دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
با پروتئین تراپی موهایتان را زنده کنید

پروتئین تراپی چگونه به صافی و احیا مو کمک می کند؟

با پروتئین تراپی موهایتان را زنده کنید
2
زمان مطالعه: 13 دقیقه
پروتئین تراپی مو شیوه ای برای احیا و صافی مو به حساب می آید. همانطور که می دانید پروتئین یکی از اجزای اصلی در بافت موها است که نقش مفیدی در سلامت آنها به وجود می آورد. بنابراین کمبود پروتئین ظاهر نازیبایی برای مو های شما به وجود می آورد.

پروتئین تراپی مو چیست و چگونه انجام می شود؟

فواید پروتئین تراپی مو : اگر بخواهیم درمان پروتئین را به بیانی ساده توضیح دهیم موهای ما از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده اند تا بتوانند سالم ، قوی و ارتجاعی شوند. پروتئین ها حاوی اسیدهای آمینه اند که برای تقویت و رشد مو ضروری هستند و در اثر آسیب های ناشی از آلودگی هوا ،اشعه نور خورشید و رنگ و سایر موارد کراتین موها شروع به تجزیه شدن می کند و تارهای مو شکسته می شود.

علاوه بر این برخی از شیوه های زندگی و رژیم غذایی نیز منجر به کمبود کلی کراتین در بدن می شوند. از آنجا که حفظ رژیم غذایی غنی از پروتئین برای رشد سالم موها ضروری است (حتی برخی ادعا می کنند که برخی از غذاهای غنی از پروتئین منجر به رشد سریعتر موها می شود) ، عدم مصرف پروتئین کافی می تواند به ریزش مو کمک کند.

پروتئین درمانی

انواع پروتئین درمانی مو کدامند؟

پروتئین تراپی برای موهای ضعیف ، خشک و شکننده راه حلی موثر است. کراتین پروتئین طبیعی در موها می باشد که بسیار مستعد آسیب های ناشی از در معرض آفتاب بودن ، باد ، آلاینده ها و مواد شیمیایی است. درمان های پروتئینی در انواع مختلفی هستند و مو را تقویت و صاف می کنند. پروتئین تراپی برای درمان آسیب موهای خفیف استفاده می شوند و به طور منظم هر ۱-۲ ماه مفید انجام می شود.

حالت دهنده و مرطوب کننده

این روش های درمانی برای موهای آسیب دیده مفید می باشد و همچنین به عنوان حالت دهنده مو نیز مو ایده آل است.پروتئین ترابی به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی بالا توصیه می شود هر دو هفته یک بار استفاده شود.

فواید پروتئین تراپی برای ترمیم موی آسیب دیده

اگر از پروتئین ها به عنوان ترمیم کننده برای درمان موهای آسیب دیده هر دو هفته یک بار ضروری است.

فواید پروتئین تراپی جهت نرم کردن موی سر

پروتئین ترابی با از بین بردن سلول های مرده پوست سر و افزودن پروتئین به آن ، موها را حالت دهنده و نرم می کند.

تقویت مو سر با پروتئین تراپی

با وارد شدن پروتئین های هیدرولیز شده به فولیکول های مو آنها را سخت و محکم وا تقویت می کند.

مرطوب کردن مو با پروتئین تراپی

با از بین رفتن سلول های مرده پوست سر با پروتئین ها موها به طور موثر تر مرطوب می شوند.

حجم دادن به مو با پروتئین تراپی

در نهایت درمان پروتئین موهای شما را ضخیم تر ، بلندتر و سالم تر می کند.

 پروتئین تراپی

فواید پروتئین تراپی برای موی سر

علائم و آثاری که موها به درمان پروتئین نیاز دارند چیست؟

از بین رفتن قابلیت ارتجاعی مو: برای امتحان قابلیت ارتجاعی موهای خود رشته کوچکی از موهای خود را به آرامی بکشید. اگر این رشته پس از کشیده شدن به حالت طبیعی خود برنگردد به این معنی است که موها نیاز به درمان دارند.

موهای رنگ شده : با رنگ کردن موها پروتئین اش کاهش می یابد و در معرض آسیب بیشتری نسبت به موهای طبیعی می شود و درمان پروتئینی به تقویت و حفظ موهایی سالم و قوی مو کمک می کند.

ریزش مو: گرچه از ریزش حداکثر ۱۰۰ رشته مو در روز کاملاً طبیعی است اما ریزش بیش از حد می تواند نشانه کمبود پروتئین موها باشد. مخصوصاً اگر مو از ریشه (پیاز سفیدی نداشته باشد). بدان معناست که موهای شما به راحتی می شکنند – و شاید لازم باشد برای تقویت آن به درمان های پروتئینی متوسل شوید.

موهای مجعد و فرفری: داشتن موهای صاف عامل دیگری برای پروتئین تراپی است. پروتئین به احیای رشته های مو و صافی آنها کمک می کند.

گره خوردن و موخوره: موهایی که دچار موخوره می شوند به شدن به آب زیادی نیاز دارند و پروتئین تراپی کمک می کند به تغذیه مواد مورد نیاز موها می کند و موخوره ها ها را برطرف می کند.

آزمایش موخوره: رشته ای از موهای خود را در کاسه ای کم عمق از آب قرار دهید اگر موها فر خورد یعنی متخلخل و موخوره هستند.درمان های پروتئینی بخشی اساسی در حفظ سلامت و انعطاف پذیری موها هستند و نود درصد موهای از پروتئین تشکیل شده است که بیشتر آنها کراتین هستند.

وقتی مو در معرض مواردی مانند آفتاب ، باد ، آلاینده ها ، گرما و مواد شیمیایی قرار گیرد ، پروتئین ها تجزیه می شوند. موهای رنگ شده ، یا موهایی که از ابزارهای گرم کننده برای حالت دهی استفاده می کنند ، آنها را بیشتر در معرض آسیب قرار می دهند. این آسیب ها باعث از بین رفتن قابلیت ارتجاعی مو و خشک و شکننده شدن آن می شود .

شما با پروتئین درمانی مانعی محافظتی اطراف موهای خود ایجاد می کنید.به این ترتیب که پروتئین های اضافی بر روی فولیکول مو قرار می گیرد و سوراخ ها یا شکاف های موجود در کوتیکول مو را می پوشاند.برای درمان دائمی پروتئین درمانی به صورت منظم توصیه می شود البته به این نکته توجه داشته باشید که پروتئین درمانی کار ویژه ای است که نیاز به برقراری تعادل پروتئین و رطوبت مو دارد همچنین انجام پروتئین درمانی بستگی به نوع درمان و نوع موی شما دارد .

برخی از انواع درمان های پروتئینی را می توان بیشتر استفاده کرد (به عنوان مثال هفته ای یکبار) ، در حالی که برخی دیگر از درمان های باید کمتر (هر ۴ تا ۶ هفته) و با مراقبت بیشتر استفاده شود.

همچنین بخوانید:

۷ ماسک آووکادو برای سلامت و آبرسانی مو

سوالات متداول برای پروتئین درمانی مو

آیا می توانم درمان پروتئین در خانه انجام دهم ؟

اغلب ما تا کلمه مراقبت از مو را می شنویم به فکر درمان های خانگی با هزینه ای کمتر می افتیم اما همیشه موارد و نکاتی وجود دارد که باید به متخصصان سپرد. اگرچه انجام درمان های پروتئینی در خانه آسان به نظر برسد ، اما اگر تازه وارد هستید انجام آن در سالن های معتبر آرایش توصیه می شود.

درمان های پیشرفته پروتئین درمانی نیز اگر درست و به اندازه استفاده نشود موها را زبر می کند بنابراین بهتر این درمان تحت نظارت متخصصان مو به صورت ایمن انجام شود.

چند بار باید پروتئین درمانی انجام می شود؟

اولین درمان های پروتئین تراپی باید به صورت هفتگی به مدت یک ماه انجام شود. پس از آن یک یا دو بار در ماه در ماه کفایت می کند این نکته را توجه داشته داشته باشید که استفاده بیش از حد از درمان های پروتئینی ممکنه تاثیر عکس داشته و موها را خشک کند.

بسیاری متخصصان مو پاسخ متفاوتی بر اساس وضعیت موها ارائه می دهند. درمان های پروتئینی به ویژه درمان های پیشرفته باید هر ۴ تا ۶ هفته انجام شوند.درمان های پروتئینی به چند دلیل باید بسیار کم استفاده شوند ، اول اینکه استفاده بیش از حد منجر به پروتئین اضافی و شکستگی مو می شود و هیچ مزیتی ندارد.

بعد از پروتئین درمانی باید چکار کرد؟

در پروتئین ترابی باید به کاربرد آن و ایجاد تعادل پروتئین و رطوبت موها دقت کرد ، البته اگر می خواهید موها از کیفیت عالی برخوردار باشند.همانطور که می دانید کمبود پروتئین و رطوبت منجر به شکستگی مو می شوند. بنابراین بعد از پروتئین درمانی باید از مرطوب کننده استفاده کرد.

آیا اشکال و خطری در استفاده از پروتئین درمانی وجود دارد؟

بهتر قبل از انجام گزینه های درمان پروتئینی مو ، درمان های نرم کننده امتحان شود. استفاده از پروتئین بر روی موهای سالم، یا صرفاً استفاده بیش از حد از پروتئین می تواند اثرات عکس داشته باشد و مو را چسبناک و گره بخورد.از طرف دیگر ، درمان های پروتئینی مو ممکنه مو را بیش از حد نرم و صاف کنند با این حال به طور کلی ، بهتر است از خطر استفاده بیش از حد آن جلوگیری شود.

 پروتئین تراپی

بایدها و نبایدهای درمان های پروتئینی مو

فقط از یک نوع درمان پروتئینی مو استفاده کنید برای این منظور می توانید شامپویی غنی از پروتئین ، نرم کننده ، ماسک مو یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

اگر موهای شما به پروتئین بیشتری نیاز دارد از محصولاتی با پروتئین غنی استفاده کنیداگر پس از استفاده از درمان پروتئین مو ، موها سفت و زبر شد از مرطوب کننده های طبیعی مانند روغن نارگیل یا با نرم کننده بعد از درمان پروتئین استفاده کنید .

برای استفاده از ماسک موی پروتئینی باید حدود یک ساعت موها را با ماسک بپوشانید و بعد از این مدت شستشو دهید.اگر تحت درمان سفید ی یا پرمینگ مو هستید ، ابتدا درمان پروتئین مو را انجام دهید زیرا که برای کمک به کاهش آسیب های پرمینگ بسیار مناسب است.

اگر درمان های مرطوب کننده اثری نداشته پروتئین درمانی مناسب ترین راه حل است.موهای بسیار صاف که تغییر حالت نمی گیرند (به سبک های موهای فری) نیاز به پروتئین درمانی دارند.

تست میزان پروتئین مو: یک تار موی خود را در آب خیس کنید و سپس آن را بکشید. اگر به راحتی کشیده و شکسته شود به این معنی که موهای شما به پروتئین نیاز دارد. اگر به هیچ وجه کشش ندارد به این معنی که موها به درمان های مرطوب کننده نیاز دارند.

ماسک های خانگی پروتئینی مو

مواد تشکیل دهنده:

یک بسته ژلاتین (میزان بیشتر برای موهای بلند ، کمتر برای موهای کوتاه )

⅓ فنجان آب

۲-۳ قطره سرکه

۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل

طرز تهیه ماسک پروتئینی برای مو :

آب را به جوش آورده و از روی حرارت بردارید. پودر ژلاتین را به آرامی درون آن ریخته و مرتب هم در آب داغ حل کنید بعد از اینکه مخلوط خنک شد سرکه و روغن را به ان اضافه کنید.پس از آماده شدن ماسک ،ابتدا موهای خود را خیس کنید و آب اضافی آن را فشار دهید سپس مخلوط ژلاتین را در چند قسمت موهای خود بمالید و اجازه دهید بین ۳ دقیقه تا یک ساعت روی موها بماند اکنون مخلوط را بشویید و سپس نرم کننده روی موها اعمال کنید و دوباره بعد از چند دقیقه آن را بشویید.

separator line

ماسک پروتئین و مرطوب کننده مو

مواد تشکیل دهنده ماسک مرطوب کننده ی مو :

یک عددتخم مرغ

یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل

یک قاشق غذاخوری عسل

طرز تهیه ماسک مرطوب کننده ی مو :

همه مواد را در کاسه ای مخلوط کرده و سپس به موهای خود بمالید و بعد ازحدود یک یا دو ساعت با آب خنک بشویید و با شامپو و نرم کننده موهای خود را تمیز کنید. توجه داشته باشید از شستشو با آب داغ خودداری کنید ، زیرا باعث پخت تخم مرغ می شود.

سلامت و زیبایی مو

پروتئین تراپی و احیای مو

محصولات مراقبت از مو حاوی پروتئین

مواد پروتئینی سالهاست که در محصولات مراقبت از مو استفاده می شود. دانشمندان منابع جدیدی از پروتئین ها را برای تقویت عملکرد و کارآیی محصولات مو تولید کرده اند.درمان های پروتئینی یکی از اولین روش های درمانی در بازار مراقبت از مو بود . این ترکیبات پروتئینی اسیدهای آمینه با ایجاد لایه ای بر روی مو پوشش محافظتی در سطح آن ایجاد می کنند.

به طور کلی دو کلاس محصولات حاوی پروتئین وجود دارد. اول محصولات که با عنوان “درمان پروتئین” است و دوم موارد عمومی (شامپو ، نرم کننده ، و رنگ مو) است که دارای پروتئین دارند.

دسته اول : محصولات درمان های پروتئینی حاوی سطح پروتئین ۵ تا ۲۵٪ می باشند، این محصولات برای موهای آسیب دیده طراحی شده اند تا قدرت ، کوتیکول ، صاف بودن و درخشندگی آنها را افزایش دهند.

دسته دوم : محصولات عمومی مراقبت از مو مانند شامپو ، نرم کننده روزمره یا مواد مرطوب کننده است که دارای برخی پروتئین ها می باشند. غلظت پروتئین آنها از ۰.۲۵ تا ۱.۰٪ متغیر است ، زیرا معمولاً لیست پروتئین ها در انتهای لیست مواد تشکیل دهنده قرار می گیرد.

نکته: اکثر پروتئین ها قادر به نفوذ مو نیستند و تا حد زیادی سطحی عمل می کنند اما پروتئین های هیدرولیز شده که در برخی محصولات وجود دارد با اتصال به مو به تقویت آن کمک می کنند.

انواع پروتئین های پروتئین تراپی

بیشترین پروتئین هایی که در درمان های پروتئینی مو استفاده می شود ، کراتین ، کلاژن ، جو دوسر ، برنج ، گندم است. به طور معمول کلمه “هیدرولیز” قبل از آنها خواهد بود ، به این معنی که پروتئین به یک مولکول کوچکتر شکسته شده است و می تواند از طریق لایه های کراتینه به راحتی در موها نفوذ کند.کلمات “اسید آمینه” و “پروتئین” در لیست مواد تشکیل دهنده درمان پروتئینی هستند.

پروتئین های رایج در محصولات مراقبت از مو

اگر پروتئین (اسیدهای آمینه یا پپتیدها) را در ۳-۵ ماده اولیه لیست مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت از مو وجو داشته باشد نشان می دهد محصول غنی از پروتئین است. با این حال این قانون تجربی است و ممکنه در مورد همه محصولات وجود نداشته باشد

نام INCI پروتئین متداولی است که در پشت محصول به صورت زیر می باشد:

پروتئین هیدرولیز شده (گندم ، جو دوسر ، سویا)

پروتئین گیاهی هیدرولیز شده

کراتین هیدرولیز شده

کلاژن هیدرولیز شده

اسیدهای آمینه (شیر و گندم )

سیستین مشتق پروتئین کراتین ( Bis-PG-Propyl Silanetriol )

پروتئین گندم هیدرولیز( PG-Propyl Silanetriol )

پروتئین گندم هیدرولیز شده هیدروکسی پروپیل (پروتئین گندم کواترنیزه)

ساز و کار نرم کننده های مو

آب به عنوان پایه حلال در بسیاری از محصولات مراقبت مو به کار می رود به عنوان نمونه شامپوی معمولی ، تقریباً ۶۰-۷۰٪ از حجم کلش را آب تشکیل می دهد ، در حالی که در نرم کننده (محصولات امولسیونی) ، ۸۰-۹۰٪ آب است. شانه زدن زیاد ، نظافت و استفاده از روش های شیمیایی بیش از حد موها را خشک ، وز و زبر می کند. اما بسیاری از محصولات مو با عنوان “مرطوب کننده” جذب رطوبت مو را افزایش می دهند.

به طور کلی دو راه برای مرطوب سازی مو وجود دارد. اولین کار با ترکیب مولکول های آب از خارج (محصولات یا محیط) در ساقه مو است. راه دوم حفظ مولکول های آب موجود مو با جلوگیری از فرار آنها از مو است.افزودن مولکول های آب بیشتر به مو با استفاده از مواد مرطوب کننده عالی است. گلیسیرین ماده ای مرطوب کننده است که معمولاً در محصولات مراقبت از مو یافت می شود و سطح غلظتی کآن حدودا ۲.۰-۵.۰٪ است که سطح کافی برای رطوبت را فراهم می کند.

در هنگام خرید نرم کننده ها مواد زیر را بررسی کنید:

پروپیلن گلیکول

بوتیلن گلیکول

هگزیلن گلیکول

اوره

سوربیتول

سدیم PCA

اسیدهای آلفا هیدروکسی (اسید لاکتیک)

لاکتات سدیم

بتائین

نرم کننده ها با تشکیل یک پوشش نفوذ ناپذیر در سطح مو آب و رطوبت آن را حفظ می کنند. این پوشش مانع از فرار مولکول های موجود آب از سطح مو می شود که معمولاً “نرم کننده” نامیده می شود.

separator line

معرفی چند ماسک موی حاوی پروتئین

ماسک تخم مرغ

برای درمان موهای وز یا موهای چرب هر دو هفته یا به صورت ماهانه به مدت ۲۰ دقیقه روی سر قرار دهید و سپس شستشو دهید .

ماسک آووکادو

نیمی از آووکادوی خرد شده را با ۲ قاشق غذاخوری سس مایونز (که حاوی پروتئین تخم مرغ است) مخلوط کنید و این نرم کننده خانگی پروتئینی را هفته ای یکبار روی موهای خود بمالید.

روغن نارگیل

ماسک روغن نارگیل درمانی بسیار اقتصادی و مرطوب کننده بسیار رایج می باشد.

ماست یونانی

لبنیات مانند ماست و خامه ترش حاوی پروتئین و اسید لاکتیک هستند اگر این مواد را با یک عدد تخم مرغ مخلوط کنید یک نرم کننده پروتئینی خواهید داشت.

همچنین بخوانید:

فواید زرده تخم مرغ برای سلامت مواین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits