دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۲ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۶ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
با انواع مختلف عشق آشنا هستید؟
7
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انواع مختلف عشق-معرفی انواع مختلف عشق-آشنایی با انواع مختلف عشق-خصوصیات انواع مختلف عشق-بررسی انواع مختلف عشق-عشق-خصوصیات عشق

انواع مختلف عشق:از ديرباز بشر به پديده عشق علاقمند بوده است. اما تا امروز تعريف دقيق و فراگيري از عشق كه بتواند همه را قانع سازد ارائه نگرديده است. برخي معتقدند كه به‌طور غريزي عشق را مي‌شناسند، بنابراين، اصلاً زحمت تعريف كردن آن را به خود نمي‌دهند. اما در سال‌هاي اخير، دانشمندان تحقيقات گسترده‌اي درباره عشق صورت داده و به يافته‌هاي بسيار جالبي نيز دست يافته‌اند. از جمله آنها مي‌توان به فرضية "مثلث عشق" اشاره كرد. اين فرضيه عشق را به ۳ مؤلفه تقسيم‌بندي مي‌كند: صميميت، تعهد، و شهوت (هوس).

انواع مختلف عشق

انواع مختلف عشق

همچنين، به واسطه آزمايشات گوناگون، تفاوت‌هاي ابراز عشق در دو جنس مرد و زن مشخص گرديده است. براي مثال، مشخص شده است كه زنان در عشق به دوستي و منافع مشترك بيشتر بهاء مي‌دهند و بيشتر از مردها از حسادت رنج برده و وابستگي بيشتري به فرد مقابل خود پيدا مي‌كنند. در زير به سبك‌هاي مختلف عشق اشاره گرديده است:

۱. اروس (Eros): عشق شهواني؛ عشق به زيبايي؛ فاقد منطق؛ عشق فيزيكي كه به‌واسطة جذابيت و كشش‌هاي جسماني و يا ابراز آن به‌طور فيزيكي نمايان مي‌گردد؛ همان عشق در نگاه اول؛ با شدّت آغاز شده و به‌سرعت فروكش مي‌كند.

انواع مختلف عشق

۲. لودوس (Ludus): عشق تفنني؛ اين عشق بيشتر متعلق به دوران نوجواني مي‌باشد؛ عشق‌هاي رمانتيك زودگذر؛ لودوس ابراز ظاهري عشق مي‌باشد؛ كثرت‌گرا نسبت به شريك عشقي؛ به اصطلاح فرد را تا لب چشمه برده و تشنه بازمي‌گرداند؛ رابطة درازمدت بعيد به‌نظر مي‌رسد.

انواع مختلف عشق

۳. فيلو (Philo): عشق برادرانه؛ عشقي كه مبتني بر پيوند مشترك مي‌باشد؛ عشقي كه بر پاية وحدت و همكاري بوده و هدف آن دستيابي به منافع مشترك مي‌باشد.

انواع مختلف عشق

۴. استورگ (Storge): عشق دوستانه؛ وابسته به احترام و نگراني نسبت به منافع متقابل؛ در اين عشق هم‌نشيني و هم‌دمي بيشتر نمايان مي‌باشد؛ صميمانه و متعهد؛ رابطه درازمدت است؛ پايدار و بادوام؛ فقدان شهوت.

انواع مختلف عشق

۵. پراگما (Pragma): عشق منطقي؛ اين مختص افرادي است كه نگران اين موضوع هستند كه آيا فرد مقابلشان در آينده پدر يا مادر خوبي براي فرزندان‌شان خواهند شد؟ عشقي كه مبتني بر منافع و دورنماي مشترك مي‌باشد؛ پاي‌بند به اصول منطق و خردگرا؛ هم‌بستگي براي اهداف و منافع مشترك.

انواع مختلف عشق

۶. مانيا (Mania): عشق افراطي؛ انحصارطلب؛ وابسته و حسادت‌برانگيز؛ شيفتگي شديد به معشوق؛ اغلب فاقد عزت‌نفس؛ عدم رضايت از رابطه؛ مانند وسوسه مي‌ماند و مي‌تواند به احساسات مبالغه‌آميز و افراطي منجر گردد؛ عشق دردسرساز؛ عشق وسواس‌گونه.

انواع مختلف عشق

۷. اگيپ (Agape): عشق الهي؛ عشق فداكارانه و از خودگذشته؛ عشق نوع‌دوستانه (تمايل انجام دادن كاري براي ديگران بدون چشم‌داشت)؛ عشق گران‌قدر.

پژوهش‌ها حاكي از آن مي‌باشند كه زنان بيشتر به عشق از نوع پراگما، استورگ، و مانيا و مردان به لودوس و اروس گرايش دارند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (7 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است