alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
علائم و نشانه های تخمک گذاری در بانوان
17
زمان مطالعه: 10 دقیقه
علايم تخمک گذاری در خانمها:تخمك‌گذاري مي‌تواند تحت تاثير عواملي مانند استرس، اضطراب، بيماري، يا به هم خوردن روال معمول زندگي تغيير كند.تخمك‌گذاري ممكن است باعث احساس درد، حساسيت يا سوزش در تخمدان‌ها يا اطراف آنها شود.

علايم تخمک گذاری در خانمها

تخمك‌گذاري مي‌تواند تحت تاثير عواملي مانند استرس، اضطراب، بيماري، يا به هم خوردن روال معمول زندگي تغيير كند.تخمك‌گذاري ممكن است باعث احساس درد، حساسيت يا سوزش در تخمدان‌ها يا اطراف آنها شود.با دلگرم همراه باشید.

هنگامي كه يك دختر متولد مي‌شود، تخمدان‌هايش حاوي ميليون‌ها تخمك نابالغ است. به طور معمول در هر ماه تنها يك تخمك، بالغ و رها مي‌شود. هنگامي كه تخمك از تخمدان آزاد مي‌شود، ۱۲ تا ۲۴ ساعت پيش از لقاح احتمالي، مي‌تواند زنده بماند. هر تخمكي كه لقاح پيدا نمي‌كند، بوسيله پوشش رحم جذب مي‌شود.

 علايم تخمک گذاری در خانمها

نشانه هایی که بدن در حال تخمک گذاری است

تخمك‌گذاري مي‌تواند تحت تاثير عواملي مانند استرس، اضطراب، بيماري، يا به هم خوردن روال معمول زندگي تغيير كند.تخمك‌گذاري ممكن است باعث احساس درد، حساسيت يا سوزش در تخمدان‌ها يا اطراف آنها شود.

افزایش ترشحات واژن

زمانی که بدن تخمک گذاری می کند میزان ترشحات واژن افزایش می یابد. زنان بسیاری در میانه دوره ی قاعدگی خود حس می کنند که رطوبت واژن آن ها بیشتر شده است. برخی زنان حس می کنند نیاز است از پدهای بهداشتی کوچک استفاده کنند تا خشک بمانند. در این زمان رابطه ی جنسی اغلب برای شما ساده تر خواهد بود و نیازی ندارید از لوبرکانت ها استفاده کنید.

دهانه ی رحم به سمت جلو آمده است

شما می توانید به سادگی محل دهانه ی رحم خود را چک کنید. دست هایتان را شسته و یک یا دو انگشت را داخل واژن کنید، دهانه ی رحم را حس خواهید کرد. زمانی که تخمک گذاری نداشته باشید متوجه می شوید دهانه ی رحم سخت تر بوده و باز نیست. سفتی دهانه ی رحم شما مانند انتهای بینی تان خواهد بود. در زمان تخمک گذاری دسترسی به دهانه ی رحم ساده تر است، همچنین کمی نرم تر و بازتر می باشد تا اسپرم بتواند از آن عبور کند.

درد یک طرفه در زمان تخمک گذاری

این حس دردی است که قبل یا همزمان با تخمک گذاری در تخمدان ها ایجاد می شود. برخی زنان درد کمی دارند و برخی درد شدیدتری را تجربه می کنند. همه ی زنان متوجه این درد نخواهند شد. اما احساس این درد نشانه ی خوبی است تا نتیجه بگیرید که شما تخمک گذاری می کنید.

دمای پایه ی بدن تغییر می کند

اگر دمای بدن خود را مرتب اندازه گیری کنید می بینید دمای بدنتان پایین آمده و باز ناگهان بالا می رود. این نشانه ای از تخمک گذاری است. برای نتیجه گیری از روی دمای بدن باید هر روز دمای بدن خود را اندازه گیری کنید.

اندازه گیری میزان LH

برای این کار باید از تست های پیش بینی تخمک گذاری استفاده کنید. برای این کار باید هزینه ای را صرف خرید یک کیت اندازه گیری کنید تا میزان LH در ادرار شما مشخص شود. این کیت ها برای کسانی که دوره های نامنظم دارند و علائم دیگر را حس نمی کنند مفید هستند.

تغییرات گردن رحم

پس از تخمک گذاری ، زن ممکن است در هنگام معاینه دریابد، گردن رحمش نرمتر از حد معمول است و بالاتر از حد معمول قرار دارد

درد در ناحیه پایین شکم

حدودا ۲۰%از خانمها می توانند تخمک گذاری و فعالیت مربوط به آن را احساس کنند، که نشانه های آن می تواند از درد ملایم تا تیر کشیدن های شدید و ناگهانی باشد. این حالت، که به آن میتل اشمرز یmittelschmerz گفته می شود، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد

 آشنايي با نشانه‌هاي تخمک‌گذاري

سایر علائم

نشانههای زیر را ثانوی محسوب میکنند، زیرا در همه زنان یا تعداد زیادی از آنها دیده نمیشوند: لکه بینی، حساسیت پستانها، دلدرد، آروغزدن، افزایش حساسیت در حسهای مختلف و تقویت میل جنسی تعیین زمان تخمکگذاری زنانی که قصد دارند باردار شوند، لازم است درباره ی دورههای قاعدگیشان به خصوص زمان تخمکگذاریشان اطلاع داشته باشندتخمک گذاری، آزادشدن تخمک بالغ است که یک بار در هر دوره قاعدگی رخ میدهد و در این هنگام، تخمک آماده لقاحیافتن و بارورشدن است .

با توجه به این نکات میتوانید زمان تقریبی تخمک گذاری تان را محاسبه کنید :

  • یک دوره قاعدگی از اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز قاعدگی بعدی می باشد
  • یک دوره قاعدگی به طور معمول ۲۸تا ۳۲روز طول میکشد، اما ممکن است کوتاهتر یا طولانی تر باشد
  • زمان تخمکگذاری با محاسبهکردن نیمه دوره قاعدگی تعیین میشود
  • تخمکگذاری معمولا بین روز ۱۱تا ۲۱پس از شروع دوره قاعدگی رخ میدهد
  • زمان تخمکگذاری را همچنین میتوانید با حساب کردن ۱۲تا ۱۶روز پیش از اولین دوره قاعدگی بعدی هم به دست آورید

روشهای آگاهی از زمان بارداری در روش آگاهی از زمان باروری ، مجموعه ای از اطلاعات به خانمها داده می شود تا آنها بدانند که در چه روزهایی از ماه به احتمال زیاد می توانند در صورت انجام مقاربت حامله شوند و در چه روزهایی این احتمال کم می باشد خانمها می توانند با مشاهده تغییراتی که در بدنشان ایجاد می شود بفهمند که زمان تخمک گذاری ( آزاد شدن تخمک از تخمدانها ) چه موقعی می باشد . سپس آنها می توانند با استفاده از این اطلاعات از بروز حاملگی جلوگیری نمایند موثر ترین راه برای کشف این موضوع که زمان باروری هر شخصی در چه روزهایی از ماه می باشد ، استفاده از هر سه روشی است که در اینجا توضیح داده می شود.

آگاهی از زمان باروری ، میزان درک خانمها را در مورد بدن و سیکل ( چرخه ) قاعدگی شان افزایش می دهد . برای اینکه این روش بعنوان یک روش جلوگیری از بارداری موثر واقع شود ، باید خانمها در روزهایی که احتمال باروری زیادی وجود دارد از انجام مقاربت خودداری نمایند و یا اینکه از سایر روشهای جلوگیری از بارداری ( مثل کاندوم ) استفاده کنند .بطور کلی تقریبا یک سوم از روزهای هر ماه را روزهای باروری تشکیل می دهد . روش آگاهی از زمان باروری متکی به اطلاعات زیر می باشد چهار ده روز قبل از اینکه خونریزی عادت ماهانه بعدی شروع شود ، یک تخمک از تخمدان رها می شود ( به این وضعیت اصطلاحا تخمک گذاری گفته می شود ) بعد از انجام مقاربت ، اسپرمهای آقایان می توانند تا پنج روز نیز در دستگاه تناسلی خانمها زنده بمانند ( اگر چه اکثر آنها بعد از دو روز از بین می روند )

در صورتی که از سه روز قبل تا سه روز بعد از زمان تخمک گذاری مقاربت انجام شود احتمال وقوع حاملگی زیاد می باشد . از آنجایی که زمان دقیق تخمک گذاری ( آزاد شدن تخمک از تخمدان ) را نمی توان دقیقا پیش بینی نمود ، بنابراین ۲تا ۳روز نیز به شروع و انتهای این دوره باید اضافه نمود . روش آگاهی از زمان باروری برای خانمهایی که دارای زمانهای قاعدگی منظم در هر ماه می باشند بسیار موثر می باشد

روش تقویمی (روش ریتم)

در روش تقویمی ، خانمها می توانند از سوابق قاعدگی های قبلی خود به عنوان یک راهنما استفاده نمایند. در این روش هر خانمی می تواند میانگین روزها را در سیکل قاعدگی خود حساب نموده و زمانهای باروری آینده خود را تخمین بزند شروع به نوشتن دوره های قاعدگی خود به مدت ۸تا ۱۲ماه نمایید . اولین روز قاعدگی (اولین روز خونریزی) را بعنوان "روز یک" دوره قاعده گی در نظر بگیرید

 آشنايي با نشانه‌هاي تخمک‌گذاري

کوتاهترین و بلند ترین چرخه قاعدگی را در نظر بگیرید . عدد ۱۸را از کوتاهترین چرخه قاعدگی خود کم نمایید و آن را بعنوان اولین روز باروری یادداشت نمایید . عدد ۱۱را از بلند ترین چرخه قاعدگی کم نموده و آن را بعنوان آخرین روز بارداری در نظر بگیرید .

مثال: تعداد روزهای بین "روز یک" یک چرخه قاعدگی تا "روز یک" چرخه قاعدگی بعدی در یک خانم عبارتند از فروردین ۲۹روز- ازدیبهشت ۲۶روز(کوتاه ترین چرخه)- خرداد ۳۰روز تیر ۳۱روز(بلند ترین چرخه )- مرداد ۳۰روز در این مثال می بینیم که کوتاهترین چرخه قاعدگی در این خانم ۲۶روز و بلند ترین آن ، ۳۱روز می باشد

عدد ۱۸را از۲۶کم می کنیم تا اولین روز باروری بدست آید (روزهشت) . عدد ۱۱را هم از ۳۱کم می کنیم تا آخرین روز باروری بدست آید ( روز بیست) . بنابراین در این خانم روزهای ۸تا ۲۰هر چرخه قاعدگی روزهای باروری هستند یعنی احتمال حاملگی در این روزها زیاد می باشد و باید در این روزها یا از مقاربت خود داری نماید و یا اینکه از سایر روشهای جلوگیری از بارداری استفاده نماید ارزیابی ترشحات دهانه رحم در طی یک دوره قاعدگی ، قوام یا غلظت ترشحات دهانه رحم در روز های قبل از تخمک گذاری ، ترشحات دهانه رحم به بالا کشیدن و بالا بردن اسپرمها به داخل رحم و از آنجا به لوله ای فالوپ یعنی جایی که معمولا لقاح انجام می شود کمک می نماید ترشحات گردن رحم همچنین به بقای اسپرمها در داخل رحم کمک می کند

در یک چرخه قاعدگی طبیعی معمولا بعد از پنج روز خونریزی قاعدگی ، سه یا چهار روزمهبل خشک می باشد ، سپس با ترشحات مایعی سفید یا زرد رنگ و چسبناک روزهای خیس بودن آغاز می گردد . این خیس بودن به تدریج افزایش یافته تا به روزی می رسیم که خیس ترین روز می باشد . در این روز ترشحات فراوان ، صاف ، لیز و لغزنده و خیلی کش می آید ( مثل سفیده تخم مرغ ) . معمولا تخمک گذاری از دو روز قبل تا دو روز بعد از پیدا شدن چنین حالتی رخ میدهد . با یادداشت نمودن میزان ترشحات و پیدا کردن خیس ترین روز هر دوره قاعدگی می توانید روزهای تخمک گذاری را مشخص نمایید.

 آشنايي با نشانه‌هاي تخمک‌گذاري

روش اندازه گیری دمای پایه ای بدن

هنگامی که یک خانم هر روز دمای بدن خود را اندازه می گیرد متوجه می شود که وقتی تخمک گذاری انجام میشود تغییراتی در دمای بدنش ایجاد می گردد . درست قبل از زمان تخمک گذاری ، دمای بدن بطور موقتی به مدت کوتاهی پایین می آید . در عرض ۱۲ساعت که تخمک گذاری انجام می شود دمای بدن چند دهم درجه بالا می رود و تا هنگام قاعدگی بعدی به همان حالت بالا باقی می ماند .

وقتی درجه حرارت به مدت سه روز در همان حد بالا باق بماند ، روزهای باروری پایان یافته و روزهایی که می توان بدون هیچگونه وسیله جلوگیری از بارداری مقاربت انجام داده و حامله نشد شروع می گردد همانند روش تقویمی ، در روش اندازه گیری دمای پایه ای بدن ، شما باید به مدت ۸تا ۱۲ماه دمای بدن خود را اندازه گیری و یادداشت نمایید تا بتوانید از آن بعنوان یک روش نسبتا مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده نمائید یکی از اشکالات این روش آن است که دمای بدن افراد ممکن است بر اثر بیماریهای مختلف ، کم خوابی یا مصرف داروها نیز تغییر یابد.

سایر علائمی که در هنگام تخمک گذاری در بدن تغییر می یابند عبارتند از * تغییراتی در وضعیت قرار گیری رحم * درد خفیف یا انقباضات خفیفی در یک طرف قسمت تحتانی شکم ( در محل یکی از تخمدانها) * نرم شدن دهانه رحم * حساس شدن دهانه رحم.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب علايم تخمک گذاری

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (17 رای)  
  • منبع
  • دلگرم
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits