دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
کوچینگ شغلی چه نقشی در رسیدن به موفقیت شغلی دارد ؟
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
کوچینگ شغلی : در این مقاله از دلگرم قصد داریم توضیحات کاملی درباره کوچینگ شغلی به شما بدهیم تا با استفاده از آن بتوانید مسیر شغلی و کسب درآمدتان را بهتر کنید و در نهایت با ایجاد تغییر و تحول های درست و خلاقانه، به موفقیت برسید.

کوچ مسیر شغلی چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

به گزارش دلگرم کوچینگ شغلی به زبان ساده : مشارکتی بین شما و کوچ شغلی شماست و این مشارکت و پشتیبانی تا رسیدن شما به اهداف شغلی ادامه خواهد داشت. کوچ شغلی به مراجع کمک می‌کند تا نقاط قوت، اهداف، توانمندی‌ها، ارزش‌ها، نیازها، خواسته‌ها و نقاط قابل بهبود خود را بشناسد، بینش و آگاهی خود را افزایش دهد و تصمیم بگیرد می‌خواهد در جایگاه فعلی بماند یا برای رسیدن به یک شغل یا جایگاه بهتر تلاش کند.

در دنیای مدرن و شرایط متغیر بازار کسب و کار، پیدا کردن یک شغل مناسب، ماندگار شدن در آن شغل، یا رسیدن به یک جایگاه شغلی بهتر می‌تواند چالش برانگیز باشد. پس اگر می‌خواهید شغل جدیدی پیدا کنید، زمینه فعالیت‌تان را تغییر دهید یا ارتقا بگیرید، کار کردن با یک کوچ شغلی می‌تواند شما را یک گام به اهدافتان نزدیک‌تر کند.

در کوچینگ شغلی کوچ به مراجع کمک می‌کند تا برای خود تعریف کند یک جایگاه شغلی ایده‌آل، چه ویژگی‌هایی دارد، برای رسیدن به این جایگاه با چه موانعی مواجه خواهد شد و برای رسیدن به این هدف چه اقداماتی باید صورت دهد. کوچ شغلی به مراجع کمک می‌کند تا در مورد شغل و جایگاه شغلی ایده‌آلش تحقیق و مطالعه کند، پیشنهادهای کاری مختلف را سبک و سنگین کند، برای مصاحبه کاری آماده شود و در این مصاحبه موفق عمل کند.

کلید اصلی و نتیجه بخش جلسات کوچینگ شغلی، رابطه مشترک بین کوچ شغلی و مراجع و در پی آن حصول نتیجه مثبت است. در ادامه به چند نکته برای بهره مندی حداکثری از فرآیند کوچینگ شغلی می پردازیم.

چالش ها و انتظارات خود را با کوچ شغلی در میان بگذارید

کوچ شغلی شما یک محیط امن و دوستانه را فراهم می‌کند که می‌توانید نگرانی ها و انتظارات خود از شغل ایده آلتان را بدون قضاوت در میان بگذارید. آنها همچنین می‌توانند دیدگاه‌های تازه‌ای را ارائه دهند و شما را با استراتژی های کاریابی آشنا کنند. اگرچه یک نتیجه “ایده آل” برای هر کس متفاوت بوده و قابل تضمین نیست، اما از پشتیبانی آنها تا حصول نتیجه اطمینان داشته باشید.

اهداف قابل دستیابی تعیین کنید و به آنها متعهد باشید

از آنجا که کوچ شغلی بر اساس یک رابطه بر پایه همکاری و توافق برای رسیدن به نتیجه مطلوب بنا شده است، انتظار نداشته باشید تمام کارها را فردی غیر از خودتان برای شما انجام دهد. در عوض، آماده تلاش برای دستیابی به اهداف شغلی و پیاده سازی استراتژی های جدید باشید. هرچه کوچ شغلی شما را بهتر بشناسد، می تواند فرصت های بهتری را پیش رویتان قرار دهد.

کوچینگ شغلی با بیزینس کوچینگ کاملا متفاوت است. بیزینس کوچینگ به کسب و کارها کمک میکند خروجی بیشتر و با کیفیت‌تری داشته باشند و کسب و کار را از همه جهات رشد میدهد.

مراجعین کوچینگ شغلی چه کسانی هستند؟

مراجعین کوچینگ شغلی به دشواری های بازارهای مدرن نیروی کار واقف هستند. آن ها به دنبال یافتن یک کار جدید، ارتقا گرفتن در محیط کار فعلی شان یا تغییر دادن زمینه فعالیتشان هستند.

کوچینگ شغلی چه مواردی را در بر می‌گیرد؟

کوچینگ شغلی را می‌توان فقط به یک رشته تخصصی نسبت داد. غالباً کوچ با افرادی از صنایع مختلف با سطح شغلی متفاوت سر و کار دارد. چالش مربی شغلی این خواهد بود که مراجع را ترغیب کرده و به او نیرو بدهد تا در زمینه شغلی حال حاضرش به فعالیت ادامه دهد یا این که او را از یک دوره گذر دهد تا بتوانند به شغل رویایی خود برسند.

کوچینگ شغلی

تأثیر کوچینگ شغلی در موفقیت شغلی

رایج‌ترین سوبرداشت درباره کوچینگ شغلی چیست؟

یکی از رایج‌ترین سوبرداشت‌هایی که من با آن برخورد داشته‌ام این است که داشتن یک رزومه خوب همه آن‌چیزی است که افراد به آن نیاز دارند و اینکه کوچ شغلی می‌تواند شغل مطلوب را برای شما پیدا کند. همچنین تصور رایج دیگری هم وجود دارد که می‌گوید کافی است در یک جلسه کوچینگ شغلی شرکت کنید تا چالش‌های شغلی شما مرتفع شود. در صورتی که فرد به به ۸ تا ۱۰ ساعت مشاوره نیاز دارد تا بتواند مزیت‌های واقعی کوچینگ را درونی کند.

یک فرد معمولی از کار کردن با یک کوچ شغلی چه چیزهایی می‌تواند به دست بیاورد؟

مراجعه کنندگان به‌طور معمول می‌توانند انتظار داشته باشند که اعتمادبه‌نفس، چشم‌انداز، حمایت و الهاماتی را طی جلسات به دست آورند. آن‌ها همچنین این احساس را دارند که رابطه کوچینگ به آن‌ها احساس آسودگی می‌دهد. می‌دانیم که جستجو برای کار می‌تواند مقدار مشخصی از اضطراب، ترس و احساس ناتوانی در افراد به وجود بیاورد و بنابراین من اغلب با مراجعان برای رها شدن از این احساسات کار می‌کنم تا آن‌ها بتوانند درک کنند که چگونه این عوامل می‌توانند به عنوان مانعی در حرفه آن‌ها خود را نشان دهد.

اخیراً یکی از مراجعه‌کنندگان من نمی‌توانست الگوی ذهنی خود را برای دادن رزومه کاری به درگاه‌های یافتن آنلاین شغل درهم بشکند هرچند که امکان گرفتن نتیجه از آن هم زیاد نبود. بعد از کمی بررسی او آشکار کرد که پدر و مادرش هر دو شخصیت‌های سخت و بدون انعطافی داشتند که همیشه مانع او از بیان خویشتن بود و او را وادار می‌کرد تا برای کمک درخواستی نداشته نباشد از ترس آنکه مبادا با رد خواسته خود همراه شود. من مجبور شدم او را تشویق کنم تا اعتمادبه‌نفس خود را برای حضور داشتن در شبکه‌ها افزایش دهد.

علاوه بر آن ارزیابی‌های متعددی هم وجود دارد که کوچ‌های شغلی می‌توانند از آن برای کمک به مراجعانشان بهره بگیرند، ارزیابی‌های شخصیتی، راه‌های پیدا کردن گرایش‌ها و تشخیص اینکه افراد به چیزهایی افتخار می‌کنند و اینکه چه کارها و مکان‌هایی می‌تواند بهترین مکان برای یک فرد باشد.

من از یک روش دیگر هم استفاده می‌کنم که آن را روش «۳۶۰» درجه می‌خوانم در این روش من از همه دوستان و خانواده بازخوردهای سازنده می‌گیرم و از مراجع می‌خواهم که فهرستی از سؤالات را برای همکاران و افراد محبوب خود ارسال کند و آن‌ها پاسخ‌ها را مستقیماً برای من بفرستند و به این طریق من می‌توانم گزارشی برای مراجعه‌کننده خود تهیه کنم.

حتماً بخوانید:
جملات انگیزشی شغلی برای موفقیت در کسب و کار

جملات انگیزشی شغلی برای موفقیت در کسب و کار

همه ی ما خواهان موفقیت در کسب و کار خود هستیم. در این مطلب قصد داریم جملات انگیزشی که موجب رسیدن به موفقیت در شغل و کار می شود را نقل نماییم. تا…

در چه زمان‌هایی استفاده از یک کوچ شغلی می‌تواند بیشترین بهره را برای افراد به ارمغان بیاورد؟

درحالی که اعتقاد شخصی من این است که کوچینگ شغلی در هر نقطه‌ای از مسیر حرفه‌ای می‌تواند مفید باشد اما می‌توانم بگویم که بهترین نقطه آن در ابتدای مسیر حرفه‌ای و پس از به پایان رساندن دانشگاه است زیرا از این طریق افراد می‌توانند قدم‌های بعدی خود را بسیار استوار بردارند با داشتن ذهنیتی که به آن‌ها کمک می‌کند تا مسیر حرفه‌ای خود را درک کنند و آن را برای خود هموارتر سازند.

آیا ناراحتی‌های مشخصی در مسیر شغلی وجود دارد چیزی که از بیشتر مراجعان خود بشنوید؟

من این جملات را زیاد می‌شنوم که از شغلم متفرم اما نمی‌دانم چه کار دیگری می‌توانم انجام دهم اما چیزی که بسیار مرا شگفت زده می‌کند این سؤال است که نمی‌دانم با این مهارت‌هایی که دارم چکار باید بکنم و اینکه نیاز دارم بدانم دقیقاً می‌خواهم چه کاری را انجام دهم و اینکه چگونه باید به آنجا برسم.

اضطراب شغلی نیز چیزی است که دائماً من با آن مواجه می‌شوم. این اواخر مراجعان من ناراحتی خود را برای استفاده از رسانه‌های اجتماعی مانند لینکدین ابراز می‌کنند.

فواید کوچینگ شغلی

کوچ مسیر شغلی چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

چه چیزی بیشترین رضایت به عنوان یک کوچ را برای شما به همراه می‌آورد؟

هیچ احساسی با این مساله قابل مقایسه نیست که مراجع شما به تدریج نسبت که موقعیتی که در آن قرار گرفته امید خود را بیاید آن هم بعد از زمانی که دچار احساس ناامیدی و گمگشتی شده بود. من مراجعانی داشته‌ام که از احساس بی‌علاقگی مطلق به کار خود به افرادی با نگرش‌های تازه و باانگیزه در کار خود تبدیل شده‌اند.

اگر می‌توانستید یک قانون طلایی را درباره رضایت شغلی بگویید، آن چه چیزی می‌توانست باشد؟

اگر شما کاری را انجام می‌دهید که واقعاً از انجام آن لذت می‌برید، اصلاً به مساله رضایت شغلی فکر نمی‌کنید. بهترین حالت آن این است که یک همسویی میان کار شما و ارزش‌های شما وجود داشته باشد. فقط در این حالت است که احساس رضایت شغلی برای شما ممکن می‌شود. اگر شما به دنبال این مساله هستید که از شغل خود احساس رضایت داشته باشید پس باید کاری مطابق با ارزش‌های خود را انتخاب کنید. اگر در حال حاضر از شغل خود احساس رضایت می‌کنید مطمئن باشید که شغل شما در راستای ارزش‌های شما قرار دارد.

نتیجه گیری :

ماهیت کوچینگ شغلی در مورد تغییر مثبت است. به روند کوچینگ اعتماد کنید و ذهنیت آزاد داشته باشید. با حضور کوچ شغلی، فرد اهداف و چشم اندازهای جدیدی را تعریف میکند و قادر خواهد بود اعتماد به نفس و الگوی ذهنی خود را تقویت کرده و به درک بهتری از موانع کاری خود برسد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits