دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
دانستنی های مهم در رابطه با دکلره کردن موها
5
زمان مطالعه: 7 دقیقه
دانستنی های مهم در رابطه با دکلره کردن موها-دکلره کردن موها-آموزش صحیح روشن کردن موی سر در منزل

دکلره کردن موها ، را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید.

دکلره کردن موها

دکلره کردن موها

در میان آرایشگران اصطلاحی وجود دارد که می گوید: رنگ, رنگ را باز نمی کند. اما در صورتی که آرایشگری توانایی لازم را داشته باشد می تواند بدون استفاده از پودر دکلره رنگ موی تیره و طبیعی شما را به پایه ی روشن برساند. و این عمل از ترکیب اکسیدان و رنگ موی مناسب حاصل می گردد.

ما با روکسی دارلینگ، متخصص رنگ مو در نیویورک صحبت کردیم و او به ما کمک کرد که بعضی از باورهایمان را کنار بگذاریم و واقعیت را در مورد دکلره‌ی موها بدانیم.


دکلره (بلیچ) چطور عمل می‌کند؟

بلیچ یک ماده‌ی شیمیایی است که رنگدانه‌های طبیعی را از تارهای موی شما خارج می‌کند. بلیچ به شکل پودر موجود است. می‌توانید بلیچ را با انواع مختلف اکسیدان مخلوط کرده تا میزان قدرت آن را تغییر دهید.

در حالیکه کز خوردن موها قابل پیشگیری است، اما روکسی تاکید می‌کند که بلیچ، حالت موهای شما را تغییر می‌دهد. او می‌گوید: اولین باری که موهایتان را دکلره می‌کنید، بافت و رنگ موها تغییر می‌کند، زیرا در واقع رنگدانه‌های مو را از بین برده‌اید.

انتظار نداشته باشید که موهای شما یک ساعت بعد از دکلره، به حالت طبیعی برگردد. اما اگر موقع دکلره‌ی موهایتان، بدرستی از آن مراقبت کرده باشید، می‌توانید از آسیب دیدگی جلوگیری کرده و ظاهر آن را سالم نگه دارید.


آیا گرما باعث می‌شود که بلیچ، سریعتر اثر کند؟

هنگامیکه مواد شیمیایی فعال می‌شوند، بلیچ بطور طبیعی گرما تولید می‌کند که می‌تواند باعث شود در زمانی که این فرمول روی پوست سرتان قرار دارد، احساس ناراحتی کنید. اما وقتی حرارت به آن داده می‌شود، می‌تواند موثرتر شود و حتی سریعتر عمل کند.

به همین دلیل است که برخی از آرایشگاه‌ها در زمان دکلره، یک پوشش پلاستیکی روی مو قرار می‌دهند و با استفاده از یک سشوار، به مو کمی حرارت می‌دهند تا مطمئن شوند که رنگ موها بطور یکنواخت روشن می‌شود.

اما یک چیز جالب که ممکن است ندانید! روکسی می‌گوید: از آنجا که ریشه‌های مو به سر نزدیک‌ترند، از بقیه‌ی قسمتهای مو، گرمترند. بنابراین ریشه‌ی موها به احتمال زیاد بدلیل گرمایی که از پوست سر شما منتشر می‌شود، بهتر از بقیه‌ی قسمتهای مو روشن می‌شوند.

او توصیه می‌کند که این مسئله را در هنگام رنگ کردن مو در منزل، به یاد داشته باشیم. اگر خودتان موهایتان را رنگ می‌کنید و ریشه‌ها روشن‌تر می‌شوند، به این دلیل است که حرارت طبیعی پوست سر شما، باعث می‌شود مواد شیمایی موثرتر عمل کنند.

روکسی درهنگام دکلره کردن مو، روی ریشه‌ها از یک فرمول ضعیف‌تر استفاده می‌کند تا مطمئن باشد که مو بطور یکنواخت روشن می‌شوند.

دکلره کردن موها


چه اکسیدانی برای موی من مناسب است؟

روکسی معتقد است که اکسیدان با حجم ۲۰ (اکسیدان ۱) برای روشن کردن مو، بیش از حد ضعیف است و اکسیدان با حجم ۴۰، بخاطر آسیب رساندن به مو در دفعه‌ی اول دکلره، خطرناک است.

او می‌گوید: اگر در خانه موهایتان را دکلره می‌کنید، می‌توانید این کار را با یک اکسیدان ملایم مثلا با حجم ۳۰ (اکسیدان ۲)، ۲ تا ۳ بار تکرار کنید. روکسی در مورد انتخاب پودر بلیچ مناسب برای مو می‌گوید: همه‌ی آنها تقریبا مثل هم هستند.

چگونه می‌توانم از کز خوردن موهایم جلوگیری کنم؟

«کز» کلمه‌ی ناخوشایندی است، اما صرفنظر از آن، شما با دکلره کردن، کیفیت موهایتان را تغییر می‌دهید. علاوه بر انتخاب یک اکسیدان ملایم، یکی دیگر از اقدامات احتیاطی که می‌توان قبل از دکلره کردن موها انجام داد، نشستن موهاست.

روکسی می‌گوید: با چند روز نشستن موها، چربی طبیعی روی پوست سر شما جمع می‌شود و از تحریک پوست سر در طول دکلره، جلوگیری می‌کند. محتوای آمونیاک در هنگام دکلره می‌تواند منجر به خارش پوست شود، اما به این معنی نیست که موهای شما در حال کز خوردن هستند.

قبل از اینکه بافت موها، بیش از اندازه، نرمی‌و بافتش را از دست بدهد حداکثر می‌توان آنها را دوبار دکلره کرد.


چگونه از موهای دکلره شده مراقبت کنم؟

روکسی میگوید: بسیار مهم است که بعد از دکلره کردن موهایتان، آنها را هیدراته کنید زیرا مقدار زیادی از چربی پوست سرتان، از بین رفته است. با باز شدن کوتیکول مو و خارج شدن رنگدانه‌های طبیعی، مو تغییر می‌کند.

معمولا یک یا دو هفته طول می‌کشد تا مو به حالت ارتجاعی و نرمی قبلش برگردد. استفاده نکردن از وسایل حرارتی برای آرایش مو، راه دیگری برای سالم و نرم نگهداشتن موهای دکلره شده است.

عادات دیگری مانند شستشوی بیش از حد مو می‌تواند آن را خشک کند. به همین دلیل روکسی توصیه می‌کند که بیشتر از دوبار در هفته از یک شامپوی ملایم استفاده نکنید.

وقتی موهایتان را دکلره می‌کنید، چربی های طبیعی را از بین می‌برید و باید به مو و پوست سرتان فرصت دهید تا چربی از دست رفته را دوباره جایگزین کند.

دکلره کردن موها


آیا بهتر است که در آرایشگاه، دکلره کنم؟

دکلره کردن در منزل کار سختی است، و وقتی خودتان این کار را انجام دهید، خطر رنگ غیر یکنواخت یا آسیب بیش از حد، افزایش می‌یابد.

روکسی می‌گوید: من فکر می‌کنم لازم است برای دکلره به یک آرایشگر مراجعه کنید، زیرا مطمئنا دوست ندارید که این کار را اشتباه انجام دهید و روز بعد مجبور شوید شبیه یک فرد خنگ به سر کار بروید یا بخاطر ظاهرتان، اعتماد بنفستان را از دست بدهید!

اکثر آرایشگران، حتما یک مشاوره‌ی رایگان انجام می‌دهند، پس صحبت در مورد دکلره ارزشش را دارد. زیرا مواد شیمیایی، چیزهای ترسناکی هستند. اگر به یک آرایشگر مراجعه کردید، به او اعتماد کنید و اجازه دهید که برای انجام کار درست، وقت کافی بگذارد.

همچنین از یاد نبرید هنگامی که دکلره کنید، نمی‌توانید به عقب برگردید، بنابراین برای جلوگیری از اشتباهات بزرگ، موهایتان را با احتیاط روشن کنید.

در بازار رنگ موی ایران سه شماره اکسیدان وجود دارد:

اکسیدان شماره ۱ یا ۶ در صد

اکسیدان شماره ۲ یا ۹ درصد

اکسیدان شماره ۳ یا ۱۲ درصد

۱٫در صورتی که شخصی موی رنگ نشده ی نازک داشته باشد و بخواهد , بخواهد موی خود را ۳ درجه روشن تر کند , با استفاده از اکسیدان ۲شماره یا ۹ درصد و ترکیب آن با رنگ موی داخواه این کار را انجام دهد.

۲٫هر چه مو ضخیم تر و تیره تر باشد باید از درصد بالاتری از اکسیدان استفاده شود.

۳٫اکسیدان شماره ۱ یا ۶ در صد برای موهایی که فقط میخواهید ۱ درجه روشن تر شود پیشنهاد می شود.

۴٫اکسیدان ۳ یا ۱۲ درصد برای موهایی که می خواهید ۴الی ۵ درصد روشن تر شود استفاده میشود.

نکته ی مهم: باید در نظر داشت که رنگ مو و اکسیدان هیچ کدام به تنهایی تاثییری بر روی مو نداشته و باید از ترکیب هر دو استفاده شود.

۵٫ باید به این نکته توجه داشت که رنگ و اکسیدان مورد استفاده به جنس و پایه ی اصلی رنگ مو بستگی دارد.

دقت در انتخاب اکسیدان و رنگ موی مناسب , می تواند ما را به رنگ موی دلخواه نزدیک کند.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.4 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits