دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
فواید انجام تمرینات ورزشی با توپ مدیسین بال
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
اگر به دنبال یک وسیله ساده به منظور افزایش قدرت عضلات ناحیه تنه و شکم, افزایش تعادل, بهبود جهت گیری و افزایش تعادل, استقامت و قدرت انفجاری هستید, مدیسین بال (یا توپ پزشکی ورزشی) بهترین انتخاب برای این منظور می باشد.

مدیسن بال چیست؟ عضله سازی با مدیسن بال

به گزارش دلگرم : توپهای مدیسین بال, توپهای دارای وزن می باشند, که بمنظور افزودن مقاومت به نوع خاصی از تمرینات توسط ورزشکاران و فیزیوتراپها مورد استفاده قرار می گیرند. این توپها تقریبا به ابعاد یک توپ بسکتبال می باشند و در اوزان مختلف از یک کیلوگرم به بالا موجود می باشند, که این بدان مفهوم می باشد که این توپها برای هر فردی حتی کسانیکه سابقه ورزش ندارند نیز مناسب می باشد. جنس این توپها می تواند از چرم, مواد ژله ای, پلاستیک فشرده و نایلون باشد که آنها را با شن و یا سایر مواد مشابه و حتی هوا پر می کنند. اینگونه از توپها معمولا گرد می باشند و بعضی از آنها بمنظور راحتی در بدست گرفتن دارای سطح بافتی مانند می باشند. در بعضی دیگر از این توپها یک طناب به آن متصل می باشد و بعضی نیز دارای دستگیره می باشند.

کاربرد مدیسن بال

امروزه به دلیل اهمیت این توپ ورزشی در تمامی رشته ها ، کارشناسان علوم ورزشی از آن به عنوان باشگاه بدنسازی کامل تعبیر می کنند. از این وسیله در تمامی وزن های مختلف و تمامی رشته های بدنسازی استفاده می شود . مدیسن بال به عنوان توپ همه کاره محسوب می شود. از نکات مهم توپ مدیسن بال و فوائد آن ، افزایش قدرت و تقویت عضلات است . اما جالب است بدانید این توپ و کار با آن برای باز توانی افراد آسیب دیده نیز‌بسیار توصیه می شود . این توپ ورزشی سنگین وزن انواع مختلفی دارد و از وزن ۱ kg شروع میشود و توپ مدیسن بال ۷ kg هم داریم . قیمت این توپ نسبت به سایر وسایل بدن سازی ارزان میباشد و دستور العمل خاصی برای کار با آن را ندارید. پس‌به راحتی می توانید آن را تهیه کنید و در هر جا که می خواهید از آن استفاده کنید.

مدیسن بال

توپ مدیسن بال طوری طراحی شده است که به کف دست آسیبی نمیزند و قطر آن هم تقریبا اندازه عرض شانه (۱۴ اینچ) می باشد. توپ مدیسن بال (medicine ball) برای تقویت بازو، مچ، ساعد و بازوان شما بسیار مناسب است. جالب است بدانید هنگام استفاده از مدیسن بال انگشتان دست شما نیز نا خود آگاه تقویت میشود. این توپ علاوه بر خاصیت‌ها ورزشی می‌تواند به عنوان یک عامل ضد استرسی نیز به کار آید. مدیسن بال برای انجام حرکات مختلف ورزشی در فضای منزل و باشگاه مناسب است و کمترین آسیب دیدگی را برای فرد به دنبال دارد. البته لازم به ذکر است هر وسیله ای که بدون آگاهی نسبت به آن از آن استفاده کنید با مصدومیت و آسیب دیدگی همراه خواهد بود . قبل از اینکه بخواهید با این توپ تمرین کنید بهتر است کاملا آماده تمرین باشید . گرم کنید و حرکات کششی اجرا کنید زیرا یکسری از تمرینات حالت کششی و پرتابی دارند ، احتمال آسیب دیدگی وجود دارد.

medicine ball چه توپی برای من مناسب است؟

متناسب با وزن خود و آمادگی بدنی وزن توپ را باید انتخاب کرد. در مورد تمرین با هر نوع وزنه ای ابتدا باید از سبکترین شروع کرد. با برنامه استفاده کردن از مدیسن بال بسیار مهم است .برنامه طوری باید طراحی شود که بطور متناوب برای پاها ، بالاتنه و نیم تنه را به فعالیت وا دارد . درابتدا ، ورزشکاران باید از توپی که وزن سبک دارد استفاده کنند و سپس تدریج با پیشرفت تمرینات از توپ سنگین تر استفاده شود . دقت در هنگام اجرای حرکات تمرینی با توپ مدیسن بال الزامیست ، چراکه در صورت استفاده نادرست و اشتباه در حرکات ، برای بدن مضر است. از توپ مدیسن بال می توان به صورت انفرادی و یا دونفره استفاده کرد. این توپ برای توان بخشی ، بهبود قدرت ، تمرینات پلایومتریک ، زمان سرعت و عکس العمل ، هماهنگی و تمرینات تقویت عضلات شکم بسیار مناسب است .مدیسن بال چیستاگر در باشگاه های ورزشی و یا محیط های باز تمرین و ورزش می کنید بهتر است ، از کفش ورزشی مناسب استفاده کنید. این کار باعث آسیب دیدگی کمتر و حرفه ای ورزش کردن شما می شود.

هنگام استفاده از توپ مدیسن بال باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

در اولین مرحله باید از داشتن فضای کافی از قبیل ارتفاع سقف ، ساختار دیوار ها و …. اطمینان حاصل کنید . یکی دیگر از مواردی که قبل از انجام تمرینات مدیسن بال باید به آن توجه کنید ، این است که اگر مبتدی هستید در ابتدا باید از توپ های سبک تر استفاده کنید و بعد از مدتی تمرین کردن باید افزایش وزن دهید. باید برای انجام تمرینات مدیسن بال ، برنامه تمرینی داشته باشید و برنامه ریزی اصولی این تمرین ، ۲ الی ۳ بار در هفته می باشد . خیلی ها سوال می پرسند که هر ست تمرین را باید چند بار انجام دهیم . طبق دستور العمل متخصصین ورزشی ، هر ست شامل ۱۲ بار حرکات می باشد . ضمنا اگر قصد افزایش استقامت عضلانی را دارید انجام این تمرینات ۱۲ الی ۳۰ بار توصیه می شود .

کاربرد توپ مدیسن بال

کاربرد پزشکی توپ مدیسن بال

توپ مدیسن بال یکی از وسایلی است که کاربرد تمرینی بسیار زیادی دارد . یکی از فواید و کاربرد های مدیسن بال در بحث پزشکی و فیزیو تراپی است . توپ های مدیسن بال برای مباحث توان بخشی بسیار موثر است و تمریناتی مخصوص توان بهشی با توپ های مدیسن بال طراحی شده است . همچنین مدیسن بال برای افرادی که در زمینه عضلات و ماهیچه ها دچار ضعف و ناتوانی شده اند ، بسیار مفید و مثر است و می تواند در بهبود این مسائل تاثیر گزاری بسیار زیادی را داشته باشند.

مدیسن بال ، باشگاه بدنسازی کامل

امروزه به دلیل کاربرد بسیار سترده توپ های مدیسن بال ، از این توپ به عنوان باشگاه بدنسازی کامل نام می برند . این توپ ها از لحاظ قیمت بسیار مناسب می باشد و اکثر تمرینات استقامتی و مقاومی را می توانید انجام دهید . افرادی که قصد دارند سر شانه های قوی و حجیم داشته باشند ، به توپ های مدیسن بال روی می آورند.

بطور کلی, استفاده از مدیسین بال در برنامه تمرینی دارای مزایای زیر می باشد:

  1. ارزان و قابل حمل
  2. انجام فعالیتهای متنوع ورزشی با آن
  3. افزایش قدرت انفجاری عضلات
  4. مناسب برای فیزیوتراپی مخصوصا درد زانو, کمر و شانه
  5. قابلیت انجام تمرینات گروهی

انواع مختلف مدیسین بال

عموما مدیسین بال ها را براساس جنس و یا سطح روی آن طبقه بندی می کنند که مهترین آن شامل موارد زیر می باشد:

1- مدیسین بال چرمی: اینگونه از مدیسین بالها از نوع اولیه این توپها می باشند که دارای ترکیبات چرم بودند, که البته هنوز هم توسط بعضی از ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرند مانند بوکسورها. اینگونه از توپها عمدتا برای تقویت عضلات ناحیه تنه و شکم مورد استفاده قرار می گیرند.

2- مدیسین بالهای ساخت شده از مواد ژله ای سبک: اینگونه از مدیسین بالها از مواد ژله ای ساخته می شوند. اینگونه از توپها قابلیت پرش و ریباند ندارند که این مسئله باعث می شود که این توپها برای ورزشهای پرتابی مناسب باشند. همچنین این توپها برای ورزشهایی که نیاز به ریباند توپ ندارند مناسب می باشند.

3- مدیسین بالهای دارای گریپ: اینگونه از توپها دارای سطح بافتی مانند می باشند که این مسئله باعث افزایش قابلیت بدست گرفتن این توپها می شود. این توپها معمولا از پلی اورتان سخت و یا پلاستیک تولید می شوند. برعکس مدیسین بالهای ژله ای این توپها قابلیت ریباند شدن دارند, که این مسئله باعث کاربرد زیاد این توپها در باشگاهها شده است. همچنین این توپها قابلیت غوطه ور شدن در آب را دارند که باعث کاربرد این توپ در ورزشهای آبی مانند واترپلو شده است.

انواع توپ مدیسین بال

4- مدیسین بالهای پر شده با باد هوا: اینگونه از توپها نیز قابلیت ریباند و غوطه وری در آب را دارند. هر چه میزان باد این توپ بیشتر باشد میزان ریباند آن نیز بیشتر خواهد بود. اینگونه از مدیسین بالها در ورزشهای پلیومتریک کاربرد وسیعی دارند. همچنین این توپها به این دلیل که می توان باد آنرا کم و زیاد کرد و راحتی حما و نقل نیز پرکاربرد می باشند.

5- مدیسین بالهای دارای دسته: این مدل از مدیسین بالها دارای یک و یا دو دستگیره می باشند و مانند یک کتل بل و یا دمبل عمل می کنند که این مسئله باعث می شود که بطور همزمان از دو مدیسین بال به راحتی استفاده کرد. از جمله ورزشکارانی که از این توپها استفاده می کنند می توان به ورزشکاران گلف اشاره کرد.

6- مدیسین بالهای دارای طناب: در اینگونه از مدیسین بالها یک طناب به توپ متصل می باشد که این مسئله باعث انجام تمرینات نوسانی با این توپها می شود. نهایتا, اگر بدنبال تغییر و ایجاد تنوع در برنامه تمرینی خود هستید, مدیسین بالها انتخاب مناسبی برای این منظور می باشند. کاربرد چند منظوره این توپها از جلمه تقویت عضلات, افزایش قابلیت انفجاری عضلات, بهبود حرکات تعادلی و غیره باعث محبوبیت و کاربرد زیاد این توپها در میان ورزشکاران شده است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits