دلگرم
امروز: شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
شلوار جین پاره چطوری مد شد؟
8
زمان مطالعه: 7 دقیقه
شلوار جین پاره چگونه مد شد؟مدت زمان زیادی از علاقه مردم به شلوارجین های تیره ژاپنی با آن پارچه های کلفت پر رنگ که همیشه شق ورق می ایستادند، نمی گذرد.

شلوار جین پاره چگونه مد شد؟

مدت زمان زیادی از علاقه مردم به شلوارجین های تیره ژاپنی با آن پارچه های کلفت پر رنگ که همیشه شق ورق می ایستادند، نمی گذرد. حالا اهل مد، جین هایی می پوشند که سیستم تهویه دارد. شلوار هایی با زانوهای تکه پاره و پارچه های رنگ و رو رفته که به جای آبی به سفید می زند. حالا دیگر شلوار پاره مد شده و جای شلوارهای قبلی را گرفته است. پاره شدن شلوار زمان بر است. گذشت زمان باعث می شود که شلوار کم رنگ شود و پارچه اش بپوسد. اما این پروسه حداقل ۲ سال طول می کشد. که البته تا آن موقع ممکن است این شلوارها از مد افتاده باشند.به جای اینکه به کس دیگری پول بدهید که به شما شلوار پاره بدهد، با استفاده از این تکنیک ها خودتان شلوارتان را پاره کنید.با دلگرم همراه باشید.

شلوار جین پاره چطوری مد شد

شلوار جین پاره مردانه

احتمالا از خرید کردن و گشتن در مغازه های لباس فروشی لذت می برید و ست کردن شلوار ، بلوز ، کفش و ترکیب رنگ ها و نقش ها ی مختلف با هم یکی از دغدغه های روزانه شماست. احتمال دیگر آن است که اگر کمد لباس های شما رو بگردیم حتما چند دست شلوار جین پیدا می کنیم .جالب اینجاست که فقط من و شما نیستیم که به شلوار جین علاقه داریم. مردم دنیا از هر رنگ و ملیت و زبانی به شلوارهای جینشان علاقه دارند. و در مناسبت های مختلف رسمی و غیر رسمی شلوار جین بر تن می کنند.در طی سالیان با عوض شد مد ،استایل های شلوار جین هم عوض شده است زمانی جین های تنگ و چسبان مد است و زمانی دیگر جین های از بالا گشاد و یا پاچه گشاد.

زمانی رنگ آبی کم رنگ مد است زمانی دیگر زغالی. اگر شلوار جین مورد علاقه تان پارگی هایی بر روی زانو و ران دارد و این پارگی ها در اثر پوشیدن زیاد و کهنگی شلوارتان ایجاد نشده است حتما می دانید که شلوار جین های پاره مد است .همانطور که می دانید دنیای مد نیز همانند دنیای موسیقی ، نقاشی ، شعر و دیگر هنرها متاثر از اتفاقات و گرایشات سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی زمان خود است. در واقع سبک های مختلف لباس پوشیدن الهام گرفته شده از شرایط اجتماعی ،فرهنگی و سیاسی است و تاریخچه و معنایی را با خود به یدک می کشد.

شلوار جین پاره چطوری مد شد

اما تاریخچه و معنای پنهان در پس شلوار جین های پاره چیست؟

تولید شلوارهای جین به سال 18900 بر می گردد. در آن زمان شلوار جین به علت مقاوم بودنش در برابر پارگی، راحتی و قیمت مناسب لباس کار مورد علاقه کارگران کارخانه ، معدن وگله داران و دامداران بوده است. بعد از مدتی زنان نیز جین را به عنوان لباس کار خود برگزیدند. در اواخر دهه50 میلادی وقتی مارلون براندو و جیمز دین در فیلم های پرفروش وسترن جین به تن کردند ، پوشیدن شلوار جین به نماد جوانی و سرکشی و یاغی گری برای نسل جوان تبدیل شد.

پوشیدن جین در واقع نشان از اعتراض اجتماعی به نظام سرمایه داری و اعلام همبستگی با طبقه کارگر اجتماع بود.جوانان جین هایشان رو دوست داشتند و برای مدت طولانی آنها را بر تن می کردند . جین انتخاب اول انها برای ماجراجوی و تفریح بود . برای جوانان آن دوره ساییدگی رنگ و پارگی های روی زانو که نشان از ماجراجویی داشت دلیل کافی برای دور انداختن و خرید شلوارهای نو نبود .و پوشیدن شلوارهای جینی که بر اثر استفاده زیاد و کهنگی پاره بودند تبدیل به انتخاب اگاهانه وسبک لباس پوشیدن جوانان شد.

وقتی گروه موسیقی "Ramones "با شلوارهای جین پاره پاره بر روی سن رفتند محبوبیت این سبک افزایش یافت و جوانان بیشتری برای تقلید از موزیسین های مورد علاقه خود به پوشیدن شلوارهای پاره ادامه دادند . در دهه 80 و 90 اعضای بندهای محبوب راک ، پانک و متال که درونمایه اصلی شعرهایشان ضدیت با نظام سرمایه داری و همبستگی با طبقه متوسط و کارگر بود به پوشیدن جین های پاره ادامه دادند و مد شلوارهای جین پاره با قدرت بیشتری به حیات خود ادامه داد.

شلوار جین پاره چطوری مد شد

مراحل تبدیل شلوار معمولی به شلوار پاره :

گام اول: شلوار مناسب برای این کار را انتخاب کنید

نتیجه ای که می گیرید بستگی به مواد اولیه تان دارد. اگر می خواهید سریع یک شلوار جین پاره درست کنید سراغ شلوارهای ارزان و سنگ شور شده بروید.اما اگر یک شلوار عالی می خواهید که چند سال از آن استفاده کنید، کارتان را با شلوار جین ساده و خام شروع کنید. البته باید قیمت شلوارتان به گونه ای باشد که دلتان بیاید دست به تیغ شوید. اگر شلوار جین خام را برای این منظور استفاده کنید، رنگ آن به مرور زمان خواهد رفت و پس از مدتی شلواری با طرح اختصاصی خودتان خواهید داشت، که البته بسیار ارزشمند تر از شلواری است که در کارخانه سنگ شور شده است.

گام دوم: طرحتان شلوار پاره را انتخاب کنید

بهترین طرح شلوار پاره، پارگی است که در اثر پوشیدن به وجود آمده باشد. بیشترین آسیب شلوار در قسمت بالای زانو اتفاق می افتد، پس باید حواستان باشد که پارگی ها را خیلی پایین ایجاد نکنید.شلوار را بپوشید و جاهایی را که می خواهید چاک دهید را با گچ خیاطی علامت بزنید: بین زانو و چند سانتی متر پایین تر از جایی که جیب هایتان قرار دارند. اگر پارگی قسمت جیب را خیلی بالا ایجاد کنید، احتمالا اطرافیان خود را معذب خواهید کرد.به یاد داشته باشید که معمولا بعضی چیزها هر چه کمتر باشند، بیشتر به نظر می آیند. مثلا اگر دارید روی یک شلوار جین نو و خام کار می کنید، بسیار مسخره است که پارچه شلوار سالم باشد، اما کلی سوراخ روی آن ایجاد کنید.

گام سوم: با سنباده کشی چند سال شلوارتان را کهنه تر کنید

پارچه جین از پنبه سفید تولید می شود و سپس آن را رنگ می کنند. اما رنگ فقط روی پارچه را می پوشاند و به داخل آن نفوذ نمی کند. این بدین معناست که اصطکاک ، تا خوردگی، و چین و چروک رنگ جین را می برد و به جین پوشیده شده سایه هایی می دهد که هویت یک شلوار جین را تشکیل می دهند.شما می توانید این روند را به کمک کاغذ سنباده سرعت ببخشید. شلوار را بپوشید و روی ران ها، هر دو طرف زانوها، و روی جیب عقب را سنباده بکشید. سپس یک جسم مستطیلی شکل در جیب های جلو و عقب خود بگذارید و با سمباده کشیدن اطراف آن، جای کیف پول و موبایل را روی جیب ها ایجاد کنید.روی درزها را کمی آرام تر سنباده بزنید، چون اگر خیلی سفت بکشید ممکن است کوک ها پاره شوند.

گام چهارم: چند سوراخ ایجاد کنید

اگر پشت شلوار یا درزها را پاره کنید، کار شلوار تمام است. پس یک تخته آشپزخانه یا مقوا را داخل شلوار قرار دهید. چاقو را برداشته و پارچه را برش دهید. از برش های کوچک شروع کنید، چون همیشه می توانید برش های کوچک را بزرگتر کنید، اما برعکس آن امکان پذیر نیست. سپس برش بعدی را ۳ سانتیمتر بالاتر اضافه کنید.بعد از ایجاد برش، نخ های افقی سفید و همینطور نخ های عمودی آبی را خواهید دید. یک موچین بردارید و فقط نخ های آبی را بیرون بکشید طوری که نخ های سفید از یک سمت به سمت دیگر سوراخ ایجاد شده باقی بمانند.اگر می خواهید بدنتان بیشتر معلوم باشد، برش های بیشتری بدهید و همین کار را تکرار کنید. در نهایت گوشه های سوراخ را با کاغذ سنباده بکشید تا حالت استفاده شده پیدا کند.

گام پنجم: شلوار را بشویید

مطمئنا شستن شلوار جین برای جین پوش های حرفه ای کاری غیرقابل قبول است. اما یک دور چرخیدن در ماشین لباسشویی پنبه تازه شلوار را کهنه تر می کند و همین باعث می شود پارگی های شلوارتان اصالت بیشتری پیدا کنند.شلوار را در آفتاب خشک کنید تا کمی هم رنگش برود. می توانید چند قطره وایتکس هم روی آن بریزید تا ظاهری مثل شلوارهای اسیدشور دهه ۱۹۸۰ پیدا کند. اما قطعا این کار را نمی کنید.

منبع:نمناک؛ریموژ

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (8 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

عاقل | ۲ روز پیش
خدایا الهی عاقبت به خیری
0
0

hits