دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ برابر با ۰۶ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۱۷ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
نوبت واکسن ما چه زمانی است ؟
1
شنبه, ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۲۶
جدول زمان بندی واکسن کرونا در ایران ، برای همه گروه ها اعم از بیماری های خاص و سنین مختلف و همچنین شغل های متفاوت اعلام شد.

جدول زمان بندی واکسن کرونا در ایران

زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران مشخص شد.

وزارت بهداشت از اسفند ۹۹ تزریق واکسن کرونا به هم نوعان ایرانی را آغاز کرده و تا کنون اندکی از افراد توانسته اند این واکسن را دریافت کنند، به همین ترتیب زمان بندی واکسیناسیون کرونا بر اساس ردیف شغلی و سنی در ایران به شرح زیر اعلام شده است.

در فاز اول تزریق واکسن کرونا یعنی در اسفند ۹۹ کارکنان مستقیم تغسیل متوفیان کووید ۱۹، پرسنل آزمایشگاه‌های کووید و نمونه بردار‌ها و کارکنان خط اول حوزه بهداشت واکسینه شده اند.

جدول زمان بندی واکسیناسیون در ایران

فاز اول واکسیناسیون

کارکنان خط اول حوزه درمان و پزشکی، پرسنل عملیاتی اورژانسی کشور، مرکز نگهداری سالمندان، جانبازان و معلولین و کارکنان مراکز خدمات جامع سلامت روستایی از اسفند ۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ واکسینه شده اند و سایر کارکنان بیمارستان‌های بستری کننده کووید ۱۹ تاپایان اردیبهشت واکسینه خواهند شد که جمعا حدود یک و نیم میلیون نفر می‌شوند.

زمان تزریق واکسن 80 سال به بالا

در فاز دوم واکسیناسیون کرونا حدود ۱۲ میلیون نفر واکسن را تزریق خواهند کرد.

جدول زمان بندی واکسن کرونا بر اساس سن، شغل و بیماری زمینه ای

فاز دوم واکسیناسیون

واکسیناسیون گروه سنی بالای ۸۰ سال از اردیبهشت تا خرداد ۱۴۰۰ را شامل می‌شود. همچنین در خرداد و تیرماه ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۶۵ تا ۷۹ سال واکسینه خواهند شد که اولویت در ابتدا با سنین بالاتر است. همچنین تا پایان تیر ماه افراد ۱۶ تا ۶۴ سال که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند واکسیناسیون خواهند شد.

در تیر و مرداد ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۶۰ تا ۶۴ سال واکسن را دریافت می کنند.

زمان تزریق واکسن بر اساس مشاغل

در فاز 3 واکسیناسیون کرونا حدود ۴ میلیون نفر واکسن تزریق می‌کنند.

جدول زمان بندی واکسن کرونا بر اساس سن، شغل و بیماری زمینه ای

فاز سوم واکسیناسیون

در مرداد و شهریور امسال ساکنان در زندان‌ها و مراکز تادیب، پرسنل پلیس، نظامیان و سربازان در پادگان ها، گرمخانه ها، کمپ‌های معتادین و مهاجرین، پرسنل بانک ها، حمل و نقل عمومی و آموزش واکسیناسیون می‌شوند و همین عمل در مرداد ماه برای معلمین و کارکنان مدارس انجام خواهد شد.

زمان تزریق واکسن 55 تا 59 سال

گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال در شهریور ۱۴۰۰ واکسینه می‌شوند و در مهر ۱۴۰۰ گروه‌های سنی ۵۰ تا ۵۴ سال و ۴۵ تا ۴۹ سال در اولویت دریافت واکسن خواهند بود.

جدول زمان بندی واکسن کرونا بر اساس سن، شغل و بیماری زمینه ای

فاز چهارم واکسیناسیون

زمان تزریق واکسن 30 تا 39 سال

در آبان ۱۴۰۰ هم گروه‌های سنی ۳۰ تا ۳۹ سال به ترتیب از سنین بالاتر واکسن را تزریق می‌کنند

زمان تزریق واکسن 25 تا 34 سال

همین عمل برای گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال در آذر امسال انجام خواهد شد.

زمان تزریق واکسن 18 تا 24 سال

در دی ۱۴۰۰ هم گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال واکسن را دریافت خواهند کرد.

به طور معمول اگر واکسنی تایید شده برای کرونا تولید شود، هرگز این چنین نیست که تصور شود سیل واکسن تولیدی به کشور سرازیر شود. ضمن آن که تاکنون هیچ ادعایی مبنی بر تولید واکسنی که ایمنی دائمی یا حتی طولانی مدت بدهد، نشده است و واکسن های احتمالی تولیدی مصونیت موقت از چند هفته تا چند ماه می دهد که مرتبا لازم است واکسن یادآور زده شود که این امر هم نیاز انبوه به واکسن را که حداقل در کوتاه مدت تامین آن برای کمتر کشوری ممکن میسر خواهد بود.

محققان ایرانی نیز از ابتدای شیوع ویروس کرونا تلاش بی وقفه ای را برای تولید واکسن آن آغاز کردند. اکنون نام ایران همانند چین، روسیه، امریکا و آلمان به عنوان سازندگان اصلی واکسن این بیماری مطرح است و هشت واکسن ایرانی در فهرست نامزدهای واکسن کووید۱۹ سازمان جهانی بهداشت ثبت شده است.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو اخیرا در توئیتی از قرار گرفتن هشت واکسن ایرانی در فهرست نامزدهای واکسن کووید۱۹ سازمان جهانی بهداشت خبر داد.

وی در این توئیت نوشت: هشت واکسن ایرانی کرونا در فهرست نامزدهای واکسن سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و البته ۸ واکسن ایرانی دیگر درآستانه ورود به این فهرست قرار دارد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو همچنین از آغاز آزمایش انسانی (مطالعه بالینی) حداقل ۲ واکسن ایرانی کرونا خبر داد و گفت: گام های بلند فناوران ایرانی در دستیابی به واکسن کووید۱۹ ادامه دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits