alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۱۰ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
ازدواج بعد از فوت همسر
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ازدواج بعد از فوت همسر یکی از رویدادهای است که نیاز به بررسی و تامل بیشتری نسبت به ازدواج اول دارد. چرا که ازدواج نمی‌تواند راه حل مناسبی برای کنار آمدن با سوگ همسر باشد .

فوت همسر و زمان ازدواج مجدد

فوت همسر یکی از سخت‌ترین سوگ‌هایی است که افراد در طول زندگی خود با آن مواجه می‌شوند. سازگاری با تغییرات ایجاد شده در زندگی بعد از فوت همسر نیازمند زمان زیادی است. برخی افراد به شدت از ازدواج مجدد امتناع کرده و برخی دیگر خیلی سریع اقدام به ازدواج می‌کنند. در حالت دوم عوامل زیادی ممکن است فرد را مجبور به چنین ازدواجی بکند که بی توجهی به درستی انتخاب‌شان آن‌ها را با مشکلات خانوادگی پیچیده‌ای مواجه خواهد کرد.

بهترین زمان برای ازدواج مجدد بعد از فوت همسر

این مساله بسیار حائز اهمیت است که شما زمان مناسبی را برای ازدواج مجدد انتخاب کنید. فوت همسر، به خصوص مرگ ناگهانی او ضربه عاطفی شدیدی را به افراد وارد می‌کند. به همین خاطر شما به بازه زمانی 6 تا 12 ماه نیاز دارید تا بتوانید هیجانات خود را مدیریت کرده و با تغییرات ایجاد شده در زندگی‌تان سازگار شوید.

برای آن که بفهمید آیا زمان مناسب برای ازدواج فرا رسیده یا خیر حتما قبل از گرفتن این تصمیم، شرایط روانی خود را بررسی کنید. بسیاری از افراد ممکن است سال‌ها در سوگ باقی بمانند و به شرایط روانی پیش از فوت همسرشان بازنگردند. اگر شما نیز این شرایط را تجربه می‌کنید باید بدانید که این وضعیت روانی زنگ خطری برای شماست؛ چرا که می‌تواند به تصمیم گیری‌های هیجانی و نادرستی منجر شود.

پس اگر احساس می‌کنید که هنوز به وضعیت روحی و روانی باثباتی دست پیدا نکرده‌اید و از احساساتی نظیر غم و اندوه شدید یا احساس گناه رنج می‌برید، حتما قبل از ازدواج برای بهبود وضعیت خود مشاوره روانشناسی دریافت کنید. فوت همسر ضربه سختی است که به انسان وارد می‌شود پس کمک گرفتن از روانشاس برای بازگشت به شرایط عادی ضروری است.

انتخاب درست در ازدواج بعد از فوت همسر

مسلما مواجه شما با مرگ همسرتان، آسیب پذیری روانی شما را افزایش می‌دهد. برای این که در ازدواج مجدد خود دچار ضربه و شکست نشوید باید به یک سری نکات توجه کنید:

1. در مورد شرایط خود به روشنی صحبت کنید

هنگامی که تصمیم به ازدواج دوباره می‌گیرید، بسیار اهمیت دارد که در مورد شرایطتان به طور واضح و روشن با همسر آینده خود صحبت کنید. بسیار مهم است که او درک متقابلی از وضعیت شما داشته باشد.

ممکن است پس از ازدواج بخواهید بر سر مزار همسر سابقتان بروید و یا در مراسماتی مثل سالگرد او شرکت کنید. اینکه شریک آیندۀ شما می‌تواند در این زمینه پذیرش و درک درستی از وضعیتتان داشته باشد یا خیر، در کیفیت زندگی مشترک شما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

2. ازدواج بعد از فوت همسر | شرایط فرزندان را در نظر بگیرید

اگر از همسر فوت شده خود فرزند یا فرزندانی دارید، ضروری است که آن‌ها را نیز از نظر روانی برای این رویداد آماده کنید. بسیار مهم است که شریک آینده شما خصوصیاتی داشته باشد که بتواند ارتباط خوبی با فرزندانتان برقرار کند.

البته این مساله قابل درک است که بسیاری از فرزندان صرف نظر از ویژگی‌های کسی که قرار است در جایگاه پدر یا مادر فوت شده آن‌ها قرار بگیرد، نسبت به زندگی با والدین ناتنی احساس خوبی ندارند و پذیرش کمی از خود نشان می‌دهند.

در واقع این واکنش‌ها به خاطر تعلق خاطری است که آن‌ها به والد از دست رفته‌شان دارند. اما شما باید به فرزندتان نشان دهید که او را درک کرده و برای احساساتش ارزش قائل هستید.

3. برای خود حد و مرز تعیین کنید

اگر ازدواج مجدد شما دائما حول و محور زندگی قبلی‌تان بچرخد، مسلما شریک زندگیتان را آزار خواهد داد. این که هرگز همسر مرحوم‌تان را فراموش نخواهید کرد، نباید باعث شود تا شریک جدید زندگیتان را نادیده بگیرید یا رفتارهایی نظیر مقایسه کردن او با همسر قبلیتان را انجام دهید.

این رفتارها باعث رنجش همسرتان شده و ممکن است نوعی بی احترامی به او تلقی شود. پس تلاش کنید تا برای خود و احساساتتان حد و مرزی قائل شوید.

سخن آخر

به طور کلی برای اینکه ازدواج مجدد شما از یک تصمیم درست نشات بگیرد و به رابطه‌ای رضایت بخش منجر شود، باید بتوانید شرایطی را که برایتان ایجاد شده به خوبی مدیریت کنید.

آسیب‌های هیجانی، فشارهای اقتصادی، یا فشار دیگران برای اینکه ازدواج مجدد داشته باشید، می‌تواند به مسیر نادرست و انتخاب غلطی منجر شود که عواقب آن آسیب‌های بیشتری برای شما به بار بیاورد.

ترجیحا قبل از اقدام به ازدواج مجدد بعد از فوت همسر همه جوانب را بررسی کنید و با مشورت گرفتن و مشاوره ازدواج با اطمینان بیشتری تصمیم گیری نمایید .این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits