دلگرم
امروز: جمعه, ۳۰ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
از صفر تا صد مراحل انجام لقاح آزمایشگاهی (IVF)
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
لقاح مصنوعی یا آزمایشگاهی (IVF) فرآیندی است که بوسیله آن سلول های تخمک بالغ از زن گرفته می‌شود و با اسپرم مرد در خارج از رحم بارور می شوند . IVF هنگامی انجام می شود که روش های باروری از طریق دستگاه تناسلی با شکست روبرو می شود.

انجام IVF یکی از روش‌های مؤثری است که در درمان ناباروری استفاده می‌شود. اطلاع از مراحل انجام لقاح خارج رحمی، یکی از ضروریاتی است که لازم است زوجین نسبت به آن آگاهی داشته باشند. در ادامه مراحل آی وی اف به صورت مختصر و گام به گام توضیح داده شده است.

مراحل انجام عمل IVF که لازم است زوجین در مورد آن اطلاعاتی داشته باشند در ادامه بررسی شده است.

در گام نخست سونوگرافی جهت بررسی وضعیت تخمدان‌ها، میزان جریان خون به تخمدان‌ها، تعداد فولیکول‌ها و نیز وضعیت رحم برای لانه گزینی و باروری انجام می‌شود.

در گام دوم مجدداً سونوگرافی در پنجمین روز سیکل قاعدگی انجام می‌شود که رشد فولیکول‌ها و ضخامت اندومتریم بررسی می‌شود. همچنین زمانی که رشد فولیکول‌ها به حد نرمالی رسید، دو آزمایش خون برای ارزیابی سطح استروژن انجام می‌شود.

سومین گام، به اقدامات لازم قبل از IVF مربوط است که اغلب پزشک با تجویز قرص ضد بارداری باعث کاهش سندروم حساس شدن تخمدان‌ها و کیست تخمدان می‌شود. همچنین در صورت منظم نبودن سیکل پریودی، پروژسترون تجویز شده که پس از 6 روز برخی پزشکان داروی تزریقی آنتاگونیست یا آگونیست تجویز می‌کنند که بر روی تخمک گذاری تأثیر می‌گذارند.

با شروع دوره قاعدگی، پروسه IVF و گام چهارم آغاز می‌شود. در روز دوم قاعدگی، آزمایش خون (برای بررسی سطح استروژن و استرادیول خون) و سونوگرافی واژینال (برای بررسی سایز فولیکول ها و چک کردن کیست ها) انجام می‌شود.

لقاح مصنوعی یا آزمایشگاهی (IVF)

کنترل و تحریک تخمدان‌ها نیز گام پنجم است. در این مرحله با دریافت داروهای باروری که اغلب تزریقی هستند و به مدت 7 تا 10 روز طول (بین یک تا ۴ تزریق در روز) می‌کشند، تخمدان‌ها تحریک می‌شوند.

بالغ شدن اوسیت‌ها با تزریق hsg، به گام ششم مربوط است. این تزریق هنگامی که سطح استروژن به بالای ۲۰۰۰ pg/ml و سایز ۴ فولیکول به اندازه ۱۸ تا ۲۰ میلی متر رسیده باشد، انجام می‌شود.

اغلب پس از تزریق hsg (بعد از ۳۴ تا ۳۶ ساعت)، تخمک کشی انجام می‌شود. در گام هفتم از بیهوشی موضعی استفاده می‌شود و پزشک تقریباً بین ۸ تا ۱۵ اوسیت را خارج کرده و به آزمایشگاه جنین ارسال می‌کند تا در آنجا با اسپرم همسر لقاح داده شود.

گام هشتم بارور شدن تخمک در آزمایشگاه جنین است که اسپرم از مایع منی همسر جدا می‌شود و سپس به داخل اوسیت ارسال خواهد شد.

انتقال جنین تشکیل شده به داخل رحم، گام نهم است که اغلب بین ۲ تا ۵ روز بعد از تخمک کشی انجام می‌شود. این مرحله بدون درد و بیهوشی است و با 2 تا 3 ساعت استراحت پس از انجام این پروسه، فرد می‌تواند به منزل برود.

تست بارداری به گام آخر اختصاص دارد که 12 روز بعد از کاشت جنین انجام می‌شود و در نهایت با جواب این تست، به بارداری و یا عدم بارداری فرد پی برده می‌شود.

separator line

انجام IVF نقش مهمی در درمان ناباروری دارد و از آن جا که یزد قطب درمان ناباروری در خاورمیانه است و برجسته ترین پزشکان و مجهزترین مراکز درمان ناباروری را دارد مراجعه کنندگان داخلی و خارجی فراوانی برای درمان به این شهر سفر می‌کنند که اغلب در نوبت‌های طولانی مدت رزرو مراکز درمان ناباروری یزد منتظر می‌مانند.

این مشکل با راه اندازی سیستم آنلاین رزرو نوبت رادینا سلامت برطرف شده و از این رو افراد به راحتی می‌توانند با مراجعه به سایت رادینا سلامت، نسبت به رزرو نوبت و همچنین بهره مندی از پکیج کامل گردشگری سلامت (خدمات همیار بیمار، ترانسفر، اقامت، تورگردشگری، و سایر خدمات رفاهی) درخواست خود را اعلام و برای درمان ناباروری در یزد اقدام کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید