alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
بررسی شرایط استخدام در دستگاه های اجرایی
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اولین شرط مهمی که در خصوص استخدام در دستگاه های اجرایی بایستی مد نظر قرار گیرد ، شرط سنی است تا انتها با ما همراه باشید .

شرایط استخدام در دستگاه های اجرایی

قانون مدیریت خدمات کشوری به عنوان یک قانون عام و بنیادین در خصوص رابطه استخدامی میان کارمندان با دولت حائز اهمیت است که قواعد پیش بینی شده در آن شامل کلیه دستگاه های اجرایی کشور خواهد شد .

یکی از مهم ترین موضوعات مربوط به استخدام در دولت ، شرایط و ضوابط عمومی مربوط به استخدام می باشد که در این قانون تا حدود زیادی تعیین تکلیف شده است .

به همین مناسبت ، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی مهم ترین شرایط عمومی مربوط به استخدام در دستگاه های اجرایی دولت پرداخته و به ارائه توضیحاتی مختصر ، پیرامون هر یک از شرایط یاد شده بپردازیم که در کنار گزینش برای استخدام فراگیر در دستگاه های اجرایی مد نظر قرار خواهند گرفت .

 شرایط استخدام دستگاه های اجرایی

شرط سنی استخدام دستگاه های اجرایی

اولین شرط مهمی که در خصوص استخدام در دستگاه های اجرایی بایستی مد نظر قرار گیرد ، شرط سنی است . بر اساس بند الف ماده 42 قانون مدیریت خدمات کشوری ، این شرط به این صورت بیان شده است : داشتن حداقل سن بیست سال تمام و حداکثر چهل سال برای استخدام رسمی و برای متخصصین با

مدرک تحصیلی دکتری چهل و پنج سال

علاوه بر این ، شرط سنی برای استخدام پیمانی یا غیر رسمی نیز ضمن تبصره 3 ماده 45 همین قانون مشخص شده است که بر اساس آن : سن کارمند پیمانی در انتهای مدت قرارداد استخدام ، نباید از شصت و پنج سال و برای مشاغل تخصصی از هفتاد سال تجاوز کند .

شرط استخدام دستگاه های اجرایی

شرط تابعیت برای استخدام دستگاه های اجرایی

شرط تابعیت دومین شرط مذکور در قانون مدیریت خدمات کشوری جهت استخدام دولتی است . بر این اساس ، داشتن تابعیت ایرانی جهت متقاضیان استخدام ضروری است . البته در خصوص این شرط لازم به ذکر است که تابعیت ایرانی اعم است از تابعیت اصلی و تابعیت اکتسابی ( یعنی کسانی که طبق قانون به تابعیت کشور ایران در می آیند ) .

شرط استخدام دستگاه های اجرایی

انجام خدمت وظیفه برای استخدام دستگاه های اجرایی

انجام خدمت دوره ضرورت یا معافیت قانونی برای مردان یکی دیگر از شرایط و ضوابط استخدامی در دستگاه های اجرایی است که مد نظر قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که شرط انجام خدمت وظیفه یا اخذ معافیت قانونی صرفا در خصوص آقایان پیش بینی شده و بانوان نسبت به این شرط ، خروج موضوعی دارند .

شرط استخدام دستگاه های اجرایی

شرط عدم اعتیاد برای استخدام دستگاه های اجرایی

عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر برای متقاضیان استخدامی نیز در این قانون مورد توجه قرار گرفته است ؛ لذا اشخاصی که معتاد به مواد مخدر می باشند اجازه استخدام در دولت را نخواهند داشت .

ذکر این مطلب ضروری است که استعمال یا اعتیاد به مواد مخدر توسط کارمندان دولت ، به موجب قانون رسیدگی به تخلفات اداری ، می تواند سبب اعمال یکی از مجازات های اداری در خصوص کارمندان شود .

شرط استخدام دستگاه های اجرایی

شرط عدم سابقه محکومیت کیفری موثر برای استخدام

از دیگر شرایط استخدامی می توان به نداشتن سابقه محکومیت جزائی مؤثر اشاره نمود ؛ با این توضیح که اگر متقاضی استخدام به مجازاتی محکوم شده است که به تبع آن ، محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده باشد ، در آن مدت نمی تواند به استخدام دولت در آید ؛ چرا که محکومیت وی در خصوص استخدام به عنوان یکی از مصادیق حقوق اجتماعی ، موثر بوده و تنها پس از پایان این محرومیت قانونی ، می تواند در دولت استخدام بشود .

شرط استخدام دستگاه های اجرایی

شرط مدرک تحصیلی برای استخدام دستگاه های اجرایی

دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی و یا مدارک همتراز برای مشاغلی که مدارک همتراز در شرایط احراز آنها پیش‌بینی شده است از دیگر شرایط مورد نیاز جهت استخدام دولتی می باشد که معمولا حین استخدام توجه ویژه ای به آن خواهد شد .

شرط استخدام دستگاه های اجرایی

سلامت جسمانی و روانی برای استخدام دستگاه های اجرایی

داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی برای انجام کاری که کارمندان برای آن استخدام می‌شوند نیز مورد نیاز خواهد بود که شرح این موضوع ، بر اساس آیین‌نامه ای است که با پیشنهاد سازمان به تصویب هیات وزیران می‌رسد . گفتنی است که اعمال این شرط نباید به گونه ای باشد که سبب محرومیت برخی از اشخاص و اقشار از استخدام دولتی گردد .

 شرایط اعتقادی برای استخدام دستگاه های اجرایی

شرایط اعتقادی برای استخدام دستگاه های اجرایی

اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز شرط لازم جهت استخدام دولت می باشد . لازم به ذکر است که اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران عبارتند از زرتشتیان ، کلیمیان و مسیحیان که در کنار مسلمانان حق استخدام در دولت را خواهند داشت .

التزام به قانون اساسی برای استخدام

التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای کلیه متقاضیان استخدام در دولت مد نظر قرار خواهد گرفت و در این خصوص تفاوتی میان مسلمانان با سایر ادیان وجود نخواهد داشت .

مهارت های ویژه کارمندان برای استخدام

از جمله سایر شرایط استخدامی می توان به مهارت های مورد نیاز برای استخدام کارمندان اشاره نمود که طبق قانون ، در حال حاضر استخدام در دستگاه‌های اجرائی در مشاغل تخصصی و کارشناسی و بالاتر منوط به احراز توانایی کارمندان در مهارت‌ های پایه و عمومی فناوری اطلاعات ( دانش کامپیوتر ) می‌ باشد .

ضمنا نباید از این نکته غافل شد که استخدام ایثارگران و خانواده های آنان براساس قوانین مصوب مربوط به خود خواهد بود و ممکن است در برخی جهات با شرایط عمومی استخدام متفاوت باشد .

به عنوان نمونه استخدام افراد با مدرک تحصیلی دیپلم و یا با حداقل سن کمتر از رقم مذکور در این قانون ، در موارد یا مناطق خاص برای مدت زمان مشخص و برای فرزندان شهدا صرفا در مشاغلی که با پیشنهاد سازمان به تصویب هیأت وزیران می‌رسد مجاز می ‌باشد .

البته تمامی مواردی که در این مقاله ذکر شد ، نفی کننده ضرورت گزینش و مصاحبه جهت استخدام قطعی کارمندان دولت نخواهد بود و به همین دلیل هم قوانین و مقررات گزینش پس از آزمون فراگیر دستگاه های اجرایی به قوت خود باقی است .

 شرایط اعتقادی برای استخدام دستگاه های اجرایی

سوالات متداول درباره شرایط استخدام دستگاه های اجرایی

آیا در قانون شرایط مربوط به استخدام کارمندان مورد پیش بینی قرار گرفته است ؟
بله ، در قانون مدیریت خدمات کشوری ضوابط و شرایط عمومی و کلی جهت استخدام در ادارات دولتی ذکر شده است که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به مقاله رجوع کنید .

مهم ترین شرایط ورود به خدمت دولت کدامند ؟
شرایط سنی ، تابعیتی ، اعتقادی ، تحصیلی از جمله مهمترین این ضوابط است که به تفصیل ضمن مقاله توضیح داده شده است .

آیا می توان اشخاصی را بدون رعایت شرایط قانونی به استخدام دولت در آورد ؟
استخدام در ادارات دولتی تنها با رعایت شرایط قانونی پیش بینی شده انجام می شود و استخدام افراد بدون رعایت این شرایط باطل می باشد که شرح این مطلب ضمن مقاله آورده شده است .این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits