دلگرم
امروز: شنبه, ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ مه ۲۰۲۴ میلادی
کیت تخمک‌گذاری را روز چندم پریود باید استفاده کنم؟

کیت تخمک گذاری : آموزش استفاده از کیت تخمک گذاری و تعیین جنسیت

کیت تخمک‌گذاری را روز چندم پریود باید استفاده کنم؟
4
زمان مطالعه: 11 دقیقه
کیت تخمک‌گذاری چیست؟ کیت پیش بینی تخمک گذاری یک ابزار عالی برای تشخیص زمان تخمک گذاری در طول چرخه قاعدگی می باشد. کیت تخمک گذاری با تشخیص هورمون جسم زرد (LH) کار می کند.

محاسبه زمان تخمک گذاری: کیت تخمک گذاری

آیا کیت‌های تخمک گذاری کمک کننده هستند؟

کیت‌ های تشخیص تخمک‌ گذاری می‌توانند به شما کمک کنند تا محدوده باروری‌‌تان را تعیین کنید؛ اما شواهدی وجود ندارد که نشان دهد می‌توانند شانس باردار شدن‌تان را به‌طور طبیعی افزایش دهند. برقراری رابطه منظم با زوج‌تان در طول چرخه ماهانه می‌تواند در افزایش شانس باروری‌‌تان مؤثر باشد.

بااین‌حال ممکن است بخواهید برنامه برقراری رابطه را محدود به روزهای باروری کنید، اگر:

  • شما و زوج‌تان به مدت زیادی خارج از خانه کار می‌کنید و همین امر برقراری رابطه جنسی منظم را مشکل می‌کند.
  • شما و زوج‌تان برنامه زندگی گیج‌کننده دارید و دارای فرزند هستید. در این حالت شاید رابطه جنسی در اولویت نباشد و برقراری رابطه هر ۲ تا ۳ روز یک‌بار همانند یکی از وظایف‌ خانه، برای‌تان مشکل به نظر برسد.
  • شما چرخه نامنظم دارید و همین امر باروری‌ شما را به شیوه طبیعی و بدون تشخیص زمان تخمک‌گذاری مشکل می‌سازد.

استفاده از کیت تخمک‌گذاری یک روش سریع، آسان و دقیق برای پیش‌بینی تخمک‌گذاری، پیش از رخ دادن آن است. با استفاده از این روش می‌توانید از همان ماه اول روزهای باروری‌‌تان را مشخص کنید. این کیت‌ها در اغلب داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها (به احتمال زیاد در همان قسمت که تست‌های بارداری خانگی به فروش می‌رسند) موجودند.

گاهی تعیین جنسیت نیز مشخص میشود.

کیت تخمک‌گذاری چگونه کار می‌کند؟

کیت‌های تخمک‌گذاری مبتنی بر ادرار، افزایش میزان هورمون LH را در ادرار‌تان مورد بررسی قرار می‌دهند. این افزایش اغلب ۱ تا ۲ روز قبل از تخمک‌گذاری اتفاق می‌افتد. میزان کمی از هورمون LH همیشه در خون و ادرار‌تان وجود دارد؛ اما در روزهای قبل از تخمک‌گذاری، میزان آن به ۲ تا ۵ برابر افزایش می‌یابد.

۱۲ تا ۳۶ ساعت بین افزایش هورمون LH تا زمانی که تخمک آزاد می‌شود، زمانی است که شما بیشترین شانس باروری را دارید. کیت بزاقی به شما این امکان را می‌دهد که بزاق دهان‌تان را توسط یک میکروسکوپ قابل حمل جیبی تست کنید. زمانی که سطح استروژن شما بالا می‌رود، مقدار نمک بزاق‌تان نیز افزایش پیدا می‌کند. زمانی که این نمک خشک شود به شکل سرخس مانندی تبلور پیدا می‌کند.

احتمال دارد شما این نمک‌های تبلور یافته به شکل سرخس (الگوی سرخسی) را چند روز قبل از تخمک‌گذاری مشاهده کنید و همین امر به شما کمک می‌کند روزهایی را که شانس باروری‌‌تان در آن بالا است، تشخیص دهید.

تخمک گذاری چیست؟

تخمک گذاری به زمانی گفته می‌شود که یک تخمک (یا در برخی موارد نادر بیشتر از یک تخمک) از تخمدان آزاد می‌شود و این زمان را «دوره باروری» در سیکل قاعدگی می‌نامند. هر ماه، یک تخمک در درون تخمدان شما به بلوغ می‌رسد. هنگامی که اندازه آن به حد معینی رسید، تخمک از تخمدان آزاد شده و درونِ لوله‌های فالوپ، به طرف رحم حرکت می‌کند. اینکه در هر بار کدام تخمدان، تخمک آزاد می‌کند نسبتاً نامشخص است. آنچه مشخص است این است که وظیفه تخمک گذاری در دوره‌های قاعدگی به صورت منظم و یکی در میان، بین تخمدان‌ها تقسیم نمی‌شود.

چه زمانی شانس باردار شدن بیشتر است؟

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و باردار شوید، باید در مدت یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن، آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرم‌ها می‌توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی‌تواند بیشتر از ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری به حیات خود ادامه دهد، مگر اینکه لقاح صورت پذیرد.

اگر در حوالی زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال باردار شدن شما افزایش می‌یابد و شما می‌توانید خوشحال باشید، زیرا شانس با شما همراه است: در زوج‌های معمولی که می‌توانند به صورت طبیعی بچه دار شوند، در هر دوره ۲۰% احتمال بارداری وجود دارد. حدودا ۸۵% از خانم‌هایی که بدون استفاده از یکی از روش‌های جلوگیری از بارداری آمیزش دارند، ظرف یک سال حامله می‌شوند.

شما می‌توانید با تعیینِ زمان دقیق تخمک گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و فیزیکی که در هر ماه در بدن شما رخ می‌دهد، احتمالِ حامله شدن خود را افزایش دهید. همچنین شما می‌توانید از این اطلاعات استفاده کرده و با خودداری از آمیزش در نزدیک زمان تخمک گذاری، از بارداری جلوگیری کنید. البته توجه داشته باشید که این روش، بهترین روش جلوگیری از بارداری نیست و استفاده از آن ممکن است موفقیت آمیز نباشد.

چطور می توان زمان تخمک گذاری را تشخیص داد؟

زمانی را که دوره قاعدگی بعدی شما آغاز می‌شود در نظر بگیرید، سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز،‌‌ همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانم‌هایی که یک دوره کامل آن‌ها ۲۸ روز طول می‌کشد، چهاردهمین روز معمولاً روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می‌کشد.

آیا تصمیم گرفته اید باردار شوید؟

این ۷ تغییر ساده می تواند شانس باروری شما را افزایش دهد. مهمتر از همه این که برای انجام آنها نیازی به مراجعه به داروخانه نیست.

به وزن سالم و مناسب برای باردار شدن برسید

اگر وزنتان از حد سالم بیشتر باشد ممکن است باروری شما را به خطر بیاندازد. “سلول های چربی استروژن ذخیره می کنند، بنابراین میزان این هورمون در زنانی که اضافه وزن دارند بیشتر از حد طبیعی است و معمولا تخمک گذاری نمی کنند. این مسئله در مورد زنانی که کمبود وزن دارند نیز به دلیل کاهش استروژن صادق است. پزشکان به زنانی که تصمیم به بارداری دارند توصیه می کنند برای فهمیدن اینکه آیا وزن مناسب دارند یا خیر، شاخص توده بدنی خود را محاسبه کنند.

ورزش کنید

ورزش به شما کمک می کند سطح قند خون و وزنتان را کنترل کنید که با توانایی باروری شما در ارتباط است و بر همین اساس است که پزشکان انجام تمرینات منظم ورزشی را به زنانی که قصد بارداری دارند، توصیه می کنند. منظور از ورزش منظم، چهار یا پنج بار در هفته به مدت حداقل ۳۰ دقیقه است. اگر دوست ندارید به تنهایی ورزش کنید، سعی کنید از کلاسهای گروهی استفاده کنید و یا به همراه یک دوست ورزش کنید. تحرک و فعالیت واقعا روی باروری شما تاثیر می گذارد.

زمان تخمک گذاری خودتان را بدانید

در هر ماه ۵ تا ۷ روز برای باردار شدن وقت دارید. برای زنانی که عادت ماهانه منظمی دارند ( بین ۲۸ تا ۳۲ روز )، این زمان حدودا بین روز ۱۴ تا ۱۵ است. اما اگر عادت ماهانه شما نامنظم است و یا زمان دقیق آن را نمی دانید، پزشکان دو شیوه بسیار ساده و مقرون به صرفه را برای مشخص کردن زمان تخمک گذاری پیشنهاد می کنند.

از کیت های تخمک گذاری که در داروخانه ها به فروش می رسند استفاده کنید و یا اگر روز آخرین پریودتان را می دانید و با توجه به اینکه عادت ماهانه شما چند روز طول می کشد، می توانید از ابزارهای آنلای پیش بینی زمان تخمک گذاری استفاده کنید.

از سیگار و مشروبات الکلی دوری کنید

باروری برای بیشتر زنانی که سیگار می کشند و یا مشروبات الکلی مصرف می کنند از زنان دیگر سخت تر است. کشیدن سیگار می تواند موجب شروع ناباروری و مصرف الکل می تواند باعث سقط جنین شود. بنابراین اگر سیگار می کشید، همین حالا آن را ترک کنید و از نوشیدن مشروبات الکلی صرف نظر کنید

استرس خود را کم کنید

گفتن همیشه راحت تر از عمل کردن است، خصوصا اگر هر ماه در مورد شانس بارداری خود نگران باشید، اما یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش شانس باروری آرامش است. استرس زیاد در طولانی مدت باعث تغییر در میزان طبیعی هورمون ها شده و می تواند بر تخمک گذاری تاثیر منفی بگذارد.

از کلاس های یوگا استفاده کنید، کتاب های آرامش بخش بخوانید و بیشتر بخوابید. هر کاری که موجب شادی و آرامش درونی شما می شود به شانس باروری شما کمک می کند. شادی و آرامش نه فقط زمانی که در حال اقدام برای بارداری هستید، بلکه بعد از آن و در مواجه با تغییرات ناشی از بارداری هم به شما کمک خواهد کرد.

کیت

بررسی های پزشکی لازم را انجام دهید

اگر به بیماری هایی از قبیل دیابت یا تیروئید مبتلا هستید، بسیار اهمیت دارد که در زمان اقدام برای بارداری، تحت مراقبت و کنترل پزشک باشید. فشار خونتان را هم کنترل کنید. فشار خون بالا می تواند مانع توانایی شما برای بچه دار شدن باشد و اگر از حملات افسردگی یا اضطراب رنج می برید، پزشکان توصیه می کنند حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا پیش از اقدام شما را تحت نظر بگیرد.

هوشمندانه تغذیه کنید

اگر تا حالا به این مسئله توجه نمی کردید، از همین امروز شروع به خوردن میزان متعادلی از کربوهیدرات، چربی و پروتئین کنید. مصرف غذاهای آماده و نیمه آماده خصوصا آنهایی که چربی ترانس دارند و در روغن های هیدروژنیزه سرخ شده اند و غذاهایی که شکر افزودنی دارند می تواند به رژیم سالم غذایی لطمه وارد کند. حتما از پروتئین های فاقد چربی و میوه و سبزیجات در رژیم غذایی روزانه استفاده کنید و در طول روز ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید

استفاده از کیت تخمک گذاری مبتنی بر ادرار

می توانید یک بار در روز، کیت را در جریان ادرار خود نگه دارید و یا داخل یک ظرف ادرار فرو کنید. باند های رنگی یا نمادی که بر روی کیت ظاهر می شوند هورمون را نشان می دهد. سعی کنید هر روز در زمانی یکسان ادرار خود را جمع آوری کنید.

اما بهتر است مراحل را طبق دستورالعمل کیت انجام دهید.در طول دو ساعت قبل از آزمایش مایعات زیاد نخورید.مایع بیش از حد ادرار را رقیق می کند، و تشخیص سخت تر می شود.نتایج را ظرف 10 دقیقه بخوانید. نتیجه مثبت ناپدید نخواهد شد، اما بعضی از نتایج منفی ممکن است کم رنگ شوند.

استفاده از کیت تخمک گذاری مبتنی بر بزاق

با استفاده از انگشت کمی بزاق بر روی یک کیت قرار دهید. این کار را صبح انجام دهیدپیش از آنکه چیزی بخورید یا بنوشید. اطمینان حاصل کنید که نمونه خالی از حباب های هوا است. صبر کنید تا بزاق خشک شود سپس از میکروسکوپ استفاده کنید تا ببینید آیا الگویی وجوددارد یا خیر. الگوهای خود را با نمونه های دستورالعمل مقایسه کنید تا نتیجه را متوجه شوید.

دقت کیت های تخمک گذاری

آزمایشات کیت مبتنی بر ادرار دقیق تر از کیت های بزاق هستند. برای دقت بیشتر سعی کنید از دستورالعمل کیت پیروی کنید.

اطمینان حاصل کنید که تست را در زمانی یکسان در روز انجام می دهید و نتایج را در زمان مشخص شده می خوانید.همچنین در نظر داشته باشید از آنجایی که هورمون ها با آزاد شدن تخمک نمایان می شوند آزمایش به طور دقیق مشخص نمی کند تخمک گذاری انجام می شود یا خیر.

نکته مهم این است که از این کیت ها برای جلوگیری از بارداری استفاده نکنید زیرا دقیقانمی دانید زمانی که تخمک گذاری کرده اید یا زمانی که بارور نیستید چه زمانی است.آزمایش بزاق نسبت به آزمایش ادرار دقت کمتری دارد.

الگوهای بزاق ممکن است شش روز قبل از تخمک گذاری یا در دوره پریودی نمایان شوند (به خصوص اگر داروهای باروری مصرف می کنید).تشخیص الگوها بر روی کیت کار دشواری است به خصوص اگر چشمان شما ضعیف باشد.

مصرف Clomid یا داروهایی که حاوی گنادوتروپین کوریونی یا هورمون LH هستندمی تواند بر نتایج آزمایشات تاثیر می گذارد. از پزشک بپرسید لازم است پیش ازانجام آزمایشات، داروهای خود را قطع کنید یا خیر.در نهایت، کیت های برای خانم هایی که نزدیکی یائسگی آن ها است یاسندرم تخمدان پلی کیستیک دارند دقیق نیستند.

همچنین بخوانید:

علائم و نشانه های تخمک گذاری در بانوان

نشانه ها و علائم تخمک گذاری چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits