران در تصفیه آب

درباره فیلتر ممبران، باید نخست با اصطلاحاتی مانند غشا آشنا گردید. غشا به نوعی ورقه یا صفحه گفته میشود که مثل سلول های بدن انسان، اجازه ورود برخی از مواد و ذرات را داده و به برخی چنین اجازه ای داده نمیشود. ممبران نوعی فیلتر می باشد که از چندین غشا یا ورقه های فیلم تشکیل شده است و با قرار گرفتن در اطراف لوله ای پلاستیکی، تنها اجازه عبور آب خالص را می دهند. به عبارت دیگر، نوعی فیلتر می باشد که از غشای نیمه تراوا تشکیل شده و ذراتی از قبیل آلاینده های شیمیایی، بیولوژیکی و فیزیکی نمی توانند از منافذ موجود بر روی آن عبور نمایند. فیلتر ممبران یکی از اجزای اصلی در تصفیه آب به روش اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون می باشد و قادر به حذف ذرات به اندازه 0.0001 مکیرون را دارا می باشند. این نوع فیلتر در تصفیه آب کارخانجات و تصفیه خانه های بزرگ و صنعتی کاربرد بسیاری دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از فیلتر ممبران به آدرس اینترنتی www.abin.ir/products/industrial-water-treatment/membrane-filtration-products مراجعه فرمایید.

روش مقرون به صرفه برای جلوگیری از گرفتگی ممبران

یکی از فاکتورهای مهمی که همواره در صنعت مورد توجه قرار می گیرد و تا حد بسیار بالایی تعیین کننده استفاده از یک روش و یا عدم استفاده از آن است، صرفه اقتصادی آن می باشد. بنابر این پیش از آنکه انتخاب کنیم کدام روش برای سیستم ما و شرایط موجود مناسب تر می باشد، لازم است که آنالیز اقتصادی لازم را در مورد آن انجام دهیم. علاوه بر مطالعات ویژه ای که در این باره نیاز است، توجه به نکات زیر اهمیت بالایی دارد:

• تزریق اسید به دلیل هزینه بالای اسید برای استفاده در مخازن و تجهیزات نظارتی چندان مقرون به صرفه نمی باشد.

• افزودن آنتی اسکالانت در مقایسه با اسید نسبتاً ارزان تر است و نیازمند هزینه اضافه تری نمی باشد.

• مهمترین چالش استفاده از سیستم های رزینی در مقایسه با اسید یا آنتی اسکالانت، هزینه بالایی است که باید برای تجهیزات آن پرداخت شود. با توجه با کارایی بالا و نزدیک به 100% سیستم های رزینی، آب ورودی به سیستم RO هیچ سختی نخواهد داشت. اما همیشه بهترین راه حل، جلوگیری از وقوع پدیده مخرب می باشد؛ تنها گزینه ای که باعث پیشگیری از تشکیل رسوب بر فیلتر ممبران می شود، استفاده از آنتی اسکالانت در زمان راه اندازی دستگاه های آب شیرین کن صنعتی می باشد.

جهت خرید Antiscalant آنتی اسکالانت به سایت آبین مراجعه فرمایید.

فیلتر ممبران چیست و چه کاربردی در تصفیه آب دارد؟

کاربرد فیلتر ممبران چیست؟

درباره کاربرد فیلتر ممبران باید گفت اعمال کننده ی روند تصفیه با در قالب ظاهری متفاوت و جدید می باشد. نمونه ای ازمدل های دستگاه تصفیه که به دلیل برخورداری از یکسری مزایای ویژه همواره مورد استفاده قرار می گیرد ، مدل زیر سینکی است ونحوه عملکرد این مدل تصفیه آب به این صورت میباشد که آب وارد شده به دستگاه را از فیلتر ها عبور داده و آلودگی های موجود در فیلتر و آب را تصفیه می کند و در آخر آب خالص به عنوان محصول نهایی این سیستم درون منبع ذخیره می گردد که بوسیله ی باز کردن شیر میتوان از این آب خالص استفاده نمود . ما در وبسایت دماپویا تمامی مدل های دستگاه تصفیه آب، پمپ آب و سایر تجهیزات آبرسانی موجود در برندهای مطرح بازار را همراه با گارانتی اصلی به منظور خریدی مطمئن و مقرون به صرفه با امکان ارسال به سراسر کشور را ارائه می دهیم .

در ادامه ی توضیح درباره ی کاربرد فیلتر ممبران نگاهی به بخش ساختاری این محصول می اندازیم . اغلب دستگاه های تصفیه خانگی در ابعاد و حجم پایینی طراحی می شوند چرا که باید به گونه ای باشند که در فضای محدود که نمیتوان ازصفحه غشا استفاده نمود، فیلتر ممبران بتواند در دستگاه تصفیه آب به صورت رُل لوله شده قرار بگیرد که نتیجه ی این امر اشغال کمترین فضا می باشد . از مزایا وکاربرد فیلتر ممبران این است که در هنگام ورود آب آلوده و خروج آب خالص از دو عدد هوزینگ مخصوص استفاده می شود، و آب آلوده ی حاوی مواد معلق با عبور از فیلتر ها تصفیه شده و آلودگی های موجود در آب، درون غشاء به دام می افتند، و پس از حذف املاح از مسیر خروجی به سمت فیلتر پنج هدایت و در خروجی دیگری این املاح به سمت فاضلاب انتقال داده می شود .در ادامه به بررسی روش اسمز معکوس در یک سیستم تصفیه می پردازیم .

در ادامه ی توضیحات مربوط به کاربرد فیلترممبران فرایند اسمز ایفا کننده ی نقش بسیار مهمی می باشد . این روش در سال 1748 توسط دانشمندان کشف و ابداع گردید . گفتنی است اسمز در لغت به معنی گذرندگی است در واقع نوعی فرآیند طبیعی است که طی آن آب خالص از طریق غشای نیمه تروا از محلول با غلظت کم به محلولی با غلظت بیشتر نفوذ می کند که در این زمان به اهمیت کاربرد فیلتر ممبران پی خواهیم برد به این نحو که در حالت عادی آب ناخالص و حاوی ذرات معلق را برای خالص سازی انتقال می دهیم اما در این روش به عکس این روند نیاز داریم یعنی آب را از یک سمت با غلظت و فشار بیشتر برای خالص سازی منتقل می کنیم به همین جهت هم به آن اسمز معکوس یا RO گویند چرا که با عکس این فرآیند اسمز طبیعی رخ می دهد، که در آن با اعمال فشار آب خالص و بدون آلودگی از طریق غشای نیمه تروا از آب تصفیه نشده و حاوی ذرات معلق جدا و تصفیه می گردد. با توجه به همین موضوع در دستگاه های تصفیه آب خانگی از کاربرد فیلتر ممبران به روش اسمز معکوس استفاده می شود ولازم به ذکر است فشار لازم برای انجام اسمز معکوس، توسط پمپ تعبیه شده در دستگاه تصفیه آب تامین می شود. به این ترتیب استفاده از فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب میتوان این امکان را می دهد که انواع یون ها، نمک ها، مواد آلی، آفت کش ها، سولفات ها، موادشوینده، سرب، کلر، کلرامین ها، باکتری، میکروب، و هر نوع ذرات معلق موجود در آب شرب فیلتر و حذف شود .

برترین فیلتر ممبران تصفیه آب چیست؟

در صورتی که قصد خرید فیلتر ممبران را دارید و می‌خواهید بهترین مدل را برای دستگاه خود انتخاب کنید باید با برخی نکات و ریزه‌کاری‌ها آشنا شوید. چرا که فیلتر ممبران تقلبی هم در بازار وجود دارد و تشخیص آن از فیلتر ممبران اصل بسیار سخت‌ است. قبل از هر چیز باید با برندهای اصلی تولیدکننده آشنا شوید.

فیلم تک آمریکایی: این فیلتر ممبران امریکایی جزو بهترین‌ و باکیفیت‌ترین‌هاست و می‌توان گفت تقریبا اکثر افرادی که از این فیلتر استفاده کرده‌اند از کیفیت آن اطمینان دارند. علاوه بر کیفیت بالای تصفیه دوام بالایی هم دارند و بین 2 الی 3 سال بدون مشکل کار می‌کنند و به راحتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. فیلتر گلد تورای: تورای برند معتبری در زمینه تولید فیلتر ممبران است. فیلترهای این برند عمدتا 13 لایه هستند و از بهترین کامپوزیت‌ها در تولید این غشا استفاده شده است. فیلترهای تورای در ابعاد مختلف و متناسب با دستگاه‌های سایر برندها تولید می‌شوند. فرقی نمی‌کند شما کدام دستگاه تصفیه آب را دارید می‌توانید از میان مدل‌های مختلف گلد تورای مدل متناسب با دستگاه خود را پیدا کنید.

فیلتر سی سی کا: سی سی کا برند شناخته‌ شده‌ای در تایوان و سراسر جهان است و باید گفت فیلترهای این برند کارایی بسیار بالایی دارند. البته این فیلترها بیشتر برای خود دستگاه‌های سی سی کا استفاده می‌شوند. اگر شما هم دستگاه تصفیه آب cck دارید بهتر است این فیلتر ممبران را برای دستگاه خود تهیه کنید.

فیلتر ممبران سافت واتر: سافت واتر هم برای دستگاه‌های تصفیه آب خود یک فیلتر مجزا دارد که هم از نظر دوام و هم کارایی بسیار ایده‌آل است. هم طول عمر بالاتری دارد و هم کیفیت آب آشامیدنی آن نسبت به سایر مدل‌ها بسیار بالاتر است.

برندهای دیگری هم وجود دارند که این فیلترها را تولید و عرضه کرده‌اند. چیزی که در خرید فیلتر ممبران اصل بسیار حائز اهمیت است توجه به کیفیت و کارایی به جای توجه به قیمت است.

منبع: سمساری (سمساری در تهران) https://semsarchi.comاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits