alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۲ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
آیا طلاق غیابی با آدرس اشتباه امکان پذیر است ؟
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اگر دادخواست طلاق از طرف زوجه (زن) صادر شده باشد و دلیل موجه طلاق را هم دارا باشد و زوج با وجود ابلاغ، در دادگاه حضور نیابد و لایحه نفرستد و برگه‌ی ابلاغیه به خود شخص زوج داده نشده باشد، دادگاه رأی طلاق غیابی صادر می‌کند.

شرایط طلاق غیابی با آدرس اشتباه

همه ازدواج ها مسیر یکسانی را پشت سر نمی گذارند و در برخی مواقع شاهد عدم سازش زن و مرد با یکدیگر هستیم که نتیجه نهایی آن طلاق می شود. اما انواع طلاق و دلایل آن متفاوت است.

طلاق غیابی یکی از روش‌های طلاق بوده و در حقیقت همان طلاق یک طرفه است که می تواند از طرف زن یا مرد صورت بگیرد.

یکی از سوالات رایج در رابطه با طلاق غیابی آن است که در چه صورت زن می تواند طلاق غیابی بگیرد ؟

در این میان ممکن است سوء استفاده هایی نیز از این قانون انجام شود و با دادن آدرس اشتباه یا مدارک ساختگی علیه همسر، رای دادگاه را در جهت طلاق غیابی به دست آورد.

به همین جهت در این مطلب به بررسی طلاق غیابی با آدرس اشتباه پرداخته ایم.

طلاق غیابی با آدرس اشتباه

در چه مواقعی امکان طلاق غیابی وجود دارد؟

در ابتدا برای آشنایی بیشتر با این بحث، بهتر است با مواردی که زن به استناد آنها می تواند درخواست طلاق غیابی دهد، آشنا شوید. این موارد به شرح زیر است:

  • مفقودالاثر بودن مرد یا عدم حضور او به مدت تقریباً پنج سال
  • ترک منزل توسط مرد و عدم حضور او به مدت شش ماه کامل بدون هیچ دلیل

در هر کدام از موارد فوق، عدم طلاق برای زن باید باعث عسر و حرج شده باشد.

اجرای حکم غیابی با توجه به ادله زن و بررسی موارد مذکور از طرف دادگاه صورت می‌گیرد.

اما مسئله‌ای که در این رابطه نگران‌کننده است، وجود برخی سوء استفاده ها و مدارک جعلی برای اثبات عدم حضور مرد و گرفتن طلاق غیابی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مراحل طلاق غیابی

در حالت عادی چنانچه زنی بنابر دلایل ذکر شده، اقدام به طلاق غیابی کند، چه مراحلی را باید سپری کند ؟

در این حالت زن می تواند دادخواست طلاق دهد. برای این منظور باید آدرس همسر را در دادخواست خود وارد نماید.

اگر زن، نشانی از همسر خود نداشته باشد، می بایست به طرفیت خوانده مجهول المکان دادخواست طلاق غیابی تقدیم کند.

اگر دادگاه موفق به شناسایی همسر از طریق آدرس اعلام شده، نشود و یا آدرس به صورت مجهول المکان باشد، بر اساس ماده ۱۰۲۳ قانون مدنی عمل میشود.

به این صورت که زن پس از تقدیم دادخواست به دادگاه باید در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار در فاصله یک ماه و به مدت سه دفعه متوالی اعلانی منتشر نماید و اشخاصی که ممکن است از غایب خبری داشته باشند را دعوت کرده که به اطلاع محکمه برسانند.

در نهایت چنانچه یک سال از تاریخ اولین آگهی بگذرد و اطلاعی از مرد به دست نیاید، حکم طلاق غیابی صادر می‌شود.

طلاق غیابی با آدرس اشتباه

طلاق غیابی از راه عسر و حرج

همچنین زن می تواند با اعلام عسر و حرج در نبود مرد، تقاضای طلاق دهد. در این حالت نیز باید نشانی دقیق خوانده را در دادخواست اعلام نماید.

ولی در صورت عدم آگاهی از نشانی همسر، زن دادخواست طلاق را به طرفیت خوانده مجهول المکان تقدیم می کند. به این معنا که عبارت مجهول المکان را در ستون خوانده برگ دادخواست می نویسد.

با وجود این، در صورت طلاق غیابی با آدرس اشتباه اگر مرد از آن مطلع شود، می تواند درخواست واخواهی داده و به رای صادر شده اعتراض نماید.

اما چنانچه درخواست طلاق از طرف مرد باشد (بدلیل مجهول المکان بودن زن)، دیگر نیازی به چاپ آگهی در روزنامه کثیرالانتشار نداشته و حکم طلاق صادر می گردد.

مشکلات قانون طلاق غیابی

متاسفانه برخی زنان برای آنکه بتوانند از همسر خود جدا شوند، از طریق طلاق غیابی و ارائه مدارک دروغین و دادن آدرس اشتباه اقدام به فریب دادگاه می نمایند.

زیرا در صورتی که به مدت 3 بار نامه احضاریه دادگاه به آدرس همسر فرستاده شده و خوانده در دادگاه حضور نیابد، امکان طلاق غیابی برای زن میسر خواهد شد و همسر ممکن است تا مدت‌ها از آن بی اطلاع باشد.

به همین جهت برای جلوگیری از طلاق غیابی با آدرس اشتباه می بایست تحقیقات دقیق و کاملی از آدرس ارائه شده انجام شود یا با دریافت اطلاعات از بستگان سببی و نسبی و دیگر وابستگان همسرآ صحت اطلاعات زن مورد بررسی قرار بگیرد.

همچنین در برخی موارد زن با ارائه مدارک جعلی برای اثبات عسر و حرج، دادگاه را فریب می دهد. در این حالت نیز دادگاه باید بررسی‌های دقیق و جامعی انجام دهد تا در صورت دروغ بودن ادعاهای زن، از طلاق غیابی جلوگیری کند.

ضمن آنکه در حالت عادی، اثبات عسر و حرج در دادگاه نیز دشوار می باشد. همچنین موارد عسر و حرج در میان قضات متفاوت است.

نکته مهم در رابطه با طلاق غیابی آن است که پس از صدور حکم طلاق، زن باید عده وفات به مدت ۳ ماه ۱۰ روز را بگذراند تا بتواند مجددا ازدواج کند.

چنانچه مرد در مدت زمان عده، پیدا شده و خواهان بازگشت باشد، بدون در نظر گرفتن حکم طلاق این امر میسر شده و اثر طلاق از بین خواهد رفت. اما پس از گذشتن مدت عده دیگر امکان بازگشت وجود نخواهد داشت.

طلاق غیابی با آدرس اشتباه

نتیجه :

طلاق غیابی در واقع طلاق یکطرفه است که می‌تواند از طرف مرد یا زن صورت بگیرد. این مسئله گاهی نیز با سوء استفاده‌هایی همراه است.

در حالت کلی چنانچه مرد در مدت زمان معینی مفقودالاثر باشد یا بدون دلیل منزل را ترک کند و در مدت مشخص بر نگردد و یا در صورت نبود مرد، زندگی زن با عسر و حرج مواجه باشد، زن می تواند درخواست طلاق غیابی دهد.

در دادخواست می‌بایست آدرس و نشانی همسر برای ارسال احضاریه از سوی دادگاه اعلام شود. اما چنانچه زن نشانی همسر را نداشته باشد او را مجهول المکان معرفی می‌کند.

گاهی برخی با آگاهی از نشانه های همسر، برای فریب دادن دادگاه و گرفتن طلاق، آدرس مرد را اشتباه نوشته و پس از ارسال ۳ بار احضاریه و عدم حضور مرد در دادگاه، امکان طلاق غیابی برای آنها فراهم می‌شود.

به منظور جلوگیری از طلاق غیابی با آدرس اشتباه، دادگاه باید بررسی‌های جامع و دقیقی از مدارک و صحت اطلاعات زن به دست آورده و سپس حکم نهایی را صادر کند.

بیشتر بخوانید :

شرایط طلاق غیابی چیست؟ + مهریه در طلاق غیابیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • attorneytelconsulting.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits