دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۹ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) یا رمزارز چیست؟

کریپتوکارنسی چیست و چه مزیتی دارد؟

کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) یا رمزارز چیست؟
2
زمان مطالعه: 15 دقیقه
کریپتوکارنسی یک پول اینترنتی است که با استفاده از رمزنگاری امنیتش تامین شده است. کریپتوکارنسی در واقع از دو کلمه‌ی کریپتو به معنی رمزنگاری و کارنسی به معنای ارز یا پول دیجیتال می‌باشد و اولین و معروفترین کریپتوکارنسی، بیت کوین می‌باشد.

آیا ارز دیجیتال همان کرپیتوکارنسی است؟

کریپتوکارنسی چیست ، ارزهای دیجیتال به هر گونه دارایی گفته می­‌شود که ماهیت فیزیکی ندارد؛ به صورت الکترونیکی وجود دارد و برای استفاده از آن به اینترنت نیاز است. برخی از ارزهای دیجیتال، توسط دولت­‌ها و سازمان‌ها، کنترل و صادر می­‌شوند (ارز دیجیتال کنترل شده مانند وب مانی و پی پال)، اما برخی دیگر، کنترل نشده هستند و هیچ دولت و سازمانی نمی­‌تواند آنها را دستکاری و کنترل کند.به این نوع از ارزها، کریپتوکارنسی یا رمزارز گفته می­‌شود که جهت تضمین امنیت معاملات از رمزنگاری استفاده می‌کنند (ارز دیجیتال کنترل نشده مانند بیت کوین).در این مقاله از دلگرم ، سعی کرده‌ایم به زبان ساده، در مورد ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی صحبت کنیم و تفاوت این 2 اصطلاح را مشخص کنیم.

ارزهای دیجیتال یا ارزهای مجازی

ارز دیجیتال یا ارز مجازی، یک واحد پولی یا واسطه تبادل است که فقط به صورت دیجیتال یا الکترونیکی در دسترس است. ارزهای دیجیتالی ماهیت فیزیکی ندارند و دارای ساختار دیجیتالی هستند. با استفاده از این نوع ارزها، می­‌توان خیلی سریع، نقل و انتقالات بین­‌المللی را انجام داد و حد و مرزی در این زمینه وجود ندارد.ارزهای دیجیتال ارزهای ناملموسی هستند که بر پایه اینترنت ایجاد شده­‌اند. در مقابل، ارزهای معمولی مانند اسکناس و سکه­‌ها، ملموس هستند و ماهیت فیزیکی دارند.مانند سایر ارزهای فیات استاندارد (مانند دلار)، ارزهای دیجیتالی نیز می­‌توانند برای خرید کالا و همچنین پرداخت هزینه خدمات، مورد استفاده قرار گیرند؛ اگرچه در برخی از انجمن‌های آنلاین مانند سایت­‌های بازی یا شبکه­‌های اجتماعی نیز می‌­‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. به ارز دیجیتال، ارز مجازی، پول الکترونیکی، ارز الکترونیکی یا پول نقد سایبری نیز گفته می‌شود.ارز دیجیتال ممکن است توسط صادرکنندگان و توسعه دهندگان خصوصی کنترل و صادر شود و یا ممکن است تحت هیچ کنترلی نباشد (در ادامه ما از اصطلاح ارز دیجیتال استفاده می‌کنیم که معادل اصطلاح ارز مجازی است). بنابراین، ارزهای دیجیتال به 2 دسته ارز دیجیتال کنترل شده و کنترل نشده تقسیم می‌شوند.

کریپتوکارنسی یا رمزارز

کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) از دو واژه کریپتو به معنی رمزنگاری (crypto) و کارنسی به معنی ارز (currency) تشکیل شده است. رمزارز (ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری شده)، یک ارز دیجیتال یا ارز مجازی است که از علم رمزنگاری برای امنیت شبکه و معاملات استفاده می‌­کند. به دلیل این ویژگی امنیتی، جعل این نوع ارزها دشوار و تقریباً غیرممکن است.بسیاری از رمزارزها از سیستم­‌های غیرمتمرکز مبتنی بر فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند؛ بلاکچین یک دفترچه ثبت سوابق است که بین تمام اعضای شبکه پخش شده است و همه اعضای شبکه به اطلاعات این دفترچه دسترسی دارند ، فراموش نکنید که: رمزارز نوعی ارز دیجیتال است اما هر ارز دیجیتالی، رمزارز نیست.

کریپتوکارنسی به 2 دسته کوین و توکن تقسیم می­‌شود:

1. کوین­‌ها بلاکچین اختصاصی دارند؛ مانند بیت کوین

2. توکن­‌ها بلاکچین اختصاصی ندارند و بر روی بلاکچین سایر کوین­‌ها کار می­‌کنند؛ مانند بایننس کوین (BNB) که توکنی بر پایه‌ی اتریوم است.

تفاوت رمزارز و ارز دیجیتال چیست؟

واحد ارز دیجیتال یک مفهوم گسترده است که به نوبه خود شامل رمزارز هم می‌­شود. در واقع، واحد ارز دیجیتال گروه بزرگی از هر گونه دارایی پولی است که به صورت دیجیتالی وجود دارد.ارز دیجیتال می­‌تواند کنترل شده یا کنترل نشده باشد. بانک مرکزی یک کشور می‌تواند یک شکل دیجیتالی از اسکناس­‌های ارزی خود را صادر و آن را کنترل کند. اما رمزارزی مانند بیت کوین، تحت کنترل هیچ دولت یا شخصی نیست و برای امنیت معاملات خود از علم رمزنگاری استفاده می‌کند.به صورت کلی ارزهای دیجیتال به دو دسته ی ارزهای متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم در دسته‌ی رمزارزهای غیرمتمرکز قرار دارد. رمزارزهای غیرمتمرکز از طریق شبکه‌های اختصاصی در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد. معروف‌ترین نوع شبکه رمزارزها، شبکه بلاکچین است.

تفاوت رمز ارز و پول معمولی چیست؟

تفاوت رمزارز و پول معمولی چیست؟

تفاوت‌های زیادی بین رمزارز و پول معمولی وجود دارد که در ادامه، برخی از این تفاوت‌ها را با هم بررسی می‌کنیم:

ماهیت وجودی: رمزارز ماهیت فیزیکی ندارد و یک رشته کد است که بر روی شبکه بلاکچین ثبت می‌شود، اما پول­ معمولی مانند ریال، ماهیت فیزیکی دارد.

پشتوانه: در گذشته، پشتوانه پول­‌های کاغذی مانند دلار، طلای موجود در خزانه دولت­‌ها بود. اما امروزه دلار هم دیگر پشتوانه‌­ای ندارد و ارز فیات یا پول بی پشتوانه اعلام شده است. از این رو، می‌توان گفت که کریپتوکارنسی‌ها نیز مانند پول‌های کاغذی، پشتوانه‌ی مشخصی ندارند. پشتوانه کریپتوکارنسی، تقاضا، پذیرش و اعتماد مردم به شبکه است.

واسطه: استفاده از رمزارز نیاز به واسطه ندارد و شبکه بر اساس سیستم همتا به همتا (P2P) کار می­‌کند. در این سیستم هر شخصی بدون واسطه، می‌­تواند ارزهای خود را به شخص دیگری ارسال کند. اما جهت استفاده از پول‌های کاغذی، کاربران به واسطه­‌هایی مانند بانک­ نیاز دارند.

برگشت­‌ناپذیری: اگر در هنگام نقل و انتقال رمزارز مشکلی رخ دهد و رمزارز به آدرس اشتباهی فرستاده شود، امکان برگشت ارز وجود ندارد (تراکنش­ رمزارزها برگشت­‌ناپذیر است). اما برای پول­‌های کاغذی با پیگیری­‌های لازم، امکان برگشت پول وجود دارد.

7 ویژگی و مزیت مهم کریپتوکارنسی

7 ویژگی و مزیت مهم کریپتوکارنسی

کریپتوکارنسی‌ها دارای ویژگی­‌های منحصر به فردی هستند که باعث جهانی شدن و محبوبیت روز افزون آنها شده است:

1. دیجیتالی بودن

تمام کریپتوکارنسی‌ها ماهیت فیزیکی ندارند و آنها فقط کدهای صفر و یکی هستند که در شبکه ثبت می­‌شوند. در واقع، کریپتوکارنسی وجود واقعی ندارد و تنها در کامپیوترها در دسترس هست.

2. غیرمتمرکز بودن

یکی از ویژگی­‌های مهم کریپتوکارنسی ها، تمرکز زدایی است. هیچ موسسه واحدی رمزارزی مانند بیت کوین را کنترل نمی‌­کند و امکان تصرف و مالکیت یک دولت خاص در این کریپتوکارنسی وجود ندارد.

3. مبادله شخص با شخص

همانطور که گفتیم، کریپتوکارنسی از سیستم همتا به همتا برای انجام معاملات استفاده می‌کند. در این سیستم افراد بدون هیچ واسطه‌ای می­‌توانند به خرید و فروش­ ارزهای دیجیتال بپردازند.

4. حفظ هویت و ناشناس بودن

هنگام استفاده از رمزارز نیازی به شناسایی هویت کاربران نیست و هر کاربر با آدرس کیف پول دیجیتالی خود شناسایی می­‌شود. شما مقداری از هر نوع رمزارز را به فرد دیگری که آدرس کیف پول او را دارید، ارسال می­‌کنید و گیرنده آن را دریافت می­‌کند. تمام شبکه این فرآیند را بررسی می­‌کند که همه چیز درست و اصولی باشد و هر رمزارز فقط یکبار خرج شود. تنها چیزی که دیگران در هنگام نقل و انتقال رمز ارز از شما می‌دانند، آدرس کیف پول شما است.

5. کاهش هزینه­ ها و افزایش سرعت تراکنش­‌ها

از آنجایی که پرداخت‌ها مستقیماً بین کاربران صورت می­‌گیرد، رمزارزها می‌­توانند با حذف واسطه‌ها، مراحل پردازش و هزینه‌­های مربوط به زیرساخت‌ها را بر خلاف روش‌های پرداخت سنتی، از بین ببرند. همچنین، به دلیل اینکه امکان مشاهده تمام تراکنش­‌ها در این شبکه وجود دارد، این سیستم می‌تواند به گردش مالی ساده‌تر و شفاف کمک کند.

6. کنترل تورم و تولید بی رویه

رمزارزها به صورت بی رویه تولید نمی‌شوند و دولت یا سازمانی وجود ندارد که هر وقت خواست، بتواند رمزارزی را روانه­ بازار کند. رمزارزی مانند بیت کوین، تعداد محدودی دارد (21 میلیون) و به مرور زمان، تولید آن پیچیده­‌تر می­‌شود. بنابراین، هیچ دولتی امکان کنترل حجم زیادی از بیت­ کوین­‌ها و تولید یکجای رمزارزها را ندارد.

7. فراگیر بودن و تسهیل در جهانی شدن کسب­ و کارها

رمزارز یک پدیده جهانی است که هیچ کس قادر به کنترل آن نیست و هیچ دولتی ­نمی‌تواند آن را تحریم کند. بدون نیاز به واسطه و به ­راحتی، می­‌توان این نوع ارزها را از ایران به هر کسی و در هر کجای دنیا، انتقال داد.

حتماً بخوانید:
ارز دیجیتال شیبا اینو چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال شیبا اینو چگونه کار می کند؟

ارز شیبا : چه تحلیل‌های بنیادی در خصوص ارز shiba inu وجود دارد؟ چگونه می‌توان ارز دیجیتال shib را خریداری نمود؟ این سؤالات و برخی سؤالات دیگر در خصوص…

رمزارزها چگونه تولید می ­شوند؟

تولید رمزارزها : مبنای وجودی رمز ارز، ریاضیات و علوم کامپیوتر است که برای امنیت اطلاعات و انتقال پول مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع، رمزارزها یک رشته کد هستند که بر روی یک دفتر عمومی مشترک ثبت می­‌شوند. به این دفتر ثبت عمومی، بلاکچین گفته می‌شود که سوابق کل تراکنش‌ها را از روز اول ثبت می­‌کند و به صورت مداوم به روزرسانی می‌شود. به کسانی (یا دستگاهی) که به تولید رمز ارز مشغول‌اند، ماینر (miner) و به این فرآیند، ماینینگ یا استخراج (mining) گفته می­‌شود.هر بار که ماینرها معادلات پیچیده ریاضی را حل می‌­کنند، یک بلاک به بلاکچین در شبکه اضافه می‌­شود. استخراج رمزارزها یک فرآیند دشوار است که به دستگاه‌­هایی با قدرت محاسباتی بسیار بالا نیاز دارد.یک رمزارز مانند بیت کوین از شبکه‌ای از peer (همتا) تشکیل شده است ( شبکه همتا به همتا) و هیچ واسطه­‌ای (مانند بانک‌­ها) در این شبکه وجود ندارد. هر peer، گذشته و سابقه­ همه­‌ی معاملات ثبت شده در خود نگه می‌دارد؛ بنابراین تراز هر حسابی هم در آن موجود است.

هر معامله مانند فایلی است که شامل اطلاعات زیر می‌شود: علی X عدد بیت کوین به محمد داده‌‌ است و توسط کلید خصوصی (private key) علی هم امضا شده است.بعد از امضا، معامله در شبکه منتشر می‌­شود و به این شکل، بیت کوین از شخصی به شخص دیگری فرستاده می­‌شود. این همان تکنولوژی پایه‌­ای P2P است. معامله خیلی فوری و سریع در تمام شبکه شناسایی می‌شود، اما تأیید پس از مدت زمان خاصی صورت می­‌گیرد.

تایید معاملات رمزارزها توسط ماینرها : تأیید معامله یک مفهوم با اهمیت در رمزارزها است؛ به طوری که می‌توانیم بگوییم اهمیت رمزارزها به خاطر تأییدی است که اتفاق می‌افتد. تا زمانی که یک معامله تأیید نشود، نمی‌توان تشخیص داد که واقعی است یا جعلی. زمانی که یک معامله تائید شود، غیر قابل تغییر خواهد بود؛ مانند این است که روی سنگ حک شده باشد و دیگر جعل و لغو آن میسر نیست.

نکته: بعد از تأیید، معامله به قسمتی از یک ثبت غیر قابل تغییر در تاریخ معاملات تبدیل می‌شود. وظیفه‌ی تأیید معاملات بر عهده‌ی ماینرها است؛ در واقع، این کار به عنوان شغل آنها محسوب می‌شود.

فرآیند کاری ماینرها به صورت زیر است:

دریافت معاملات
تأیید و مهر و موم کردن معاملات
پخش معاملات در شبکه
از آنجایی که این کار برای ماینرها شغل محسوب می‌شود، بنابراین برای این کار باید دستمزدی هم به آنها پرداخت شود. دستمزد ماینرها در ازای کاری که انجام می‌دهند، رمزارزی مانند بیت‌ کوین است (پاداش استخراج).

رمزارزها کجا ذخیره می­‌شوند؟

رمزارز در یک کیف پول دیجیتالی نگهداری می­‌شود و می­‌تواند برای پرداخت کالاها و خدمات واقعی از هر شخصی که مایل به قبول آنها به عنوان پرداخت است، استفاده شود. پرداخت ارزهای دیجیتال به صورت آنلاین انجام می­‌شود و برخی از کسب و کارها می‌توانند با استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه، پرداخت‌های موجود در فروشگاه را بپذیرند.ذخیره‌سازی در کیف پول ارز دیجیتال می‌تواند به 2 صورت ذخیره‌سازی سرد و ذخیره‌سازی گرم انجام شود که در مورد اول ذخیره‌سازی به صورت آفلاین و در مورد دوم ذخیره‌سازی به صورت آنلاین انجام می‌شود.

کریپتوکارنسی

آیا در بازار کریپتوکارنسی سرمایه‌گذاری کنیم؟

با توجه به دلایل زیر، ­می­‌توان به رمزارزها به عنوان یک فرصت سرمایه­‌گذاری نگاه کرد:

  • نوسانات بالای بازار، فرصتی برای سودآوری کلان (همچنین عکس آن نیز صادق است)
  • کارمزدهای بسیار پایین خرید و فروش رمزارز
  • ورود آسان و راحت به بازار کریپتوکارنسی
  • امکان خرید و فروش به میزان سرمایه دلخواه (مثلاً خرید بیت کوین با 100 هزار تومان در والکس)
  • گستردگی مقدار و نوع رمزارزها
  • رابرت کیوساکی
  • هنگام سرمایه‌گذاری در بازار کریپتوکارنسی، حواستان را جمع کنید!

همراه با توسعه فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال، افرادی سودجو و کلاهبردار در این حوزه شروع به فعالیت کرده‌اند و سوء استفاده‌هایی نیز در این حرفه صورت گرفته است. امنیت رمزارز یکی از مهمترین مسائلی است که باید مورد توجه سرمایه‌­گذاران در این حوزه قرار گیرد. پیشنهاد می­‌شود هنگام سرمایه­‌گذاری در این بازارها، 3 مورد زیر را در نظر داشته باشید:

1. انتخاب صرافی مطمئن برای خرید و فروش رمزارز

برخی از صرافی­‌های خرید و فروش ارز دیجیتال امن نیستند و ممکن است کلاهبردار باشند. بنابراین، اگر صرافی از کار بیفتد یا هک شود، هیچگونه پیگیری قانونی نمی‌توانید انجام دهید. در بازار کریپتوکارنسی، سرمایه‌گذارانی هستند که به دلیل بی احتیاطی و عدم توجه به اصول خرید و فروش رمزارزها، مقدار قابل توجهی از پول خود را از دست داده‌­اند.قبل از انجام هر گونه سرمایه‌گذاری در این بازار، حتماً از امن­ بودن و قابل اعتماد بودن پلتفرم و صرافی موردنظر اطمینان حاصل کنید. حتی الامکان از سرمایه‌­گذاری در سایت‌ها و صرافی­‌های خارجی به دلیل احتمال تحریم و مسدود شدن حسابتان خودداری کنید. بهتر است برای سرمایه‌­گذاری در این بازار، از صرافی ارز دیجیتال ایرانی استفاده کنید.

2. انتخاب کیف پول مناسب برای ذخیره رمزارز

تمام مزایا و معایب انواع کیف­ پول­‌های دیجیتالی را بررسی کنید و یک کیف پول امن و مطمئن، انتخاب کنید.مانند چشم‌­هایتان از کیف پول و کلید خصوصی‌­‌تان مراقبت و از کیف­ پول­‌های امن استفاده کنید. کیف پول دیجیتالی شما دارای کلید عمومی (مانند شماره حساب بانکی) و یک کلید خصوصی (مانند رمزعبور یا پین) است.فراموش نکنید که شما تا زمانی صاحب رمزارز خودتان هستید که صاحب کلید خصوصی‌­تان باشید.در صورت فراموش کردن کلید خصوصی یا اشتراک‌گذاری آن با دیگران، باید برای همیشه با رمزارز خود خداحافظی کنید.

3. نوسانات بالای بازار کریپتوکارنسی

رمزارزها توسط هیچ بانک یا دولتی تضمین نشده است و ارزش آن، مبتنی بر محبوبیت در یک زمان معین است که تحت تأثیر عواملی مختلفی هستند. از جمله این عوامل، می‌توان به افرادی که از رمزارز استفاده می‌کنند، سهولت تجارت و استفاده از آن و درک ارزش‌های فناوری بلاکچین و بازار کریپتوکارنسی اشاره کرد.نوسانات بالای بازار کریپتوکارنسی هم یک فرصت خوب برای سودآوری­‌های کلان محسوب می­‌شود و هم یک تهدید برای شکست در این بازار. برای مثال، یکی از راه‌های سودآوری در این بازار این است که شما در زمان پایین بودن قیمت‌ها به خرید بیت کوین بپردازید. در مقابل، زمانی که قیمت بیت کوین بالا است، بیت کوین‌های خود را بفروشید.توصیه می‌شود جهت سرمایه‌گذاری اصولی در بازار کریپتوکارنسی، با مشاوران این حوزه مشورت کنید و در حد توان خود سرمایه‌گذاری کنید. سرمایه‌گذاری شما باید به گونه‌ای باشد که در صورت نزول مقطعی ارزش و قیمت کریپتوکارنسی‌ها، تمام سرمایه زندگی شما با تهدید مواجه نشود.

حتماً بخوانید:
نحوه محاسبه سود استیک کردن ارز دیجیتال

نحوه محاسبه سود استیک کردن ارز دیجیتال

استیکینگ ارزهای دیجیتال در صرافی بایننس روشی فوق‌العاده برای کسب سود است. با آموزش استیک کردن Staking انواع ارز در Binance همراه ما باشید.

نکات زیر را در مورد ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی، به خاطر داشته باشید:

ارز دیجیتال همان پولی است که در بستر اینترنت وجود دارد.تمام ارزهای رمزگذاری شده نوعی ارز دیجیتال هستند، اما همه ارزهای دیجیتالی، ارز رمزگذاری شده نیستند.در همه ارزهای دیجیتال نمی­‌توان تمام تراکنش‌­ها را مشاهده کرد اما در رمزارزها تمام تراکنش‌­ها در یک دفتر مرکزی قابل مشاهده هستند.اکثر کشورها برای ارز دیجیتال چارچوب قانونی دارند اما تاکنون قانون مشخصی در مورد رمزارز در دنیا وجود ندارد.

آیا ارز دیجیتال همان کرپیتوکارنسی است؟

خیر؛ ارز دیجیتال (ارز مجازی) مفهوم گسترده­‌تری دارد و شامل هر گونه ارزی می­‌شود که به صورت دیجیتالی در دسترس است. کریپتوکارنسی (رمزارز، ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری شده) نوعی ارز دیجیتال است که جهت امنیت شبکه و معاملات خود، از علم رمزنگاری استفاده می‌­کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

شما اجازه ارسال کامنت ندارید