آیا ازدواج از طریق سایت های همسر یابی اینترنتی موفق است؟

۱۳,۵۵۱
۱۵
۹
یکشنبه, ۰۵ مرداد ۱۳۹۳ ۱۲:۴۲

آسیب شناسان اجتماعی در بررسی‌هایی که در این مورد صورت داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که ازدواج در شرایط آشنایی در سایت‌های همسریابی اینترنتی حتی اگر با نظارت نهادهای واقعی هم صورت بگیرد چون براساس آگاهی نیست موفق نخواهد بود. از سوی دیگر این مسأله می‌تواند به سوء‌استفاده‌های عاطفی از یک قشر خاص منجر شود.

آیا ازدواج از طریق سایت های همسر یابی اینترنتی موفق است؟

هیچ وقت فراموش نمی‌کنم دختر و پسری را که به دلیل تمایل و کششی که نسبت به هم داشتند، فکر و ذهنشان در دانشگاه نزد هم بود. آن‌ها هیچ چیز به هم نگفته بودند اما پیوسته درصدد بودند تا راهی به دل و مسیری برای خواستگاری باز کنند تا اینکه دختر پا پیش گذاشت و به دفتر مشاوره دانشگاه مراجعه کرد و خواست تا واسطه صحبت آنان در مورد ازدواج شوند.

کمی پس از او پسر هم به همین منظور به همان دفتر مراجعه کرده بود و مشاور که خیلی خوشحال شده بود که این همه همدلی و هم داستانی ناگفته را مشاهده می‌کرد ناگهان گفت: اتفاقاً همان دختر هم از ما خواسته بود زمینه گفت‌و‌گویش با شما را فراهم کنیم و به شما علاقه نشان داده بود. اما همین حرف همه چیز را به هم ریخته بود.

آیا ازدواج از طریق سایت های همسر یابی اینترنتی موفق است؟


پسر که تاکنون مانند مجنون سایه به سایه دختر می‌رفت اکنون ناگهان دختر به نظرش موجودی بی‌‌حیا می‌رسید که قصد داشت خلاف رسم و رسوم و هول زده او را بقاپد!!!


به همین دلیل تمام عشق و علاقه‌ای که نسبت به همکلاسی‌اش در خود احساس کرده بود ناگهان سرد شد و مانند کوه یخ به مشاور نگاه کرد و گفت: من چنین دختری را دیگر نمی‌خواهم!


این ماجرا همیشه این فکر را به ذهن متبادر می سازد که البته مداخله غیرسنتی برای ازدواج جوانان امروز چنان که دکتر گلزاری هم اخیراً تأکید کرده است از ضروریات است اما اجرا، چگونگی و شیوه‌های آن بسیار مهم هستند و با توجه به ویژگی‌های فرهنگی جامعه ما مداقه فراوانی می‌طلبد.

گفت‌و‌گوی مجازی خوشبختی خیالی
نسترن و حمید در یک سایت همسر‌یابی با هم آشنا شدند. آن‌ها مدتی را در شبکه اجتماعی و چت روم با هم گفت‌و‌گو و تبادل عکس کردند و کم کم قرار و مدارهای واقعی شکل گرفت.
نسترن در یک شهر بود و حمید در شهر دیگر و سایت همسر‌یابی هم ادعا می‌کرد کاملاً قانونی است.


وقتی نسترن با حمید قرار می‌گذاشت حمید رنج سفر را بر خود می‌خرید تا به نسترن برسد و نسترن همیشه این حرکت او را حرکتی مردانه و عاشقانه تلقی می‌کرد تا این‌که این ارتباطات نزدیک و تماس‌های تلفنی که به وجود آمد و سرو صدا‌های آن طرف خط رفته رفته شک و شبهه را به زندگی نسترن وارد کرد.

آیا ازدواج از طریق سایت های همسر یابی اینترنتی موفق است؟


هروقت نسترن به حمید زنگ می‌زد سرو صدای بچه در خانه‌اش می‌آمد و یک بار می‌گفت بچه‌های خواهرم هستند و یک بار بچه‌های برادرش را مقصر این صدا‌ها می‌دانست.


بی‌دلیل وسط مکالمه قطع می‌کرد و وقت‌هایی بود که گوشی‌اش را خاموش می‌گذاشت.
در مورد بحث ازدواج چندان جدی نبود و هر بار خواستگاری را به دلیلی عقب می‌انداخت تا بالاخره اعتراف کرد که همسری دارد که به مالزی رفته و آخرین مراحل طلاق را می‌گذرانند. از او فرزندی دارد که پیش مادرش است.


اما همین‌ها هم واقعیت نداشت زیرا بعد‌ها با مراجعه نسترن و دوستش به شهر او و مراجعه به منزلش و تحقیق از همسایه‌ها مشخص شد که او با همسر و دو فرزندش دارد زندگی می‌کند و دلیل این‌که با دختری از شهر دیگر قول و قرار گذاشته به اعتراف خودش این بود که ازدواج‌شان بدون عشق بوده است و می‌خواسته عشقش را در شهری دیگر بیابد و به نسترن پیشنهاد زن دوم بودن داد که نسترن البته نپذیرفت زیرا می‌دانست طلاقی وجود نداشته و بارها به خاطر این موضوع همسرش با او دعوا کرده است.

آیا ازدواج از طریق سایت های همسر یابی اینترنتی موفق است؟


صغری جلالی مشاور خانواده به کسانی که واقعاً می‌خواهند مشکل همسر‌یابی جوانان را حل کنند توصیه می‌کند برای این‌که یک سایت همسر‌یابی موفق داشته باشید و از خطرات احتمالی که به واسطه آن برای دختران و پسران جوان می‌تواند پیش بیاید جلو‌گیری کنید باید مدارک کاملی از دو طرف دریافت کنید و گزینه‌ای در سایت پیش‌بینی شود که با پرداخت مبلغی کارشناسان سایت درمورد طرف مقابل تحقیق مناسبی از محل کار، محل زندگی ودوستان و آشنایان شخص و حتی محل تحصیلش انجام دهند و مانند یک خانواده واقعی به جوان کمک کنند که راه درست را انتخاب کند.


این سایت‌ها باید مشاوره حضوری و آنلاین و تست‌های شخصیتی مناسب هر دو نفر را انجام دهند و به آنان بهترین توصیه‌ها را بکنند. اگر چنین تحولی در سایت‌های همسر‌یابی ایجاد شود و نقش آن‌ها صرفاً زمینه آشنایی کسانی که به دلایلی قصد مخفی نگه داشتن حقایق را دارند نباشد، می‌تواند در ازدواج جوانان گام مؤثری بردارد.

جایگزین‌های خانواده
چه کسی، چگونه و با چه کیفیتی جای خانواده را می‌گیرد؟ وقتی معاون ساماندهی امور جوانان به این موضوع تأکید کرد که عملکرد خانواده باید توسط نهادهای دیگری در امر ازدواج تقویت شود و مراکز مشاوره و انواع دیگر مراکز تأثیر‌گذار در امر ازدواج فعال شوند بی‌شک نظرش تنها یک افزایش آماری با وسعت بسیار و عمق کم نبود.
امروز مراکز بسیاری در امر ازدواج جوانان دخیل هستند اما هرگز کارکرد قوی خانواده را نداشته‌اند.


آنها بحث ازدواج را بسیار سطحی محدود به ایجاد زمینه مشاوره و آشنایی کرده‌اند و تا حد زیادی شناخت و بررسی خواستگار را بر عهده طرفین گذاشته‌اند.
منصور- ح جوانی 30 ساله است که با واسطه یک مرکز همسریابی به دختر 27 ساله‌ای معرفی شد. او می‌گوید: هیچ کس نمی‌دانست که این دختر یک کلاهبردار حرفه‌ای است و کارش گرفتن هدیه و نفقه و نصف مهریه به خاطر عقد و بر هم زدن آن است.

آیا ازدواج از طریق سایت های همسر یابی اینترنتی موفق است؟


منصور ادامه داد: سمیرا دختری که به من معرفی شد بسیار زیبا، باهوش، دلفریب و تحصیلکرده بود اما اصلاً قصد ازدواج نداشت و قصدش کلاهبرداری بود.

او بعد از آشنایی از من هدایای زیادی گرفت و می‌گفت در خانواده ما رسم است که طلا هدیه ببرند. من تنها مشکلم این بود که خانواده‌ای نداشتم تا برایم دست بالا کنند و با معرفی یکی از دوستان که ازدواج موفقی داشت به این شیوه روی آوردم اما با دامی که سمیرا برایم پهن کرده بود و نقشه‌ای که با دوستش برایم کشیده بود فقط جیبم را خالی کرد.


او گفت: من که با او عقد بودم به منزل او رفته بودم و دوستش در خانه بود می‌خواستم بروم اما بسیار اصرار کرد و گفت سریع برمی‌گردد. در این اثنا دوستش خودش را به من تحمیل کرد و ناگهان دستش را به گردن من انداخت و این دقیقاً زمانی بود که سمیرا ناگهان به خانه برگشت و حتی عکس مرا هم با گوشی موبایلش گرفت و به من گفت این سند خیانتکاری توست که حتی لحظه‌ای نمی‌شود تو را تنها گذاشت و من از تو طلاق می‌خواهم و باید مهریه‌ام را هم بدهی.


بعد از یکی دو سال اتفاقی به یکی از دوستان برخوردم که او هم دقیقاً با این شیوه توسط همین دختر اغفال شده بود. اما دیگر کار از کار گذشته بود و اثری از او نبود.


وی به جوانان توصیه می‌کند: اگر می‌خواهید از وساطت یک سایت، یک مرکز همسر‌یابی یا حتی یک دوست در عوض خانواده استفاده کنید حتماً تحقیق و بررسی زیادی در مورد فردی که معرفی می‌شود انجام دهید و فکر نکنید چون یک مرکز معتبر شخصی را معرفی کرده است دیگر همه چیز او تضمین شده است.


کارکرد‌های فراموش شده خانواده
وقتی مادران و پدران ما به سن ازدواج می‌رسیدند این تأهل آن‌ها بود که به ایشان تشخص می‌داد و داشتن فرزند بود که زن را به یک زن کامل و مرد را به یک مرد کامل عیالوار تبدیل می‌کرد.
صغری جلالی مشاور و روانشناس در این زمینه می‌گوید: وقتی مادران و پدران ما به سن ازدواج می‌رسیدند، شغل پدری و حمایت خانوادگی و مهارت‌های خانه‌داری و فرزند‌داری شان توسط خانواده فراهم بود.


مردها کار را از پدر یا دوستان پدران خود آموخته بودند و اگر کشاورز بودند ارمغان ازدواجشان قطعه زمینی بود که می‌توانستند برای خانواده خود کشت کنند و از همکاری با پدر هم سهم ببرند.
اگر شهر نشین بودند و کار دولتی داشتند تشخص و درآمد آن کار چندان بالا بود که تمام خانواده به او احترام می‌گذاشتند نه مانند مشاغل دولتی امروز که بعضاً حقوقی کمتر از یک ساعت حق‌الزحمه کارگری ساده با تخصصی اندک و سوادی زیر دیپلم دریافت می‌کنند.


بنابراین این تشخص به جوانان نسل‌های قبل انگیزه هم می‌داد آنان وضع معیشتی مناسب، تشخص اجتماعی مناسب و جایگاه خانوادگی مناسب را از رهگذر ازدواج به دست می‌آوردند به علاوه این تنها راه ارضای نیازهای روحی و جنسی‌شان بود.


این مشاور ادامه می‌دهد: امروز خانواده بعد حمایتی اندکی دارد، امکان اشتغال برای فرزندان را ندارد یا این امکان بسیار کمرنگ شده است، نمی‌تواند به فرزندان انگیزه ازدواج دهد زیرا در اثر مسائل اقتصادی جوانان راحت‌تر هستند که پول توجیبی بگیر والدین بمانند و از طرفی دیگر نمی‌شود مثل قدیم دختری از دختران فامیل یا همسایه را برای ازدواج به پسر پیشنهاد کرد.

پسران امروز اغلب دنیا دیده‌تر از والدین هستند و دختران نیز زیر بار این‌که پدر حرف اول و آخر را می‌زند نمی‌روند بنا براین برای این‌که جلوی افزایش مشکلات خانواده گرفته شود باید نگاهی همه جانبه به مقوله ازدواج جوانان داشت و تنها با گسترش مراکز همسر‌یابی مشکل را پیچیده‌تر نکرد بلکه این مراکز باید ملزم به ارائه خدمات مورد نیاز و عمیق‌تر شوند و دولت نیاز اشتغال و معیشتی جوانان را رفع کند.

آیا ازدواج از طریق سایت های همسر یابی اینترنتی موفق است؟

ازدواج اینترنتی خوب یا بد
هنوز زمان زیادی از قتل دختر جوانی که به سودای ادامه تحصیل در امریکا فریب پسری از آن سوی آب‌ها را خورده بود نمی‌گذرد. این دختر بر سر اشتباه خود و خانواده که به اندک اطلاعاتی که از جوان خواستگار داشتند اکتفا کرده بودند، جان خود را گذاشت اما ازدواج‌های موفق زیادی هم شکل گرفته است که مبنای رابطه آن دنیای مجازی بوده است.


آسیب شناسان اجتماعی در بررسی‌هایی که در این مورد صورت داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که ازدواج در شرایط آشنایی در سایت‌های همسریابی اینترنتی حتی اگر با نظارت نهادهای واقعی هم صورت بگیرد چون براساس آگاهی نیست موفق نخواهد بود. از سوی دیگر این مسأله می‌تواند به سوء‌استفاده‌های عاطفی از یک قشر خاص منجر شود.


تحقیقات نشان می‌دهد 80 درصد پسرها حاضر نیستند با دخترانی که قبلاً با آن‌ها رابطه صمیمی داشته‌اند ازدواج کنند و برای استفاده یا سوء‌استفاده جنسی به سایت‌های دوست و همسریابی مراجعه می‌کنند. چون واقعاً قصد ازدواج ندارند و هدفشان فریب دختران است.


بررسی درخواست‌های سایت‌های همسر‌یابی نیز نشان می‌دهد اغلب دختران قصد خود را ازدواج و اغلب پسران دوستی مطرح می‌کنند.


با این همه فعالیت سایت‌های همسریابی در حال حاضر با امکانات منحصر بفردی چون آلبوم تصاویر، تالارهای گفت‌و‌گو و چت روم‌ها ادامه دارد و این اتفاقی است که در کشورهای اروپایی نیز شاهد شکل‌گیری و رواج آن هستیم اما مبنا در این ارتباطات در اروپا بیشتر صداقت است و این ناشی از فرهنگ درست سایت‌های همسریابی در آن کشورها است.

آیا ازدواج از طریق سایت های همسر یابی اینترنتی موفق است؟


اما در کشور ما هنوز فرهنگ استفاده مناسب از چنین فضایی وجود ندارد و به نظر می‌رسد این‌گونه‌ آشنایی در موارد بسیاری با دروغ و فریب همراه می‌شود و محل سوء‌استفاده برخی از افراد است که چیزی برای مخفی کردن دارند.آیا ازدواج از طریق سایت های همسر یابی اینترنتی موفق است؟
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 21
15
6

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


۹ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
af
omar | ۸ ماه پیش
سلام ارزو دارم که همه دوستان که در این سایت ثبت نام کرده است به کمک پروردگار خوب و بهتر شود
۰
۰
 
 
af
عمر | ۸ ماه پیش
سلام امیدوارم که همه دارای صحت کامل و لباس عافیت برتن داشته باشد در ضمن امیدوارم همه دوستان که در این سایت ثبت نام کرده است به کمک خداوند متعال زندگی خوب و ارام نصیب اش کند
۰
۰
 
 
ir
علی | ۱۰ ماه پیش
سلام دوستان من توی یکی از این سایتا با دخترخانمی آشنا شدم که اجمالا به این نتیجه رسیدیم مورد مناسبی برای هم هستیم ولی مشکل اصلی اینه که از اونجا که از دوتا شهر همجوار هستیم چجوری موضوع آشناییمون رو به خونوادمون بگیم که کارای خاستگاری و اینا انجام شه.لطفا راهنمایی کنید
۰
۰
پاسخ ها:
    ir
    نگین | ۱ هفته پیش
    سلام. من خودم 6سال توی سایت همسریابی عضو بودم و جاییه که حتما برای ازدواج نیومدن. مقاصد دیگه هم هدفشونه که همون صحبتهای اول میشه نیت طرف پی برد. توی سایت مدیر سایت تاکید کرده که زود اعتماد نکنید. مدارک دال بر صحت گفته ها ارائه دهید. صادق باشیم و واقعا مراقب باشین که فریب نخورید.افرادی هم بودند که از سایت آشنا شدند و ازدواج موفق دارند اما قبل از پی بردن به هویت واقعی طرف هیچ عکسی یا فیلم و مکان دسترسی خود یا اطلاعات شخصیتون رو دراختیار فرد نگذارید. رک و شفاف بدون ترس از دست دادن انتظارتتونو بهش بگید. اگر قصد سواستفاده داشته باشند حتما میروند چون میبینند شما جدی و هدفتون ازدواجه نه چیز دیگه. درجواب اونیکه از دوشهر مختلف و از سایت باهم آشنا شدند و نمیدونند به خانواده هاشون مطرح کنند که از سایت آشنا شدیم باید بگم که اگر اطمینان دارید بهمدیگه و از ازدواجتون مطمعنید و همدیگرو دوست دارید به خانواده ها هیچوقت نگید ازسایت آشنا شدیم. بگید معرفی کردند بهمون. یکی از دوستان معرفی کرده و یا اینکه یک عمر سرتون میکوبند حتی کوچکترین اختلاف پیش بیاد خانواده ها نگران نشوند و به جداییتون دامن نزنند.....
    ۰
    ۰
 
 
ir
مینا | ۱ سال پیش
من در سایت همسریابی شیدایی عضو بودم و همسرم رو هم از این طریق پیدا کردم و ازدواج کردم.درسته که در سایت همسریابی نباید به سادگی اعتماد کرد و فقط و فقط با راستی آزمایی و البته با مشورت یک دلسوز مانند پدر و مادر و یا خواهر و...جلو رفت.
متاسفانه آدمهای مریض هم هستند اما این نافی عضویت موردهای مناسب و آدمهای خوب نیست.
۰
۰
 
 
مسعود | ۱ سال پیش
من تو سایت اغاز نو عضو شدم بعد سن بین 18 تا 29 سال سرچ کردم عکس یک خانوم با چندتا ای دی بود با اسمهای مختلف از شهر مختلف یعنی اینکه خود ادمین سایت میاد ای دی درست میکنه با عکس دختر خشگل تا تحریک بشی بری عضویت ویژه بخری بعدم که خریدی مسیج میدی طرف اصلا جواب نمیدخ گول نخورین هستن تو این سایتا دنبال ازدواج اما اکثر پیشناهادات داغ کذب و دروغ و دزدی از طرف ادمین سایت میباشد
۰
۰
 
 
ir
س | ۲ سال پیش
کلاهبرداری و سواستفاده تو اینجور سایتا هست ولی باور کنید خیلیا هم صادقانه فقط به قصد و نیت ازدواج و پیداکردن شریک زندگی مطابق معیارهاشون اونجا هستن
باید کمی هوشیار بود.خیلی راحت میشه تشخیص داد کی قصدش چیه
اینجور سایتا می تونن نقش یک واسط و معرف رو ایفا کنند اگر برخی موارد کنترل و راستی آزمایی بشه توسط خود سایت
۰
۰
 
 
ir
امینه | ۲ سال پیش
ای کاش جامعه ون این طوری نمیشد. من خودم سایت همسریابی به دفعات با افراد شیاد برخورد داشتم.دیگه تقریبا هر کی دنبال روابط جنسی غیراخلاقی هست تو این سایتا با قالب همسریابی ثبت نام کرده
۰
۰
 
 
ir
ندا | ۲ سال پیش
سلام. سایت های همسریابی خیلی شایدم هیچی قابل اعتماد نیسن. دخترخانوما باید خیلی مراقب باشن. به تجربه شخصی من اکثر آقایونی که تو این سایتا میان قصد ازدواج ندارن و شخصیت روان پریش دارن. البته آدمهای *** هم پیدا میشن اما هرگز بدون مشورت با خانواده و تحقیق عکس و فیلم خصوصی مهمی رو نفرسین و اطلاعات شخصی ندین. من به تجربه شخصی خودم میگم. خیلی شیاد تو این سایتا هست. مثلا پسریدر ظاهر پولدار میاد سراغ دختری فقیر و ادعا میکنه پول براش مهم نیس (اینا دامه) و یا مردی متاهل خودشو مجرد معرفی میکنه.
۰
۰
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter